Kolekcjonerstwo

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
@Damian
Posty: 6
Rejestracja: 2020-01-04, 22:45
Lokalizacja: Lubuskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Kolekcjonerstwo

#1 Post autor: @Damian »

Witajcie, domyślam się, że to niewłaściwy dział, ale po prostu nie wiedziałem gdzie pytać.

Chciałbym rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem LEGO. Na co mam zwrócić uwagę podczas zbierania LEGO? Czy np. jeśli pudełko jest gdzieś lekko draśnięte, lub lekko obtarte na rogu traci na wartości pomimo że pozostała jego cześć jest bez skaz? No właśnie i co to są skazy na pudełku? Pytań mam wiele - czy zadac je wszystkie ?
To zapewne temat dość ściśle sprecyzowany, może nawet ktoś o tym pisał. Nie znalazłem jednak nic co by odpowiedziało szczegółowo na moje pytanie.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Kolekcjonować, żeby sprzedać czy kolekcjonowac, żeby mieć? Jak żeby mieć to sam sobie ustal własne reguly. Jak żeby sprzedać to ma być bez skazy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#3 Post autor: Hegemon »

Jellyeater pisze:Kolekcjonować, żeby sprzedać czy kolekcjonowac, żeby mieć? Jak żeby mieć to sam sobie ustal własne reguly. Jak żeby sprzedać to ma być bez skazy.
A jak się reklamuje uszkodzone pudełka to i tak jest atak, że przecież klocki są nowe i nienaruszone. Ja sobie dałem spokój z pisaniem o tym. Jedni zwracają uwagę na każde uszkodzenie opakowania a inni wywalają pudełka zaraz po otwarciu. Zwróć uwagę jak są sprzedawane i opisywane zestawy na BL, eBay czy allegro i sam ustal sobie granicę. A jak będziesz pisał to znajdą się tacy co Cię poprą i tacy co zmieszają Cię z błotem. Tacy są ludzie.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#4 Post autor: Ex3qtor »

@Damian - tak jak Jelly napisał - musisz sobie odpowiedzieć, co ma być z tą kolekcją - jeśli ona ma być dla Ciebie, to sam sobie ustalasz zasady... jeśli ma być na dalszą sprzedaż - no cóż, wtedy jest pytanie, czy to dalej będzie kolekcjonowanie...

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś swoje pytania zadał, tak długo, jak będziesz otwarty na to, że z odpowiedziami nie zawsze się zgodzisz.

@Hegemon - jeśli naprawdę chcesz wracać do swojej kompromitacji - be my guest...
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#5 Post autor: Hegemon »

Ex3qtor pisze:@Hegemon - jeśli naprawdę chcesz wracać do swojej kompromitacji - be my guest...
Nazywaj to jak chcesz ale ja tego kompromitacją nie nazwę.

I w tym momencie zacytuję samego siebie:
Ja sobie dałem spokój z pisaniem o tym.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

@Damian
Posty: 6
Rejestracja: 2020-01-04, 22:45
Lokalizacja: Lubuskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: @Damian »

Dzięki za odpowiedzi! Nie chcę przy tym rozdrapywać jakiś niesmacznych tematów.... sam jestem otwarty na każdą opinie/zdanie.

Co do samej kolekcji to plan mój nie zakłada ściśle zrobienia tego na sprzedaż. Chciałem to zrobić dla córek głównie, a co z tym będzie za X lat to się okaże. Córki szaleją za krainą lodu. Póki co bawią się tylko duplo z racji na wiek i zdolności. Pomysł jest taki: chcę kupić wszystkie wersje LEGO które wyszły tematycznie związane z tą bajką. Wraz z 3 brelokami jest ich 27. Nie jest to oficjalna kolekcja LEGO, sam sobie taka ustaliłem. Nie wiem czy ma to sens, czy wartość tego będzie kiedyś duża. Nie myślałem nad tym. Zależy mi teraz na skompletowaniu całości, uzupełnianiu o nowości i żeby wszystkie były w jak najlepszym stanie (tutaj patrz pod kątem wartości pod ewentualną sprzedaż).

Kupując pudełeczka odesłałem już 2 po po prostu były zgniecione więc to odpada totalnie. Pozostałe są w świetnym stanie. Mam jednak wątpliwości co do 3 z nich. Jedno jest tak jakby lekko uszczerbione na rogu - reszta opakowania ideał, drugie ma malutki uszczerbek na spodzie - reszta ideał, a trzeci na przodzie tak jakby przerysowanie, reszta ideał. Co z tym fantem zrobić? Odesłać i zamawiać kolejne z nadzieją na doskonały stan opakowania ?

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Córki nie ucieszą się z zapakowanych pudełek. Albo inaczej jak się ucieszą, to źle je wychowałeś. A jeżeli chcesz otworzyć pudełko, to jego stan nie ma znaczenia.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

@Damian
Posty: 6
Rejestracja: 2020-01-04, 22:45
Lokalizacja: Lubuskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: @Damian »

Wychowanie to bardzo skomplikowana sprawa :) robię co mogę aby temu podołać i tu masz rację że się nie ucieszą, dlatego dostają klocki względem swojego wieku. Będą rozumieć normalny format LEGO dostaną lego. Nie mniej jednak gdyby np.moi rodzice po 20 latach odkąd dostałem ostatni zestaw lego piraci wyciągnęli mi z szafy cały zbiór lego pirates oszalałbym z radości:)
Jeśli one się nie ucieszą sprzedam je.
Ostatnio zmieniony 2020-01-08, 14:39 przez @Damian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ciamek »

@Damian pisze:Jeśli one się nie ucieszą sprzedam je.
Masz rację - wtedy będziesz miał więcej miejsca i pieniędzy na LEGO.
Zdrufko, Ciamek

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Jellyeater »

Jak duże masz te dzieci? I generalnie to Friends raczej nigdy nie będą miały wartości kolekcjonerskiej. Kup im Saturna.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Aragorn
Posty: 48
Rejestracja: 2010-06-17, 20:18
Lokalizacja: Śląsk

#11 Post autor: Aragorn »

Właśnie z tą wartością kolekcjonerską to różnie bywa. Same Friends takiej wartości nie będą miały ale seria Kraina Lodu jest z Disneya a serie licencyjne mocno idą w górę. Popatrzcie co się teraz dzieje z zestawami Lego Władca Pierścieni, Hobbit, Piraci z Karaibów, Indiana Jones czy Lone Langer.
W kwestii Krainy Lodu, nie chce mi się sprawdzać każdego zestawu ale przykładowo mały zestaw 41147 chodzi na Allegro Po 110-140zł a w 2018 i 2019 roku jego cena to 50-90zł więc nieco poszedł w górę.
Kraina Lodu nie osiągnie cen zestawów z powyższych serii ale na pewno na niej nie stracisz, ciężko natomiast ocenić czy za kilkanaście lat będzie o wiele więcej warta.

W kwestii stanu pudełek, sam czasami handluję starymi zestawami z lat 90tych i zestawy w uszkodzonych pudełkach też są w cenie. Pudełka często uszkadzają się w transporcie i na sklepowych półkach bywają z obdartymi rogami czy pogniecione i ludzie to rozumieją. Na pojedyncze ryski raczej nikt nie patrzy, tak jak to ma miejsce np. w filatelistyce czy numizmatyce gdzie monety w stanie menniczym potrafią być kilkadziesiąt lub kilkaset razy droższe od tych w stanie obiegowym.
Tutaj liczy się to co jest w środku pudełka czyli klocki. Różnica pomiędzy zestawem w stanie fabrycznym a zestawem ze zgniecionym pudełkiem nie powinna przekroczyć 100%, a Ty tych pudełek nie będziesz miażdżył więc obdarte rogi mogą obniżyć wartość zestawu o 5-20% względem ideału.

Jeśli chcesz uzbierać całą serię to warto też dokupić do tego jakieś reklamy z nią związane, czy powycinać kartki z katalogów. Teraz są nic nie warte ale za kilkanaście lat będą fajnym uzupełnieniem kolekcji.

Jeśli tylko fundusze Ci na to pozwolą, masz gdzie je trzymać i sprawia Ci to frajdę to zbieraj.

@Damian
Posty: 6
Rejestracja: 2020-01-04, 22:45
Lokalizacja: Lubuskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: @Damian »

Super odpowiedzi, dziękuję.
Dzieci póki co cieszą się z zabawy duplo. Więc jeszcze malutkie ale LEGO sprawia im przyjemność i to jest to! Chcę dokończyć tą nieoficjalną kolekcję i faktycznie jeśli znajdę coś ekstra skąd mogę pozyskać jakieś plakat, breloki itd co wydało LEGO, to zapewne będę chciał kupić i uzupełnić zbiór.

Faktycznie z tym transportem jest ciężko. Zwróciłem już 5 zestawów pomimo iż podczas zakupu dodałem wielką wyraźną i prostą informację o tym że będzie to przeznaczone na stan kolekcjonerski. Nic to nie dało. 2 z pudełek prawie się otwierały, 1 było z jednej strony dosłownie spłaszczone (tak tez było sklejone taśmą więc to nie transport), 1 całe porysowane i tak śmierdziało...., i ostatnie też obite całe i też obgniecione. Wszystko zamawiałem ze sklepów.

Ceny są wg mnie na prawdę wysokie. Niektóre pudełeczka są niewielkie a ich koszt to ponad 100. Z resztą podałeś dobry przykład. Mimo to szukam dalej, przyjdą zwroty będę próbował dalej. Póki co na ustalone 27 zestawów które znalazłem mam już 17 które są w na prawdę super stanie (pudełka).

Na koniec mogę się pochwalić jeśli to dobry pomysł tu na forum takie chwalenie się :)

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

#13 Post autor: Jaskier »

Czyli chcesz kupić klocki dzieciom do zabawy, a potem je odsprzedać? xD
Lepiej kup im jakiś duży zestaw (albo kilka w takim układzie, żeby miały komplet postaci), nie wydasz kupy kasy, one się wybawią i będą zadowolone.

Kupowanie używanych klocków po dzieciach to pomyłka. Raz się naciąłem, nigdy więcej. Nie da się uniknąć śladów używania. Tym bardziej w przypadku małcyh dzieci (skoro bawią się jeszcze Duplo, to muszą mieć poniżej pięciu lat).
A jak chcesz im kupić, żeby stały za szybką albo nieodpakowane, to weź się zastanów, czy będąc dzieckiem, byłbyś w takiej sytuacji zadowolony.

@Damian
Posty: 6
Rejestracja: 2020-01-04, 22:45
Lokalizacja: Lubuskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: @Damian »

Obawiam się że Twoja interpretacja jest niewłaściwa wobec mojego pytania a następnie pomysłu. Niczego z tych rzeczy nie miałem na myśli ani zamiaru zrobić.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#15 Post autor: CamelXP »

Aragorn pisze:Popatrzcie co się teraz dzieje z zestawami Lego Władca Pierścieni, Hobbit, Piraci z Karaibów, Indiana Jones czy Lone Langer.
I to jest kluczowa sprawa. Te zestawy najprawdopodobniej nigdy nie doczekają się reedycji, więc ich cena będzie tylko rosnąć. Do tego doliczyłbym jeszcze UCS'y ze Star Wars.
Swoją drogą, kręcą nowego Indianę Jonesa, więc prawdopodobnie pojawią się też zestawy z nim związane. Kto ma, niech szybko sprzedaje. Kto nie ma, niech czeka... tak jak ja :)
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

ODPOWIEDZ