Napęd PF do parowozu

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Napęd PF do parowozu

#1 Post autor: wielkamucha »

Witam wszystkich!

"Dojrzewam" powoli do zaprezentowania mojej Tr217 na wystawach i w związku z tym jestem w trakcie prac nad jej "zmotoryzowaniem". :)

Zamierzam zbudować nowy tender i zamontować w nim silnik, który będzie przekazywał napęd na wózki (albo wózek - w zależności od konfiguracji). Zapoznałem się już z tym artykułem: http://www.philohome.com/motors/motorcomp.htm , ale nadal mam trochę wątpliwości, więc chciałbym zapytać się bardziej doświadczonych Kolegów: który układ wybrać: 1 silnik L, czy 2 silniki M?
Chciałbym zająć jak najmniej miejsca w tendrze - chcę zmieścić tam jeszcze zasilanie i ewentualnie sterowanie, zachowując jednocześnie funkcjonalność i "bawialność" konstrukcji - tak, aby lokomotywa mogła jeździć samodzielnie, bez "asysty" np. wagonów z zasilaniem. Chętnie dałbym tylko 1 silnik Medium, bo jest całkiem kompaktowy i chyba zmieści się na 6 kropkach długości, ale czy wystarczy? Lokomotywa powinna pociągnąć 2-3 większe wagony osobowe, więc pytanie do Was, czy taki silniczek da radę? Jak wyglądają Wasze doświadczenia w tym zakresie?

I jeszcze pytanie o jakiś nieduży zasobnik na baterie - jest szansa na coś mniejszego niż ten: https://shop.lego.com/en-US/LEGO-Power- ... -Box-88000 ?

Pozdrawiam i przepraszam, jeśli zdublowałem jakiś wcześniejszy temat.

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

wielkamucha pisze: jest szansa na coś mniejszego niż ten:
Nie.
wielkamucha pisze: który układ wybrać: 1 silnik L, czy 2 silniki M?
1 XL.

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

M_longer pisze:
wielkamucha pisze: jest szansa na coś mniejszego niż ten:
Nie.
Szkoda. Kiedyś czytałem o akumulatorze 9V, ale wychodzi na to, że to po prostu 6x1,5V...
M_longer pisze:
wielkamucha pisze: który układ wybrać: 1 silnik L, czy 2 silniki M?
1 XL.
Nie da rady - za duży. Musze to upchnąć w przestrzeń 6 x 8-10, ale o wysokości 4 cegieł...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

wielkamucha pisze: Kiedyś czytałem o akumulatorze 9V, ale wychodzi na to, że to po prostu 6x1,5V...
Jak już to 7,2V, 6x 1,2V :)

Nie da rady - za duży. Musze to upchnąć w przestrzeń 6 x 8-10, ale o wysokości 4 cegieł...
No to L.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#5 Post autor: meler »

Koszernie 88000/8878. Niekoszenie... :-) trochę więcej możliwości. Na 88000 też możesz zaoszczędzić miejsce, usuwając obudowę DBG (wskazówka od Maćka Drwięgi).

W swoich pojazdach używam głównie L, jedna lokomotywa z 3xL uciągneła 24 spore wagony, ale dla pewności posluchalbym Longera (chyba że tego XL nie zmieścisz)

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: wielkamucha »

meler pisze:Koszernie 88000/8878. Niekoszenie... :-) trochę więcej możliwości. Na 88000 też możesz zaoszczędzić miejsce, usuwając obudowę DBG (wskazówka od Maćka Drwięgi).

W swoich pojazdach używam głównie L, jedna lokomotywa z 3xL uciągneła 24 spore wagony, ale dla pewności posluchalbym Longera (chyba że tego XL nie zmieścisz)
Generalnie staram się, aby było jak najbardziej koszernie i "oldschoolowo"... (stąd study zamiast kafli)
Niestety, beczka 5x5 mi tam nie wejdzie...

A 2 silniki M nie dadzą większego momentu niż 1 L? Np. każdy silnik napędzający jeden wózek, silniki podpięte do jednego zasilacza i sterownika?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

wielkamucha pisze:A 2 silniki M nie dadzą większego momentu niż 1 L? Np. każdy silnik napędzający jeden wózek, silniki podpięte do jednego zasilacza i sterownika?
Jeden L:
Obrazek

Dwa M:
Obrazek

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: wielkamucha »

Ok., "żaluzju paniał"... :D

Jeszcze jedno pytanie: eL-ka + 88000 + 8869 nie będą się chyba "gryzły"? Jakbym chciał w przyszłości podłączyć sterowanie IR będą jakieś problemy?

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

wielkamucha pisze:Jeszcze jedno pytanie: eL-ka + 88000 + 8869 nie będą się chyba "gryzły"? Jakbym chciał w przyszłości podłączyć sterowanie IR będą jakieś problemy?
Jak nie będziesz miał zabudowanego boxa, to nawet ten switch nie jest potrzebny. Ale nie, nie będą się gryzły. Tylko nie wiem czy będzie Ci się chciało ganiać za pociągiem, skoro można dołożyć 50zł i od razu kupić wieżę zamiast switcha.

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: wielkamucha »

M_longer pisze:
wielkamucha pisze:Jeszcze jedno pytanie: eL-ka + 88000 + 8869 nie będą się chyba "gryzły"? Jakbym chciał w przyszłości podłączyć sterowanie IR będą jakieś problemy?
Jak nie będziesz miał zabudowanego boxa, to nawet ten switch nie jest potrzebny. Ale nie, nie będą się gryzły. Tylko nie wiem czy będzie Ci się chciało ganiać za pociągiem, skoro można dołożyć 50zł i od razu kupić wieżę zamiast switcha.
No właśnie, chyba od razu wezmę odbiornik IR. Jeszcze jedna sprawa - mam jeszcze gdzieś stary pojemnik na 9 "paluszków" z Technica (taki szary, długi, z 2 czerwonymi przyciskami - od pierwszego silnika 9V) - czy mogę go podłączyć do tego silnika (L) w celu sprawdzenia jego pracy, czy też gniazdo dla kabli będzie już niekompatybilne z nowymi standardami?

mucha

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#11 Post autor: meler »

Masz na myśli taką baterię: https://img.bricklink.com/ItemImage/PN/ ... iginal.png ? Nie miałem z nią do czynienia, ale to pojemnik na 6 AA paluszków. Patrząc na podłączenie, powinien wystarczyć kabel 9V-PF: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ge?P=60656

"This wire also works as connector / adaptor wire from Power Functions to the former 9V system since one connector plate has a 9V connection on the bottom."
Ostatnio zmieniony 2017-11-27, 10:36 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

wielkamucha
Posty: 803
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: wielkamucha »

meler pisze:Masz na myśli taką baterię: https://img.bricklink.com/ItemImage/PN/ ... iginal.png ? Nie miałem z nią do czynienia, ale to pojemnik na 6 AA paluszków. Patrząc na podłączenie, powinien wystarczyć kabel 9V-PF: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ge?P=60656

"This wire also works as connector / adaptor wire from Power Functions to the former 9V system since one connector plate has a 9V connection on the bottom."
Tak, to dokładnie ten sam. Te 2 przyciski to "prąd w lewo / prawo", więc jakieś sterowanie miałbym zapewnione. Czyli zwykły kabel PF powinien wystarczyć?

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#13 Post autor: meler »

Trudno powiedzieć czy to zwykły przewód, zakładam, że tak :) Upewnij się, że ma z jednej strony złącze zgodne ze standardem 9V.

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#14 Post autor: BJ »

Zwykła przedłużka pf wystarczy. Jasnoszara wtyczka ma od spodu złącze 9V.
Ostatnio zmieniony 2017-11-27, 15:42 przez BJ, łącznie zmieniany 1 raz.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Durzy »

Tylko nie wiem czy będzie Ci się chciało ganiać za pociągiem, skoro można dołożyć 50zł i od razu kupić wieżę zamiast switcha.
Tylko wtedy trzeba mieć pilota "pociągowego", a nie technic, aby nie trzeba było cały czas trzymać "jedź", tak?

ODPOWIEDZ