Lego Mindstorms EV3. Niesamowite projekty - Y. Isogawa

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jarema1980
Posty: 178
Rejestracja: 2015-04-07, 19:59
Lokalizacja: Częstochowa
: Jarema1980
Kontakt:

Lego Mindstorms EV3. Niesamowite projekty - Y. Isogawa

#1 Post autor: Jarema1980 »

Obrazek
Obrazek
Stron: 224
Druk: oprawa miękka
Wydawnictwo: Helion
Autor: Yoshihito Isogawa
Tytuł oryginału: The LEGO MINDSTORMS EV3 Idea Book
Rok wydania: 2015
Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
ISBN: 978-83-283-1246-3
Wersja językowa: polska

Tytułem wstępu

Aby sztucznie nie powiększać rozmiaru recenzji, dołączam spis treści jako załącznik. Słowo "autor" będę stosować w doniesieniu do osoby Yoshihito Isogawa.
Po analizie zawartości dochodzę do wniosku i tytuł winien brzmieć: The LEGO Technic. Niesamowite instrukcje.

Rozdział "Podstawowe mechanizmy" i następne rozdziały

Patrząc na spis treści można by się spodziewać dzieła literackiego o randze zbliżonej do książek pisanych przez Sariela. Nic bardziej mylnego. Poza spisem treści, jedno kartkowym wprowadzeniem oraz tyle książki który zawiera krótką informację o autorze i przeznaczeniu omawianej pozycji.
Więcej tekstu nie ma. O czym sam autor pisze tak:
Autor pisze:Jeśli nie liczyć tego krótkiego wprowadzenia i spisu treści, w tej książce prawie nie ma słów. Zamiast nich znajdziesz zestawy fotografii coraz bardziej złożonych modeli, z których każdy został zaprojektowany tak, by zaprezentować konkretną zasadę mechaniczną lub technikę budowania.
I tym akapitem mógłbym praktycznie zakończyć recenzję tą. Albowiem dostajemy od autora zestaw instrukcji budowy - przypuszczam iż konstrukcji własnej - bez jakiegokolwiek wyjaśnienia, czy objaśnia zasady działania poszczególnych składowych danego modelu|mechanizmu. Silniki z serii MINDSTORMSŸ z powodzeniem rozpanoszyły się po całej książce. Zwłaszcza używanie EV3 Large Servo Motor wydaje się być sensownie pomyślane.

Książka ta nada się więc dla wczesnego stadium nauki mechaniki, oraz młodych majsterkowiczów. Jednakże z względu na dużą ilość małych, ostrych elementów polecam ją dla osób powyżej 6 roku życia - chyba iż ktoś ma w domu geniusza.

Autor bez wyjaśnia jak używać środowiska programistycznego EV3-G, w różnych miejscach w książce prezentuje gotowe programy. Dla osób które nie są obeznana z EV3-G na poziomie minimalnym lub wyżej, taka zawartość tylko marnuje miejsce i może powodować frustrację.

Rozdział Czujniki

Według mnie zmarnowane 14 stron. Autor bez słów wyjaśnienia co to jest EV3? Zaczyna używać czujników koloru i dotyku. Natomiast strony 214 oraz 215 zawierające „Pomysły na wykorzystanie przycisków inteligentnego klocka EV3” moim subiektywnym zdaniem zasługują na nominację do Nagrody Darwina.

Rozdział Coś ekstra

Rozdział wciśnięty na siłę. Demonstrowanie twierdzenia Pitagorasa wykorzystującego 10072-1: Technic Beams spełnia zasadę "Bawić ucząc, uczyć bawiąc". Jednakże wraz z drugim model nie powinny stanowić osobnego rozdziału, i być umieszczone w już istniejących przedmiotach.
Załączniki
Niesamowite Projekty. Helion. Spis treści.pdf
(49.75 KiB) Pobrany 2989 razy
Ostatnio zmieniony 2016-12-21, 09:26 przez Jarema1980, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3517
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
: 117220864@N07
Kontakt:

 

#2 Post autor: SERVATOR »

Czy to skończona recenzja czy Ci ją coś ucięło?
Jeżeli skończona, to jest bardzo niekompletna. Dlaczego nie dałeś w niej przynajmniej kilkunastu zdjęć środka książki?
Nie widząc odpowiednich grafik czytelnik kompletnie nie wie o co Ci chodzi gdy np. piszesz o tym co Ci się szczególnie podoba lub nie (choćby przykład z Tw. Pitagorsa).
Przykładem bardzo dobrej recenzji książki jest np. to co ostatnio pokazał M_longer. Twoja recenzja nie musi oczywiście być aż tak "wypasiona" ale powinna być choć trochę w formie do niej podobna.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5392
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
HELF: M-longer
: m_longer
: Longer
Kontakt:

   

#3 Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Przykładem bardzo dobrej recenzji książki jest np. to co ostatnio pokazał M_longer.
Oooch dziękuję :*

Ale ta porażka (zwana też książka Marka Rollinsa) lepiej pokazuje jak powinna taka recka wyglądać, bo jest tam trochę elementów technicznych:
viewtopic.php?t=21420

ODPOWIEDZ