[MOC] Stardust

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Crow
Posty: 12
Rejestracja: 2017-07-17, 10:06
Lokalizacja: Reda
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Stardust

#1 Post autor: Crow »

Witajcie.

Przestawiam Wam łazik marsjański Stardust (nazwa to pomysł żony ;) ).

Nad projektem pracowałem kilka miesięcy w LDD i Stud.io. Stardust to moje pierwsze LEGO Technic. Tak, kiedy powstawał Stardust nie miałem nigdy ani jednego klocka, nigdy. Mogę śmiało powiedzieć, że to moje LEGOwe dzieło życia.

Pierwsza wersja, która się urzeczywistniła miała problem z zawieszeniem, które się rozlatywało i sterowaniem, w którym przeskakiwały trybki. Wynikało to z tego, że nie wiedziałem jak mocne są pewne połączenia i jak wzajemnie oddziałują na siebie poszczególne klocki.

Tydzień później problem został rozwiązany a Stardust udoskonalony m.in. o blokadę dyferencjału, solidne zderzaki, światła oraz klocki fosforyzujące w felgach, na pojemniku na baterie oraz ramie, na której zamocowany jest serwomotor. "Naładowane" w nocy wyglądają genialnie. Stardust przeszedł pomyślnie testy terenowe. Nic nie trzeszczy, nic nie odpada. Cała konstrukcja trzyma się solidnie.

Każda oś Stardusta wyposażona jest w dyferencjał z blokadą i napędzana jest silnikiem L. Silniki oraz obrotnica pod spodem mają specjalną ramę chroniącą je przed nierównym podłożem. Za sterowanie odpowiada serwomotor. Początkowo był to silnik M, ale nie spełnił swojego zadania. Zawieszenie jest twarde - nie ma sprężyn. Jego rolę spełnia obrotnica (18939c01), która znajduje się w połowie Stardusta, dzięki czemu koła mają ciągły kontakt z podłożem. Pojemnik na baterie został tak osadzony w ramie, żeby można było szybko i bezboleśnie wymienić baterie. Ilość części: 628 (bez Power Functions). Waga: nie mam bladego pojęcia. Na wadze łazienkowej z i bez Stardusta licznik wskazuje 60,2kg :P. Aha... światełka z przodu i z tyłu można sobie pstryknąć przełącznikiem. Do sterowania używam pilota 8879.

Jedziemy ze Stardustem na podbój czerwonej planety.

Pozdrawiam!

Obrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 15:27 przez Crow, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Uroczo przekombinowany, jak każda konstrukcja na początek :)
Crow pisze: Zawieszenie jest twarde - nie ma sprężyn
W zasadzie to zawieszenia tutaj nie ma - obie osie są na sztywno połączone z ramą.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#3 Post autor: Żbik »

Po tytule spodziewałem się Roberta De Niro za kołem sterowym Caspartine 😋

Jak mawiał kierownik schroniska: pierwsze koty za płoty! 😁 Szału nie ma ale jakaś podbudowa do dalszych poszukiwań jest. Widać na zdjęciach, że rama ugina się na tej obrotnicy - trzeba by dać ją tuż przy którymś z mostów, ewentualnie jakieś cięgna zastosować. No i oczywiście brakuje nadwozia. Czy serwo bez przełożenia nie generuje zbyt mocnego skrętu przednich kół?

Ps. Skoro Kolega już się wynurzył z peryskopowej, to może na 3miejską integrację wbije kiedyś?
Ostatnio zmieniony 2018-05-08, 22:09 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Zawsze zastanawiają mnie ludzie którzy zaczynają budowę MOCy z technic od wersji wirtualnej, ale dobrze że szybko przeszedłeś w real ;) Choć są tacy co zostawiają tylko wirtualne wersje i są święcie przekonani, że wszystko idealnie się trzyma i działa :D A i jako że jest to konstrukcja technic to dobrym zwyczajem jest podać link do filmiku jak owa konstrukcja działa :)
Pozdrawiam :)

Crow
Posty: 12
Rejestracja: 2017-07-17, 10:06
Lokalizacja: Reda
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Crow »

Żbik pisze:Szału nie ma ale jakaś podbudowa do dalszych poszukiwań jest. Widać na zdjęciach, że rama ugina się na tej obrotnicy - trzeba by dać ją tuż przy którymś z mostów, ewentualnie jakieś cięgna zastosować. No i oczywiście brakuje nadwozia. Czy serwo bez przełożenia nie generuje zbyt mocnego skrętu przednich kół?

Ps. Skoro Kolega już się wynurzył z peryskopowej, to może na 3miejską integrację wbije kiedyś?
Nadwozia nie będzie. To miał być z założenia łazik z wybebeszonymi wnętrznościami. Surowy. Jego zadanie to eksploracja i pokonywanie przeszkód w klimacie Marsa ;).

Uginająca się rama została naprawiona, a konstrukcja skrócona o dwa oczka. Nie miało to większego znaczenia dla wytrzymałości konstrukcji. To tylko kwestia estetyczna. To niesamowite, ale nagle stał się taki jakiś kompaktowy :D. Teraz jest sztywne jak nie powiem co ;). Nic a nic się nie ugina.

Obrazek
Żbik pisze:Czy serwo bez przełożenia nie generuje zbyt mocnego skrętu przednich kół?
Nie ;)
Obrazek

Ilość części zmalała do 548 (bez PF).

Co do spotkania. Jak będzie czas bardzo chętnie :).
Bricksley pisze:Zawsze zastanawiają mnie ludzie którzy zaczynają budowę MOCy z technic od wersji wirtualnej, ale dobrze że szybko przeszedłeś w real ;)
Plan był taki: zaprojektować, kupić klocki, zbudować, poprawić to co spartolone, przetestować, pochwalić się i bawić do upadłego ;).
Bricksley pisze:A i jako że jest to konstrukcja technic to dobrym zwyczajem jest podać link do filmiku jak owa konstrukcja działa :)
Filmik będzie, obiecuję, ale potrzebuję trochę czasu bo lada moment jadę na urlop.

=====

Dla majsterkowiczów postanowiłem udostępnić projekt w LDD. Bo dlaczego miałbym się nie podzielić?

https://drive.google.com/file/d/1qpL-Cs ... sp=sharing

Projekt uważam za skończony więc czas na zabawę ;).

Ilość klocków bez PF i klocków fosforyzujących: 548

Miłego składania!
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 15:18 przez Crow, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Crow pisze:Projekt uważam za skończony więc czas na zabawę ;).
Taka mała uwaga na przyszłość - otwory o łączy się pinami, a + osiami. U Ciebie widzę masę niepotrzebnych osi, które tworzą luzy w połączeniach :)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#7 Post autor: Biedrus »

Crow pisze:
Projekt uważam za skończony więc czas na zabawę ;).
Jak dla mnie to jest dobry początek. Brak filmu w ogóle pozbawia mnie sensu dalszego komentowania. W tego typu konstrukcjach to absolutna podstawa.
Ostatnio zmieniony 2018-05-09, 16:41 przez Biedrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Crow
Posty: 12
Rejestracja: 2017-07-17, 10:06
Lokalizacja: Reda
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Crow »

M_longer pisze: Taka mała uwaga na przyszłość - otwory o łączy się pinami, a + osiami. U Ciebie widzę masę niepotrzebnych osi, które tworzą luzy w połączeniach :)
Wszystko było dokładnie zaplanowane. Luzów nigdzie nie ma i nic się nie telepie ;)
Ostatnio zmieniony 2018-05-09, 16:54 przez Crow, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Crow pisze:Wszystko było dokładnie zaplanowane. Luzów nigdzie nie ma i nic się nie telepie ;)
Jednak jest wbrew sztuce :P

Crow
Posty: 12
Rejestracja: 2017-07-17, 10:06
Lokalizacja: Reda
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Crow »

Ale działa! :D

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

Crow pisze:Ale działa! :D
Najważniejsza jest radość budowniczego :) Ale nie dziw się, że jeśli coś publikujesz, to ludzie będą krytycznie się temu przyglądać i sugerować zmiany, także pod kątem rozwiązań technicznych, mniej lub bardziej fachowych. Ideałem jest kiedy radość łączy się z fachowością ;)

ps. Na przyszłość pamiętaj, że:

Kod: Zaznacz cały

2.5 Nie wolno umieszczać dwóch postów jeden za drugim w odstępie czasu mniejszym niż trzy dni. Zamiast tego użyj funkcji "zmień", by uzupełnić treść pierwszego postu.

Crow
Posty: 12
Rejestracja: 2017-07-17, 10:06
Lokalizacja: Reda
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Crow »

Obiecany film. Jeszcze cieplutki ;).



Projekt na Rebrickable
https://rebrickable.com/mocs/MOC-14682/ ... s-explorer
Ostatnio zmieniony 2018-05-14, 15:37 przez Crow, łącznie zmieniany 1 raz.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: tomaq »

Ja bym się jednak pokusił o jakieś sprzęgło w układzie skrętu.
Sama konstrukcja dość ciekawa, sam mam zamiar zrobić takiego "golasa" bez nadwozia, tylko ze krętem na 4 koła i z "crab mode", bo zawsze mi się podobała jazda skosem. :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

tomaq pisze:Ja bym się jednak pokusił o jakieś sprzęgło w układzie skrętu.
Po co, skoro ma servo?

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: tomaq »

Nie mam jeszcze serva na stanie, myślałem ,że po dojściu do krańcowej pozycji dalej "ciągnie". :P

ODPOWIEDZ