42053 Volvo EW160E

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#46 Post autor: martinb »

Bricksley pisze:I video design do kompletu:
http://www.lego.com/pl-pl/technic/video ... ferer=true
Olaf jest sympatyczy i w ogóle, ale... ciężko jest słuchać jego dukania. :-|

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#47 Post autor: Sariel »

To jeszcze moje 3 grosze w temacie modelu B:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ebtN8PLs8Vo[/youtube]

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#48 Post autor: legosamigos »

Myślę, że ta niebieska pompka mogła być w czarnym albo żółtym kolorze. Kolorystycznie pasowałaby bardziej do modelu niż niebieska
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#49 Post autor: Sariel »

Ale dzieciom by się myliło w instrukcji bo wokół żółte klocki, wiesz jak jest :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#50 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Myślę, że ta niebieska pompka mogła być w czarnym albo żółtym kolorze. Kolorystycznie pasowałaby bardziej do modelu niż niebieska
Ale to jest związane z funkcjami. Niebieskie węże, które dostarczają powietrze do zaworów, łączą się zawsze z niebieską pompką.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#51 Post autor: legosamigos »

Sariel pisze:Ale dzieciom by się myliło w instrukcji bo wokół żółte klocki, wiesz jak jest :)
Klocki dla dzieci, a bawią się nimi dorośli :D. Prawie jak z kobiecymi piersiami, też są dla małych dzieci, a bawią się nimi dorośli. Odwrotna sytuacja jest z zapałkami ;)
M_longer pisze:Ale to jest związane z funkcjami. Niebieskie węże, które dostarczają powietrze do zaworów, łączą się zawsze z niebieską pompką.
Może to jest i wytłumaczenie :)
Ostatnio zmieniony 2016-08-16, 12:24 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#52 Post autor: JAREMA. »

Po obejrzeniu Twojej recenzji zostałem zachęcony do wpisania modelu na listę świątecznych prezentów :) Przejrzałem dodatkowo instrukcje i dopiero tam mnie coś zastanowiło, nie wiem czy wspominaliście o tym ale dlaczego mała i duża pompka są podłączane osobno ? i tak jest trójnik który się usuwa z modelu przy podłączaniu PF'a a wystarczyło by dodać do niego jeden wężyk i podpiąć obie pompki na stałe. Czy myślicie że pogorszyło by to sprawność pompek przez zwiększenie objętości ?
Sorry jak uważacie że to głupie pytanie ale w sumie nie rozumiem po co dziecko ma pruć w tym celu pneumatykę :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#53 Post autor: Filus »

Tutaj raczej chodzi o szczelność układu, by pompując jedną pompką, powietrze nie uciekało drugą, bo takowe zjawisko zachodzi, sprawdziłem. Mądrzej byłoby połączyć pompki zaworem i przełączać między manual, a PF, ale to znowu dodatkowe koszty elementów, stąd zapewne taka, a nie inna decyzja.
Ostatnio zmieniony 2016-08-16, 18:34 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#54 Post autor: JAREMA. »

Filus pisze:Tutaj raczej chodzi o szczelność układu, by pompując jedną pompką, powietrze nie uciekało drugą
Tak się spodziewałem, ale nie było jak sprawdzić bo mam jedną pompkę :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#55 Post autor: Kruk »

Ja właśnie się stałem posiadaczem owego zestawu i powiem szczerze, że został kupiony na "żyletki" aby uzupełnić braki w Technic'u i jestem zadowolony bo ma masę connectorów wszelakich, pinów, dużo axli, dużo half liftów zwłaszcza 1x6 żółte, aa i naklejki dla mnie pierwsza klasa, pomijając fakt dostania pełnej pneumatyki z dwoma pompkami i masą wężów. Dla mnie zestaw 9/10.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Diabolique
Posty: 52
Rejestracja: 2016-10-03, 11:05
Lokalizacja: Dęblin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#56 Post autor: Diabolique »

Narobiłem sobie smaka na ten zestaw już jakiś czas temu. Teraz tym bardziej mam na niego ochotę. Ręczne pompowanie to dla mnie zabawna nowość :D
Może dam radę przeszczepić pneumatykę do żurawia 42042 z innym chwytakiem.
Ostatnio zmieniony 2016-10-11, 23:05 przez Diabolique, łącznie zmieniany 1 raz.

wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

42053 Volvo EW160 E

#57 Post autor: wesyr »

Witam Panie i Panowie

Jakiś czas mnie nie było :). Żyję i mam się dobrze. Mam nadzieję, że nie zardzewiałem za bardzo w temacie recenzowania.

Recenzja 42053 - pochodzi z bloga - (zmiana adresu) - http://legopo30.pl

Aktualny przedświąteczny okres to moja rocznica powrotu do Lego. Wspominałem już kilka razy o tym jak do tego doszło, więc powtarzać się nie będę. Tym bardziej, że tematem notki jest recenzja klocków. Dzisiaj na warsztat trafia pierwszy w moim życiu zestaw Lego Technic z pneumatyką. Jest to nowy system (wprowadzony w 2015 roku), ale nie będę go porównywał do poprzedniego, ponieważ go nie znam. To zostawię lepszych fachmanom niż ja.

Mam w domu wiele nieotwartych zestawów klocków, ale skusiłem się na zakup 42053: Volvo EW160E rozkręcony wystawą w Gliwicach. Wahałem się pomiędzy tym zestawem z statkiem piratów 70413: The Brick Bounty. Ostatecznie padło na Technic. Miło byłem zaskoczony rabatem jaki dostałem z automatu przy kasie (zamiast 399 złotych zapłaciłem 359, co daje 10% rabatu). I właśnie dzięki pneumatyce zestaw trafia do recenzji.

Historia koparek w serii Technic rozpoczęta została zestawem 8851: Excavator z 1984 (347 klocków). Jej następcą w 1992 został 8837: Pneumatic Excavator (257 klocków). Warto zauważyć, że oba te zestawy zawierały części pneumatyczne. Na kolejną koparkę z Lego Technic czekać trzeba było aż 13 lat, kiedy pojawił się zestaw 8419: Excavator, jednak ten składający się z 286 kloców model mógł być sporym rozczarowaniem – brak pneumatyki. Trzy lata później, w 2008 roku TLG poprawiło się i wypuściło na rynek największą dotychczasową koparkę: 8294: Excavator (720 części). W 2010 roku Lego wydało kolejną małą odsłonę tego budowlanego pojazdu 8047: Compact Excavator (252 elementy). W ostatnich czterech latach w serii Lego Technic dostajemy trzy kolejne koparki: 42006: Excavator (720 klocków), maleństwo z zestawu trzech pojazdów w 42023: Construction Crew i wreszcie 42053 Volvo EW160E (1166 klocków i pneumatyka). Jest drugim zestawem powstałym w kooperacji z Volvo (pierwszym był piękny zestaw z 2014 roku 42030: Volvo L350F Wheel Loader).

Seria: Technic
Rok: 2016
Numer: 42053
Elementów: 1166
Cena za jeden element: 0,34 zł
Waga modelu: 950 g
Waga zestawu (pudełko z zawartością): 1725 g
Model alternatywny: tak
Cena: £69.99 / $119.99 / 89.99€ / 399,99 zł
Spis części:
– Bricklink
– Brickset


Pudełko i zawartość
Pudło na pierwszy rzut oka wydaje się być kwadratem, jednak jest ono nieco wyższe (37,5 cm) niż szersze (35 cm). Głębokość to 9 cm, co czyni z niego całkiem spore opakowanie. Tym bardziej, że waży ono ponad 1700 gram – podnosząc je z półki od razu wiadomo, że ma się do czynienia ze sporym modelem. Jednak może to być nieco mylące, gdyż sama instrukcja waży 483 gramy, czyli połowę tego co gotowy model.

Pudełko utrzymane jest w tradycyjnej ciemnej kolorystyce. Na jego przedzie większą część powierzchni zajmuje duże zdjęcie gotowego modelu na tle jakiejś gruntowej drogi w górskim terenie. Drugie umieszczone tu zdjęcie prezentuje jedną z funcjonalności zabawki, czyli ruchomej kabiny operatora koparki. Poza tymi fotografiami znalazło się miejsce dla loga Lego, serii Technic i Volvo, wieku przeznaczenia modelu (10-16 lat), nazwy oraz informacji o tym, ze zestaw zawiera w sobie dwa modele i system pneumatyczny V2.

Tył pudełka to trzy ramki – większa z nich umieszczona u góry opakowania pokazuje kilka kolejnych funkcjonalności: podnoszenie/opuszczanie ramienia, obrót koparki względem podwozia o 347 stopni i ponownie podnoszenie/opuszczanie kabiny operatora. Dwie kolejne kwadratowe ramki umieszczone poniżej zawierają informację o modelu alternatywnym (Volvo L30G) oraz o możliwości dodania Power Functions z zestawu 8293: Motor Functions do koparki EW160E.

Jeden z dłuższych boków pudełka prezentuje zdjęcie modelu oraz jedną z części w skali 1:1 – 6109280 Technic Digger Bucket 5 x 7 x 4 1/2 Clamshell with Pin Hole and Axle Hole.

Niepocieszony jestem z cenówki, która została przyklejona na froncie opakowania. Usunięcie jej skończyło się uszkodzeniem pudła.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Otwierane na bokach pudełko wypełnione jest niemal w 100%. Na jego zawartość składa się:

12 nienumerowanych woreczków z klockami
4 luzem wrzucone opony
woreczek z instrukcją i naklejkami

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Bardzo podoba mi się instrukcja w postaci jednej, solidnej książeczki o wymiarach 27,5 x 21 cm x 0,9 cm. Składa się ona z 252 stron, na których znalazło się miejsce na przewodnik budowy (403 kroki, do strony 217), prezentację wszystkich funkcjonalności (strony 218 i 219), wytyczne dotyczące wzbogacenia modelu o PF (31 kroków, strony 220-245), prezentacji możliwości modelu z PF (strona 246), reklam serii oraz spisu części.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zestaw 42053 zawiera kilka nowych części, głównie ze względu na nowy system pneumatyczny.

Są to przewody gumowe o średnicy 4mm:

26436 – dł. 184mm czarny i szary po 1 szt

26440 – dł. 256mm czarny – 1 szt

26439 – dł. 384mm czarny – 2 szt i szary – 1 szt

26438 – dł. 320mm szary – 1 szt

26445 – dł. 32mm niebieski – 3 szt

75c08 – Orange Hose, Rigid 3mm D. 8L / 6.4cm – 3 szt – nowy kolor

26288c01 – Blue Pneumatic Pump Large (11L) with 1 x 3 Liftarm – 1 szt


Obrazek


2819 – Dark Bluish Gray Technic, Steering Wheel Small, 3 Studs Diameter – 1 szt


Obrazek




15458 – Yellow Technic, Panel Plate 3 x 11 x 1 – 1 szt – nowy kolor

Obrazek




24116 – Black Technic, Panel Curved 3 x 6 x 3 – 5 szt – nowy kolor

Obrazek




15535 – Black Tile, Round 2 x 2 with Hole – 4 szt – nowy kolor


Obrazek




Budowa i gotowy model
Poziom skomplikowania tego modelu uważam za średni z mocnym akcentem na łatwy. Rozpisanie tej budowy na ponad 400 kroków wyjaśnia proces budowy aż zbyt szczegółowo. Przyznam się, że zdarzyło mi się ze trzy razy zakląć (“jak te dzieci mają to tu wsadzić?”), kiedy montowałem przewody od pneumatyki w słabo dostępnym miejscu. Poziom komplikuje też duża ilość naklejek. Ciężko powiedzieć ile czasu poświęciłem na budowę, gdyż rozbita była na kilka dni. Szacuję, że bawiłem się składaniem koło czterech godzin (pewnie poszłoby szybciej, gdyby nie to że wrzuciłem wszystkie klocki do jednej miski).

Wydaje mi się, że dzieciaki dla których ten model jest skierowany napotkać na drobne problemy w trakcie budowy. Ale to powinno w nich wyzwolić pozytywne emocje.
Po ukończeniu modelu pozostaje nam garstka klocków.

Obrazek

Proces budowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gotowy model prezentuje się następująco.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowanie


Zestaw 42053 i jego model podstawowy (modelowi B poświęcę oddzielną recenzję) uważam za bardzo udany. Dużo klocków, ciekawa budowa i masa funcjonalności, które gwarantują wysoką bawialność. Niżej wymieniam wszystkie bawialne elementy:

- pojazd jeździ, skręca – steruje się nim za pomocą zębatki na tyle koparki
- przedni lemiesz jest ruchomy, ale jeżeli ma stanowić podporę dla koparki to brak mu jakiejś blokady
- tylne podpory są ruchome i można je zablokować po uniesieniu tyłu pojazdu na kilka milimetrów
- góra koparki obraca się względem podwozia o 347 stopni w obu kierunkach
- ruchome lusterka (3 sztuki)
- ruchome oparcia fotela w kabinie operatora
- ruchoma kabina operatora – można ją podnosić i opuszczać – zakres ruchu jest bardzo duży
- łatwość dostania się do wnętrza koparki dzięki trzem ruchomym klapom
- sterowanie ramieniem i łychą – tutaj napotykamy drobne problemy związane z pneumatyką – wszystkie ruchy wykonywane za pomocą ręcznej pompki są bardzo skokowe – brak tu płynności charakterystycznej dla urządzeń pneumatycznych w prawdziwym świecie. W szczególności szwankuje otwieranie i zamykanie łychy oraz opuszczanie ramienia z wykorzystaniem dolnego siłownika – ramie po prostu uderza w podłoże. I jest to właściwie jedyny mankament. Mam zamiar zainstalować PF i zobaczę czy poprawi to działanie układu pneumatycznego.


Plusy:

+ dużo klocków

+ przystępna cena

+ duża ilość funkcjonalności przez co model jest fantastyczną zabawką

+ model bardzo dobrze oddaje oryginał i wygląda bardzo ładnie

+ duża ilość naklejek dzięki czemu koparka nabiera realistyczne cechy

+ instrukcja


Minusy

– skokowe działanie układu pneumatycznego

Więcej na blogu http://legopo30.pl

Zdjęcie w wyższej rozdzielczości – Flikr.
Ostatnio zmieniony 2016-12-19, 20:40 przez wesyr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#58 Post autor: M_longer »

Wiesz że recenzja tego zestawu już jest?
viewtopic.php?t=28109
Ostatnio zmieniony 2016-12-14, 20:06 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#59 Post autor: wesyr »

To coś się tu zmieniło? Kto pierwszy ten lepszy?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#60 Post autor: M_longer »

wesyr pisze:To coś się tu zmieniło? Kto pierwszy ten lepszy?
Nie, ale powinieneś dodać swoja recenzję do mojej, jako zwykły post.
Żeby nie było że tylko marudzę teraz... więcej marudzenia :D
wesyr pisze:w 2008 roku TLG poprawiło się i wypuściło na rynek największą dotychczasową koparkę: 8294: Excavator (720 części).
8043 coś Ci mówi? :)

Obrazek
wesyr pisze:Po ukończeniu modelu pozostaje nam garstka klocków.
Na pewno nie zapomniałeś ich gdzieś dodać?
wesyr pisze:- sterowanie ramieniem i łychą – tutaj napotykamy drobne problemy związane z pneumatyką – wszystkie ruchy wykonywane za pomocą ręcznej pompki są bardzo skokowe – brak tu płynności charakterystycznej dla urządzeń pneumatycznych w prawdziwym świecie. W szczególności szwankuje otwieranie i zamykanie łychy oraz opuszczanie ramienia z wykorzystaniem dolnego siłownika – ramie po prostu uderza w podłoże. I jest to właściwie jedyny mankament. Mam zamiar zainstalować PF i zobaczę czy poprawi to działanie układu pneumatycznego.
Kwestia wprawy i wyczucia przy operowaniu zaworami :)
Ostatnio zmieniony 2016-12-14, 20:13 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ