[MOC] Zielona lokomotywa

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Surt
Posty: 4
Rejestracja: 2017-03-30, 21:34
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Surt

 

[MOC] Zielona lokomotywa

#1 Post autor: Surt »

Cześć,
chciałem podzielić się z Wami moją pierwszą kreacją kolejową.
Model nazwałem po prostu zieloną lokomotywą. Nie jest to klockowe odwzorowanie żadnej rzeczywistej lokomotywy, choć niewątpliwie inspirowałem się nieco SP45 i ST44.
Na finalny kształt modelu większy wpływ miał natomiast zasób części, którymi dysponowałem podczas budowy oraz założenia dotyczące skali konstrukcji.

Zależało mi na stworzeniu lokomotywy pasującej gabarytami do współczesnych zestawów kolejowych LEGO czyli szerokiej na 6 kropek i nieprzesadnie długiej (tak, żeby spokojnie można ją było wypuścić na torowisko z "kupnymi" kolejkami). Podobają mi się współczesne pociągi LEGO i sześciostoodowa szerokość konstrukcji, mam nadzieję, że nikomu się tym nie narażę ;).

Szerokość: 6 kropek
Długość: 32 kropki
Sterowanie: RC (starszy typ 2006-2009)

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Konstrukcja ma dwa elementy "bawialne": otwieraną pokrywę silnika, oraz zaplecze maszynisty, w którym tymczasowo mieszczą się przesyłki konduktorskie (w oczekiwaniu na wagon kontrabandą zajmuje się maszynista :)

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Taausz »

Niby nie jest odwzorowaniem, ale troszkę przypomina pewien model :)
Drzwi boczne ciekawie zamontowane.
Buduję najczęściej oczami...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Ciekawe użycie klocków z Life on Mars :)

Obrazek

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

choć niewątpliwie inspirowałem się nieco SP45 i ST44.
Ja po miniaturce w ciemno stwierdziłem, że ktoś w końcu się porwał na SU46 lub SP47.

Jeśli założenie zostało spełnione i model pasuje do skali modeli fabrycznych to "+" dla Ciebie, więcej nic konstruktywnego chyba nie napiszę :)

Fajnie jeśli budujesz w tym klimacie i być może w tym dziale pojawi się coś jeszcze z naszych rodzimych stalowych szlaków!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

M_longer pisze:Ciekawe użycie klocków z Life on Mars :)
Też mi się rzuciło w oczy :) . Baaardzo lubię greebling z niespodzianką.

A model przyjemny; o wiele bardziej "zestawowy" niż "modelarski", a mimo to budzi skojarzenia z polskimi lokomotywami, nie tylko kolorystyką.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Surt
Posty: 4
Rejestracja: 2017-03-30, 21:34
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Surt

 

#6 Post autor: Surt »

Dziękuję za miłe słowa :)

Przyznam, że wkręciłem się ostatnio mocno w te kolejki i dłubię jeszcze kilka tematów (wszystko w rodzimym kolejowym klimacie), obiecuję wrzucić na forum jak nieco je dopracuję. Także tym bardziej dzięki za pozytywną motywację do dalszych wysiłków.
noniusz pisze: Ja po miniaturce w ciemno stwierdziłem, że ktoś w końcu się porwał na SU46 lub SP47.
O, to widzisz, istotnie nawet bardziej pasuje niż te lokomotywy, które wymieniłem. Laik jestem, przyznaję bez bicia i aż tak nie rozróżniam :)
M_longer pisze:Ciekawe użycie klocków z Life on Mars :)
Nawet nie potrafię zidentyfikować skąd mam te klocki bo kupuję zwykle starsze zbiory, ale jakoś tak czekały cierpliwie w pojemniku, aż okazało się, że są do czegoś w sam raz :)
Ostatnio zmieniony 2017-05-04, 22:14 przez Surt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Fajna lokomotywa, choć nie podobają mi się troszkę te wypustki, znaczy się study na dachu :) Jeśli to miał być elektrowóz, to chyba brakuje pantografu, no chyba, że jest to lokomotywa spalinowa ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Jellyeater »

Sympatycznie. Ale moim zdaniem warto zmienić ten dach np. na:

https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =15068#T=C
lub na:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... P=6091#T=C

Będzie po pierwsze jakby bliżej do oryginału, po drugie uda się zlikwidować study na dachu. :-)
Ostatnio zmieniony 2017-05-05, 05:42 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#9 Post autor: Kruk »

Przyjemna konstrukcja, ciekawe zastosowanie drzwi jako pokrywy od silnika. Jakby tak podrasować w detale by było miodzio. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Surt
Posty: 4
Rejestracja: 2017-03-30, 21:34
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Surt

 

#10 Post autor: Surt »

Dzięki za wszystkie uwagi. Co do stoodów to jakoś mi nie przeszkadzały dotąd, ale po Waszych sugestiach, też zaczynają trochę gryźć w oczy. Coś pokombinuję pewnie jeszcze z tym dachem. Chciałem pozostać w skosach, ale sprawdzę i te zaokrąglenia, o których pisał Jellyeater.
legosamigos pisze:Jeśli to miał być elektrowóz, to chyba brakuje pantografu, no chyba, że jest to lokomotywa spalinowa ;)

Miała być spalinowa :)
Kruk pisze:Jakby tak podrasować w detale by było miodzio. :)
Jak mawiał klasyk Hajto, "to są właśnie te detale" ;)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jellyeater »

Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Styrany
Posty: 26
Rejestracja: 2016-05-01, 14:46
Lokalizacja: Zamość
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Styrany »

Bardzo mi się podoba, lubie ten kolorek na lokomotywach.

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: wielkamucha »

A ja bym na Twoim miejscu pozostawił te study na dachu, właśnie przez to jest taka bardziej "charakterna", oldschoolowa, "klasyczna". Nie wszystko musi być gładkie, to w końcu klocki, nie przedszkole:D

Osobiście współczesne jakoś tak bardzo mnie nie kręcą, ale podoba mi się Twoja lokomotywa. Jest taka "po polsku" zielona. No i te okna kabiny - od razu widać, że to "nasza". Spokojnie można by ją wrzucić do dowolnego zestawu, bije detalem i możliwościami każdą z dotychczasowych lokomotyw Lego (kabiny z drzwiami, wyposażenie, przedział silnikowy). Poprawiłbym tę klapę silnika, może jakieś żaluzje w jej miejsce (też na zawiasach)? No i zrób coś z reflektorami, te połówki sprzęgów kulowych są trochę dziwne... Za to klocki z "marsjańskiej" serii zaj..., wyglądają jak dmuchawy w prawdziwych lokomotywach. Majstersztyk!

Jedna z najładniejszych współczesnych, jakie widziałem z klocków.

bzzz-bzzz

Surt
Posty: 4
Rejestracja: 2017-03-30, 21:34
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Surt

 

#14 Post autor: Surt »

Co do reflektorów, to akurat jestem z nich zadowolony, chociaż zdaję sobie sprawę, że można je zrobić "dosłowniej". Były tu zresztą na forum fajne sposoby, ale chciałem też coś nowego w temacie dorzucić.
wielkamucha pisze: Poprawiłbym tę klapę silnika, może jakieś żaluzje w jej miejsce (też na zawiasach)?
Szkoda, że nie robią tego klocka w zielonym kolorze:

https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=4218&idColor=12#T=C&C=12
Ale kilka ciekawych kolorów ma, więc patent na pewno do wykorzystania w przyszłości.

Jeszcze raz dzięki za dobre słowa. Jestem ciekaw, jakie będą Wasze opinie na mój kolejny projekt, choć pewnie jeszcze trochę potrwa nim go tutaj wrzucę.

ODPOWIEDZ