[MOC] 1:13 Jelcz 315M - dźwig

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#121 Post autor: Maciej Drwięga »

V1 pisze:W silniku coś się kręci?
6 tłoków, jak popchniesz model, kreci się też wentylator chłodnicy...
V1 pisze:Co jest w dźwigniach operatora że są tak wygięte? czy w przewód pneumatyczny jest wciśnięty flex hose?
Spinacz :)
V1 pisze:W ogóle to taka skomplikowana konstrukcja a zdjęcia takie małe...
Oryginalne są z lekka większe, ale i tak konstrukcję jako taką było by widać dopiero rozbierając model... Co pewnie pokażę, kiedy już nacieszę się jego widokiem :)
V1 pisze:(Jakby co to biel napisu 'Jelcz' można zredukować przyklejając każdą literkę osobno, albo drukując napis na arkuszu czystej kalkomanii do drukarek laserowych.)
Wiem, ale tu poszedłem na łatwiznę kompletną. Sam napis wyciągałem z fotki Jelcza, bo takiej czcionki u siebie nie znalazłem. Jak już napis miałem (a była to ostatnia naklejka do zrobienia) pobiegłem szybko na balko cyknąć fotki, coby jeszcze mieć jasno. Jeśli nie dzisiaj, to może za tydzień, choć pewnie szybciej za dwa... Sam rozumiesz :) Jak będzie jechał gdzieś na wystawę, to zrobię osobne literki :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#122 Post autor: martinbb »

Wow! Stanowczo za mało zdjęć - prosimy o dokładne ;) Co prawda na co po niektórych widać problemy z ostrością, to przez dźwig ;) Bardzo ładnie wszystko wyszło (choć można było by wykaflować - zboczenie ;) ) .
Czy zabieg z użyciem 2 odcieni szarego (oldgray i lightbluish) był celowy?

Pozdrawiam
Inspired by NavySEALs

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#123 Post autor: Maciej Drwięga »

martinbb pisze:Co prawda na co po niektórych widać problemy z ostrością, to przez dźwig
To wina aparatu, strasznie nieostre mi zdjęcia wychodzą, nie wiem dlaczego :P
martinbb pisze:Bardzo ładnie wszystko wyszło (choć można było by wykaflować - zboczenie ) .
Nigdy. Kafle są fajne w skali minifig. Tutaj było by kompletnie bezpłciowo...
martinbb pisze:Czy zabieg z użyciem 2 odcieni szarego (oldgray i lightbluish) był celowy?
Tia.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#124 Post autor: smyk »

Też mogę?

Schodek mi się podoba.
"przebywanie w zasięgu pracy dźwigu zabronione"
Oczywiście wycieraczki. Tak ja mówiłeś.
Podpory ramienia. I równie wygięte dźwignie w operatorce.
Przód - maska.

Za to wykaflował bym (tylko) przedni słupek, bo ten zawias z dziurkami w studach nieciekawie wygląda.
Plate 2x3 jako lusterko... taki sobie, choć nie mam pomysłu jak inaczej.
No i tylna ściana kabiny wygląda tak nijak. Ale to szczegóły.

Może fotkę podwozia?

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#125 Post autor: Maciej Drwięga »

smyk pisze:Za to wykaflował bym (tylko) przedni słupek, bo ten zawias z dziurkami w studach nieciekawie wygląda.
Ale wtedy będzie zbyt gruby. Jeśli już, to można go odwrócić i zamiast kropek mieć dziurki.
smyk pisze:Plate 2x3 jako lusterko... taki sobie, choć nie mam pomysłu jak inaczej.
Plate 1x4 jeszcze wchodzi w grę. Lusterko w Jelczu nie należy do wybitnych konstrukcji :)
smyk pisze:No i tylna ściana kabiny wygląda tak nijak. Ale to szczegóły.
W oryginale są przetłoczenia, ale to ze względów konstrukcyjnych odpada. 315 nie miał nawet chwytaka powietrza na tyle kabiny... Nic nie poradzę :)

Fotki podwozia... jak go kiedyś na lustrze postawię :P
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
pixel
Posty: 285
Rejestracja: 2006-06-05, 13:43
Lokalizacja: wawa
brickshelf: pixel

 

#126 Post autor: pixel »

a mnie cieszy ze mogle choc odrobinke sie do niego przydac :D

mistrzowski swiatowy i co najwazniejsze topowy poziom
tyle scanii kenworthow czy czego tam jeszcze
a tu... zwykly chamski jelcz
faktycznie czuje cpn i te klimaty

ju ar da masta

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#127 Post autor: Maciej Drwięga »

pixel pisze:a mnie cieszy ze mogle choc odrobinke sie do niego przydac
No to prawda, Pixelowa obrotnica zdecydowanie ułatwiła zabawę :) Wbudowanie takiej nowego typu było karkołomne. BTW - mam dla Ciebie drugą nowego typu, wsadzam w samochód, przy najbliżsiejszej okazji będzie pod ręką :)
pixel pisze:kenworthow
O ja sobie wypraszam :) To bardzo wdzięczne pojazdy, mogą być tak samo klasyczne... choć nie dla nas ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

czekoladowyboss

#128 Post autor: czekoladowyboss »

Choć o MT nie mam zielonego pojecia, i ja się wypowiem :) Bardzo podoba mi się odwzorowanie kształtu przednich błotników, konstrukcja ramienia (choć te czarne axle aż proszą się o nałożenie zółtych technic buschy), detale wokół ramy, zawieszenie, silnik... W ogóle to cały mi się podoba :ok: Napisałbym, że rama nie powinna być dziurkowana, ale skoro to wymóg wytrzymałościowy... Wspaniała robota :ok:

Co mi się nie podoba? Trochę za dużo tu elementów nie-lego: gumki, spinacze, nitki :whoeva: Jak by się uprzeć można by się pokusić o ich oryginalne odpowiedniki, ale to drobiazg.

A odnośnie zbyt białej naklejki, to nie należy zapominać że kolor white u lego nie jest idealnie biały (255-255-255) a 242-243-242 (RGB).

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#129 Post autor: Maciej Drwięga »

czekoladowyboss pisze:nitki
Nie Lego nitek jest 25 cm w sumie. Nitek Lego jest 10 metrów.
Spinacze i gumki... Ja już zaproponowałem budowę w rzeczywistości takiego samego :) Gumki mogę wymienić, bo akurat chyba cztery Lego znajdę. Na wygięcie rurek jakoś nie mam innego pomysłu. Rozumiem, że kolega ma... :]
Technic bushy nie da się użyć, ponieważ odstęp między connectorami to jest 1,5 a nie 1. Można zrobić to za pomocą ribbed hose, ale wygląda bardzo grubo. Koszty pomijam, bo takie ramie wg cen rodzimych sprzedawców (nie wszystkich) i tak kosztowało tyle, co 8275 ;)
czekoladowyboss pisze:A odnośnie zbyt białej naklejki, to nie należy zapominać że kolor white u lego nie jest idealnie biały (255-255-255) a 242-243-242 (RGB).
Otóż kolor białych klocków jest uwarunkowany kilkoma względami. Gdybyś czytał wątek, to byś zauważył, że celowo użyłem starych klocków - właśnie dlatego, żeby nie był śnieżny. W pudełku mam jakieś 1200 bricków nowiutkich białych, które mają same efy zapewne, bo śłońca nie widziały. Chyba że im skopiesz fotkę, to nie mają. Albo poświecisz kiepską żarówką. Albo poświecisz dobrą żarówką, ale ściana jest żółta. Albo wszystko jest dobre, tylko masz kiepski monitor, to nawet jak będziesz miał efy, to i tak będzie żółte ;)

PS. Tu jest więcej rzeczy, które totalnych purystów przyprawią o zawał serca :P
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

czekoladowyboss

#130 Post autor: czekoladowyboss »

Maciej Drwięga pisze:Nitek Lego jest 10 metrów.
Zwracam honor :) Miałem na myśli głównie gumki w różnych dziwnych kolorach. Co do dźwigni, to myślę, że dało by się tak zmaltretować flexy, żeby przybrały podobny kształt.
Maciej Drwięga pisze:Technic bushy nie da się użyć (...)
Nie przyjrzałem się temu ramieniu :) Zupełnie teoretycznie można by założyć po 3 x bush 1/2, ale żółte ciężko dostać, i też by "grubo wyszło" :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#131 Post autor: Maciej Drwięga »

czekoladowyboss pisze:Co do dźwigni, to myślę, że dało by się tak zmaltretować flexy, żeby przybrały podobny kształt.
Przez 10 sekund. To już lepiej użyć spinaczy niż lamać flexy. Ew kombinować z rączek od minifigów i flexów, ale to raczej nie wyjdzie.
czekoladowyboss pisze:Nie przyjrzałem się temu ramieniu Zupełnie teoretycznie można by założyć po 3 x bush 1/2, ale żółte ciężko dostać, i też by "grubo wyszło"
Nie ma żółtych z tego co pamiętam.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#132 Post autor: Kubrick »

Sa zolte. W dzwigu 8421 bylo ich kilka.
http://www.peeron.com/inv/parts/4265c nawet sporo tego bylo w roznych zestawach :)

starszy typ tez wystepowal zolty:
http://www.peeron.com/inv/parts/4265b
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#133 Post autor: Maciej Drwięga »

No to mi się coś pozajączkować musiało. Szukałem na BL i zapamiętałem, że był kłopot, ale peerona nie sprawdzałem.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#134 Post autor: Jerac »

Jest tak jelczowaty jak starowaty jest star misterzumbiego. Piękny. Też chcę... :(

Oczywiście męczą mnie te wszystkie study które można by wyklepać kaflami. Podobnie przednia część nadkoli, uh, tam można było nawet biale serki dać i było by ładniej, chociaż ja osobiście użyłbym albo jakiejś karkołomnej konstrukcji... albo po prostu dużych, jednoczęściowych łuków.
Obrazek.. o takich...

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#135 Post autor: martinbb »

Maciej Drwięga pisze:
PS. Tu jest więcej rzeczy, które totalnych purystów przyprawią o zawał serca :P

No fakt, widać gdzieniegdzie klocki lekko sfatygowane ;) Ale ciiii :P
Inspired by NavySEALs

ODPOWIEDZ