[MOC] Traktor

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

[MOC] Traktor

#1 Post autor: aro_kal »

Wiecie w jaki sposób można zbeszcześcić koła od 8865? Wystarczy zbudować taki traktor :mruga:. Można wręcz powiedzieć, że koła te zostały zmarnowane. Na całe szczęście łatwo będzie je można odzyskać.

Obrazek

Co mi przyświecało by zbudować coś takiego? Nie wiadomo. Po części chciałem zobaczyć czy duży silnik starego typu pozwoli napędzić pojazd, oraz czy mikrosilnik pozwoli mu skręcać. Okazuje się, że wszystko można jak się chce. Starsze silniki są znacznie szybsze niż te nowe, niemniej mam wrażenie, że słabsze. Napęd z silnika przechodzi ze ślimacznicy na średnie (16 zębów) koło, a następnie z dwóch małych kół pasowych (zatyczka 1/2) na dwa średnie koła pasowe za pomocą białych gumek. Gumki miały w zamyśle przeciwdziałać spaleniu silnika przy zbyt dużym oporze. Jednak są na tyle "silne", że potrafią go zatrzymać same się nie ślizgając (może to wina słabych baterii w pilocie...). Traktor jeździ dość wolno - około 4-5 cm/sek. Gdyby zastosować tu silnik nowego typu to ledwo by jechał. Skręt kół jest "czasożerny" i na dywanie jest dodatkowo opóźniany.

Początkowo chciałem zbudować tylną oś bez dyferencjału, alem się zdziwił gdy przy skręconych przednich kołach, traktor jechał wciąż do przodu :mruga:. Jakoś mnie olśniło, że może mechanizm różnicowy pomoże i miałem rację. Te cudowne wielkie koła mają tak olbrzymie tarcie o podłoże, że ni cholery nie poślizgną się (mam na myśli to po wewnętrznej stronie skrętu) i skręt nie wyjdzie. Odkryłem Amerykę !!

Linki do zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Kiedyś misterzumbi zarzucał mi, że nigdy nie zbuduję niczego z pilotem kodowym - oto dzieło wykorzystujące takie dwa :mruga:.

Proszę nie czepiać się, że traktorzysta nie miałby miejsca na nogi - jakoś tak się złożyło, że silnik i przekładnie nie pozwalały zostawić dość miejsca - poza tym jest to traktor gigant, którym jeżdżą małe ludziki :mruga:.
Ostatnio zmieniony 2008-01-04, 09:04 przez aro_kal, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#2 Post autor: szimonek »

aro_kal pisze:Starsze silniki są znacznie szybsze niż te nowe, niemniej mam wrażenie, że słabsze.
Wydaje ci się? To nie znasz kultowej strony Philo, który zrobił świetne zestawienie jak działają i co potrafią poszczególne silniki TECHNIC?

Stanowczo polecam i to całą stronę nie tylko tę sekcję:
http://www.philohome.com/motors/motorcomp.htm

A traktorek wygląda zabawnie :-) Ale chyba taki był twój cel, bo jak piszesz to głównym założeniem było, że miał jeździć a nie wyglądać :-)

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#3 Post autor: pitrek02 »

Bardzo fajny traktor. Ja użyłem w swoim do napedu 4 zębatki 24 zębowe i 4 te małe. moje przełożenie jest wolne, ale nie wydaje mi się, aby pojazd jeździł zółwim tempem. Więc radze wymienić baterie na nowe.

todu

#4 Post autor: todu »

aro_kal pisze:Wiecie w jaki sposób można zbeszcześcić koła od 8865? Wystarczy zbudować taki traktor :mruga: . Można wręcz powiedzieć, że koła te zostały zmarnowane. Na całe szczęście łatwo będzie je można odzyskać.
Już nie bądź taki skromny (właściwie, to zastanawiam się, czy to jeszcze skromność, czy pesymizmo-fatalizm :)) ). Traktor prezentuje się nieźle, zwłaszcza, że to tylko próba mechanizmów. A propos: nie dałoby się pokazać mechanizmu skrętu? Od wewnątrz...
aro_kal pisze:Traktor jeździ dość wolno - około 4-5 cm/sek.
Zastanawiałem się czy to przełożenie nie jest... zbyt małe (ten silnik po prostu jest za słaby, bez odpowiedniego przełożenia właśnie się wlecze). Zrobiłem więc prostą konstrukcję, zobaczyłem, że ta prędkość wcale nie jest tak mała (W końcu to traktor) i przy okazji... że jest to całkiem silne (chyba, że się akurat gumkie ślizgają, ale sam pisałeś, że "są na tyle "silne", że potrafią go zatrzymać same się nie ślizgając"). Próbowałeś nim coś popchnąć?
Aha. Jak zgrałeś zębatkę "16" i ślimak? Bo nie jest ją tak łatwo dopasować jak z8 czy z24.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#5 Post autor: smyk »

Ten traktor jest brzydki jak traktor. Coś musi być nie tak!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#6 Post autor: Bricksley »

A mnie się bardzo podoba :)
Pozdrawiam :)

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#7 Post autor: aro_kal »

Oto dodatkowe dwa zdjęcia pokazujące odrobinę bebechy traktorka.

PIERWSZE, DRUGIE.

Jak widać mikrosilnik jest nieco powyżej całego układu skrętnego i napęd przekładany jest, na oś leżącą poniżej, za pomocą białej gumki z małej zatyczki na małą zatyczkę. Ktoś bardziej uważny zauważyłby, że oś z mikrosilnika jest jakiejś nietypowej długości - otóż prawda jest tak, że jest to normalna oś. Nasadka na silnik nie pozwala by ją wcisnąć na potrzebną długość i zawsze nieco wystaje - stąd też ta niewielka pusta przestrzeń za osią.

Widać też, że duży szary silnik przekazuje napęd ze ślimacznicy na średnie koło zębate - zatem jakoś się udało to zrobić.

ODPOWIEDZ