4950 Loader - Dozer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

4950 Loader - Dozer

#1 Post autor: spider44 »

4950 Loader - Dozer

Obrazek

Przedstawiam model z krótkiej i trochę zapomnianej serii Rock Riders, nawiązującej do „górnictwa przyszłości” (seria ta jest protoplastą późniejszych Power Miners), zestaw 4950 Loader – Dozer.


Dane techniczne

Seria: Rock Riders
Rok premiery: 1999
Waga klocków: 246 gramów
Waga zestawu (brutto): 0,64 kg
Wymiary pudełka 24 x 19 x 7 cm
Liczba elementów: 85 (Bricklink), 89 (Bricker)

Spis części: http://www.bricklink.com/catalogItemInv.asp?S=4950-1
Brickset: 4950
Cena: Bricklink: 42 – 354 PLN, Ebay: od 30 PLN, Allegro od 35 PLN,


Pudełko i instrukcja

Posiadam zestaw z oryginalną instrukcją, niestety bez pudełka. Instrukcja jest formatu małej poziomej książeczki, przedstawia tylko budowę modelu głównego. Na ostatniej stronie zdjęcia dwóch modeli alternatywnych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do zestawu był również dołączony komiks.

Obrazek


Elementy ciekawe i unikatowe
Obrazek
Występuje w 5 zestawach.
Obrazek
W kolorze brązowym w 6 zestawach.
Obrazek
Występuje w 3 zestawach.
Obrazek
Występuje w 5 zestawach.
Obrazek
Występuje w 4 zestawach.
Obrazek
W kolorze dark-turquoise w 3 zestawach.
Obrazek
W kolorze dark-turquoise w 3 zestawach.
Obrazek
W kolorze dark-turquoise w 3 zestawach.


Model główny

Podstawowy model prezentuje jednomiejscową podziemną koparko-ładowarkę do wydobywania kryształów. Pojazd posiada ruchomą łyżkę wydobywczą i otwieraną kabinę w której siedzi operator o imieniu Axel. Mniejsze elementy stanowi sprzęt do naprawy pojazdu i dynamit do „kruszenia” skał. Dodatkowo w zestawie jest skała z ukrytym w niej kryształem oraz skalne monstrum atakujące wydobywcę. Podziemne monstrum jest dość karykaturalne (przypomina trochę zgarbionego Dzwonnika z Notre Dame). Niewielkim plusem jest to, że monstrum posiada obrotową łapę, dzięki której może rzucać kryształami. Osobiście razi mnie kolor samej skały. Skoro to jest podziemna kopalnia to skała powinna być raczej koloru popielatego (jasnego lub ciemnego). Obecnie przypomina grudę ziemi, co nieco kłóci się z ideą kryształów wydobywanych ze skał. Podoba mi się natomiast sposób mocowania uchwytu łyżki który jest zabezpieczony stożkami w kolorze tr green, które wydają się być dodatkowym oświetleniem pojazdu. Kolorystyka zestawu jest ciekawa, jedynie dziwi mnie połączenie typowego dla zestawów budowlanych żółtego koloru z rzadkim kolorem ciemno-turkusowym (w zestawie jest 8 takich elementów), widocznie twórcy chodziło o efekt koloru, który tu jednak razi.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Modele alternatywne

Zestaw posiada dwa modele alternatywne, z których zaprezentowałem ten większy. Obydwa to wariacje na temat podziemnych, rzecznych poduszkowców. Są naprawdę dobre, a prezentowany większy alternatyw jak dla mnie jest nawet ciekawszy niż model podstawowy. Z reguły bardzo rzadko modele alternatywne są tak różne(!) od zestawu bazowego, co jeszcze bardziej przemawia na ich korzyść.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Podsumowanie

Seria Rock Riders była krótka i niestety niezbyt popularna. Według mnie szkoda, gdyż była bardzo ciekawa i nawiązywała do dość nietypowego tematu. Przedstawiony zestaw jest średniej wielkości, ale jest bardzo oryginalny, ma wprawdzie minusy, ale świetne modele alternatywne i niezły model główny to rekompensują. Mogę go polecić fanom nietypowych serii oraz kolekcjonerom.


Za
  • niezły model główny…
  • …ale modele alternatywne jeszcze lepsze,


Przeciw
  • karykaturalny „potwór”,
  • gruda ziemi zamiast skały,
  • dziwna kolorystyka,



Ocena końcowa 6/10

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Pozdrawiam.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Potem wrócila jako Power Miners.

A tu mamy już kryzys w pełni. Wielkie, porkaczne elementy, które potem nie bardzo nadają się do czegoś więcej. Jajecznica w kolorach. Sam pojazd też w moim odczuciu wygląda jak moc pięciolatka.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
A.Brickovsky
Posty: 179
Rejestracja: 2015-11-01, 15:42
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

#3 Post autor: A.Brickovsky »

Wow. To w 1999 już było tak źle?
To podwozie w jednym kawałku to do dzisiejszych Juniors by się nadawało. Tylko że w Juniors to ma jakiś sens, a tutaj żadnego nie ma, bo niby zestaw jest od 7 lat.
Alonzo Brickovsky says hello!

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Kryzys zaczynał się stopniowo. Seria piracka podupadała już od 1996 roku. Takie serie jak Rock Raiders tylko pewnie ten kryzys pogłębiły. Potem było już tylko gorzej. A jeszcze bardziej potem lepiej. :)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#5 Post autor: Johan »

To prawda, zestawy Rock Raiders były co najwyżej średnie. Za to figurki miały ciekawe buźki i torsy, więc zestaw minifigów, 4930, był całkiem niezłą gratką.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#6 Post autor: tbzz »

Sam zestaw nigdy mnie nie porywał. Jak i cała seria. Ale model alternatywny jest bardzo dobry. Dzięki.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

ODPOWIEDZ