[MOC] Scout Tank

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Scout Tank

#1 Post autor: Sariel »

Mój drugi gąsienicowy MOC, i zapewne ostatni w tym miesiącu bo muszę skupić się na trialówce...

Scout Tank

Obrazek

Dane techniczne:

Masa: 712g
Wymiary: dł. 30 studów / szer. 18 studów / wys. 18 studów
Napęd: 2 silniki RC połączone substraktorem
Silniki: 2xRC do napędu + 71427 do obracania wieżyczki
Zawieszenie: wózki kolebkowe
Gąsienice: 142 ogniwa + 9 zapasowych

Przedstawiam lekki czołg zwiadowczy w kamuflażu nocnym. Napędzają go dwa silniki RC przez substraktor, co pozwala jeździć, skręcać w miejscu i po łuku. Spód gąsienic osadzony jest na wózkach kolebkowych - jak w prawdziwych czołgach. Zapasowy odcinek gąsienic zamontowany jest na pancerzu za wieżyczką. Sama wieżyczka obracana jest w zakresie 360 stopni silnikiem 71427 zamontowanym na jej tyle, posiada otwierany właz, a jako działo główne Technic Competition Cannon z możliwością podniesienia lub opuszczenia dźwignią na wieżyczce. Dźwignia nie pozwala opaść lufie dzięki blokadzie ciernej wykorzystującej Technic Axle Pin with Friction.

Galeria zdjęć

Przykładowe zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film pokazujący wszystkie funkcje czołgu:

[youtube]http://youtube.com/watch?v=oVzVVf10JTg[/youtube]

Oraz film pokazujący samo podwozie z odsłoniętym substraktorem:

[youtube]http://youtube.com/watch?v=ISnw8ZVhm0Y[/youtube]

Miłego oglądania.

[img]http://www.00453005_0000002.pl/forum/images/photos/5313894a465fe169ca8c3.jpg[/img]
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:32 przez Sariel, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#2 Post autor: szww »

świetny :)
bardzo mi sie podoba, poza funkcjonalnościa udalo Ci sie ujać wszystko w bardzo ładną formę :) [przypomina mi to jeden z pojazdów z WH40,000, niestety nie moge w tej chwili znaleźć żadnego zdjęcia]

Sadzę, ze ostatnio powstały trend dodawania do technic MOCy filmików stanie sie standardem to naprawde bardzo pomaga ogarnąć funkcjonalność modelu. Jesli tylko mogłbyś pokazać, jak gasienice radza sobie na przeszkodach.

Na minus musze powiedziec, ze jak ogladalem pierwszy filmik odnioslem nieodparte wrażenie, ze jakies tryby przeskakuja ;)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Nie tryby, jedna gąsienica się luzuje i schodzi lekko z krańcowego koła. Wciąż nie wiem do końca dlaczego, wszystkie zębatki pod nią są dokładnie wyrównane, a druga gąsienica pracuje idealnie.
Edit: galeria opublikowana.
Ostatnio zmieniony 2007-07-07, 20:49 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: szww »

Sariel pisze:Wciąż nie wiem do końca dlaczego
może to wina obudowy?? poniważ coś "przeskakuje" tylko na pierwszym filmie, na 2. jest ok

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Poprawiłem działanie gąsienic przez mocniejsze osadzenie wózków, które poprzednio uginały się nieco pod ciężarem czołgu, i zrobiłem parę trochę lepszych zdjęć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#6 Post autor: smyk »

Nie wypada mi nie skomentować, choć nic genialnego nie mam do powiedzenia. Przyzwyczaiłeś nas do pewnego poziomu, który powoli, ale systematycznie się podnosi.

Czołg wygląda jakby był karykaturą czołgu wyjętą z kreskówki. Może się to podobać lub nie. W sumie dość urocze podejście do zagadnień militarnych. Funkcjonalność jak zwykle wysoka, choć żałuję, że wyrzutnię trzeba odpalać ręcznie.

MOC oceniam na 3,52 promila w skali wschodniej :mruga:

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

smyk pisze:Czołg wygląda jakby był karykaturą czołgu wyjętą z kreskówki
Jak zwykle pozwolę sobie pokazać coś na obronę czołgu. Sylwetką nie przypomina czołgów współczesnych, zgadza się, ale sporo czołgów używanych (i to z powodzeniem) w II wojnie światowej miało bardzo podobne albo i dziwniejsze sylwetki. Parę przykładów:

Brytyjski Vickers
Obrazek

Francuski CHarron B1
Obrazek

Polski 7TPjw
Obrazek

Rosyjski T26
Obrazek

Czeski CKD V8H
Obrazek

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#8 Post autor: smyk »

Jaki z tego wniosek? Przeciętny czołg wygląda jak swoja własna karykatura. PEACE!

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#9 Post autor: V1 »

Wiesz Panie-stęskniony-za-porządną-krytyką, co mi się w tym tanku nie podoba?
- Zbyt wielka różnica w średnicy kół jezdnych i napędowych/napinających.
- Brak kół podtrzymujących gąsienice u góry (nie wiem czy tak się one fachowo nazywają, wiesz pewnie o co chodzi)
- dwie szare belki wzmacniające wózki nie pasują kolorem do reszty.
- Wielka pusta przestrzeń na burtach między kołami. (a można by tu wstawić właśnie zawieszenie kół)
- Lufa dobrze wygląda pod warunkiem że nie ma w niej pocisku :) Pomijam, że jej proporcje przypominają niektóre niemieckie działa kolejowe :)
- Brak szczegółów: włazów, peryskopów, kaemów, haków holowniczych, zbiorników na cokolwiek, narzędzi, i reszty złomu, jaki czołgi zazwyczaj przewożą na pancerzu.
- te gąsienice są zbyt filigranowe do koparki, a co dopiero do czołgu. Nawet 200 czarnych plate'ów 1x4 to 200x0.06=12USD, czyli z przesyłką jakieś 50zł. A warto!
- Szczegóły, które są, wyglądają trochę nieprzekonująco - Czarne wedge wheels na kołach napinających są trochę od czapki, zapasowe ogniwa są akurat w miejscu, gdzie powinny być żaluzje chłodzenia silnika, wielki reflektor bez przesłony (przy tym brak szperacza), co imitują 2 ząbkowane klocki z przodu?

Dopisek: Mam jeszcze małą wątpliwość - dlaczego koła jezdne są w nierównych odstępach ? Nie wiem czy były stosowane takie rozwiązania, chciałbym się dowiedzieć.

Uffff.... nie strzelaj :)
Ostatnio zmieniony 2007-07-10, 22:20 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Nie będę strzelał bo wyrzutnia leży w szufladce ;) Ach, wreszcie ktoś mi pojechał :)
- czy rzeczywiście ta różnica między kołami jest aż tak rażąca? Rzuć okiem na koła T26 powyżej, wydaje mi się że mają podobne proporcje co u mnie
- wiem o co chodzi ale nie byłem pewien czy są potrzebne. Gąsienice są dość napięte żeby działać bez tego, wiem że w czołgach na ogół takie koła występują, ale np. Vickersy miały tylko po jednym
- nie pasują kolorem, masz absolutną rację. Niestety, moje czarne belki tej długości siedzą w trialówce, a za próbę jej demontażu grozi mi tu lincz :)
- znów racja. Dopiero poznaję własności gąsienic i pierwsze pomysły na jakieś rozbudowane zawieszenie jeszcze mi się wykluwają
- niestety, Technic Competition Cannon produkują tylko w tym rozmiarze. Fakt że mógłbym jakoś je przedłużyć... w następnych czołgach postaram się strzelać w ogóle czymś innym
- racja, racja, co mogę powiedzieć, ze mnie taki modelarz jak z koziej rzyci trąba, ale następnym razem postaram się poprawić :)
- testowałem ostatnio gąsienice z plate'ami i jakoś nie jestem do nich przekonany. Ledwie co dostałem gąsienice i podobają mi się 'gołe', muszę się nimi nacieszyć ;)
- następny czołg będzie z żaluzjami, Plate 8 x 8 with Grille już do mnie idzie :) reflektor dodałem w ostatniej chwili i widać nie zastanawiałem się nad nim dostatecznie, a racki z przodu mają go urozmaicić i udawać ząbkowaną krawędź pancerza, jaką w którychś niemieckich czołgach widziałem z przodu, niestety nie pamiętam konkretnego modelu.
- fakt, w ogromnej większości czołgów koła są w równych odstępach. Do nielicznych wyjątków należy np. Airfix Universal carrier. Tak naprawdę nie wiem jakie to ma znaczenie, ale widać powinienem to uwzględnić w przyszłości.

Dziękuję za cenne uwagi. Zasmakowałem w tematyce czołgów i na pewno do niej powrócę, więc będziesz miał jeszcze okazję mnie zbesztać :)

Awatar użytkownika
martinbb
Posty: 673
Rejestracja: 2007-03-10, 14:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: martinbb

 

#11 Post autor: martinbb »

Noooo... V1 sporo opinii wyraził, które sam by Ci przytoczył.
Pod względem technicznym nie zawiodłeś - maszyna jest sprawna ;)
Jednakże już pod względem wizualnym to tylko maszyna czołgo-podobna ;) Niestety nic obecnego ani historycznego mi nie przypomina - mam nadzieje że nie wzorowałeś się na niczym istniejącym? :D Z tym działem (choć wygląda mi to raczej na moździerz) podpada mi troszkę pod Marder'a III a kształtem M-60 ;)
Powodzenia w TrTr ;)

Pozdrawiam
Inspired by NavySEALs

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Na niczym konkretnym się nie wzorowałem, bez paniki. Jeśli kiedyś zauważę gdzieś u siebie talent do MT to może wtedy zacznę ;) Dzięki.

Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: Jantin »

szww pisze:[przypomina mi to jeden z pojazdów z WH40,000, niestety nie moge w tej chwili znaleźć żadnego zdjęcia]
Może to Ragnarok?
Jak czołga zobaczyłem, przekonałem się, że Technic to nie tylko liftarmowe szkielety napędzane silniczkiem :wink:

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Faktycznie podobny :D Miło mi że wpłynąłem na zmianę zdania kolegi o Technicu, mam nadzieję poprawić się z następnymi czołgami :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#15 Post autor: V1 »

Do nielicznych wyjątków należy np. Airfix Universal carrier.
Nie "Airfix" !
Airfix ma z tym tyle wspólnego, że produkuje jego model do sklejania :)
Wystarczy samo "Universal Carrier", tak się przyjęło, lecz jeżeli koniecznie chcesz dodać nazwę firmy, to był to Vickers.

Swoją drogą bardzo popularny przykład nierównego rozstawu kół, dzięki.
\/1 ______________

ODPOWIEDZ