[MOC] Mobile Crane 8x8x8 (wzorowany na Liebherr LTM 1070)

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rajfurke
Posty: 14
Rejestracja: 2018-07-12, 22:08
Lokalizacja: Łódź

[MOC] Mobile Crane 8x8x8 (wzorowany na Liebherr LTM 1070)

#1 Post autor: rajfurke »

Witam,
chciałem zaprezentować mój pierwszy duży ukończony MOC - żuraw samochodowy 8x8x8 wzorowany na Liebherr LTM 1070. Nie jest dokładnym jego modelem, ot luźna inspiracja :) Waga ponad 6kg, całkowita wysokość ponad 170cm. Kolorystyka wynika z posiadanych klocków :)

Napęd: 2x PF XL, po jednym na parę pływających osi połączonych w tandemy (1+2 i 3+4)
Skręt: 1xPF L
Podpory: wysuwanie 1xPF M, kompresor i autozawór 1xPF M
Napęd obrotnicy: 1xPF M
Unoszenie bomu: 1xPF XL
Rozsuwanie bomu: 1xPF L
Napęd liny: 1xPF M
Wszystko zasilane z jednego battery boxa 6xAA umiejscowionego w przeciwwadze.
Nie jestem do końca zadowolony jedynie ze skrętu (spore luzy) i z działania obrotnicy pod obciążeniem (naprężają się osie napędowe, co powoduje skokowe działanie).

Obrazek

Obrazek

film: https://youtu.be/RHM1IkxmFVU
pełna galeria: https://flic.kr/s/aHskGZN67w

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2018-08-28, 14:48 przez rajfurke, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Mobile Crane 8x8x8 (wzorowany na Liebherr LTM 1070)

#2 Post autor: dmac »

Nie mogę powiedzieć, żeby mój pierwszy model, a nawet moje pierwsze modele, działały tak żwawo i tak dobrze wyglądały :) . Innymi słowy: brawo za udany debiut! Luźno inspirowany Liebherrem, jak sam piszesz, a jednak dość podobny, co bardzo Ci się chwali. Przyjemne dla oka proporcje, wszystkie niezbędne funkcje, a do tego budzące nostalgiczne skojarzenia wykończenie ze studami na wierzchu.
Mam nadzieję, że to początek serii równie udanych modeli w Twoim wykonaniu :) .
Ostatnio zmieniony 2018-08-28, 17:08 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: cody1976 »

Moje oko również cieszy, jak pisałem wcześniej bardzo dobrze zrobiony wysięgnik, dobrze że ostania sekcja nie ma przekroju 1 x 1 co zdarza się często i wygląda komicznie. Całość przypomina modele z Legolandu. Na innych funkcjach kompletnie się nie znam, więc niech wypowiedzą się Technic'owcy. Dla mnie MOc bomba.

cody1976

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: --pg-- »

Naprawdę rewelacyjna konstrukcja. Widać, że do budowy przygotowałeś się dobrze (lub masz już doświadczenie zdobyte przy innych konstrukcjach), bo stosujesz sprawdzone i opublikowane rozwiązania liniowego wysięgnika o większej sile i większym zasięgu niż te:
Obrazek
Bardzo trafne pochwały powiedzieli poprzednicy i też się pod tym podpisuję: dobrze dobrane proporcje całości i rozsądna grubość ostatniej sekcji. Biorąc pod uwagę kształt, wielkość, funkcje i wykończenie studami Twój MOC to taki starszy brat słynnego 42009.
Mam jeszcze pytania: skoro wszystko jest podpięte do jednego pojemnika na baterie, czy przez obrotnicę idą przewody? Jeżeli tak, czy próbowałeś zrobić kilka obrotów w jedną stronę czy lepiej nie ryzykować?
Jest jeden malutki szczegół, który można poprawić - otwieranie drzwi w szoferce i w kabinie. Budując karoserię ze ściany bricków, wystarczy dołożyć zawiasy jak tu:
Obrazek

rajfurke
Posty: 14
Rejestracja: 2018-07-12, 22:08
Lokalizacja: Łódź

#5 Post autor: rajfurke »

--pg-- pisze:Mam jeszcze pytania: skoro wszystko jest podpięte do jednego pojemnika na baterie, czy przez obrotnicę idą przewody? Jeżeli tak, czy próbowałeś zrobić kilka obrotów w jedną stronę czy lepiej nie ryzykować?
W jedną stronę można spokojnie wykonać obrót o 720 stopni, więcej nie próbowałem. Grunt, żeby na koniec zabawy wrócić do pozycji zero.
--pg-- pisze:Jest jeden malutki szczegół, który można poprawić - otwieranie drzwi w szoferce i w kabinie
Myślałem o tym, ale te ściany usztywniają konstrukcję, zwłaszcza w szoferce, więc sobie odpuściłem.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Mestari »

Jest taki... schludny :) i spójny stylistycznie. No i działa jak trzeba. Gratulacje :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Funkcje robią wrażenie. Wszystkie działają jak trzeba. Bom też ładnie wyszedł.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

--pg-- pisze:Jest jeden malutki szczegół, który można poprawić - otwieranie drzwi w szoferce i w kabinie. Budując karoserię ze ściany bricków, wystarczy dołożyć zawiasy jak tu:
Ważna jest ta przerwa o szerokości pół płytki.

Bardzo bardzo fajny żuraw, jak sobie pomyślę jak wyglądał mój pierwszy żuraw, to aż jestem ciekaw co nam jeszcze pokażesz po takim debiucie :)

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#9 Post autor: --pg-- »

M_longer pisze:Ważna jest ta przerwa o szerokości pół płytki.
Wystarczyłoby drzwi skończyć snotem na dwie płytki i już.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#10 Post autor: martinb »

Uwielbiam takie "studowe" konstrukcje, jak ta zaprezentowana w tym wątku. Mam wrażenie, że przez to nabierają - trudno to precyzyjnie określić - takiego "bardziej LEGOwego charakteru" i wzniecają ogień melancholii. :-)

Już dawno żaden dźwig mi się tak nie podobał, jak Twój. Świetna robota.

ODPOWIEDZ