Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] EN57 1803 w malowaniu PKP "Kibel"
Autor Wiadomość
DawKub1922 

Wpisy: 104
Wysłany: 2017-08-25, 20:59   [MOC] EN57 1803 w malowaniu PKP "Kibel"

Dziś, kiedy ostatni klocek wskoczył na swoje miejsce, po dziesięciu miesiącach prac (14.10.2016-13.08.2017r), nareszcie mogę zaprezentować swój najnowszy MOC, mianowicie EN57 1803, tzw: „Kibel”, w tradycyjnym malowaniu PKP z okresu kiedy wszedł do eksploatacji (dla mnie osobiście najładniejszym). Troszkę mi zeszło z publikacją, jednak dziś to następuje. Jak wiadomo mój model nie jest pierwszą wersją tego EZT (wcześniej ukazały się wersje Kolegów: model Papagras’a dawniej Gras1 oraz WIP Szarikm’a). Czy moja wersja, jest udaną wersją, to już pozostawiam do oceny oraz nieodłącznej krytyki… Jak wiadomo, uparcie obstawałem przy swoim (aby nie skracać długości poszczególnych członów w jednostce, czego nie żałuję), to w efekcie mam model jeżdżący, pod dwoma warunkami. Pierwszy jest taki, że najmniejsza nawrotka musi być budowana metodą: łuk+prosty+łuk itd. oraz drugim, że zwrotnica musi być pozbawiona żółtej dźwigni. Owszem wiem, iż mnie przed tym przestrzegano… Traktuję to jako kompromis (między wyglądem za cenę funkcjonalności), jak to w modelarstwie bywa. Jak widać na załączonych fotkach, oprócz wyglądu zewnętrznego starałem się również odwzorować coś z wnętrza „Kibla”, niektóre detale są symboliczne jak: hamulce bezpieczeństwa, grzejniki w wejściach czy aparatura na dachu i podwoziu. Być może gdyby nie wykonanie wnętrza, to „czoła” można by zrobić inaczej/lepiej. Jest to jedyny element w modelu, który nie do końca mnie satysfakcjonuje i pewnie kiedyś go przebuduję, a tymczasem zostaje taki... W zasadzie nie wiem co by tu jeszcze więcej dodać, bo o ile nie wszystko to w zasadzie bardzo dużo zostało już powiedziane w wątku WIP. To na koniec może dodam, że chciałbym również podziękować kilku osobom, może nie będę wymieniał aby Kogoś nie pominąć, za sugestie/porady, dzięki którym model prezentuje się (jak widać) oraz jeździ. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, iż model zbudowany jest z 3360 elementów.

Zapraszam do galerii:

Kilka fotek poszczególnych członów:

A tak wygląda oryginał:

EN57 1803 (23) fot. Matula Leszek by Dawid Kubicki, on Flickr

Więcej fotek w galerii flickr.
POZdrawiam
Ostatnio zmieniony przez DawKub1922 2019-06-25, 00:41, w całości zmieniany 5 razy  

bart_ilo 
VIP

Wpisy: 1343
Wysłany: 2017-08-25, 21:25   

Pierwsze zdjęcie rewelacyjne! Cały model bardzo ładnie wygląda.
Przydałby się filmik z jazdy.

Kruk 

Wpisy: 471
Wysłany: 2017-08-25, 21:32   

Świetne, od razu widać co to za model, gratulacje bo oddaje ducha pierwowzoru. :)

SERVATOR 
VIP

Wpisy: 3190
Wysłany: 2017-08-25, 22:30   

Podoba mi się bardzo!
Mam nadzieję zobaczyć go w naszym miasteczku na przyszłorocznym Legowisku. :)

DawKub1922 

Wysłany: 2017-08-25, 22:38   

Kruk napisał/a:
Świetne, od razu widać co to za model, gratulacje bo oddaje ducha pierwowzoru. :)

bart_ilo napisał/a:
Pierwsze zdjęcie rewelacyjne! Cały model bardzo ładnie wygląda.
Przydałby się filmik z jazdy.

Wielkie dzięki. Filmik też się pojawi, niestety nie umiem tego w tym momencie konkretnie określić kiedy...
SERVATOR napisał/a:
Podoba mi się bardzo!

Również wielkie dzięki =) o ile zdrowie dopisze i Żona pozwoli =P czemu nie.

Blue_army 

Wpisy: 14
Wysłany: 2017-08-25, 22:44   

Bardzo ładny model, strasznie mi się podoba i tak jak napisał bart_ilo pierwsze zdjęcie super :)

meler 

Wpisy: 332
Wysłany: 2017-08-25, 23:26   

Wielki finał :-) Gratuluję, świetnie Ci wyszedł. Pierwszym zdjęciem na Flickr dałem się nawet zmylić, myśląc że to kolejne ujęcie rzeczywistej EN57 w Twojej galerii :-)

cody1976 

Wpisy: 167
Wysłany: 2017-08-25, 23:47   

Prawdziwa perełka, gratulacje.

cody1976

wielkamucha 

Wpisy: 135
Wysłany: 2017-08-25, 23:59   

No, "cyku-cyku" jak malowanie :D
Podoba mi się bardzo, że nie zapomniałeś o tych skośnych powierzchniach drzwi wejściowych w przedsionkach (zawsze mnie intrygowały - wiem wprawdzie, dlaczego tak to było rozwiązane, ale... to zawsze było coś "innego"). Wielki plus dla Ciebie za to. No i przedział służbowy - klasyka. Tylko dlaczego nie ma ściany między kabiną maszynisty a resztą służbowego? Nie było w tych modelach?

Zawsze podziwiam Was chłopaki, że staracie się tak dokładnie oddać te wszystkie detale i smaczki oryginałów. Ja wprawdzie też tak robię w "normalnych" modelach plastikowych, ale Lego dla mnie to głownie przyjemność i właśnie taka pewna "klockowana" umowność...

Pozdrawiam,
bzzz-bzzz

P.S.
SERVATOR napisał/a:
A to w tym roku w Warsiundze nic już nie będzie? Może i ja się w końcu bym wybrał...
Ostatnio zmieniony przez wielkamucha 2017-08-26, 00:01, w całości zmieniany 1 raz  

Jellyeater 
VIP

Wpisy: 2026
Wysłany: 2017-08-26, 04:59   

Rozjazd, nie zwrotnica... :-)

Paczam i paczam. Pierwowzór urodą nie grzeszy. W modelu oddałeś to doskonale. I chyba lepiej się nie da. Bo nie ma czegoś okrągłego na 1.5 studa na światła.

Czyli jest super. :-)

gienekk 

Wpisy: 16
Wysłany: 2017-08-26, 09:06   

Dla mnie super, szczególnie na pierwszym zdjęciu :) Gratulacje!

DawKub1922 

Wysłany: 2017-08-26, 21:15   

Dzięki, cieszę się, że się podoba.

meler Nie tylko Ty miałeś takie wrażenie =P
wielkamucha Ścianka w oryginale jest, jednak w modelu się na nią nie zdecydowałem z kilku powodów, głównie dlatego, że przysłaniałaby widok na pulpit oraz utrudniałaby wsadzanie maszynisty, zwłaszcza że przód dachu mam zbudowany na stałe… Myślę, że jej brak jakoś mi ujdzie na sucho =P
Jellyeater Jakoś słowo „zwrotnica” bardziej mi pasuje i dlatego go używam, grunt że wszyscy wiemy o czym mowa

Szczerze powiem, że nie spodziewałem się tego, iż fotka/ki zrobione na stacji aż tak się spodobają. Jeszcze raz Dzięki!

legosamigos 
VIP

Wpisy: 2934

Wysłany: 2017-08-26, 23:44   

Śledziłem wątek WIP i cieszę się, że jest już oficjalna prezentacja jako MOC. Naprawdę podziwiam Twoją pracą i gratuluję bardzo udanego modelu. A do tego te pierwsze zdjęcie na peronie, po prostu REWELACJA. Wygląda jakby peron też był zrobiony z klocków. Tylko patrzeć, jak zaraz pojawi się na zagranicznych klockowych blogach, jak również na forach kolejowych. Nawet zadbałeś o takie detale jak hamulce bezpieczeństwa. A zapytam o taki szczegół. Co jest w lampach jako światła tylne? Ta czerwona kropka jest namalowana, czy to jakaś naklejka? No i oczywiście, tak jak koledzy, chętnie zobaczę na filmie jak dostojnie porusza się po torach :)

JK 

Wpisy: 424
Wysłany: 2017-08-27, 11:33   

Wygląda świetnie! Bardzo mi się podoba MOC, a do tego pierwsze zdjęcie to mistrzostwo kadrowania:) Wygląda bardzo realistycznie. Doceniam ogrom włożonej pracy i poświęconego czasu.

halerz 

Wpisy: 167
Wysłany: 2017-08-27, 11:40   

Elegancki! I jaki sprzęg Scharfenberga! Trąbki można zrobić z groszka z dziurką:

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu