Segregator Puzzli Da się?

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Rafalo
Posty: 1
Rejestracja: 2020-04-19, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Segregator Puzzli Da się?

#1 Post autor: Rafalo »

Witam

Jestem miłośnikiem puzzli i chciałem przy pomocy zestawu Mindstorm, zbudować maszynę do segregacji puzzli pod kątem kształtów i kolorów, coby jedna pasja przyspieszyła i pomogła mi w mojej drugiej pasji:) Napisałem bezpośrednio do LEGO i odesłali mnie na tutaj:)
Chciałem się Was zapytać czy od strony technicznej jest to wykonalne? Głównie chodzi mi o aspekt rozróżniania kolorów Z tego co się orientowałem zestaw daje możliwość rozróżniania tylko podstawowych kilku kolorów? Nie ma możliwości uczenia go nowych? Mam na myśli kwestię rozróżniania odcieni etc. Podobnie czy zastosowane czujniki umożliwiałyby selekcję puzzli pod kątem kształtów? Czy raczej możliwości są bardziej ograniczone umożliwiające tylko np. zatrzymanie silniczka gdy kamera wykryje dany kolor na zasadzie zero jedynkowej? Reasumując, jakbym to widział... Wrzucam do maszyny puzzle luzem, a z drugiej strony z maszyny wyjeżdżają puzzle posegregowane kolorami i kształtami:)
Moja ostatnia styczność z klockami zakończyła się na latach 90 jak byłem dzieckiem i zabawy z zestawami Technic Od tego czasu pojawił się o wiele bardziej rozbudowany Mindstorm i o nim myślałem Głównie wersją edukacyjną... Czy mój plan jest realny? Czy ktoś spotkał się z podobnymi zagadnmieniami i będzię mógł mi pomóc?;)
Na razie wracam do zabawy z budowaniem garaży z DUPLO dla Brum Brumów z synkiem;)

Z góry dziękuje za informacje i pomoc

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 803
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#2 Post autor: Atros »

Wszystko jest wykonalne jednak przedstawiony problem jest bardzo złożony.
Przede wszystkim musiałbyś skorzystać z kamery nie-legowej (może być kamerka internetowa). Sensory lego rozpoznają tylko podstawowe kolory, o rozpoznaniu kształtu nie ma mowy. Nie wiem jakie masz doświadczenie z programowaniem, jeśli jesteś specjalistą w Pattern recognition to pozostaje "jedynie" dobudowanie mechanizmów do podawania puzzli, skanowania, obracania na górną stronę jeśli potrzeba, ponownego skanowania oraz sortowania wedle potrzeb.
Powodzenia :)

Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#3 Post autor: Firan »

Ciężko by było. W ogóle nie wiem jakby to miało działać z puzzlami, które mają kilka kolorów, bo chyba występuje na nich cieniowanie, albo czasem ostre przełamanie kolorów. Jak taki algorytm miałby to klasyfikować? Jeśli chodzi o rozróżnianie puzzli w kategoriach - jasny, jaśniejszy, ciemny, ciemniejszy to da się to zrobić używając sensorów koloru z zestawu Mindstorms. Taki sensor działa w też w trybie pomiaru ilości odbitego światła. Jeżeli dobrze dopasuje się odległość między takim puzzlem, a sensorem, to bardzo szybko i precyzyjnie można zmierzyć ile światła zostało odbite od puzzla. Przykładowo biały odbije 100%, jasnoszary ~70%, czerwony ~60%, niebieski ~30%, a czarny... zależy od tego jak bardzo lakierowany jest materiał, ale do 10%.
Ostatnio zmieniony 2020-05-13, 21:16 przez Firan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#4 Post autor: Neo »

Rozważania w jaki sposób za pomocą Mindstomsów analizować kolory (możliwość występowania na jednym puzzlu kombinacji kolorów i ich odcieni) jest niczym przy złożoności mechanizmów analizy kształtów (gdzie wyrojenie z matrycy obrazka dwóch identycznych kształtów puzzli to dzieło przypadku). Złożoność konstrukcji urządzenia ekstremalna, spodziewana ilość błędów segregacji też raczej nie mała :)

ODPOWIEDZ