Strona 1 z 1

[MOC] Lokomotywa spalinowa Pesa Gama

: 2017-07-19, 18:28
autor: solic
Lokomotywa spalinowa Pesa Gama

ObrazekPesa_Gama_02 by solic -, on Flickr

Po bardzo długiej przerwie w prezentacji moich budowli przyszedł czas na pokazanie kolejnej lokomotywy. Tym razem jest to model współczesnej lokomotywy spalinowej PESA Gama w malowaniu PKP Intercity.
Na temat oryginału można poczytać np. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pesa_Gama


Model jest mniej więcej w skali 1:48

Wymiary:
Długość całkowita: 47,5 kropki (wg dokładnego przeliczenia skali powinno być 51,6, ale chcąc utrzymać możliwość poruszania się po łukach długość musiała zostać ograniczona)
Szerokość: 8 kropek
Wysokość: 13 kropek
Waga (z bateriami): 0,899 kg

Napęd stanowi stary moduł RC + wózek napędowy:
Obrazek Obrazek

Kiedyś te moduły były stosunkowo łatwo dostępne, a stanowią niezłą bazę do budowy pojazdów szynowych. Poza tym jakoś mniej żal zabudować taki moduł w modelu „na stałe” niż wieżę PF + baterię.

Problemem było obudowanie diody odbiornika IR. Po wielu próbach z różnymi prześwitującymi kratkami itp. w końcu zasłoniłem go kafelkiem 1x8 a sygnały do odbiornika przechodzą szparą przy kafelku. Wiąże się to z koniecznością dokładnego celowania pilotem, wówczas działa.

ObrazekPesa_Gama_10 by solic -, on Flickr

Ze strony estetycznej wyzwaniem było oddanie kształtu „ryjoka” Wyszło jak wyszło, chyba nie jest źle, choć możliwe, że da się lepiej. Zadowolony jestem z obudowania wózków, choć groszki imitujące powinny być ciemniejsze, bo te srebrne za bardzo rzucają się w oczy.

Zdjęcia:
ObrazekPesa_Gama_00 by solic -, on Flickr
ObrazekPesa_Gama_01 by solic -, on Flickr
ObrazekPesa_Gama_03 by solic -, on Flickr
ObrazekPesa_Gama_04 by solic -, on Flickr
ObrazekPesa_Gama_08 by solic -, on Flickr
ObrazekPesa_Gama_09 by solic -, on Flickr

Jeszcze jedna ciekawostka: aby lokomotywę zbudować jak najdłuższą a jednocześnie umożliwić poruszanie się po oryginalnych łukach Lego zrobiłem taki myk: wózek nienapędowy ma oś obrotu umieszczoną mimośrodowo (bliżej środka lokomotywy). Dzięki temu zyskałem dwa study długości.

ObrazekPesa_Gama_11 by solic -, on Flickr
ObrazekPesa_Gama_12 by solic -, on Flickr


Krótki film pokazujący, że pomimo sporej masy napęd RC daje radę

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GOi4ylA9mMY[/youtube]

Galeria flickr: https://www.flickr.com/photos/127129188 ... 3722546484
Galeria Brickshelf: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=570464

Dodam, że model można było oglądać na żywo na wystawie ZT w Bytomiu wiosną tego roku.

Dziękuję za uwagę.

: 2017-07-19, 20:02
autor: legosamigos
W oryginale światła i okna mają asymetryczny kształt i ten element niebieski z przednimi szybami jest jakby bardziej "spuchnięty", ale podejrzewam, że w tej skali ciężko by było całkowicie odwzorować kształt, dlatego podoba mi się w takiej wersji, jaka jest ta lokomotywa :) Skoro ciężko było wycelować pilotem w podczerwień, to czy nie lepiej było pójść na mały kompromis i wystawić część podczerwieni na dach?

: 2017-07-20, 03:30
autor: Jellyeater
Tak patrzę na oryginał i na Twój model i muszę powiedzieć, że strasznie trudną lokomotywę sobie wybrałeś. I nie bardzo jest jak to oddać w tej skali. Ale on w oryginale jest dość obły, mimo wszystko. a u Ciebie jest prawie jeżdżący prostopadłościan. Może należało zaokrąglić górę kosztem niebieskiej naklejki?

Świetne logo IC. :-)

: 2017-07-20, 11:08
autor: dmac
Bardzo fajny model bardzo trudnej do odwzorowania lokomotywy.
To prawda, że wzdłuż krawędzi dachu lepiej wyglądałyby łuki, ale wtedy jedynym sposobem na odwzorowanie oryginalnego malowania byłaby długa, niebieska naklejka.
Groszki w kolorze flat silver faktycznie mniej rzucałyby się w oczy, ale zawsze możesz twierdzić, że to nówka sztuka, nie śmigana ;) .

Tak czy inaczej - podoba mi się toto, dobra robota!

P.S. Kompletnie nie kojarzę wzrokowo tych nowych lokomotyw. Może dlatego, że nie pamiętam, kiedy po raz ostatni jechałem pociągiem ;) .

: 2017-07-20, 11:53
autor: solic
Dzięki za wszystkie opinie.

legosamigos w tym module dioda odbiornika podczerwieni zabudowana jest na stałe i trudno ją przenieść na dach. Można łapać sygnał z pilota i doprowadzić światłowodem do odbiornika, coś na wzór rozwiązania znanego ze spybotów.

Jelly faktycznie obłości, lekkich skosów, przenikań jest w kształcie tej lokomotywy całe mnóstwo. Starałem się oddać te najbardziej charakterystyczne, oczywiście zdając sobie sprawę, że w wielu miejscach konieczne będą (czasami nawet znaczne) uproszczenia. Pewne miejsca możnaby poprawić naklejkami, ale osobiście nie jestem fanem takich rozwiązań. Jak zwróciłeś uwagę boczne logo PKP IC to naklejka, ale już tło w paski zrobione jest z klocków, oczywiście w uproszczonej formie.

dmac, dzięki. Krawędź dachu z łuków byłaby do zrobienia, gdyby TLG w końcu wyprodukowało mały narożnik do kompletu.
Przy najbliższej okazji zamówię groszki w kolorze flat-silver i zamienię te w wózkach, w końcu już się troszkę zestarzała.
Prawdę mówiąc na żywo tej lokomotywy też nie widziałem:)

: 2017-07-20, 17:40
autor: zen535i
U nas stojąc na przejazdach często można zauważyć ten model lokomotywy, według mnie Twój model jest od razu rozpoznawalny. Owszem lokomotywa w rzeczywistości jest krągła ale chyba musiałbyś taki przód wydrukować. Mi się podoba.

: 2017-07-21, 17:59
autor: eric trax
Jak się zdziwiłem kiedy zobaczyłem autora tematu :)

Może i niebieski obwód dokoła szyb jest zbyt masywny to jednak bardzo charakterystyczny element tej lokomotywy co sprawia, że aż tak nie razi. Najważniejsze że od razu można poznać co to za lokomotywa. Super model

: 2017-07-21, 20:01
autor: Taausz
Zaokrąglone element maski wystaje troszkę poza gabaryty, ale tak jak pisze zen535i, model jestbardzo rozpoznawalny.
Szacunek za użycie starego modułu RC który jest jednym elementem i nie można przestawić boxa, jednak z tym modelem lokomotywy raczej chyba nie było potrzeby aby się tym tak zamartwiać a i przy okazji miałeś pewnie uciechę z zabawy klaksonem ;)
Bardzo mnie się podoba cała konstrukcja.

: 2017-07-21, 21:40
autor: Maciej Drwięga
solic pisze:Prawdę mówiąc na żywo tej lokomotywy też nie widziałem:)
Ja widziałem i miałem okazję się nawet przejechać kawałek. Jest OK. Pewnie jakieś detale dało by się ogarnąć, bo zawsze coś da się zbudować inaczej.
Fajne :)

Obrazek
PKP SU160-001 with PKP TLK 33082 heading north from Zagórz
by Maciej Drwięga, on Flickr

: 2017-07-22, 18:23
autor: solic
Dzięki wielkie!

eric trax, już parę kolejowych MOCy zrobiem, a teraz tak się poskładało, że na warsztacie kolejne trzy też z tej samej "branży" i tylko jeden skromny technicowy.

Taausz, cieszę sie że doceniasz ten stary moduł RC. Ja zaczynałem przygodę z pociągami właśnie w czasach gdy ten system był na topie, i sentyment (i moduły) pozostał.

Maciej Drwięga, za około dwa tygodnie będę w tamtych okolicach, może się poszczęści i też zobaczę ją na żywo?:)

: 2017-07-23, 04:51
autor: zen535i
Hmmm... Moze tak na szybko troszkę poza tematem:Ten moduł kolejowy to rozumiem jeden klocek z sygnałem dźwiękowym używany przed obecnym systemem kolejowym ?

: 2017-07-23, 08:17
autor: solic
Prawie. Sygnał dźwiękowy wydaje pilot - służy do tego dodatkowy przycisk.
A moduł to podstawa 6x30 zintegrowana z pojemnikiem na baterie i odbiornikiem podczerwieni. Zdjęcie modułu w pierwszym poście jest odnośnikiem do tej części na Bricklinku.