[WIP] Dressta 560E Extra

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[WIP] Dressta 560E Extra

#1 Post autor: Bricksley »

Skoro Żbik założył temat budowy ładowarki, a i Longer zaczął w takim temacie szukać inspiracji to i czas na mnie ;) Generalnie w chwili obecnej w trakcie budowy w mniejszym lub większym stopniu mam kilka konstrukcji, ale temat zdecydowałem się założyć tylko dla jednej z nich, bo raz że budowę zacząłem już dość dawno, a dwa zależy mi by ją szybko skończyć, no ale cóż... motywacji mało do budowy własnych rzeczy.

Większość zapewne pamięta że do tematu owej ładowarki pochodziłem już w 2009 roku, niestety [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=9794]tamta konstrukcja[/URL] miała ogon za sobą no i nie działa idealnie, a i wyglądem trochę jej brakowało. Dlatego już wtedy zdecydowałem, że kiedyś to poprawię. Więc obecnie ładowarka będzie na kołach 94mm, full PF i zostanie położony duży nacisk na wygląd. W chwili obecnej w realu zbyt wiele nie ma zbudowanego, choć części są. Za to więcej jest w LDD, natomiast w głowie ostały się już pomysły na zabudowę, kwestia teraz to wszystko połączyć ;) Poniżej kilka fotek maszyny jak i postępów z budowy. Co do elektryki to do napędu przeznaczony jest XL, skręt i podnoszenie wysięgnika 2x PF L, zaś obrót łyżki PF M lub 43362c01. Zobaczymy który będzie lepiej pasował.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kontynuacja w tym wątku.
Ostatnio zmieniony 2017-03-28, 22:33 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#2 Post autor: Żbik »

No ładnie. Jest większa niż moja, więc łatwiej będzie upakować flaki (zresztą przy śrubach będzie ich mniej). Na oko model będzie ważył max 2-3 kg, więc moim zdaniem do napędu w zupełności wystarczy PF L. Małe siłowniki dadzą radę złamać ramę z pełną łyżką lub podczas postoju? Nie widzę dobrze na zdjęciach ale to mocowanie śrubek wydaje się dość wątłe - powinno być na liftach, a nie na connectorach, bo przy oporze to się rozjedzie.

Oczywiście najtrudniejszy element ładowarek, czyli geometria ruchów ramienia i mechanizmu wysypu łyżki dopiero przed Tobą :) Powodzenia!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Żbik pisze: Małe siłowniki dadzą radę złamać ramę z pełną łyżką lub podczas postoju?
Myślę, że bez problemu, już kiedyś mnie pozytywnie zaskoczyły. Poza tym w Volvo Longera na luzie dawały radę ;)
Żbik pisze: Nie widzę dobrze na zdjęciach ale to mocowanie śrubek wydaje się dość wątłe - powinno być na liftach, a nie na connectorach, bo przy oporze to się rozjedzie.
Wbrew pozorom całkiem się to trzyma, ale i tak będzie wzmacniane - to nie podlega nawet dyskusji że trzeba całość konkretnie usztywnić :)
Żbik pisze:Oczywiście najtrudniejszy element ładowarek, czyli geometria ruchów ramienia i mechanizmu wysypu łyżki dopiero przed Tobą :) Powodzenia!
Rok temu przechodziłem to przy okazji pisania magisterki, więc jakieś doświadczenie jest. Aczkolwiek w LEGO jest trudniej bo rozstaw studów daje nam niesamowite ograniczenia. No ale co to za budowa bez wyzwań i problemów? :>
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#4 Post autor: Żbik »

Bricksley pisze: Aczkolwiek w LEGO jest trudniej bo rozstaw studów daje nam niesamowite ograniczenia.
O tym mówię.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Żbik pisze:Małe siłowniki dadzą radę złamać ramę z pełną łyżką lub podczas postoju?!
Skoro w mojej sieczkarni dały radę podnieść całą przystawkę, która ważyła 550gram to z łamaniem ładowarki nie będzie problemu.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#6 Post autor: Cieślu »

Mały siłownik przy ciśnieniu 2,5 bar ma 700g udźwigu to dlaczego ma się nie dać?
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

Cieślu pisze:Mały siłownik przy ciśnieniu 2,5 bar ma 700g udźwigu to dlaczego ma się nie dać?
Zdaje się, że w tym przypadku mowa jest o siłowniku śrubowym, stąd wątpliwości.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

Siłowniki będą zamocowane na tylnej ramie, więc siłą będą działać na przednią, a jak wiadomo ta będzie lżejsza (nawet z faktem iż kabina na niej będzie siedzieć), dodatkowo z racji tego że siłowniki będą nieco na zewnątrz rozsunięte/rozchylone (nie będą równolegle do siebie) to ramię działania momentu się nieco zwiększy. Dodatkowo na napędzające elce jest niewielka redukcja, więc myślę dadzą radę :)
Ostatnio zmieniony 2016-03-15, 00:24 przez Bricksley, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#9 Post autor: Żbik »

No trzymam kciuki. Pokazuj kolejne zdjęcia, a nie tylko zakurzone fragmenty :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Mam nadzieję, że obie ładowarki, znaczy się Bricklsey`owa i Żbikowa staną obok siebie np. w Łodzi :)
Ostatnio zmieniony 2016-03-15, 18:36 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: BONBINI »

Jak staną obok siebie to obstawiam, że żbikowa objedzie bricksley'ową, bo Żbik zablokuje dyfry :-D
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

BONBINI pisze:obstawiam, że żbikowa objedzie bricksley'ową, bo Żbik zablokuje dyfry :-D

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#13 Post autor: Bricksley »

Dobra, w końcu się zebrałem i coś siadłem do klocków na tym łikendzie, coś tam dobudowałem, choć do końca droga daleka jeszcze. Oprócz fotek kilka rzeczy jakby kogoś interesowało ;)

Skala modelu to 1:20, więc w sumie tyle co Volvo Longera. Kabina zostanie oszklona i raczej zbytnio nie powinna wyglądać jak tłuczone szkło bo w rzeczywistości tam nie ma giętego szkła a więc krzywizny jako tako odpadają. Zapewne będzie to tr black. Przednią część ładowarki (ta pochylona blacha) ze względu na fakt iż chciałbym jak najwięcej szczegółów oddać chyba będę musiał zbudować snotem, ale to zobaczymy jeszcze, w każdym bądź razie użycie do podnoszenia dużych siłowników śrubowych nie ułatwia zadania zagospodarowania przedniej ramy. Na fotkach widać też przymiarki do wysięgnika. Z rzeczy które jeszcze chwilę będę miał na uwadze to: skręt - działa ok, ale wydaje się mieć za dużo siły co widać jak któryś z siłowników dochodzi do granicznego położenia - cały mechanizm jest tak zbudowany, że w razie czego mogę wyrównać przełożenie lub zrobić multiplikacje, zobaczymy jak dojedzie masa jak to się będzie zachowywać; druga rzecz być może będzie trzeba wzmocnić zamocowanie siłowników wysięgnika - wyjdzie w trakcie budowy; no i trzeba zabezpieczyć czarną z12 przy redukcji nad przednim dyfrem.

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sidzik
Posty: 31
Rejestracja: 2016-02-17, 20:35
Lokalizacja: Ruda Śląska
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Sidzik »

Widzę, że kolejny majstersztyk się tworzy.
Trzymam kciuki za powodzenie.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#15 Post autor: Żbik »

Jaki masz rozstaw kół, 10 studów? Jakieś wąskie mi się to wydaje.

Zablokowany