[MOC] Ciągnik rolniczy z osprzętem

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Ciągnik rolniczy z osprzętem

#1 Post autor: Damjan97 »

Obrazek

Witam.
Dzisiaj prezentuję Wam mój najnowszy, a zarazem najbardziej rozbudowany MOC, czyli ciągnik rolniczy z dodatkowym osprzętem rolniczym.

Dane techniczne ciągnika:
Długość: 38cm
Szerokość: 17cm
Wysokość: 21cm
Waga: 1350g

Silniki:
-XL do napędu
-M do skrętu
-M do obsługi tylnego podnośnika

Obrazek



Jest to typ ciagnika przegubowego. Budują go luźno wzorowałem się na ciągnikach Case.
Pod maską znajdziemy BaterryBoxa oraz silnik XL służący do napędu ciągnika. Przełożenie 1:4.2. Napęd jest przenoszony na wszystkie koła.
Do skrętu ciągnika służą dwie duże obrotnice napędzane silnikiem M z przełożeniem 1:93.3.

Obrazek

Tylny podnośnik jest obsługiwany za pomocą 2 małych siłowników śrubowych, które są napędzane silnikiem M z przełożeniem 1:3. Jego udźwig jest zadowalający.
Z tyłu znajduje sie tez wałek odbioru mocy (WOM).

Obrazek

Model posiada wyposażenie kabiny oraz otwierane drzwi. Odbiorniki IR umieszczone są po obu stronach ciągnika zaraz za przedniki kołami.
Ogólnie jestem zadowolony z działania jak i wyglądu ciągnika.

Obrazek

Przyczepa wywrotka


Obrazek

Co do przyczepy to nie będę się rozpisywał bo też nie ma o czym.
Wymiary wanny to 30cm-dł./ 15cm-szer./ 6cm-wys.
Do kiprowania służą dwa siłowniki pneumatyczne obsługiwane pompką. Nośność przyczepy jest raczej skromna.

Obrazek
Obrazek

Przetrząsacz do trawy

Obrazek

Przetrząsacz jak sama nazwa wskazuje służy do przetrząsywania trawy aby szybciej wysła po skoszeniu. U mnie padło akurat na model dwuramienny z dwoma "karuzelami" na ramię.
Do podnoszenia/opuszczania ramion służą 2 duże siłowniki śrubowe. Ogólny zasięg pracy to 37cm. Karuzele napędzane są z ciągnika. Przełożenie to 4.5:1.

Obrazek

Kosiarka do trawy

Obrazek

Jeśli chodzi o kosiarkę to jest ona jednoczęściowa z dwoma ostrzami. Napędza jest również bezpośrednio z ciągnika. Przełożenie 8.3:1.
Kosiarka działa sprawnie, nie zauważyłem jakiś zacięć w działaniu.
Zasięg roboczy to ok. 20cm.

Obrazek
Obrazek

Pług rolniczy

Obrazek

Pług jak pług, chyba każdy w życiu widział. U mnie trafiło na pług 5 skibowy. Długość to ok. 28cm.

Obrazek


To by było na tyle z mojej strony. Czekam na Wasze komentarze (oprócz tych że mogłem to zbudować z klocków systemowych...) :)

Galeria Brickshelf: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=566790
Galeria Flickr: https://www.flickr.com/photos/124730997 ... 6085839866

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Muszel »

Mi się bardzo podoba ;) fajne funkcje, wszystko gra jak należy. Kształt samej kabiny jest jakiś "inny", ale ja się nie znam na sprzętach rolniczych, więc... ;)
Pozdrawiam,
Piotrek

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Niezłe nawet. Miło, że tyle narzędzi.

Przyczepa mogłaby mieć kompresor podłączany pod WOM. Żeby nie trzeba było pompować ręcznie. :P Nie zauważyłem jak się rozkłada ta przewracarka do trawy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#4 Post autor: Damjan97 »

Jellyeater pisze: Nie zauważyłem jak się rozkłada ta przewracarka do trawy.
Przewracarka rozkładana jest ręcznie co pokazane zostało na filmie.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#5 Post autor: noniusz »

Ładne, podoba mi się. Dodatkowy plus za mnogość osprzętu.

To do czego się przyczepię to:
- skacząca M-ka przy opuszczaniu tylnego podnośnika nie prezentuje się najlepiej :) (film 0:56)
- ramiona od podnośnika wydają się być za długie, wydaje mi się, że powinny być umieszczone niżej i być krótsze o 1-2 study
- tam gdzie masz zamocowane liftarmy będące podnośnikiem masz po środku "goły" gładki pin 3L, aż prosi się, żeby tam założyć te nowe technicowe tulejki 1L

Ale to są drobnostki i zwykłe czepialstwo z mojej strony :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

A ja tylko dodam, że praktycznie wszystkie z Twoich przystawek są niespotykane przy ciągnikach z łamaną ramą. Z tego prostego powodu, że one nie mają TUZa (jak ktoś się uprze to w niektórych występuje jako opcja)

Obrazek

Ogólnie te maszyny są za małe do tego ciągnika, sam pług nie jest zły, ale mógłby być obracany:


Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Widzę, że robisz konkurencję Ericowi z maszynami rolniczymi :) Podoba mi się przede wszystkim multi funkcjonalność osprzętu i że aż tyle go zbudowałeś. Fajny mega MOCyk. Mam nadzieję, że Eric Trax też się wypowie w tej kwestii. Oczywiście dałem Ci "like`a" na YT :)
noniusz pisze:...- tam gdzie masz zamocowane liftarmy będące podnośnikiem masz po środku "goły" gładki pin 3L, aż prosi się, żeby tam założyć te nowe technicowe tulejki 1L

Ale to są drobnostki i zwykłe czepialstwo z mojej strony :)
Też mi się to rzuciło w oczy, gdy oglądałem film. Chodzi o ten element ;)

Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Jarema1980
Posty: 207
Rejestracja: 2015-04-07, 19:59
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#8 Post autor: Jarema1980 »

Mnie osobiście najbardziej się podoba Przyczepa wywrotka oraz Kosiarka do trawy.

Xsysiek
Posty: 38
Rejestracja: 2011-02-17, 22:52
Lokalizacja: Strzelin

#9 Post autor: Xsysiek »

Nie każdy łamaniec jest wielki i potrzebuje ogromnych maszyn. Tak jak np. ten Charków T-150:
Ostatnio zmieniony 2016-11-10, 18:30 przez Xsysiek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#10 Post autor: Damjan97 »

legosamigos pisze:Też mi się to rzuciło w oczy, gdy oglądałem film. Chodzi o ten element ;)

Obrazek
Wiem, że chodzi o ten element, ale wiem też , że tak owych nie posiadam :(

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

Ocenić ten model można dwojako: pod kątem osoby, która zbudowała to raczej dla zabawy oraz kogoś kto chce w przyszłości bardziej zagłębić się w temat

W pierwszym przypadku ciężko oceniać realizm modelu więc wykładnią w takiej sytuacji jest bawialność i ilość funkcji oraz mnogość osprzętu wszystko prezentuje się bardzo dobrze. Na początku myślałem że model trochę zbyt wolno skręca jednak kiedy zobaczyłem prędkość z jaką się porusza nie miałem już obiekcji. Współgra to ze sobą bardzo dobrze. Nie irytuje mnie że model nie jest obudowany klockami systemowymi bo to w końcu technic. Nie poszedłeś na łatwiznę robiąc tylko ażurową konstrukcję tylko bardzo zgrabnie zabudowałeś to wszystko liftarmami. W tym wypadku nie będę się czepiał tego, że sprzęt trochę nie pasuje bo nie każdy ma wiedzę i obycie ze sprzętem rolniczym a to jakie maszyny są do niego zbudowane wynika bezpośrednio z tego faktu.

-------------------------------------------------------------------------------------


W drugim jednak przypadku... :> Piszesz, że wzorowałeś się na ciągnikach Case serii Steiger, których moc waha się w granicach 350-600KM i faktycznie wtedy sprzęt który zastosowałeś faktycznie jest trochę nietrafiony bo potrzebuje ciągnika do max 120KM. Wszystko powyżej to strata paliwa. Jeśli chodzi o wygląd bardzo dobrze udało Ci się nawiązać do modelu na którym się wzorowałeś model wyglądał by bardzo profesjonalnie gdyby nie jeden fakt. Koła mają za małą średnicę co automatycznie sprawia, że model nie jest odbierany już tak dobrze. Co zrobić żeby to poprawić? Wystarczy wstawić tam koła z Xeriona, które skalą będą pasować idealnie a cały model będzie wydawał się profesjonalną i przemyślaną konstrukcją. No może poza tym że wtedy musiałbyś pozbyć się TUZ lub jego ramiona puścić spod tylnej osi. Owszem ograniczy to wysokość podnoszenia ramion ale znacznie zwiększy realizm i udźwig, który w przypadku ciągników powyżej 200km waha się w granicach 8-10 ton. Pomyślał bym wtedy nad ukryciem małych siłowniczków bo jednak za bardzo kłują w oczy i nie komponują się z ciągnikiem.

Pług - Skiby za bardzo pochylone. mam wręcz wrażenie że powinny być odwrotnie zamontowane. Poza tym 5 skobowy pług to dla 130 konnego ciągnika a nie do takiego grzmota. Podoba mi się natomiast budowa jego ramy, która bardzo przypomina te faktycznie stosowane. Przydało by się jednak koło podporowe bo pług sam w sobie nawet na podnośniku nie jest w stanie się utrzymać na odpowiedniej wysokości.

Kosiarka - tu oprócz tego, że z racji swojej konstrukcji powinna być zamontowana z przodu nie mam. No może dałbym trzy noże i jako, że jest montowana z tyłu zrobiłbym łamaną na prawy bok dla bajeru i większego realizmu :)

Przegrabiarka - także na plus. Konstrukcja i wygląd oddają prawdziwą maszynę. Narzekałbym nie tyle na masywne siłowniki śrubowe ale bardziej na fakt, że same grabie powinny być pod kątem.

Przyczepa - Bardzo ładna funkcjonalna. Jeśli już szedłeś na łatwiznę bo tak traktuje tandemy to powinieneś zrobić 2,5 raza wyższe burty tak by całość nawiązywała do rolniczych wywrotek o ładowności około 15-20 ton


Xsysiek pisze:Nie każdy łamaniec jest wielki i potrzebuje ogromnych maszyn. Tak jak np. ten Charków T-150:
Ten Charkow w zależności od silnika dysponuje mocą od 150 do 165KM i w jego przypadku nie dziwi ani TUZ ani maszyny, które potrzebują (poza pługiem) połowę tej mocy :)

Damjan jasno napisał że wzorował się na CASE. Nie mniej całą konstrukcję uważam za bardzo udaną. Cieszy fakt, że co jakiś czas ktoś podejmuje tak wdzięczny temat jakim są maszyny rolnicze. Tym bardziej jestem przychylny tego typu konstrukcjom!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#12 Post autor: Damjan97 »

Pisząc o tym że wzorowałem się na ciągnikach Case chodziło mi głównie o wygląd i... kolor :)
Też mam wrażenie że koła ą za małe, ale niestety to są jak narazie moje największe koła. no może oprócz tych z motocykli.
Jeśli chodzi o TUZ to wyszedłem z założenia, ze wszystkie ciągniki go mają, nie zagłębiając się zbytnio temat. Po prostu opierałem się na własnej, dosyć skromnej wiedzy na ten temat.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Damjan97 pisze:no może oprócz tych z motocykli.
Motocykle też miały maks 94mm :)

Kupuj Xeriona i przebuduj ten swój case'opodobny ciągnik na jego kołach :)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#14 Post autor: Tranzystor »

M_longer pisze:Motocykle też miały maks 94mm :)
Opona z crossa ma 100.6mm.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#15 Post autor: Cieślu »

Na felgę motocyklową można naciągnąć opony o rozmiarze 94,8 mm. Wychodzi z tego wtedy twardy, ale duży balon :)
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

ODPOWIEDZ