75059 Sandcrawler - UCS

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Lipek79
Posty: 85
Rejestracja: 2009-03-08, 20:33
Lokalizacja: Świnoujście
brickshelf: Lipek79

 

75059 Sandcrawler - UCS

#1 Post autor: Lipek79 »

Obrazek

Seria: Star Wars ep.IV
Rok premiery: 2014
Liczba elementów: 3296 (wg. Brickset.com )
Figurki: 13
Naklejki: tak
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 57,8 x 47,5 x 16,5cm
Waga pudła z klockami: ~4,5kg
Cena (w dniu premiery): $299,99; L249,99; €299,99; 1500zł (allegro: 1399zł - 1999zł)

Brickset.com , Bricklink.com


Zestaw zakupiony przeze mnie w ramach akcji "zakup klocków bezpośrednio od lego z dużym rabatem" ;) Żal by było nie skorzystać, więc się zapisałem na ten model, i dzięki w/w akcji stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu "musisz to mieć". Przeleżał ponad 2 lata w bezpiecznym miejscu i czekał na swój czas, i ten wreszcie nadszedł. (pojawiło się więcej miejsca na hobby - tym się niedługo pochwale w odpowiednim temacie jak tylko wszystko ogarnę).

Jest to druga wersja tego pojazdu wydana przez Lego. Pierwszy to model 10144 z roku 2005.



PUDŁO

Obrazek
Pudło duże jak na zestaw tych rozmiarów (~57,5 x 47,5 x 16,5 cm). Przód pudła to Sandcrawler w pełnej krasie, otwarta rampa z wysięgnikiem, załogą w postaci Jawów (tak się to pisze?) oraz młodego Luka Skywalkera, jego wuja Owena, nie rozłącznej pary robotów C3-Po i R2-D2 plus pozostałe roboty znane z Nowej Nadziei. W dolnym lewym rogu znaczek że to model USC.

Obrazek
Tył to zdjęcia środka pojazdu jak i podstawowych jego funkcji (o tym późnej).

Boki pudła to miedzy innymi: zdjęcia figurek z zestawu, oraz wymiary Sandcrawler`a podane w centymetrach
Obrazek
Obrazek

Otwierane z boku po przecięciu trzech plomb.
Środek kartona wypchany prawie po same brzegi woreczkami z klockami (numerki: 1, 2x2, 3, 5, 6, 7x2, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16x2). W środku kolejny kartonik cały biały, bez nadruków, ,a w środku kolejne woreczki (1, 4, 5, 6, 8, 13, 15). Białe pudło też wypchane po brzegi. Numeracja worków od 1 do 17 (wybrane numery składały się z dwóch woreczków). Oczywiście że w większych workach były "subworeczki" z drobnicą.
Obrazek
Obrazek

Jak widać karton nie tylko jest na klocki, można w nim swobodne korzystać do harców ;)
Obrazek



INSTRUKCJA
Instrukcja o wymiarach ~21x27cm i grubości ~0,9cm, razem z naklejkami, zabezpieczona przed pogięciem w woreczku foliowym. Naklejki razem z instrukcją zapakowane w folii. W recenzowanym modelu naklejek nie kleiłem.
Obrazek
Obrazek


Instrukcja o wymiarach ~21x27 cm i grubości ~9mm, liczy 308 stron. Początkowe strony to opis samego pojazdu w świecie Gwiezdnych Wojen wraz ze specyfikacja techniczna. Na kolejnych stronach wywiad z konstruktorem modelu Olav`em Kroigaard`em. Następne strony to przedstawienie poszczególnych etapów budowy wraz z numerami woreczków jakich trzeba użyć. Budowa modelu zaczyna się od strony 12.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolory klocków przedstawiono bardzo dobrze, nie miałem problemów np: z odróżnieniem Black od Dark Brown. Każdy krok budowy to wykaz klocków w ramce (wraz z ilością), niestety nie są one już wyróżnianie gdzie dokładnie mają by dopasowane (ale to akurat dla mnie był problem, choć mogło by to być) . Jedyne do czego się przyczepie to tło, mogło by być białe, przy tym szarym oczka mnie bolały ;)
Obrazek

Ostanie strony to wykaz klocków (3 strony), funkcje pojazdu (2 strony) i pozostałe to reklamy zestawów z Gwiezdnych Wojen.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



KLOCKI RZADKIE/CIEKAWE

Występujące tylko w tym zestawie:
Tors c-3Po:
Obrazek

Główka wujka Owena:
Obrazek

Tors wuja Owena:
Obrazek

Spodnie wujka Owena:
Obrazek

Zielony robot R2 Unit:
Obrazek Obrazek

Główka robota R1 Series Droid:
Obrazek

Angle Plate 1X2 / 2X2 w kolorze Reddish Brown tylko ten zestaw i sztuk mamy 32:
Obrazek



Części które są dosłownie w kilku zestawach (w nawiasie numery zestawów):
Główki Jawa`ów po opisywanym zestawem można spotkać w trzech innych zestawach (75097 i 75136): 6078301 i tych główek mamy tu sztuk 4:
Obrazek

Torsy maluchów: dwa wzory:
Obrazek (można znaleźć w 75136 )
Obrazek (można je znaleźć w 75097 i 75136)

Robot R5-D8 :
Obrazek i Obrazek (można znaleźć w 9493)

Główka Luka (w dwóch innych zestawach: 75052 i 75056):
Obrazek

Główka R2-D2 (jeszcze w jednym zestawie: 75038):
Obrazek


Klocki w ilościach hurtowych (wybrane przykłady, proszę spojrzeć na wykaz części na Brickset.com , Bricklink.com )
Obrazek x200
Obrazek x94
Obrazek x74
Obrazek x42


FIGURKI
Mamy ich tu aż trzynaście, a nawet czternaście. Czternasta figurka to bliżej nie określony przeze mnie robocik który w/g instrukcji jest rozbierany na części pierwsze i chowany do skrzynek/beczek.
Minifigi są rozdzielone po woreczkach.

Woreczek nr.1 mamy pierwsze trzy minifigurki. Dwóch Jaw`ów robot R5-D4. Torsy małych są zadrukowane z obu stron, główki czarne z żółtymi oczkami, główki z nakryciem. Tors robota jak i głowa zadrukowana od frontu
Obrazek
Obrazek


Woreczek nr.5 mamy C-3PO oraz R2-D2. Tors C-3PO zadrukowany z obu stron i jak wyżej wspomniałem jest unikalny tylko dla tego zestawu, główka jak i nogi można spotkać w innych zestawach. R2-D2 biały tors zadrukowany od frontu oraz srebrna "główka"
Obrazek
Obrazek


Woreczek nr.10 jest Luke oraz wujek Owen Lars: Wujek Owen jest unikalny tylko dla tego zestawu, tors zadrukowany z obu stron, główka tylko z jedną minką. Luke: główka zadrukowana z obu stron, tors także. I o dziwo postanowiono mu w tym zestawie dać do łapki miecz świetlny (a jak wiadomo w chwili wykupienia C3 oraz R2 nawet nie wiedział że jest Jedi... )
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Woreczek nr.14 - dwóch Jaw`ów z zadrukowanym torsami z obu stron jak kumple wyżej (na zdjęciach cała załoga). Do tego zielony robot R2 Unit. Jednostka R2 zadrukowana tylko od frontu (na zdjęciach z R5-D4, oraz zdjęcie rodzinne dodatkowo z R2-D2)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Woreczek nr.16: to pozostałe roboty, i tak od lewej mamy: Treadwell Droid, R1 series Droid, Gonk Droid, oraz robocik nie wiadomego pochodzenia
Nie doczytałem się by opisywane roboty występowały jeszcze w jakiś zestawach.
Obrazek


BUDOWA
Budowa, w/g instrukcji, podzielona jest na 17 etapów. Do każdego etapu przydzielony jest woreczek/woreczki z odpowiednim numerem.

W czasie składania wychwyciłem mały chochlik drukarski, chodzi o krok -76-, gdzie w spisie potrzebnych elementów potrzebne są dwie sztuki Flat Tile 1X2 reddish brown . Na części którą składamy oddzielnie tego klocka nie widać, dopiero się pojawia w miejscu gdzie całą cześć powinna się znajdować. Ot taki mały błąd.
Obrazek


Zaczynając od początku, z woreczków nr 1 budujemy "konstrukcje nośną" czyli podwozie. Na początku składania poczułem się jak bym składał starego technic`a ;).
Obrazek


Następnym etapem jest zamykanie podwozia plus do tego budowa i montaż systemu skrętnego. I tu na tym etapie osobiście dałbym montaż gąsienic.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejne woreczki to już zabudowa jak i konstrukcja nośna dla paneli bocznych i tylnych. Ciekawe rozwiązanie jest w panelach środkowych, gdyż nie "spinają" się one z resztą klockami, tylko są zrobione na "wsuw" (przepraszam za fachowe określenie ;) ). Dopiero na kolejnych etapach w celu stabilizacji środkowych części są one łączone z reszta konstrukcji.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek


W dalszych krokach dokładamy resztę elementów, typu: dwa wysięgniki (jeden wysuwany z frontu, drugi w środku do którego mamy dostęp po ściągnięciu większego elementu dachu), rampa, boczne panele które można otwierać, dach w dwóch częściach, jak i dodatkowe elementy w postaci dwóch chwytów na droidy, uchwyt na skrzynki, mini pojazd transportowy dla Jawy do przewozu skrzynek, 3x skrzynki i dodatkowe pojemniczki na drobiazgi.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek


Po budowie zostało trochę zapasowych części
Obrazek


ZABAWA
Model jak najbardziej bawialny. Pojazd jeździ bardzo dobrze po gładkich powierzchniach, jak i dywanie. Można go prowadzić trzymając go od góry, albo trzymając za zębatkę do zmiany kierunku ruchu.
Obrazek


Panele boczne otwierane, mając dostęp do środka (w tylnej części składana drabinka), dach w dwóch częściach także ściągany . Po ściągnięciu dachu mamy dostęp do ruchomego wysięgnika ("łamany" tak by się mieścił w środku). Elementy do łapania droidów maja swoje miejsce w pojeździe.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek


Przednia rampa opuszczana (pokrętłem w górnej części dachu). Z frontu wyjazd dla mini pojazdu.
ObrazekObrazekObrazek


Dodatkowo trzy skrzynki (zdjęcie wyżej), oraz pojemniki na części na "czternastego" robocika.
ObrazekObrazekObrazekObrazek


Skrzynki można wsuwać przez okienka w środkowej części (z lewej i prawej strony) i po rolkach jezdnych w "korytko".
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek



PODSUMOWANIE
Zestaw obowiązkowy dla każdego fana Star Wars i kolekcjonera USC. Jedyne co to odstrasza to cena, ale za produkt z licencja cena nie dziwi. Brakuje mi także w tym zestawie choćby namiastki budynku z domku Luke jak i samej ciotki Bery. Wujek Owen jest tu osamotniony. Można było się także pokusić o dorzucenie funkcji PF jako opcja. Miejsca na silniki jest dużo. Po necie krąży dużo MOD`ów, jednakże nie trzymają one standardów "zestawu z pudła".

Sama budowa zajęła mi w sumie 3 tygodnie (dokładnie 3 niedziele po 4 godziny (w tym zdjęcia )). Z racji tego że niestety niedziela jest wolna do południa (jak na razie). Na każdym etapie budowy miałem pomagiera, kotka Luna. Efekt jej pomocy to pogryziony jeden łańcuszek od spuszczanej przedniej rampy :/
ObrazekObrazek


Więcej zdjęc w galerii
Ostatnio zmieniony 2017-05-04, 15:36 przez Lipek79, łącznie zmieniany 2 razy.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: cody1976 »

Recenzja super, przez jakiś czas zbierałem nawet SW ale przeszło mi po ok roku, czy podobny model nie był czasem w Ideas albo nie zbudował wcześniej podobnego jakiś afol ?

cody1976

Awatar użytkownika
bezetkace
Posty: 61
Rejestracja: 2012-03-13, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: bezetkace
Kontakt:

 

#3 Post autor: bezetkace »

cody1976 pisze:Recenzja super, przez jakiś czas zbierałem nawet SW ale przeszło mi po ok roku, czy podobny model nie był czasem w Ideas albo nie zbudował wcześniej podobnego jakiś afol ?

cody1976
Był w Ideas. Ale gigantyczny i zmotoryzowany. Dostał 10K i odrzucili go na etapie recenzji.
https://ideas.lego.com/projects/1786
"We're from the Planet Duplo. We are here to destroy you."

Jetboy

#4 Post autor: Jetboy »

[quote="cody1976, czy nie zbudował wcześniej podobnego jakiś afol ?
[/quote]
Nie raz i nie dwa razy.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: cody1976 »

bezetkace dokładnie o ten chodziło.

cody1976[/b]
Ostatnio zmieniony 2017-04-16, 13:23 przez cody1976, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

A ja wam polecam obejrzeć jak to cudo się buduje - dużo ciekawych rozwiązań:


Awatar użytkownika
Lipek79
Posty: 85
Rejestracja: 2009-03-08, 20:33
Lokalizacja: Świnoujście
brickshelf: Lipek79

 

#7 Post autor: Lipek79 »

Film tego nie oddaje, to trzeba samemu "namacalnie" budować :)
Ostatnio zmieniony 2017-04-16, 21:54 przez Lipek79, łącznie zmieniany 1 raz.

Styrany
Posty: 26
Rejestracja: 2016-05-01, 14:46
Lokalizacja: Zamość
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Styrany »

Jak każdy z filmów o składaniu danej pozycji LEGO.
Dobra recenzja pozwoliła chociaż trochę poczuć się jak właściciel tego zestawu.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Recenzja bardzo ciekawa i szczegółowa. Co do zestawu, to zdecydowanie lepszy niż ten 10144. O wiele by była ciekawsza zabawa, gdyby dorzucić PF . Natomiast sam Sandcrawler wygląda jak kupa zardzewiałego złomu :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jetboy

#10 Post autor: Jetboy »

legosamigos pisze:. Natomiast sam Sandcrawler wygląda jak kupa zardzewiałego złomu :D
Czyli dokładnje tak jak ma wyglądać.

Awatar użytkownika
Lipek79
Posty: 85
Rejestracja: 2009-03-08, 20:33
Lokalizacja: Świnoujście
brickshelf: Lipek79

 

#11 Post autor: Lipek79 »

Mały update: dziś przy rozbieraniu modelu popękał ten element:
Obrazek

Do niego były wczepiane:
Obrazek oraz Obrazek
Elementy już na samym początku bardzo ciężko się wczepiało, nie sądziłem że "Plate 1X1 W. Up Right Holder" pęknie w różnych miejscach...

Tak to wygląda w realu (pękło tego aż 11 elementów....):
Obrazek
Uwaga:duże zdjęcie

Zgłoszone do TLG
Ostatnio zmieniony 2017-04-17, 17:42 przez Lipek79, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Durzy »

Lipek79, pisz do Lego!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Durzy pisze:Lipek79, pisz do Lego!
Przecież już napisał na samym końcu, że zgłosił
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#14 Post autor: martinb »

Nienawidzę tego klocka. Nienawidzę go i już!

Ile bym dał, aby w latach '90 taki CS działał w Polsce! W zestawie 6270 Forbidden Island były cztery takie klocki. Nie wiem, czy była to dokładnie ta sama forma, co w 75059, czy może inna (o ile pamietam, to ten klocek ma trzy różne formy), ale na te nieszczęsne 4 sztuki, trzy się połamały. A ich rola jest kluczowa w tym zestawie - podtrzymują obydwie "drabinki", łącząc orle gniazdo z płytką konstrukcyjną.

A co do recenzji: podobają mi się te niedługie, ale konkretne opisy. Podoba mi się to, że recenzujesz obrazem. Po prostu bardzo dobra recenzja i w głosowaniu na recenzję miesiąca - masz mój głos. :-)

Ps. Kot w pudełku... zacne!

Awatar użytkownika
A.Brickovsky
Posty: 179
Rejestracja: 2015-11-01, 15:42
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

#15 Post autor: A.Brickovsky »

To mnie zdziwiliście, nigdy mi nie pękały te elementy. Za to clipy tego typu na potęgę, do tego stopnia, że nie miałem już prawie żadnych nieuszkodzonych:
Obrazek Obrazek

Przyjemna, szczegółowa recenzja, wiele razy zastanawiałem się nad tym zestawem, ale w końcu odpuściłem. Wielki, zardzewiały klocek - dobrze oddaje oryginał i na pewno świetnie się buduje, ale patrzeć bym na niego potem nie chciał.
Alonzo Brickovsky says hello!

ODPOWIEDZ