[MOC] Linia sortująca do fasoli

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] Linia sortująca do fasoli

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Chciałbym dziś zaprezentować taką oto zabawkę:

Obrazek

Po krótce - maszyna służy do sortowania 2 rodzajów / rozmiarów fasoli, każda z przesortowanych frakcji jest wysypywana osobnym taśmociągiem.

Do zbudowania linii sortowniczej przymierzałem się już od bardzo długiego czasu, przy czym pierwotnie planowałem sortować klocki (np. technic bush'e i half-bush'e).

Na tegorocznym Pyrkonie wystawiałem się m.in. ze swoją [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=26833]maszyną przeładunkową[/URL] i o ile samo przerzucanie fasoli było efektowne to później już tak efektownie nie było, fasola trafiała na naczepę Arocsa i tak się kończyło przedstawienie. Pomyślałem zatem, że fajnie by było gdyby coś jeszcze się działo - tak oto zrodził się pomysł na zbudowanie linii sortowniczej do fasoli.
Dodatkowo po ostatnim Pyrkonie Mistakes wpadł na pomysł założenia spółki z o.o. i tak mam nadzieję, że na wystawie w Łodzi poza moim E-crane z sortownią będzie współpracować jego koparka przedsiębierna i Żbik'owa ładowarka.

Więc jak już pomysł nabrał mocy urzędowej należało wymyślić "algorytm" sortowania.

Pierwszym pomysłem było zbudowanie sita bębnowego:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pomysł niestety okazał się chybiony, dlatego kolejne podejście zrobiłem pod sito wibracyjne:

Obrazek Obrazek

Ale i ten pomysł miał swoje mankamenty, tak więc ostatecznie zdecydowałem się na "ślimakowy procesor sortujący":

Obrazek

Aby "urobku" nie wsypywać bezpośrednio do sortowni dobudowałem podajnik - lej zasypowy z taśmociągiem, pierwotnie miało wyglądać tak:

Obrazek

Ostatecznie wygląda tak:

Obrazek

Na końcu zostało tylko dobudowanie 2 taśm wyładowczych:

Obrazek Obrazek Obrazek

Ostatecznie całość wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Linia napędzana jest 3 silnikami PF M:
- 1 silnik odpowiada za obrót ślimaków
- 1 silnik odpowiada za taśmociąg podający fasolę do sortowni
- 1 silnik odpowiada za napęd 2 taśmociągów wyładowczych przesortowanej fasoli

Tyle teorii, poniżej film pokazujący proces sortowana:



Maszyna pracuje naprawdę fajnie i muszę przyznać, że z całości jestem zadowolony.

GALERIA

Na końcu chciałbym również wspomnieć, że do powstania modelu w dużej mierze przyczyniło się wsparcie z klubu - dziękuję za wypożyczenie szarych cegiełek z klubowego magazynu. Dodatkowo w 2 ostatnich BOP-ach nabrałem sporo małych ogniw gąsienicy oraz gumowych connectorów ++, sporo z nich zostało zużytych do budowy taśmociągów.

Dziękuję za uwagę.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#2 Post autor: Atros »

Świetnie działa. Prosty i niezawodny mechanizm się nie zepsuje na wystawie.
Rozumiem, że "ślimakowy procesor sortujący" istnieje w rzeczywistości. W jakich maszynach się go stosuje?

A nie dało się tego zrobić na jednym silniku?

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#3 Post autor: noniusz »

Atros pisze:niezawodny mechanizm się nie zepsuje na wystawie
Fasola jest nieobliczalna:) Ale mam nadzieję, że będzie działać niezawodnie, w razie czego serwis nie jest skomplikowany.
Atros pisze:Rozumiem, że "ślimakowy procesor sortujący" istnieje w rzeczywistości. W jakich maszynach się go stosuje?
Taki system kojarzę z programów typu "Jak to jest zrobione" czy "Galileo", wydaje mi się, że stosowany jest przy segregacji np. owoców.
Atros pisze:A nie dało się tego zrobić na jednym silniku?
Dało by się, ale za dużo musiłałbym się gimnastykować z prowadzeniem napędu. Ponadto wymagało by to zastosowania mocniejszego silnika, a tymczasem zostały mi same M-ki.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#4 Post autor: Żbik »

noniusz pisze:po ostatnim Pyrkonie Mistakes wpadł na pomysł założenia spółki z o.o. i tak mam nadzieję, że na wystawie w Łodzi poza moim E-crane z sortownią będzie współpracować jego koparka przedsiębierna i Żbik'owa ładowarka.
No możemy działać razem :) Jaka jest wysokość krawędzi?

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#5 Post autor: REX »

Szkoda, że zmieniłeś ujęcie. Byłem ciekaw czy ta mała fasolka zdoła się przemycić razem z dużymi.
Konstrukcja bardzo "wystawowa".

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

I to jest Technic. Rusza się, wykonuje jakąś czynność i nie jest to oklepana maszyna. Obejrzałem z wielkim zainteresowaniem. W sumie prosty mechanizm, a wydajnie działa. Już myślałem, że się to zaklinuje, ale następne fasolki przepchnęły maruderkę. Brawo!
Ostatnio zmieniony 2016-06-07, 05:01 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#7 Post autor: Biedrus »

Działa super. Na wystawie będzie na pewno robić duże wrażenie :-)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Bardzo ładnie! Pomysł ze ślimakami prosty i skuteczny.

Może ktoś zdąży dodać jeszcze jeden moduł, z czujnikiem z Mindstorms - będziecie mogli wymieszać czarną fasolę z białą!

P.S. Czekam też na kopciuszkomat do oddzielania maku od piasku :D .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

jaret79
Posty: 29
Rejestracja: 2015-02-07, 16:08
Lokalizacja: Gdynia

Wow...:)

#9 Post autor: jaret79 »

Świetna konstrukcja :) Gratuluje !!!
8047 ex8053 ex8070 ex8110 8260 8297 8448 42004 42007 ex42030 42036 42037 ex42039 ex42043

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#10 Post autor: noniusz »

Żbik pisze:Jaka jest wysokość krawędzi?
Pierwotnie było dość wysoko:
Obrazek
Ale po zmianie taśmociągu i umieszczeniu go dość stromo udało się znacznie obniżyć lej zasypowy i jego krawędź jest mniej więcej na wysokości 13 cm
REX pisze:Byłem ciekaw czy ta mała fasolka zdoła się przemycić razem z dużymi
Sortownia z oczywistych powodów nie działa idealnie. Jeśli do sortowni trafi zbyt dużo fasoli to te drobne ziarenka czasami przemieszczają się wraz z tymi dużymi na koniec ślimacznicy.
Z drugiej strony te ślimacznice to nic innego jak worm gear'y założone na ośki 32L. Niestety ośki są dość elastyczne i bywa, że ślimaki kręcą się po mimośrodzie, a skutkiem tego jest zmienna szerokość między sąsiednimi ślimacznicami i bywa tak, że duża fasola potrafi zlecieć na dół razem z małą.
Jellyeater pisze:Już myślałem, że się to zaklinuje, ale następne fasolki przepchnęły maruderkę
Czasami faktycznie zdarza się, że większa fasola utknie na końcu ślimacznicy, ale w trybie pracy ciągłej raczej udrażnia się samoczynnie.
dmac pisze:Może ktoś zdąży dodać jeszcze jeden moduł, z czujnikiem z Mindstorms - będziecie mogli wymieszać czarną fasolę z białą!
Trzeba nadać temat ekipie z polibudy, matyo35? :)
REX pisze:Konstrukcja bardzo "wystawowa"
Biedrus pisze:Na wystawie będzie na pewno robić duże wrażenie
Też na to liczę, natomiast jak się okazuje maszyna jest dość prądożerna i przy okazji prezentacji chciałbym zapytać czy na czas wystawy w Łodzi ktoś mógłby pożyczyć kontroler z zasilaczem
http://alpha.bricklink.com/pages/clone/ ... T=S&C=11&O
oraz przedłużkę PF?

Swoją drogą ciekawi mnie w jaki sposób odbywać się będzie sortowanie w modelu B zestawu 42055:
Obrazek
Może Sariel wie coś więcej na ten temat...

Cieszę się, że "MOC" się podoba :)

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#11 Post autor: Bart86 »

Super sortownia :-). Genialna w swojej prostocie oraz skuteczna i atrakcyjna wizualnie praca. Podobne rozwiązanie widziałem w jednej z polskich spółek sadowniczych i wydaje mi się, że coś podobnego było w cukrowni :-).
Sam podajnik (przenośnik) ślimakowy zaś, to wbrew pozorom bardzo popularne rozwiązanie. Co do sita natomiast, wydaje mi się, że w przypadku Lego, przegródki tworzace "oczy" sita musiałyby być na tym samym poziomie a sito pochylone, by urobek w postaci frakcji dużych fasolek nie blokował się między przegródkami, przez co małe frakcje swobodnie przelatywałyby nad sitem. Jednak to tylko moje spostrzeżenia i absolutnie nie traktuj ich jako pouczanie lub czepianie się ;-).
Praca bardzo mi się podoba, sam rozważam zrobienie sortownicy do klocków lecz w oparciu o sito obrotowe i EV3... jednak masę czasu mi to pewnie zajmie :-).
Pozdrawiam,
Bart

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#12 Post autor: noniusz »

Bart, cieszę się, że się podoba.
Bart86 pisze:Co do sita natomiast, wydaje mi się, że w przypadku Lego, przegródki tworzace "oczy" sita musiałyby być na tym samym poziomie a sito pochylone, by urobek w postaci frakcji dużych fasolek nie blokował się między przegródkami
U mnie podajnik ślimakowy jest jednocześnie sitem. Ślimacznice są nieznacznie pochylone - miejsce, gdzie fasola jest podawana jest 2 płytki wyżej, niż to miejsce z którego wylatuje. Podczas gdy ślimacznice były poziomo, większe fasole przesuwały się z trudem i sortownia się "zapychała", gdy były bardziej pochylone, fasola spadała zbyt szybko i nie zawsze zdążyła się przesortować.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

noniusz pisze:Swoją drogą ciekawi mnie w jaki sposób odbywać się będzie sortowanie w modelu B zestawu 42055:
Masz tam round bricki 1x1 i 2x2. Pewnie pierwszy etap to otwory o szerokości maks półtora studa, wspomagane jakimś mechanizmem trzęsącym stołem, a drugi to albo otwory 2,5s, albo od razu taśma na zewnątrz.

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: DonBolano »

Bardzo pomysłowe :-)
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#15 Post autor: Żbik »

noniusz pisze:Ale po zmianie taśmociągu i umieszczeniu go dość stromo udało się znacznie obniżyć lej zasypowy i jego krawędź jest mniej więcej na wysokości 13 cm
A to luzik - będziemy ładować do oporu :)
Ostatnio zmieniony 2016-06-08, 13:19 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ