60095 Deep Sea Exploration Vessel

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mcq_90
Posty: 49
Rejestracja: 2016-07-22, 12:30
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60095 Deep Sea Exploration Vessel

#1 Post autor: Mcq_90 »

60095
Obrazek

Dane Techniczne
Seria: Deep Sea Explorer
Rok premiery: 2015
Liczba klocków: 717
Liczba figurek: 7 + 3 rekiny + 1 ryba piła + 1 ośmiornica
Cena: Allegro 599-300 PLN, S@H 399 PLN

Spis części
Bricklink

Słowem wstępu
Bardzo chciałbym w tym miejscu podziękować forumowemu koledze Walerowi, za sprzedanie mi tego cuda za fajną cenę, stary, jeżeli będzie kiedyś okazja to duże piwo, albo co tam lubisz, masz gwarantowane ;)
Oto stało się :-) Po raz pierwszy w życiu udało mi się skompletować wszystkie zestawy, z tych które chciałem, z konkretnej serii Lego. Nurków uwielbiam, szanuję i nie wiem co jeszcze.

Set 60095 jest obok Podwodnej Bazy największym zestawem z serii Deep Sea Explorers. Pomijam tu recenzowany przeze mnie wcześniej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=28104]czteropak[/URL], bo to 4 zestawy upchnięte w jedno pudełko, więc się nie liczy.

Pudełko
Jak już wspominałem, jest duże. Brickset podaje informację, że wymiary, to 48cm x 37.8cm x 9.4 cm, co sprawdziłem miarą krawiecką i można się jedynie czepiać o milimetry.
Kolorystycznie utrzymane w standardzie serii, niczym nie różni się od stylu poprzednich zestawów.

Front:
Obrazek

Tył:
Obrazek

Otwórzmy je i sprawdźmy, czym będziemy my, albo nasze dzieci, albo my razem z dziećmi, badać podwodny świat.

Zawartość

Dużo tu tego. Taka była moja pierwsza myśl.
-Osiem ponumerowanych woreczków
-jeden woreczek z dwiema 16x16 (przydadzą się do nowej szesnastki w niedalekiej przyszłości) płytkami, skałami i częściami kadłuba wraku
-1 z łańcuchami
-jeden z instrukcjami oraz naklejkami. Kadłub i pokład statku został umieszczony luzem.

Obrazek

Po rozpakowaniu woreczków i posegregowaniu ich przed budową modeli, możemy bliżej zapoznać się z wszystkimi elementami (zdjęcia według numeracji):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawe elementy
W zasadzie nie ma tu zbyt wielu ekskluziwów, więc moja lista będzie na maksa subiektywna. Za najciekawsze i warte przybliżenia uznałem

Obrazek ponton w kolorze orange, który w takiej wersji wystąpił w 4 zestawach

Obrazek kadłub, który ma swoją premierę w kolorze earth blue, natomiast w czerwonej wersji wystąpił tutaj.

Obrazek gazeta, którą TLG do tej pory umieściło w 17 setach.

Obrazek klocek z nadrukiem, a nie naklejką, tutaj służący jako filtr (?) w silniku aparatu podwodnego, póki co znalazł się też tu.

Zwróciliście uwagę na to samo co ja? Jeżeli nie, to wspomnę: dostaliśmy rozdzielacz do klocków, gadżet sympatyczny i przydatny, na pewno się przyda

Budujmy rodacy
Nie ma co się rozpisywać, czas na budowanie. Wszystko idzie łatwo lekko i przyjemnie, całość z fotografowaniem, obróbką i napisaniem tej recenzji zajęła mi 5 godzin z przerwami. Instrukcje są bardzo przejrzyste, myślę, że nawet młodsze dzieci, aniżeli 8-latkowie, którzy mają wiek, dla którego 60095 jest rekomendowany, poradziłyby sobie bez problemu.

Instrukcje 1 i 2, tak jak klocki z woreczków pod tymi numerami, posłużą do budowy podwodnych zwierząt, klatki, aparatu bezzałogowego, mini podwodnego skutera i malutkiej łodzi podwodnej z miejscem siedzącym

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Są to w zasadzie duże akcesoria, nie umniejsza to jednak ich bawialności, zwłaszcza mini łodzi, która ma ruchome ramiona.

Przejdźmy teraz do stoczni, gdzie powstanie główne centrum dowodzenia, czyli statek.
Obrazek

Jest on dość dużych rozmiarów i niestety, co przyznaje z wielkim bólem serca, jest deczko nieproporcjonalny. 10 centymetrów więcej na długości sprawiłoby, że byłby to kadłub prawie wyśmienity do zastosowania w statkowych MOC-ach i ogólnie wizualnie, niestety jest dość kostkowaty. Za to plusem jest, jak zapewnia producent, że pływa, czego osobiscie nie mam możliwosci sprawdzić, jednak nie widzę przeszkód by uwierzyć TLG na słowo.
Zacznijmy budowę, która przebiega etapami
Obrazek

Obrazek

Bardzo fajny pomysł i duży plus dla TLG, za zagospodarowanie przestrzeni pod pokładem i zaadaptowaniu do na kajutę dla załogi. wyposażenie skromne, ale moim zdaniem urocze
Obrazek

Obrazek

Czas na budowę mostka
Obrazek

Obrazek

I cały statek gotowy do wypłynięcia w poszukiwaniu wraku:
Obrazek

Obrazek

Wrak statku, który będą badać nasi bohaterowie w czerwono-czarnych kombinezonach, to najfajniejsza część zestawu, bez dwóch zdań. Poza częściami, które przydadzą się w MOC-ach, sam w sobie jest zaprojektowany w sposób rewelacyjny. Na szczególna uwagę zasługuje pułapka, w postaci walącego sie na głowę mostku, kiedy pociągniemy za dźwignię z zamocowanymi sztabkami złota. mała rzecz, a radochy daje tyle, że hej.

Pierwszy etap budowy:
Obrazek

Wrak gotowy:
Obrazek

Obrazek

Minifigurki i żywy inwentarz
O minifigach nurków nie będę się rozpisywał, odsyłam do mojej wcześniejszej recenzji, bo pod tym względem kwestia wygląda w 60095 identycznie.
Obrazek

Na osobną fotkę i uwagę zasługuje kapitan statku, który otrzymał dosć rzadkie umundurowanie
Obrazek w kolorze bright blue, które do tej pory, łącznie z recenzowanym, pojawiły się zaledwie w trzech setach.

Obrazek

Fauna morska, to trzy rekiny, w tym jeden biały, ryba piła i ośmiornica. Mam w planach budowę 16-tkowego oceanarium, także fajnie, że są
Obrazek

Podsumowanie

Całość po złożeniu i ustawieniu do zdjęcia prezentuje się, moim zdaniem imponująco
Obrazek

Co mogę powiedzieć na zakończenie? Zestaw jest mocarny. Zarówno pod kątem ilości elementów, jak i gabarytów po złożeniu. Pomijając proporcje długość:szerokość statku badawczego, dostajemy porządną jednostkę pływającą z ciekawym wyposażeniem i dość dużą funkcjonalnością. Wrak statku - hit i największy plus tego zestawu, nadaje się na osobny zestaw, jest niesamowity. Czy warto? Dla fanów serii, takich jak ja, tak, warto. Dla reszty? Też, chociażby ze względu właśnie na wrak i części użyte do jego budowy.
I tak już na koniec, koniec - baza podwodna, żeby mieć całą serię. Nie wykluczam, ale się z tym nie śpieszę. Widziałem w ToysRus mkiete z tym setem i niezbyt mnie zachwycił, ale jeżeli niespodziewanie nadarzy się możliwość - nie wykluczam, jeżeli będzie możliwość - będzie recenzja

Plusy:
+ogromny zestaw
+moc minifigów, akcesoriów i zwierząt morskich
+WRAK! Największe zaskoczenie i największy atut zestawu
+Wyposażenie statku badawczego, kajuta i mostek

Minusy:
-proporcje kadłuba
-zamiast kilku aparatów i mini łodzi podwodnej, mogli dać jakis porządny batyskaf

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Dla reszty nie warto, bo ten kadłub jest do wywalenia. Statki tak nie wyglądają. Prosty dziób, to bez sensu. Dno fajne.

Miło się czytało.
Ostatnio zmieniony 2016-09-02, 03:40 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Mcq_90
Posty: 49
Rejestracja: 2016-07-22, 12:30
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Mcq_90 »

Jellyeater pisze: Miło się czytało.
dzięki, staram się ;)
No kadłub to sól w oku, bo o ile od boku jako tako wygląda, o tyle od frontu to płacz i zgrzytanie zębów. Takie rozwiązanie byłoby dobre na rufę, ale jako dziób niezbyt. Nie wiem czym kierowali się projektanci, może technologicznie było niemożliwe do wykonanai ostrego wykończenia?

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Durzy »

Mcq_90 pisze:Nie wiem czym kierowali się projektanci, może technologicznie było niemożliwe do wykonanai ostrego wykończenia?
A ja chyba wiem. Niemieckim statkiem Planet. poszli na kompromis, aby uzyskać wymaganą względem dzieci sztywność kadłuba. W pewnym sensie te statki są bardzo podobne!

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-09-02, 16:50 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#5 Post autor: martinb »

Dobra recenzja.

A z samego zestawu to podoba mi się jedynie... minifigurka kapitana. Jest świetna.

Awatar użytkownika
Mcq_90
Posty: 49
Rejestracja: 2016-07-22, 12:30
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Mcq_90 »

Ja nabyłem go właśnie ze względu na kapitana, części z których został zrobiony wrak, dwóch szesnastek i aparatury podwodnej, bo chcę przebudować żółtą łódź podwodną. No i wodorosty + zwierzęta przydadzą się do oceanarium, które mam w planach, ale potrzebnych części brak
Poza Lego:
Mój blog
Kanał YT

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#7 Post autor: krowkens »

Za to plusem jest, jak zapewnia producent, że pływa, czego osobiscie nie mam możliwosci sprawdzić
Jak to? Nawet w misce lub umywalce?

Awatar użytkownika
Mcq_90
Posty: 49
Rejestracja: 2016-07-22, 12:30
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Mcq_90 »

umywalka jest malutka :( Ale spokojnie, w weekend odwiedzę rodziców, oni mają wannę, więc sprawdzę ;)
Poza Lego:
Mój blog
Kanał YT

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#9 Post autor: Kirysowaty »

A czy po włożeniu statku do wody nie zniszczą się naklejki na kadłubie?
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
Mcq_90
Posty: 49
Rejestracja: 2016-07-22, 12:30
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Mcq_90 »

Tego się właśnie obawiam, ale dla dobra nauki i zaspokojenia ciekawości swojej i forumowiczów podejmę to ryzyko i zwoduję statek ;)
Poza Lego:
Mój blog
Kanał YT

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Durzy »

Nie wiem jak z nowymi naklejkami, ale stare, albo stosunkowo szybko się odklejają, albo trzymają na wieki. Unikaj ciepłej wody! W zimnej nie powinno być źle, na pewno nie po jednej kąpieli, o ile są dobrze przyklejone.

Awatar użytkownika
Mcq_90
Posty: 49
Rejestracja: 2016-07-22, 12:30
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Mcq_90 »

Pływa! Zanurzenie do linii bojek, czy jak się te bańki na burtach nazywają :D
Obrazek

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#13 Post autor: bart_ilo »

Bardzo przyjemna recenzja. Przyjemnie się czyta.
Co do zestawu mi się podoba i na pewno uzupełni moją kolekcję.
Jeżeli chodzi o kadłub nie jest zły. Lepiej wygląda w tym zestawie niż w 60109. Alternatywą mógł być kadłub z 60014 w innym kolorze.
Jak naklejki po teście? W jakim są stanie?

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Durzy »

I tak wolę swojego poczciwego 6560: Diving Expedition Explorera.

On jest w stanie cały sprzęt zapakować na pokład, a ma większy batyskaf! Dźwig natomiast mu się obraca. Do tego są płaszczki zamiast 10 takich samych rekinów, a nie ma takich głupotek jak to coś:

Obrazek

Przecież to po lewej to jest urządzenie do amputowania nóg nurkom! Poza tym po co to ma... młotek?! Pod wodą gwoździe będą wbijać? Zamiast tego przy 10 rekinach bardziej przydatny byłby harpun...

Zgodzę się, że 6560 ma słabe dno, ale nie był jedynym zestawem w serii takowe posiadającym w przeciwieństwie do 60095. Skoro statek z recenzowanego zestawu pływa to dno chyba powinno tonąć i stać na dnie wanny? Dałoby się to pewnie osiągnąć klockami z ciężarkami - dawnym obowiązkowym elementem zestawów pływających. Cały zestaw można było wykonać lepiej, patrząc na to co było 19 lat temu! Statek z 6560, dno z 6559, a w tym jeszcze przypomnę był "działający" rentgen i mamy coś co bije bawialnością całą obecną serię nurków, mimo braku naprawdę pływających statków!

Podsumowując szeroki kadłub w ogóle nie jest problem - jeśli popatrzymy na podlinkowany przeze mnie katamaran "Planet" możemy dojść do wniosku, że projektant z lego chciał zrobić coś podobnego, a że to coś miało pływać to połączył oba kadłuby katamaranu, dając dodatkowo przestrzeń wewnątrz. Takie wyjaśnienie i usprawiedliwienie kadłuba ja "kupuję", ale innych braków już nie, bo są moim zdaniem karygodne! Zgadzacie się?

P.S. Post zmieniony dzięki bardzo trafnym uwagom bart_ilo, za które mu dziękuję!
Ostatnio zmieniony 2016-09-09, 20:29 przez Durzy, łącznie zmieniany 3 razy.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#15 Post autor: bart_ilo »

Durzy pisze:I tak wolę swojego poczciwego 6560: Diving Expedition Explorera.
Przy zastosowaniu takiego kadłuba jak w 60014 wyszedłby podobny statek.

Jeżeli chodzi o dno w podlinkowanym przez Ciebie secie to jest lekko ubogie ale i tak wygląda całkiem dobrze.
Durzy pisze:Wrak jest mało bawialny. Dlaczego? Mogłoby się coś zawalać przy wyciąganiu skarbu jak w genialnym: 6559.
Wrak jest bawialny ponieważ zawala się część wraku.


Zapraszam od 8:32 :)
Ostatnio zmieniony 2016-09-09, 20:03 przez bart_ilo, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ