[MOC] Bizon ZO56

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

[MOC] Bizon ZO56

#1 Post autor: Thietmaier »

Po kolejnej długiej przerwie mam wreszcie okazję pokazać Wam kolejny model rolniczy z mojego warsztatu :)
Tym razem mała powtórka tematu - Bizon ZO56 - chyba znany wszystkim model polskiego kombajnu zbożowego. Niemal dokładnie 4 lata temu zbudowałem już go i był publikowany jeszcze z czasów KMFLu, jednak od dawna mnie on nie satysfakcjonował i stwierdziłem że należy go zbudować od nowa.
Model w całości powstał początkowo w LDD - projektowanie było odskocznią od nauki do wrześniowej poprawki. Założenie było takie, aby oddać jak najlepiej bryłę kombajnu, dodać jak największą ilość detali i bajerów. Dlatego też modelując sporo opierałem się na modzie wgranym do Farming Simulatora 13 - dzięki temu mogłem sobie obejrzeć modeli dokładnie z każdej strony, co bardzo mi pomogło w złapaniu bryły, a także znalezieniu wielu ciekawych rzeczy, które skrywa ten kombajn - dowiedziałem co i jak się otwiera i rusza itp. Dało mi to niesamowitą frajdę przy budowie i dlatego model ten jest chyba najbardziej zaawansowaną pracą jaką do tej pory zrobiłem.
Początkowo miała być wersja z daszkiem, ale Longer przekonał mnie do kabiny i zrobiłem kabiny i muszę przyznać że jest fajniejszy niż z daszkiem.
Bodźcem do przełożenia modelu wirtualnego na klocki był konkurs Eric Traxa na model maszyny rolniczej w skali minifig. Nie mogłem tak zostawić takiego konkursu bez swojego zgłoszenia i tak oto na niemal ostatni dzień powstał mój nowy Bizon.

Największym moim osiągnięciem w modelu są ruchome elementy - obie boczne klapy można podnieść, tak samo jak klapę od zbiornika na dachu. Ponadto można obracać rurę od zbiornika, podnosić i opuszczać heder (tego nie uwieczniłem niestety na zdjęciach - gapa ze mnie), a także można rozłożyć sieczkarnie do słomy. Można też otworzyć osłonę silnika, ale że otwiera się w nierealistyczny sposób (bo składa się z 2 osłon na okna) to nie zrobiłem zdjęcia :D
Za ciekawe detale uważam atrapę silnika oraz wszelkie paski klinowe i pseudo mechanizmy.
Co do koloru to jak widać, spróbowałem zabiegu postarzenia lakieru wstawkami z dkred i rdbrown - mam nadzieję że efekt jest widoczny :) Aha, heder jest czarny, bo uparłem się na 6kąt a że użyte przeze mnie elementy są tylko czarne jeśli chodzi o użyteczne kolory to dlatego jest jak jest. Zresztą gdzieś w internecie znalazłem bizona z takim kolorem hederu, wiec jest w miarę realistycznie :)

Model ten to pierwsza próba własnych naklejek - z efektu jestem nawet zadowolony, ale jeszcze muszę popracować nad ich jakością.

Parę zdjęć
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po resztę zdjęć zapraszam do GALERII
Ostatnio zmieniony 2016-12-28, 18:12 przez Thietmaier, łącznie zmieniany 2 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Okiem laika, który kombajny pamięta tylko ze żniw jak był mały: piękny.

Chyba mieści się w jakiś sposób na 16x16x16? :) Jak masz ochotę to startuj w konkursie.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Thietmaier pisze:ale Longer przekonał mnie do kabiny i zrobiłem kabiny i muszę przyznać że jest fajniejszy niż z daszkiem.
Nadal masz krzywo lusterka.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Bardzo piękny model.
Podobają mi się ciemnoczerwone wstawki. Nawet absurdalny niebieski kuper w dwóch odcieniach jakoś tak pasuje do tego sprzętu i do rolniczej Wielkiej Improwizacji ;) .
Jeszcze tylko łan pszenicy i jazda!
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Bizon na pierwszy rzut oka jest przepiękny. Wstawki w innych odcieniach wyglądają bardzo dobrze. Niebieska sieczkarnia kradnie show. Mimo że w dwóch kolorach to chyba najbardziej realistyczny element tego modelu. Czarne motowidła w zasadzie nie gryzą w oczy. bardzo ładnie wygląda też atrapa silnika.

Jest jednak kilka rzeczy które można poprawić jeśli chodzi o same proporcje:

- kabina, z pewnością jest za wąska przez co wydaje się pancerna. Na oko powinna być o jeden stud szersza.
- prześwit kombajnu jest zbyt duży. Całość powinna być obniżona na osiach o 1-2 plate.
- korpus w miejscu gdzie są boczne blach też powinien być dłuższy. Teraz już na oko widać, że jest za krótki. tutaj myślę 1 stud by wystarczył.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#6 Post autor: Thietmaier »

Dziękuję za przychylne komentarze :)

Eric, co do Twoich zastrzeżen:
- sprawdziłem przed chwilą szerszą kabinę - wydaje mi się być już za wielka względem reszty modelu; ja sam myślałem nad poszerzeniem, ale ostatecznie padło na 4s.
- prześwit obnizyłem o 1 płytkę - to jest maksimum, na więcej nie pozwala budowa
- większy korpus wydaje mi się że nadto przedłuży model, wg mnie jest okej i raczej tak zostanie :)

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#7 Post autor: Jakeof »

Bardzo zgrabny model z wieloma detalami. Postawić jeszcze obok C360 z przyczepą, i mamy idealny obraz żniw na polskiej wsi ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Dla mnie jako laika od maszyn rolniczych, MOC wygląda świetnie. Ciekawe wykorzystanie bocznych zębatek jako felgi. Tylko patrzeć jak zaraz pojawi się na zagranicznych blogach :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#9 Post autor: Thietmaier »

Jakeof - Ursus już dawno gotowy, jak tylko odbiorę go od Klockomanii to na pewno cyknę takie zdjęcie :)

Wrócę jeszcze raz do tematu kabiny, jednak poszerzyłem i chyba się do niej przekonuję, Wieczorem postaram się zrobić jakieś zdjęcie po zmianach :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

dmac pisze:Nawet absurdalny niebieski kuper
On nie jest absurdalny. Wiele Bizonów wyjechało z fabryki z gołym kuprem. Szarpacz dokupowało się osobno, a że to często było w czasach kiedy Bizon był już niebieski, to i szarpacz musiał taki być.

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#11 Post autor: Thietmaier »

Podmieniłem kilka zdjęć na Flickr na nowe z większą kabiną.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Thietmaier pisze:Podmieniłem kilka zdjęć na Flickr na nowe z większą kabiną.
A lusterka dalej krzywo...

STING

#13 Post autor: STING »

Ach... czasy mojej młodości. Pamiętam ile czasu zajęło mi uzyskanie uprawnień na prawo jazdy kategorii T z dodatkowymi egzaminami... Aż łza w oku się kręci że te czasy już nie wrócą:(

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#14 Post autor: Thietmaier »

Bo nie chce mi się rzeźbić już z fleksami. Uparłeś sie detalu.

TopGun
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-15, 21:10
Lokalizacja: Łódź

#15 Post autor: TopGun »

Model super, jak dla mnie bomba ale czy nie ma jakiejś możliwości żeby zbudować drabinkę mniej masywną?

ODPOWIEDZ