[MOC] Zoetrope

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Zoetrope

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 24s / szer. 24s / wys. 18s
Waga: 0.405 kg
Silniki: 1 x PF M

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się jedno z pierwszych urządzeń stwarzających efekt animacji, wyprzedzające (choć nieznacznie) wynalazek kamery filmowej. Zoetropy pojawiły się w XIX wieku jako jedno z kilku istniejących ówcześnie urządzeń dających iluzję ruchomych obrazków. Były to proste otwarte cylindry z pionowymi szczelinami, w których wnętrzu naklejano taśmę z serią obrazków pokazujących kolejne "klatki" animacji. Kiedy kręciło się takim cylindrem, obrazki robiły się rozmyte - ale jeśli patrzyło się na nie przez wirujące pionowe szczeliny w boku cylindra, powstawał efekt stroboskopowy i rozmyte obrazki zamieniały się w serię kolejno zmieniających się obrazków, a więc w prostą animację.

Oryginalne zoetropy były napędzane ręcznie i najczęściej przedstawiały zwierzęta w ruchu. Moją wersję napędza silnik PF M, a animację złożoną z 16 "klatek" tworzą minifigi - w tym przypadku stormtrooperzy, bo to jedyny minifig którego mam 16 sztuk. Jak widać na filmie, konstrukcja pozwala na łatwie wyjęcie "klatek" i upozowanie minifigów. Dodam że kamera nie do końca radzi sobie z uchwyceniem efektu animacji, znacznie lepiej wygląda to na żywo - szczególnie przy pełnowymiarowej figurce zamiast płaskiego obrazka.

Galeria

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: halerz »

Rewelacja!

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#3 Post autor: Biedrus »

Ale fajne i nietypowe. Brawo!

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: JK »

Bardzo fajne! Podobają mi się takie nietypowe MOCe:)

Jetboy

#5 Post autor: Jetboy »

Bardzo fajne, owszem.
Ale czy takie nietypowe? Polecam wpisać "lego zoetrope" w google. Trochę takich mocy już było.
Oczywiście nic to Sarielowi nie ujmuje, choć nie jest to wersja specjalnie się wyróżniająca z tłumu.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: JK »

Jetboy, pewnie masz rację - osobiście nie przeglądałem pod tym kątem Internetu. Ale obawiam się, że bardzo trudno jest zbudować coś czego jeszcze w ogóle nie było. Można to natomiast zrobić inaczej, lepiej, itp. Tak na marginesie, czasem bywa to nieco dołujące, gdy dochodzi się do wniosku, że wszystko w zasadzie już było. Osobiście, mając tę świadomość, gdy wpadam na jakiś pomysł, który chcę zrealizować, celowo nie googluję tego tematu, żeby: 1) nie odechciało mi się w zderzeniu z mnogością innych prac; 2) nie sugerować się rozwiązaniami innych.

A pisząc "nietypowy" miałem bardziej na myśli nie-pojazd:)

Awatar użytkownika
maren
Posty: 67
Rejestracja: 2016-05-01, 14:41
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: maren »

Szkoda że na filmie nie widać dokładnie efektu. Przydałaby się instrukcja :D
JK pisze: 1) nie odechciało mi się w zderzeniu z mnogością innych prac; 2) nie sugerować się rozwiązaniami innych.
Dokładnie :)
Niech MOC będzie z Wami.
_____________________________________

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Całkiem pomysłowe urządzenie :) No i zazdroszczę Ci tych 16 figurek stormtrooperów
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Ojek »

Fajnie, nauka poprzez zabawę. Bardzo lubię takie MOCe.

ODPOWIEDZ