[MOC] Tracked Racer

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Tracked Racer

#1 Post autor: Muszel »

Witam serdecznie!


Nadeszła w końcu chwila, kiedy to po pewnym stażu na forum mogę pochwalić się swoim MOCiem, z którego jestem zadowolony. Większość moich budowli od czasu powrotu do Lego (około rok temu) to oficjalne zestawy (raczej starsze) oraz MOCe z rebrickable lub i ich lekkie modyfikacje z dziedziny Technic. W pewnym momencie natchnął mnie zestaw 42065 Tracked Racer i postanowiłem zbudować coś swojego.

Miał to być szybki i niewielki pojazd na gąsienicach. Napęd to 2 silniki L, zasilanie małym boxem 88800, sterowanie SBrickiem, do tego światła z przodu i z tyłu. Z racji, że nie mam ani jednej sztuki dużych gąsienic 5l, to zbudowałem go na małych 3l. Początkowo w planach przełożenie z silników miało wynosić 3:1. Wszystko było super, póki nie zbudowałem nadwozia - model zaczął nie wyrabiać na dywanie podczas skręcania - toczył się wolno wyraźnie się męcząc. Dlatego z24->z8 postanowiłem zastąpić z20->z12 osiągając przełożenie 1,67:1. Chciałem też zmieścić jakieś proste zawieszenie - ale się okazało, że w tej skali, to raczej nierealne. Z początku również w środku siedziała wieża V2 i switch do świateł, ale nie wyglądało to zbyt dobrze - akurat po świętach przyfrunął Sbrick z zamówienia grupowego i mogłem zakończyć projekt :)

Chciałem uzyskać stosunkowo agresywną linię i wg mnie udało się całkiem nieźle - pogapiłem się trochę na supercara 8070. Niestety z powodu rozmiarów nie dałem rady zmieścić w kabinie nic poza kierownicą i "deską rozdzielczą". Reszta środka wypełnia odbiornik i kable, leżące bezpośrednio na silnikach. Chciałem też, by box był możliwy do wyciągnięcia bez rozbierania modelu, ale konstrukcja przodu była by bardzo wątła. Musiałem również pokombinować nad sposobem włączania go - co mam nadzieję widać wyraźnie na zdjęciach w galerii.


Specyfikacja:
Napęd: 2x PF L przyspieszone x1,67
Zasilanie: mały box 88800
Sterowanie: SBrick
Dodatkowo: 2x LED
Waga: 610 g

Poniżej przedstawiam zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Link do pełnej galerii: http://bricksafe.com/pages/Muszel/tracked-racer


No i wideo :) Przepraszam za jakość nagrań, ale nie mam za bardzo czym - nagranie realizowała moja kobieta z telefonu Galaxy S3 mini, ja zaś drugim telefonem sterowałem (co okazuje się znacznie trudniejsze niż pilotem ;) ). Również po raz pierwszy bawiłem się programem do obróbki wideo (VSDC Free Video Editor), ale z efektu jestem zadowolony.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=l_ZFf2t ... e=youtu.be[/youtube]

Dziękuję za przeczytanie i obejrzenie. Będę wdzięczny za ewentualne komentarze :)
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2017-01-02, 19:18 przez Muszel, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
maren
Posty: 67
Rejestracja: 2016-05-01, 14:41
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: maren »

Cześć.

Jestem w podobnej sytuacji do Ciebie, po latach wróciłem do LEGO i również jestem zainspirowany modelem 42065 :)

Twoja konstrukcja imponuje mi kompaktową budową.

Gąsienice 3L pomogły utrzymać zwartość konstrukcji.

W swoim MOC'u zastosowałem gąsienice 5L + zawieszenie co powoduje że konstrukcja jest... duża.

Napisz jak rozwiązałeś napęd. Domyślam się że silniki bezpośrednio napędzają gąsienice.
Jeśli tak to czy masz podobny problem jak model 42065 spowodowany nierówną pracą silników?

Gratuluję modelu i powrotu do tego kreatywnego hobby!
Niech MOC będzie z Wami.
_____________________________________

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Muszel »

Dzięki bardzo za miłe słowa :)

Zacznę od końca. Silniki pracują równo i pojazd jeździ prosto.

Na zdjęciach spodu w galerii widać napęd, ale pokaże go lepiej na innym starym zdjęciu:

Obrazek

W skrócie: oba silniki są zamontowane wzdłuż (nie w poprzek jak w 42065), przy pomocy łącznika i kół zębatych z12 napęd jest przenoszony pod kątem prostym. Następnie podpięte jest z20, która napędza z12, a na końcu osi z z12 jest z40 napędzająca gąsienice. Czyli efektywnie mamy parę z12 zmieniającą kąt i przełożenie z20->z12.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

Fajny, zgrabny i zrywny model!

Zanim przeczytałem recenzję od razu skojarzył mi się z zestawem 8070, więc jeśli było to jedno z Twoich założeń to plus dla Ciebie.

Teraz kilka minusów :)

Co prawda to lekki model ale po oczach bije mnie ta ośka 5L z połówką zębatki z12 zaraz za wyjściem z silnika, podparta tylko z jednej strony, pomimo, że użyłeś obejmy - zmień koniecznie na ośkę 6L.

Dodatkowo myślę, że gdyby się trochę pogimnastykować dało by się wcisnąć w tych gabarytach jakąś namiastkę zawieszenia, jeśli nie na amortyzatorach to chociaż na gumkach.

Gratuluję udanego debiutu.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Trochę dziwnie wygląda samochód sportowy? na gąsienicach :D, ale nieźle driftuje. Też nim przeczytałem opis, to moje pierwsze skojarzenie była buda z zestawu 8070 w wersji gąsienicowej :D
Ostatnio zmieniony 2017-01-02, 21:15 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Muszel »

Fajnie, że się podoba, cieszę się ;)
noniusz pisze:Co prawda to lekki model ale po oczach bije mnie ta ośka 5L z połówką zębatki z12 zaraz za wyjściem z silnika, podparta tylko z jednej strony, pomimo, że użyłeś obejmy - zmień koniecznie na ośkę 6L.
Masz rację. Uznałem, że oś jest wystarczająco podparta z jednej strony, ale nie zaszkodzi zmienić na dłuższą i podeprzeć i z drugiej :)

Co do zawieszenia - nie jestem pewien czy dałoby radę bez poszerzania, ale być może się mylę :) próbowałem sobie to wyobrazić na różne sposoby, ale "nie widziałem" tego. Niestety nie mam gumek i nie mogłem próbować.
legosamigos pisze:Trochę dziwnie wygląda samochód sportowy? na gąsienicach :D
Wiem :D ale miał być "racer" :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: SERVATOR »

Bardzo zgrabna zabawka. Podoba mi się, że pojazd jest fajnie zabudowany i nie widać w nim wielu dziur.
Czy te gąsienice dałyby radę na dywanie lub trawie? Nie rozrywałyby się?

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Muszel »

Na dywanie dają pełną prędkością nawet skręcając tylko jednym silnikiem. Na przełożeniu 3:1 na dywanie był problem. Nie rozpinają się. Może od czasu do czasu jak się zaplączą w koc psa ;) a i tak kupowałem używane i z około 180 sztuk 3 musiałem wyrzucić, bo nie trzymały się. Na dwór nie wychodziłem, nie jestem pewien co do ich trwałości np. na chodniku.
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Może spróbuj z takim zawieszeniem
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#10 Post autor: OmenGda »

Muszel pisze:Na dywanie dają pełną prędkością nawet skręcając tylko jednym silnikiem. Na przełożeniu 3:1 na dywanie był problem. Nie rozpinają się. Może od czasu do czasu jak się zaplączą w koc psa ;) a i tak kupowałem używane i z około 180 sztuk 3 musiałem wyrzucić, bo nie trzymały się. Na dwór nie wychodziłem, nie jestem pewien co do ich trwałości np. na chodniku.
Bardzo mi się podoba. Jest 'energiczny' :-) szkoda, że nie ma filmu, na którym widać jak sobie radzi np w lesie albo na trawniku :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Jetboy

#11 Post autor: Jetboy »

Fajne bączki, ale szkoda że nie widać jak jedziesz jakiś dłuższy kawałek.
Bardzo zgrabny model.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Muszel »

Nie bardzo mam czym nagrywać :) ale cieszę się że się podoba.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: BONBINI »

Fajny, przód ma podobny do Lego Hondy Civic. Ktoś kiedyś zbudował tego pożeracza oleju ;-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

BONBINI pisze:Ktoś kiedyś zbudował tego pożeracza oleju ;-)
viewtopic.php?t=25625&highlight=civic

ODPOWIEDZ