Jaki zestaw Technic wybrać?

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
walek_87
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-25, 10:14
Lokalizacja: Stargard
brickshelf: Jeszcze nie posiadam

 

Jaki zestaw Technic wybrać?

#1 Post autor: walek_87 »

Cześć,

potrzebuję Waszej pomocy. Jako że moja skarbonka z funduszem celowym - klocki Technic, jest już prawie pełna chcę zakupić kolejny zestaw.

Jestem początkującym AFOL'em i póki co, posiadam cztery zestawy:
- 42062 - Port przeładunkowy
- 42053 - Volvo EW160E
- 42065 - Zdalnie sterowana wyścigówka
- 42069 - Ekstremalna przygoda

Wygląd zestawu ma dla mnie mniejsze znaczenie niż fajne, przemyślane działające mechanizmy. Ostatnio zakupiłem ksiązkę Sariela 'The Unofficial Lego Technic Builder's Guide' i powoli będę się w nią wczytywał i testował.

I teraz poszukuję zestawu, który będzie "techniczy" a ponadto rozbuduje rozsądnie moją kolekcję klocków, żeby wkrótce mieć już bazę do własnej inwencji twórczej :)

Na zakupy mam 1000 zł. Przeglądając internet, w głowie mam dwa, może trzy zestawy, które są jeszcze dostępne nie jako "antyki" i w rozsądnej cenie:
- 42043 - Mercedes Arocs
- 42055 - Kombajn górniczy
- 42054 - Class Xerion + coś jeszcze, bo cenowo zdecydowanie tańszy od dwóch powyższych.

Co z tego wybrać, a może zakupić coś innego?
Serdeczne dzięki za pomoc!!!
Ostatnio zmieniony 2018-02-25, 16:00 przez walek_87, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#2 Post autor: Filus »

Witam Kolegę po fachu;).

W zasadzie to musisz sobie odpowiedzieć najpierw na jedno, najważniejsze pytanie - co chcesz budować. Bo to bardzo determinuje zakupy. Jeśli coś dużego, obudowanego panelami, to musisz sobie zakupy ukierunkować. Kupować zestawy w jednym kolorze etc. Od tego trzeba zacząć.

Z Twoich propozycji wybrałbym raczej 42043 - dużo fajnej pneumatyki i popularne koła do średnio dużych ciężarówek. Jeżeli celujesz w budowanie czołgów to 42055 to must have, bo gąsienic ma bardzo dużo. Class też jest wart swojej ceny (ma bardzo dobry stosunek kosztu do części). Jeżeli dopuszczasz używki to warto też pomyśleć nad 42030 lub 9398. Natomiast jeżeli celujesz w samochody sportowe, to używany 42056 da się wyrwać za około 7-8 stów, co jak za bazę pomarańczowych klocków do budowy własnych samochodów nie jest wcale tak dużym wydatkiem. Łatwiej byłoby doradzić, jakbyś podał maszyny, które najbardziej chciałbyś zbudować;).

walek_87
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-25, 10:14
Lokalizacja: Stargard
brickshelf: Jeszcze nie posiadam

 

#3 Post autor: walek_87 »

Dzięki za odpowiedź!

Szczerze, myślę że nie jestem jeszcze do końca ukierunkowany, z uwagi na ciągle małą ilość zestawów które złożyłem. Teraz chciałbym nabrać trochę wiedzy i praktyki z zakresu budowy i działania mechanizmów. Czyli chciałbym budować możliwe jak najwięcej, kolor nie ma dla mnie póki co znaczenia, tzn. mogę zbudować coś różnokolorowego, ważne żeby działało. Dlatego np. założyłem sobie konto na Rebrickable, ale póki co moja ilość zestawów jest na tyle mała, że mało nowych MOC do których mam 100% klocków, bez względu na kolor.
42055 jakoś specjalnie mi się nie podoba, myślę o niej w zasadzie tylko dlatego, żę podobno to konkretny dawca klocków. Arocs ma dużo pneumatyki, mam ją już z Volvo, ale chyba pneumatyka póki co do mnie nie przemawia, albo może jej zastosowanie w Volvo nie było najlepsze. Arocsa widziałem na żywo i wiem, że oprócz pneumatyki ma dużo zębatek itd. a mam ochotę poćwiczyć budowę skrzyń biegów. Traktor jest ładny i też bym go chciał, ale chyba nie starczy mi funduszy na niego i Arocsa :D

Podsumowując, jestem bardzo początkujący i nieukierunkowany, więc chyba powieniem wybrać zestaw bądź zestawy które nauczą i dadzą mi najwięcej :)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#4 Post autor: Biedrus »

Jak ci się uda dorwać w dobre cenie to tylko 42030. Genialny model.

Jetboy

#5 Post autor: Jetboy »

walek_87 pisze:Dzięki za odpowiedź!

Szczerze, myślę że nie jestem jeszcze do końca ukierunkowany, z uwagi na ciągle małą ilość zestawów które złożyłem. Teraz chciałbym nabrać trochę wiedzy i praktyki z zakresu budowy i działania mechanizmów. Czyli chciałbym budować możliwe jak najwięcej, kolor nie ma dla mnie póki co znaczenia, tzn. mogę zbudować coś różnokolorowego, ważne żeby działało. Dlatego np. założyłem sobie konto na Rebrickable, ale póki co moja ilość zestawów jest na tyle mała, że mało nowych MOC do których mam 100% klocków, bez względu na kolor.
42055 jakoś specjalnie mi się nie podoba, myślę o niej w zasadzie tylko dlatego, żę podobno to konkretny dawca klocków. Arocs ma dużo pneumatyki, mam ją już z Volvo, ale chyba pneumatyka póki co do mnie nie przemawia, albo może jej zastosowanie w Volvo nie było najlepsze. Arocsa widziałem na żywo i wiem, że oprócz pneumatyki ma dużo zębatek itd. a mam ochotę poćwiczyć budowę skrzyń biegów. Traktor jest ładny i też bym go chciał, ale chyba nie starczy mi funduszy na niego i Arocsa :D

Podsumowując, jestem bardzo początkujący i nieukierunkowany, więc chyba powieniem wybrać zestaw bądź zestawy które nauczą i dadzą mi najwięcej :)
Może zamiast zestawów kup sobie trochę elementów luzem - komplet przekładni przede wszystkim. Chociaż na tym etapie to się jeszcze zestawy bardzo opłacają. Pneumatyka jest mało zabawna. Można zbudować z nią fajne rzezy co pokazuje na przykład Żbik, ale to trzebe jej trochę nazbierać i mieć zacięcie. Przekładnie są, zwłaszcza na początku, bardziej wdzięczne.

walek_87
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-25, 10:14
Lokalizacja: Stargard
brickshelf: Jeszcze nie posiadam

 

#6 Post autor: walek_87 »

Biedrus pisze:Jak ci się uda dorwać w dobre cenie to tylko 42030. Genialny model.
Zastanawiałem się nad tym zestawem, ale jednak cena robi swoje, jest drogi a klocków nie jest jakoś specjalnie dużo.

Plus za silniki i serwo, bo to na pewno by mi się przydało, no ale ta cena :(


Dodam jeszcze, że na pewno będę chciał kupić większe silniki i serwo, żebym mógł zbudować coś czym będzie można pojeździć, będzie zmotoryzowane.
Ostatnio zmieniony 2018-02-24, 19:40 przez walek_87, łącznie zmieniany 2 razy.

walek_87
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-25, 10:14
Lokalizacja: Stargard
brickshelf: Jeszcze nie posiadam

 

#7 Post autor: walek_87 »

Cały czas się waham, ale zostawiłem sobie dwie opcje:
Nr 1 - 42043
Nr 2 - 42054 + 42077

Ktoś, coś? :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#8 Post autor: Filus »

walek_87 pisze:Podsumowując, jestem bardzo początkujący i nieukierunkowany, więc chyba powieniem wybrać zestaw bądź zestawy które nauczą i dadzą mi najwięcej :)
Jeśli i tak chodzi Ci po głowie 42043, to teraz masz ostatnią możliwość. Niedługo wyleci ze sprzedaży i ceny pójdą w górę, na kupno 42054 masz jeszcze czas. No chyba, że kupno 42054 i 42077 wyklucza późniejsze celowanie w 42043, wtedy bierz, co Ci bardziej się podoba. Ewentualnie pooglądaj sobie recenzje poszczególnych zestawów, przeanalizuj elementy, jakie oferują i zdecyduj.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#9 Post autor: martinb »

42054 - podobnie jak 42043 - jest już wycofane z produkcji.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#10 Post autor: Filus »

Istotnie, ale i tak to raczej 42043 będzie droższe w kupnie późniejszym. Tak czy siak, porównanie w recenzjach i spisach części jak najbardziej jest aktualne;).

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#11 Post autor: Żbik »

walek_87 pisze:Cały czas się waham, ale zostawiłem sobie dwie opcje:
Nr 1 - 42043
Nr 2 - 42054 + 42077

Ktoś, coś? :)
Ja bym brał Mercedesa. Jest uniwersalny, bo masz tam i mechanizmy i pneumatykę.

walek_87
Posty: 5
Rejestracja: 2017-01-25, 10:14
Lokalizacja: Stargard
brickshelf: Jeszcze nie posiadam

 

#12 Post autor: walek_87 »

Zamówiłem Mercedesa :)

Przeważyły recenzje i to, że zestawów już coraz mniej i niedługo pewnie cena poszybuje :) Myślę, żę będę zadowolony, dzięki za pomoc!

Telehubis
Posty: 1
Rejestracja: 2018-02-06, 14:09
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: Telehubis »

A ja bym wybrał 42055 plus coś do tego.

Bez napalania się kombajn można wyrwać w bardzo dobrej cenie. Ja swojego kupiłem za 650, a ostatni widziałem nawet za 550 (mówię o zestawach nowych).

Budowanie tego zestawu to świetna zabawa, funkcje do zabawy nie tak spektakularne, ale mój syn 2,5 roku bawi się tym zestawem przednie.

Do tego wyścigówka lub nawet Xerion i w 1000 byś się zmieścił.

bender
Posty: 13
Rejestracja: 2018-02-06, 14:10
Lokalizacja: Poznan, Poland
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: bender »

Napisze coś od siebie bo przesiadłem się na LEGO Technic:

Kup sobie 42043 jak lubisz cieżarówki
Jak lubisz wyścigówki to kup 42000 - ładnie ją idzie zmotoryzować i szybko jeździ
Koparka Volvo to dobry wybór - 42030.
Jak lubisz auta 4x4 to polecam 9398 - tylko po zakupie radzę go trochę zmodyfikować aby szybciej jeździł.
Dużo Lego Technic (nowe/nigdy nie otwierane) w dobrej cenie idzie kupić na niemieckim odpowiedniku polskiego OLX.
Generalnie to polecam budować własne zestawy :)
Większa przyjemność i modele ciekawsze, których LEGO nie posiada.
Ostatnio zmieniony 2018-03-01, 21:38 przez bender, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

bender pisze:Koparka Volvo
Telehubis pisze:kombajn
Osoba odpowiedzialna za tak cudowne tłumaczenia nazw tych maszyn powinna zmienić pracę...
bender pisze:Technics
Ymc ymc ymc:

Obrazek

ODPOWIEDZ