[MOD] SBB Rns flatwagon

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOD] SBB Rns flatwagon

#1 Post autor: meler »

Cześć

Chciałbym przedstawić MOD wagonu-platformy na podstawie pomysłu Becka (Bricksafe, Eurobricks).

Obrazek Obrazek

Wagon przypadł mi bardzo do gustu kolorystyką, więc postanowiłem uzupełnić swoją kolekcję. Pojazd jest zmodyfikowany względem instrukcji z LDD z zachowaniem proporcji i kolorów. Największym problemem było zrobienie długiej, płaskiej i niegrubszej od 3 płytek platformy, która nie wyginałaby się na końcach. Oryginalny wagon "łódeczkował" mocno, szczególnie przez 1x6 tile ułożone wzdłużnie, dlatego w moim modelu są one poprzecznie, a konstrukcja od spodu złożona jest z 3 dużych płytek, spiętych dodatkowo jedną 6x16 + 2x technic brick 1x14. Nie jest to ideał, ale trzyma się prosto z max. wygięciem końca wagonu względem środka o 1-2mm, zależnie od obciążenia

Długość wagonu 42 kropki, szerokość 8 kropek.

Trochę o wózkach...
Użyłem o obniżonym stanie, z tradycyjnymi ośkami techniksowymi. Testowałem rok temu rozwiązanie z ośką metalową w metalowej rurce, ale generowało to nieprzyjemne piski w trakcie jazdy, a smarowanie było uciążliwe. Sprawdziłem też ostatni krzyk mody czyli 5mm łożyska zakładane na metalowe ośki :) Łożyska umieszcza się w otworach (liftarmów, technic bricksów itp) co finalnie daje bardzo małe tarcie i znakomite toczenie. Ale... wciśnięcie metalowej ośki w otwór łożyska jest czasem b. trudne, bez specjalnych narzędzi nie da rady. W mojej partii łożysk ponad połowa nie dała się wcisnąć, dlatego porzuciłem pomysł i zostałem przy dużym tarciu :)

Pomyślności w 2017

Michał

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

meler pisze: czyli 5mm łożyska zakładane na metalowe ośki :)
Więcej szczegółów? Link jakiś?

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#3 Post autor: meler »

M_longer pisze:
meler pisze: czyli 5mm łożyska zakładane na metalowe ośki :)
Więcej szczegółów? Link jakiś?
Proszę bardzo http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... nt-2660806

Z moich doświadczeń - wciskanie łożyska 5mm w otwór 4,8mm powoduję, że czasem klocek zaczyna rozchodzić się w szwach. Należałoby otwór delikatnie powiększyć, ale wiadomo co sądzi się o takim traktowaniu klocków :) Jak wspomniałem największą trudnością było wciśnięcie metalowej ośki LEGO (2mm przekrój) w otwór łożyska (2mm). Teoretycznie dopasowanie idealne, ale w praktyce często konieczne jest użycie narzędzi by mocno i precyzyjnie ośkę umiejscowić.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

meler pisze:Teoretycznie dopasowanie idealne,
Hmm... a gdyby ją wsadzić do zamrażarki?

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#5 Post autor: meler »

M_longer pisze:
meler pisze:Teoretycznie dopasowanie idealne,
Hmm... a gdyby ją wsadzić do zamrażarki?
To może być dobry pomysł, spróbuję przy kolejnym podejściu, dzięki.

ODPOWIEDZ