42079 Heavy Duty Forklift

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

42079 Heavy Duty Forklift

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek
Recenzja 42079 Heavy Duty Forklift

Dane techniczne

Seria: Technic
Rok premiery: 2018
Liczba klocków: 592
Spis części: Bricklink

Cena: MSRP: / $69.99 , Polskie sklepy: 230 PLN, Allegro: ok. 200 PLN

Przed Państwem najmniejszy (fajne czasy nastały, kiedy najmniejszym jest zestaw mający prawie 600 klocków) zestaw Technic na drugą połowę roku 2018.

Jest to wózek widłowy, a raczej klockowa interpretacja cięższych wersji (jak sama nazwa wskazuje Heavy duty), bo z takimi małymi magazynowymi ma mało wspólnego (paleta jest chyba dla zmyłki).

Nie jest to pierwszy wózek w widłowy w serii Technic, począwszy od roku 1977 i zestawu 850 kilka wózków w różnych skalach i różnej funkcjonalności się przewinęło.

Obrazek

Ze wszystkich poprzednich wózków opisywanemu dzisiaj zestawowi najbliżej do 8416, który miał identycznie rozwiązany mechanizm podnoszenia (czyli listwy zębate i linki), a nawet był nieco lepszy, bo miał korbkę do podnoszenia i skręcał kołami przy użyciu koguta (o tym dlaczego na to zwracam uwagę niżej).

[Obrazek

Wracając do 42079:

Opakowanie i instrukcja

Pudełko o wymiarach 38x25x9,5cm, wypełnione mniej więcej w 2/3 (instrukcje dużo zajmują).

Na przodzie standardowo model główny, po bokach informacje i zdjęcie felgi w skali 1:1, z tyłu pokaz możliwości modeli A i B:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie ma natomiast nigdzie informacji o tym że instrukcję do modelu alternatywnego należy ściągnąć z internetu, bo...

Obrazek

... obie instrukcje są w zestawie. Cóż za brak poszanowania dla środowiska naturalnego :D

W środku jak zwykle sugestia żeby mierzyć klocki, reklamy, pokaz możliwości modeli, reklamy, spis części i reklamy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, w przeciwieństwie do ubiegłorocznych zestawów (instrukcja i naklejki zapakowane razem do worka), tutaj instrukcje były luzem. Tak samo jak arkusz naklejek, który latał sobie obok nich w pudełku. Minus za takie pakowanie.

Obrazek

Klocki

Klocki zapakowane w 8 woreczków, do tego 4 opony luzem. Ciekawostką jest to, że jeden panel Dark Blue (#2) był zapakowany w innym woreczku niż pozostałe.

W zestawie dostajemy okrągłe zero klocków w nowych kolorach. Co nie zmienia faktu, że kilka ciekawostek jest:

Obrazek

Klocki w Dark Blue:
3x liftarm L 3x5
7x liftarm 11
1x panel #21
1x panel #22
1x panel #1
1x panel #2
1x panel #5
1x panel #6

Rack 14L + obudowa w LBG:

Obrazek
Obrazek

Blue, Technic, Pin with Friction Ridges Lengthwise and Pin Hole, sztuk 2:
Obrazek

Czarna ramka 5x7, sztuk dwie:
Obrazek

LBG, Technic, Panel Curved 3 x 6 x 3, sztuke jeden:
Obrazek

LBG, Technic, Axle Connector 3L, sztuk 5:
Obrazek

Ślimak do beveli:
Obrazek

I dwie białe połówki cylindrów:
Obrazek

No to skoro omówiliśmy klocki, pora coś z nich zbudować. Tak więc:

Obrazek

Modele

Model główny to wózek widłowy, budowany modułowo i całkiem przyjemnie (praktycznie zero szans żeby coś pomylić).

Budowę zaczynamy od kawałka masztu wraz z podstawą na zawiasie:

Obrazek

Potem przednia oś:

Obrazek

I tylna:

Obrazek

Zwróćcie uwagę na niesamowicie skomplikowany mechanizm skrętu, ten szary liftarm i czarny connector to cały mechanizm skrętu (który działa na odwrót, ale o tym później)

Następnie łączymy wszystko wstępnie:

Obrazek
Wygląda to nieco jak podstawa wyrzutni rakiet?

Oczekując na przekładnię:

Obrazek

Obrazek

Kolejny etap to dźwignia mechanizmu przechylania masztu:

Obrazek

Obrazek

Łączymy wszystko razem i dodajemy silnik (całe dwa cylindry, szał na sali)

Obrazek

Obrazek

Pora pogrzebać trochę przy kabinie. Odpowiednio siedzenie, kierownica i dach:

Obrazek

Obrazek
To jest stanowisko operatora dla operatora bez nóg.

Obrazek

Skoro mamy główną część ramy za sobą, pora go upiększyć z zewnątrz:
Dodajemy panele i nadkola z prawej:

Obrazek

I lewej strony:

Obrazek
Zwróćcie uwagę na dźwignie po obu stronach, służą do pochylania masztu.

Dodajemy koguta, koła i bierzemy się za maszt:

Obrazek

Jest to drugi zestaw, który wykorzystuje ślimaka bezpośrednio do przesuwania racka:

Obrazek

Montujemy to do podstawy masztu:

Obrazek

Ostatnim elementem są widły:

Obrazek

W sumie to została jeszcze paleta:

Obrazek

Koniec procesu budowy. Więc co właściwie zbudowaliśmy?

Obrazek

Zapomniałbym dodać, że rurę wydechową, odpowiedzialną za skręt kołami dodajemy na samiutkim końcu (nie dadzą się pobawić w czasie budowy, nieładnie).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak dla mnie jest to dosyć luźna interpretacja cięższych wózków widłowych, na dużych kołach i mocnym masztem. No, prawie, bo brakuje mu bliźniaków z przodu. I szerokiego masztu. I podwójnego rzędu sznurka. I... mimo to działa.

Obrazek

Obrazek

Gotowy model wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całkiem ciekawe połączenie kolorów, Dark Blue jest nowym kolorem w linii Technic, może się przyjmie. Bardzo podoba mi się kształt tylnej przeciwwagi.

Obrazek

A co potrafi? Skręcać, ruszać cylindrami, pochylać masz i podnosić widły; Tak więc po kolei:

Praktycznie wszystkie mechanizmy są w osi pojazdu:

Obrazek

Obrazek

Układ skrętu jest prosty do bólu (a jednak mimo to udało się go skopać). Raz; działa odwrotnie, tzn. gdy kręci się kominem w prawo, wózek jedzie w lewo. Dwa; w przeważającej większości zestawów, które miały koguta na dachu służył on do skręcania kołami. Tutaj tego niestety nie ma (kogut służy do podnoszenia wideł) i jest to nieco irytujące podczas zabawy, bo przyzwyczajenia robią swoje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A skoro już o kogucie mowa:

Obrazek

4 koła zębate, dwa kardany i mamy napęd dla ślimaka, który przesuwa listwę wewnątrz masztu. Do tego sznurek i kompletny mechanizm podnoszenia wygląda tak:

Obrazek

Bardzo słaba wysokość podnoszenia, w górnym położeniu widły dosięgają połowy masztu i ledwo wystają ponad kabinę. Wspomniany wcześniej 8416 podnosił widły do samej góry, kwestia lepszej konstrukcji masztu. Szkoda.

Obrazek

Obrazek

Mechanizm pochylania jest bardzo prosty, to kilka liftarmów połączonych razem i poruszanych przez dźwignie znajdujące się po obu stronach kabiny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak mimo prostoty sprawuje się bardzo dobrze, z pozycji zablokowanej prędzej połamie się klocki niż opuści maszt.

Na koniec został silnik. Dwucylindrowy, o dziwo napędzany przez dyferencjał, a nie jedno koło, jak to miało miejsce w tym nieszczęsnym 42049.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model B

Mała ciężarówka holownicza. I przy okazji jeden z najlepiej wyglądających modeli B w ostatnich latach. Jak wspominałem wyżej, instrukcja jest w formie drukowanej:

Obrazek

Zaczynamy budowę i... na dzień dobry kwiatek:

Obrazek

Zaczynam się zastanawiać jakim cudem przepuszczono takiego babola. Ale nie przeszkadza to w budowie:

Obrazek

Obrazek

Atrapa silnika:

Obrazek

Mocujemy ją w ramie:

Obrazek

Następnie budujemy maskę, siedzenia i kierownicę. Ciekawe jest to, że w modelu A siedzenie to jeden klocek, a tutaj mamy nawet możliwość regulacji oparcia:

Obrazek

Obrazek

Kolejne moduły to tył ramy, wysięgnik, do tego kilka elementów karoserii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Montujemy to na podwoziu:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze kilka klocków, takich jak panele i tylna belka ze światłami:

Obrazek

Obrazek

Przedni zderzak:

Obrazek

Gotowy model powinien przypominać to:

Obrazek
1985 Ford tow truck by Wntagh Auto Body, on Flickr

I prezentuje się tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ma całe trzy funkcje; skręcane koła (tym razem zgodnie z tradycją, kogutem na dachu), działająca atrapę silnika oraz wysięgnik (o nim niżej).

Obrazek

Obrazek

Elementy karoserii otwierają się. Chociaż maska i tak ma otwór na silnik, więc w sumie mogłaby się nie otwierać :)

Obrazek

Obrazek

Sam wysięgnik to bardzo ciekawie rozwiązany problem pod tytułem "jak w zestawie bez sznurka zrobić wyciągarkę" (tak, to jest sznurek, ale zakończony studami).

Obrazek

Otóż działa to następująco:
Ramię w pozycji złożonej ma hak w górze:

Obrazek

A po przesunięciu ręką tej ramki z przymocowanym sznurkiem, ramię się rozsuwa i opada jednocześnie:

Obrazek

Sam hak wygląda tak:

Obrazek

Elementy pozostałe po budowie (nie ma ich zbyt wiele, doceniam, chociaż paleta pozostała nieruszona):

Obrazek

Tak na szybko dodałem kilka klocków z tych pozostałości i mamy daszek ze światłami:

Obrazek

Jak widać funkcje proste i mało skomplikowane, ale model nadrabia wyglądem.
Biorąc pod uwagę to, jak w ostatnich latach wyglądały niektóre modele B w zestawach Technic (lemiesz w 42054, przerobienie wyłącznie wieży na młotek w 42082), naprawdę doceniam to jak ten holownik wygląda.
Bez problemu mógłby być osobnym zestawem, a to "tylko" model alternatywny.
Tak czy inaczej polecam go zbudować :)

Podsumowanie
I co ja mam tutaj napisać tym razem? Bardzo dobrze zbudowany model, z nieco kulejącymi funkcjami (kogut), które jednak nie przeszkadzają tak naprawdę w zabawie. Model B mniej funkcjonalny, ale bardzo dobrze wyglądający. Ogólnie polecam, bo mi się podoba. O!

Za
  • Wózek widłowy!
  • Holownik!
  • 4 funkcje w stosunkowo małym modelu
  • kilka przydatnych elementów
  • holownik wygląda świetnie
Przeciw
  • Kogut nie służy do skręcania
  • Widły podnoszą się do połowy masztu
  • Brak bliźniaków z przodu.
  • Model B ma błąd w instrukcji
A tak by wyglądał, jakby dorzucono do zestawu kilka klocków i dwa koła więcej:

Obrazek
Obrazek

Porównanie wielkości z Anthemem:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2018-07-22, 21:32 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Mnie również podoba się ten set i chyba sobie go kupię. Faktycznie podnoszenie wideł tylko do połowy masztu, to słabe rozwiązanie. Lepiej to wyglądało, przy wspomnianym wcześniej przez Ciebie, zestawie 8416. Jeśli dałeś bliźniaki z przodu, wtedy na tył dałbym do skrętu listwę zębatą 13, by koła były w tej samej szerokości. Co do pochyłu masztu, to lepsze by były małe siłowniki. Tak w ogóle to ten zestaw skojarzył mi się troszkę z MOCem Cieśla, choć nie publikowanym na forum. Tak czy inaczej dzięki za recenzję
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Buduję sobie model B i taki kwiatek na początku instrukcji:

Obrazek

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#4 Post autor: JAREMA. »

M_longer pisze:Buduję sobie model B i taki kwiatek na początku instrukcji:
Trzeba wygiąć :D

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

No nieźle. Zaraz będą wycofywać zestaw przez ten "kwiatek" :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Dodałem opis modelu alternatywnego:

Obrazek

ODPOWIEDZ