[MOC] Volvo FH

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

[MOC] Volvo FH

#1 Post autor: Aleksander Spyra »

Cześć!

Jakiś czas temu w internetach pojawiło się takie video; nic specjalnego, ale bardzo spodobał mi się pomysł wykorzystania zwykle pustej przestrzeni w naczepie na skrycie elektroniki. Szukając inspiracji na 8-studowy ciągnik, znalazłem debiutancką pracę naszego forumowicza, Jakeofa, którą możecie sobie przypomnieć tutaj. Wypadkową tych dwóch faktów było powstanie poniższego modelu.
Obrazek

Ze strony wizualnej: Buda ciągnika to w 80-90% kalka modelu Jakeofa. Niestety przez skrętną przednią oś musiałem zmienić konstrukcję przedniego zderzaka i nadkoli, co chyba najbardziej bije po oczach. Koła i tak mają ciasno. Zmieniłem też wygląd przedniego grilla i uprościłem niektóre detale; chciałem ograniczyć użycie naklejek - łącznie są ich cztery, wszystkie jednokolorowe. Nie chciałem też, żeby podczas jazdy cały czas odpadały delikatne detale.
Jakeof wzorował swój model na Volvo FH16, ale ja skalowałem rozstaw osi, długość kabiny i inspirowałem się zderzakiem i gratami po bokach FH40. Jeśli mam być szczery, nie za bardzo ogarniam oznaczenia ciągników Volvo, więc nie wiem ile te dwa modele mają wspólnego :)

Ze strony technicznej: Nie ma tutaj fajerwerków, przy budowaniu walczyłem głównie z brakiem miejsca. Do napędu służy M motor, pionowo schowany nad siodłem i spowolniony już w podwoziu ciągnika 2,78 razy. Model nie ma dyferencjału, co nie pomaga przy manewrowaniu, ale prowadzi się o niebo lepiej od pierwszego prototypowego 4x6 - ten nie skręcał wcale. Za skręt odpowiada stary silnik 47154 spowolniony trzykrotnie i zabezpieczony sprzęgłem. Wybór padł na ten silnik, bo to jedyny motor długości czterech studów, jaki posiadam. Nie jest też bardzo szybki, co jest ważne, bo i przy jego prędkości skręt jest nadpobudliwy. Zdjęcia mechanizmów znajdziecie tutaj, a krótki film pokazujący jazdę można obejrzeć TU.
Specjalnie nie podłożyłem muzyki pod film, żeby było słychać pracę silników. Model ma jeszcze jednego asa w rękawie - sterowanie proporcjonalne. Mimo że w modelu zastosowana jest normalna wieża IR, to za pomocą mikrokontrolera "podszywam się" pod pilota kolejkowego i jestem w stanie proporcjonalnie ustawiać prędkość obu silników. Nie będę się na razie rozpisywał, chciałbym wykonać jeszcze jeden układ zanim pokażę te rozwiązanie na forum.

Reszta zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-03-07, 00:06 przez Aleksander Spyra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Zwariowany »

Fajny zgrabny maluch i do tego z napędem:-D
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

marcin1982m6
Posty: 53
Rejestracja: 2016-04-14, 19:36
Lokalizacja: Poznań

#3 Post autor: marcin1982m6 »

Bardzo fajny model :-)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

8 studów czyli w sumie skala minifig? Nieźle. Aczkolwiek naczepa jest chyba za krótka w stosunku do ciągnika. Ale pewnie są różne długości naczep.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Miodnie zasuwa. Bardzo zgrabnie, to upakowałeś.
Chwilę grałem kiedyś w symulator Truck Simulator, więc od razu przypomniały mi się manewry, które trzeba było takim ciągnikiem wykonywać.
Byłaby to świetna zabawka na wystawy. Gratuluję. :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Duży plus właśnie za upchanie PF w tak małym wozie. Bardzo podoba mi się Twój "resorak" ;)
Jellyeater pisze:8 studów czyli w sumie skala minifig? Nieźle. Aczkolwiek naczepa jest chyba za krótka w stosunku do ciągnika. Ale pewnie są różne długości naczep.
To prawda, są różne długości naczep, również takie krótkie, ale dałbym 3 osie z tył w naczepie, więc i naczepa byłaby dłuższa i lepiej wyglądałaby optycznie. Tak mi się wydaje. Tak czy inaczej duży pozytyw za ta pracę
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Duży plus właśnie za upchanie PF w tak małym wozie. Bardzo podoba mi się Twój "resorak" ;)
Akurat tutaj jest od groma miejsca. Jest szansa na zdjęcia środka?

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#8 Post autor: Aleksander Spyra »

Dzięki wszystkim za komentarze c:
SERVATOR pisze:Byłaby to świetna zabawka na wystawy.
Wezmę ją na Wolsztyn, chociaż może nie być miejsca :p A gdyby znalazła się stosowna makieta, to można się bawić :)
Jellyeater pisze:8 studów czyli w sumie skala minifig? Nieźle. Aczkolwiek naczepa jest chyba za krótka w stosunku do ciągnika. Ale pewnie są różne długości naczep.
Zależy jak kto definiuje skalę minifig - czy skalujesz do wysokości czy szerokości ludzików... Myślę, że na makiecie w skali minifig zestaw nie wyglądałby na za duży :)
Legosamigos pisze:To prawda, są różne długości naczep, również takie krótkie, ale dałbym 3 osie z tył w naczepie, więc i naczepa byłaby dłuższa i lepiej wyglądałaby optycznie.
Co do naczepy, to jej długość jest podyktowana tylko moim nieróbstwem - panele 8x16 aż proszą się o użycie na górze. Mogłem dać dwa albo trzy, z dwóch jest za krótka, ale przyjemnie się jeździ; z trzech byłaby bardziej realistyczna, ale jazda już chyba taka przyjemna by nie była.
M_longer pisze:Akurat tutaj jest od groma miejsca. Jest szansa na zdjęcia środka?
W samej naczepie jest dość dużo miejsca, myślę że wszystko dałoby się upchać pod jednym panelem 8x16. Wstawiam zdjęcia środka naczepy, za dużo tu nie ma - wstawiony pionowo medium, bateria z dźwignią umożliwiającą włączenie bez rozbierania paneli i wieża. W luce przed wieżą można zamocować konwerter RC->IR.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-03-08, 12:29 przez Aleksander Spyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

A ta druga wieża w naczepie, to jaką funkcję spełnia? Myślę, że spokojnie do jazdy i skrętu wystarczyłaby ta 1 wieża w ciągniku lub właśnie w samej naczepie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#10 Post autor: Aleksander Spyra »

Jest tylko jedna wieża, w naczepie - to co widać z tyłu ciągnika to spód silnika 47154 :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

A to sorrki, nie wiedziałem o istnieniu takiego silnika :) Myślałem właśnie, że to spód wieży IR ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#12 Post autor: noniusz »

Nie będę się rozpisywał - model jest świetny!

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

#13 Post autor: cichy1987 »

noniusz pisze:Nie będę się rozpisywał - model jest świetny!
Dokładnie.:) I to z napędem.:) Gratuluje.:)
Lego nasze Lego

ODPOWIEDZ