Oznaczenia taboru kolejowego / sygnalizacja kolejowa

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#16 Post autor: Maciej Drwięga »

Stelario pisze:W Warszawie niestety jest ciężko znaleźć punkt z folią, szukałem kiedyś takiego i musiałem zasuwać przez pół miasta, wydrukować 1 stronę.
Swego czasu wszystkie druk24 i temu podobne to robiły bez marudzenia.
Allegrak pisze:Znacie jakiś program do tworzenia naklejek ?
Używam Photoshopa, tyle, że do samych naklejek to trochę droga zabawa. Paint jest tak ubogi, że zęby bolą. Gimp'a macie za free i zrobicie w nim cuda.
wielkamucha pisze:brud po pewnym czasie zaczyna się odkładać na krawędziach naklejki no i mogą się po prostu odkleić
Najstarsze naklejki na moich modelach mają około 10 lat i kilka wystaw oraz akcji czyszczenia modeli za sobą.
Drukuj na przezroczystej folii to Ci odpadnie dopasowywanie kolorów.
Szczególnie, kiedy napisy mają być białe. Większość kolejowych jest biała.

Generalnie atramentowy druk jest prostszy do uzyskania w warunkach domowych, choć ja go wtedy zawsze pokrywam jeszcze cieniutką taśmą klejącą.
Od kilku lat używam kolorowej drukarki laserowej, ale trzeba uważać, bo taki druk można "zarysować" na większości znanych mi papierów samoprzylepnych. Co nie zmienia faktu, że można uzyskać fajny efekt patyny tym sposobem.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: wielkamucha »

Ho ho, a już myślałem, że mało kogo temat zainteresuje...
meler pisze:
wielkamucha pisze: Powiedzcie mi, które, Waszym zdaniem, byłyby lepsze te tablice końca pociągu: te na tilach 1x1 czy 2x2? A może na tych płytkach/znakach 15210/30258? Które by lepiej wyglądały?
1x1 tile, ew. 1x2 (w pionie). 2x2 będzie za duży.

Co do nadruków,, sprawdzałem możliwości i wyglądają nieźle, ale drukarnia oczekuje zwykle zapełnienia całego stołu, co wiąże się ze sporym kosztem. Ile elementów planujesz zadrukowac?
Czyli zdecyduję się na tile 1x1. Przyznam, że sam myślałem też o 1x2 w pionie, może nawet byłyby lepsze? Choć 1x1 bardziej się "zmieszczą" w różnych miejscach na wagonie...
2x2 też wydają mi się za duże, ale chciałem jakieś tabliczki do mocowania za pomocą clipów/zatrzasków na poręczach, prętach (np. na pomoście końcowego wagonu), dlatego zastanawiam się jeszcze nad 15210, choć duże to w cholerę...

Cenowo wychodziłoby mi prawdopodobnie ok. 2zł za tila 1x1 lub 1x2. Wspominałem wykonawcy, że w grę wchodziłoby kilka, kilkanaście klocków, więc całego "stołu" czy innej powierzchni roboczej bym raczej nie zapełnił. Nie spotkałem się z zastrzeżeniami (do tej pory:).

Od tabliczek końca pociągu się zaczęło, ale wcześniej już myślałem o oznaczeniach typów/serii lokomotyw na czerwonych tilach 1x2 lub 1x4, do tego tile 2x2 z orzełkiem (choć myślę bez napisu P.K.P., żeby nikt nie poczuł się urażony), może jeszcze jakiś numer inwentarzowy... Orientujecie się może, jaka czcionka byłaby do tego najodpowiedniejsza?
Myślałem także o jakiś czarnych tabliczkach na wagony (rewizje, masy...) Co o tym sądzicie?

W moich rozmowach przewinął się także temat tablic manewrowych/ostrzegawczych, które są ustawiane przy lub na torach, podobnie jak znaki drogowe dla samochodów. Sądzę, że takie znaki najlepiej wyszłyby właśnie na 15210 czarnym lub ciemnoszarym. Pytanie, czy takie znaki kogoś by interesowały i - jeśli tak, to które najbardziej?

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#18 Post autor: Zwariowany »

W google wpisz czcionki PKP porównaj z elementem jaki chcesz naśladować i po prostu ściągnij sobie :D
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#19 Post autor: Zwariowany »

Na White Road Sign Triangle 2x2 http://www.znaki-bhp.pl/moduly/produkty/gdata/2237.jpg i http://karta-rowerowa.cba.pl/wp-content ... 05/A-9.jpg mogło by mnie zainteresować parę znaków.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#20 Post autor: meler »

Zwariowany pisze: A na jakim konkretnie Folexie ?
Np. taki "ADHESIVE-F WO Biała, samoprzylepna folia do czarno-białych drukarek i kopiarek laserowych." Kupuję zwykle na Allegro po 10szt. Korzystam też czasem z druk24.pl. W domu mam atramentową drukarkę, którą drukuję na przezroczystej folii, jednak kolor jest zawsze lekko rozmyty, atrament nie jest w stanie (przynajmniej u mnie) pokryć folię wystarczająco obficie :) Zauważyłem też że przezroczysta folia do atramentu (Folex'a) lepiej odchodzi od powierzchni niż ta do laserów - nie zostawia kleju. To tyle doświadczeń w skrócie.
Ostatnio zmieniony 2017-03-05, 15:58 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ