3 Nowe pomysły na budowę automatycznej transmisji

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

3 Nowe pomysły na budowę automatycznej transmisji

#1 Post autor: Psor »

Mój ostatni moc https://www.youtube.com/watch?v=S5CpTEJCLU8&t=1s nie był co prawda może zbyt innowatorski, ale w związku z tym jakiś czas temu napisałem w tej sprawie do pewnego konstruktora - Mishy van Beeka. Odpowiedział po paru dniach dosyć przychylnie, a do tego w następnej odpowiedzi na mail przysłał link do napisanej w gołym htmlu strony innego zapaleńca, od którego wziął koncepcję. Gość nazywa się Jeff Jahr i nosi pseudo "Malakai", choć nigdy wcześniej onim nie słyszałem. Na swoich stronach umieszcza stare (bo już przeszło 10-letnie) ale ciekawe od strony znej pomysły na budowę automatycznych skrzyń biegów. Poniżej macie zdjęcia i linki:

2 biegi, shifting z użyciem ślimacznicy:
http://www.last-outpost.com/~malakai/le ... index.html
Obrazek


Automatyczna, 3 biegi:
http://www.last-outpost.com/~malakai/lego/
Obrazek


Ręczna, 9 biegów:
http://www.last-outpost.com/~malakai/le ... index.html
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-02-12, 17:19 przez Psor, łącznie zmieniany 2 razy.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: BONBINI »

Powiało oldschool'em. Nie wiem czy to jest do końca legalne. Tak się dziś nie buduje wg niektórych ;-)
M_longer pisze:Wiesz z którego roku jest ten zestaw, prawda?
Czasy się zmieniły
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

BONBINI pisze:Tak się dziś nie buduje wg niektórych ;-)
Bo gdyby to było zbudowane na liftarmach byłoby zdecydowanie mniejsze.

Jetboy

#4 Post autor: Jetboy »

Ale czy w ogóle automatyczna skrzynia biegów przy silnikach elektrycznych mających niemalże liniową charakterystyka me jakikolwiek sens?

Psor
Posty: 53
Rejestracja: 2016-11-12, 10:51
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Psor »

M_longer pisze:
BONBINI pisze:Tak się dziś nie buduje wg niektórych ;-)
Bo gdyby to było zbudowane na liftarmach byłoby zdecydowanie mniejsze.
To nie zawsze kwestia liftarmów. Gdyby wówczas istniały zębatki dwustożkowe z12 i z20 to wtedy dopiero skrzynie byłyby mniejsze.
Jetboy pisze:Ale czy w ogóle automatyczna skrzynia biegów przy silnikach elektrycznych mających niemalże liniową charakterystyka me jakikolwiek sens?
Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z liniową charakterystyką, bo właściwie to możemy kontrolować szybkość silnika z pomocą niektórych PFów, ale jaki urok miałby wtedy taki owy supercar bez skrzyni? Z tego co wiem obecnie w autach elektrycznych mechanizm skrzyni biegów jest pominięty, bo rzeczywiście jest niepotrzebny.
Mistrz wszystkich mistrzów.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#6 Post autor: Tranzystor »

Jetboy pisze:Ale czy w ogóle automatyczna skrzynia biegów przy silnikach elektrycznych mających niemalże liniową charakterystyka me jakikolwiek sens?
Co jest liniowe? Moc od obciążenia jest nieliniowa i osiąga maksimum przy prędkośći 50% maksymalnej, więc skrzynia jak najbardziej tak.
Ostatnio zmieniony 2017-02-12, 22:49 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 2 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

W samochodach to się stosuje silniki synchroniczne z magnesami trwałymi sterowane wektorem momentu. Wtedy mamy maksymalny moment obrotowy od właściwie zerowej prędkości.

Tu jak mamy silnik prądu stałego, o stosunkowo niedużym momencie i stosunkowo dużej prędkości obrotowej to możemy to sobie mechanicznie zredukować i samochód nam ruszy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

ODPOWIEDZ