[MOC] RC Railroad Crane

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] RC Railroad Crane

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Panowie wybaczą małą inwazję Technica na pociągi ;) Krótko i zwięźle: niedawno odkryłem że istnieje coś takiego jak dźwigi kolejowe, i zamarzyło mi się zbudowanie takiego w pełni zdalnie sterowanego. Oczywiście problemem jest tu skala, na szczęście Longer uświadomił mnie że kolejowe MOCe są zwykle budowane na 8 studów szerokości, a nie 6 (ależ sobie ułatwiacie :P). I tak powstał prosty dźwig z 4 silnikami, SBrickiem i własnym zasilaniem. Dodatkowo wykorzystałem apkę SBrickController żeby całym dźwigiem sterować za pomocą pada do PS4. Do przemieszczania dźwigu wykorzystałem zmodyfikowaną lokomotywę z zestawu 60052, wyposażoną w drugiego SBricka i również sterowaną z tego samego pada.

Funkcje to: obrót, podnoszenie masztu, wysuwanie masztu i wyciągarka. Maszt jest dość krótki, bo raz że część której użyłem w dłuższej wersji nie występuje, dwa że z długim masztem mogłoby być trudno pokonywać zakręty. Ponieważ dźwig sporo waży i ma ciężki kuper, niezbędne są cztery podpory w wagonie. Tu również podziękowania dla Longera za podkręcenie mnie żeby podpory jakoś wyglądały. Całość jest zbudowana na samych brickach, bez liftarmów, a co za tym idzie pod zbyt dużym obciążeniem może się po prostu zacząć rozłazić. Mimo to dźwig bez problemu podnosi ciężary rzędu 200 gramów, i był o włos od podniesienia całej lokomotywy.

Estetyka miała, jak widać, najniższy priorytet. Dźwig jest wypchany mechaniką i silnikami na sztywno, nie ma tam miejsca na ozdobniki, a jednocześnie w całości trzyma go głównie obudowa którą zabawa w drobne detale zwyczajnie by osłabiła. Mamy więc brzydkiego, niezgrabnego kloca, którego starałem się przynajmniej kolorystycznie dopasować do lokomotywy.

Foty:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria: http://bricksafe.com/pages/sariel/railroad-crane

I film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HiRDH5u-UaY[/youtube]

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#2 Post autor: bart_ilo »

Super pomysł!
Moim zdaniem całość jak na taki gabaryt i funkcje wygląda dobrze. Jedyny minus według mnie to ostre pionowe krawędzie dźwigu.
Szkoda, że ramię takie krótkie ale w sumie przecież służy do załadunku/ rozładunku a nie do stawiania dużych konstrukcji :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: RC Railroad Crane

#3 Post autor: dmac »

No to się młodzież bawi, no! ;)
Sprawny model i zadziwiająco silny. Powiem Ci też, że bardzo "zestawowy" w porównaniu z innymi Twoimi budowlami. Co wcale nie jest zarzutem, bo w końcu LEGO, jak wiadomo, jest dla dzieci ;) .
Zapomniałeś o jeszcze jednej imponującej opcji roboczej: Twój dźwig może dojechać w dowolny punkt świata, zabierając tor zza siebie i układając przed sobą :D .

P.S. Do atrakcyjnej sąsiadki z dolnego piętra to GoPro spuszczaj, a nie minifiga.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: RC Railroad Crane

#4 Post autor: Sariel »

dmac pisze:No to się młodzież bawi, no! ;)
Młodzież, khe khe ;) Dziękuję, zapomniałem napisać o żółtej ciężarówce która jest 1. najmniejszym pojazdem RC jaki byłem w stanie wymyślić (małym, bo zasilanym ze starego Trainsowego batboxa który działa z SBrickami) i 2. czymś tak brzydkim, że w jej towarzystwie dźwig zaczyna wyglądać całkiem przyzwoicie ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Myślę, że podpory też mogłyby być rozkładane z pilota, choć może przy tej skali ciężko by było to zrobić. Ale znam Twoje możliwości, więc pewnie byś też takie zbudował. Wtedy była by już zabawa na całego :) Mimo to bardzo podoba mi się ta zabaweczka. Nie pasuje mi tylko ten żółty pojazd. Jakiś taki spłaszczony z przodu i te małe drobne kółeczka, jakby pikował w dół
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Zwariowany »

Sariel budujemy na 8 kropek bo można oddać lepiej szczegóły, na 6 trzeba wiele upraszczać niestety (popatrz na seryjniaki LEGO).
Model wyszedł ci kanciasty, patrząc na twój dorobek to tak od niechcenia zrobiony (pomijając bardzo dobrą funkcjonalność).
Ostatnio zmieniony 2017-04-07, 12:20 przez Zwariowany, łącznie zmieniany 1 raz.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Dźwig czy żuraw?
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Hobbit
Posty: 172
Rejestracja: 2016-04-14, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Hobbit »

Funkcjonuje bez zarzutu, ale kształt (jak Zwariowany napisał) kanciasty. Podziwiam funkcjonalność i płynne działanie mechanizmu :-)
Hobbit

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Hobbit pisze:Funkcjonuje bez zarzutu, ale kształt (jak Zwariowany napisał) kanciasty. Podziwiam funkcjonalność i płynne działanie mechanizmu :-)
Większość tych żurawi kolejowych jest właśnie taka kanciasta
Obrazek Obrazek Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Zwariowany »

legosamigos ja nie widzę by w 100% były, a ostatnio kolejnictwo to moje zboczenie po zamkach:P Mogę to ująć też inaczej, wygląd nie naturalny, chyba że ma być to stylistyka nowego LEGO w linii Trains. Wyrażam swoją opinię po prostu, lubię prace Sariela i długo śledzę. Ta moim zdaniem jest od niechcenia, ot takie dla relaksu patrząc na dorobek i umiejętności.
Ostatnio zmieniony 2017-04-08, 23:36 przez Zwariowany, łącznie zmieniany 1 raz.
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#11 Post autor: Jarząb »

A mi się ta prostota podoba. Poza tym szacunek za udźwig, robi wrażenie.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#12 Post autor: Krzysiek »

Patrząc na filmik aż chciało by sie tym pobawić :) Mi sie bardzo podoba

ODPOWIEDZ