[MOC] Wagon wąskotorowy, typu rollbock.

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

[MOC] Wagon wąskotorowy, typu rollbock.

#1 Post autor: DawKub1922 »

Dziś chciałbym przedstawić swój najnowszy MOC, mianowicie wagon wąskotorowy typu rollbock. Pomysł na zbudowanie owych wagonów, powstał w czasie wizyty w Śmiglu w tamtejszym skansenie ŚKD. Rollbocki służą do przeworzenia wagonów normalnotorowych po szlakach wąskotorowych, wg Wikipedii ów system został zaprojektowany w celu obniżenia kosztów przeładunku =) Nie próbowałem idealnie odwzorować oryginału (na podstawie zdjęć z Śmigla) ale zasadę działania, jak widać na fotkach. Modele niestety są statyczne. W zasadzie to chyba wszystko w temacie =P

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


POZdrawiam
Ostatnio zmieniony 2021-05-01, 09:35 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 2 razy.
#NSNP

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#2 Post autor: meler »

Ciekawa konstrukcja. Nie wiedziałem, że istnieją takie pojazdy do przewozu "normalnotorowych". Do tego fajne rozwiązanie sprzęgu, działa też na łukach?
Gratulacje.
-

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#3 Post autor: DawKub1922 »

meler pisze:...Do tego fajne rozwiązanie sprzęgu, działa też na łukach?
Gratulacje.
Dzięki Michale, niestety tak jak pisałem modele są statyczne. Nie podejmowałem nawet próby zrobienia tego trzyosiowego wózka ruchomego/skrętnego =/
#NSNP

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

meler pisze: Do tego fajne rozwiązanie sprzęgu, działa też na łukach?
DawKub1922 pisze:Modele niestety są statyczne

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#5 Post autor: DawKub1922 »

To już chyba moja tradycja =P, tzn. taki mały update.
W pierwszej wersji, przerwa między wagonami wynosiła około 3 kropki, i jak mi zasugerowano, była zbyt duża. Po małej modernizacji, przerwa zmniejszyła się do około 1 kropki i dopiero teraz model może przedstawiać pełną funkcjonalność rollbocka (mimo, że owa przerwa jest i tak większa niż w przytoczonym przezemnie śmigielskim przykładzie). Wpływ na to może mieć sprzęg, jednak upieram się przy jego pozostaniu i tak to chyba już ostatecznie będzie wyglądać...

Obrazek Obrazek

POZdrawiam
Ostatnio zmieniony 2018-06-29, 12:58 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 1 raz.
#NSNP

Tygrysek
Posty: 8
Rejestracja: 2007-10-28, 21:49
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: Tygrysek »

To są transportery, rolboki to co innego - rolboki to były wózki które podkładano pod osie normalnotorowego wagonu (stosowane zaraz po wojnie), potem pojawiły się transportery.

ODPOWIEDZ