Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JAREMA.
2019-02-01, 08:54
[WIP] MAN F2000
Autor Wiadomość
Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wpisy: 1213
Wysłany: 2016-01-11, 23:14   [WIP] MAN F2000

Witajcie! Jako, że tematy WIP są ostatnio na czasie i najwyraźniej dobrze wychodzi to modelom prezentowanym w takich tematach to postanowiłem założyć także swój. Mam na warsztacie obecnie ciężarówkę MAN F2000- czyli popularny widok na naszych drogach.

Z początku miała ona służyć jedynie do przewozu kontenerów, które miały był ładowane moim wózkiem widłowym, ale dzięki BJowi udało mi się znaleźć taką oto zabudowę:

Nie widziałem wcześniej tego typu konstrukcji z Lego i postanowiłem się z tym tematem zmierzyć.

Założenia jakie przed sobą postawiłem to:
- napęd 6x2 z czterobiegową skrzynią biegów Sariela (jest i działa dobrze mimo początkowych problemów)
- pneumatyczne zawieszenie (jest już na 2 osiach i działa fajnie chociaż regulacja prześwitu jest dość umowna, małe siłowniki są zbyt krótkie)
-podnoszona i skrętna trzecia oś ( z początku miała być nadążna ale dość słabo to działało więc kombinuję obecnie ze sterowaną wersją )
- w pełni funkcjonalna zabudowa , zdolna unieść kontener i go załadować oraz rozładować
- funkcjonalne podpory ( tylna już działa, przednia czeka na siłowniki)
-funkcje pneumatyczne sterowane manualnie, siedmioma zaworami na prawym boku pojazdu. Zawory będą służyć do: podnoszenia opuszczania każdej z osi oddzielnie, wychylania i wysuwania podpór oraz wychylania i łamania wysięgników
- za zasilanie układu ma być odpowiedzialny kompresor zbudowany na 1 pompce z przyśpieszonym w stosunku 3:5 silnikiem L. Nie wiem czy to nie będzie za mało, mam już pomysł gdzie umiejscowić drugi kompresor
-unoszona kabina
- próba połączenia stylu Technic z MT

Obecnie na pokładzie znajduje się PF XL do napędu, PF medium do skrętu (przełożenie 5:1), silnik PF L do napędu kompresora oraz PF medium do zmiany biegów.

Na razie tyle przychodzi mi do głowy, wrzucam kilka słabych zdjęć na początek:

Jestem ciekaw co sądzicie, czekam też na konstruktywną krytykę, zwłaszcza jeśli chodzi o estetykę bo w tym czuję największe braki :)
MAN F2000
Iveco Powerstar

Bricksley 

Wpisy: 129
Wysłany: 2016-01-11, 23:17   

Fajnie że jednak zdecydowałeś się na temat WIP :)

M_longer 
VIP

Wpisy: 5182
Wysłany: 2016-01-11, 23:21   

Łeee, myślałem że 1;17, a tu taki kolos :)

Widziałem kiedyś naczepy z takim systemem załadowczym, dobrze wiedzieć że jest też w wersji dla ciężarówek.

Koła nie są za duże w stosunku do kabiny?

Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wysłany: 2016-01-11, 23:24   

M_longer napisał/a:
Koła nie są za duże w stosunku do kabiny?

Pewnie są, koła od Unimoga sugerują skalę w okolicach 1:10. Ja jednak stwierdziłem, że to wszystko wtedy wyjdzie za wielkie, za drogie i pewnie jeszcze będzie nędznie działać więc nie chcę się bawić w aż tak wielki model. Dlatego zostawiłem te koła i przyjąłem nieco mniejszą skalę, chociaż do niej mam akurat podejście bardziej "na oko" Myślę, że po dodaniu owiewki, która powiększy optycznie znacznie kabinę powinno to wyglądać nieco inaczej. Zawsze mogę jeszcze spróbować kół o rozmiar mniejszych ale tak jak jest na razie najbardziej mi pasuje.
MAN F2000
Iveco Powerstar

3dom 
Adminus Emeritus

Wpisy: 5645
Wysłany: 2016-01-11, 23:34   

Fajna zabudowa, taki self-service :)
Kabina strasznie... klockowata. Takie pudełko. Nie jest za długa/za niska? Może ja urozmaicić przetłoczeniami jak w oryginale?

Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wysłany: 2016-01-11, 23:38   

3dom napisał/a:
Kabina strasznie... klockowata. Takie pudełko. Nie jest za długa/za niska? Może ja urozmaicić przetłoczeniami jak w oryginale?

Zgadzam się, będę robił co w mojej mocy żeby ją trochę urozmaicić ale na razie skupiam się na sprawach mechanicznych :) Na pewno z kabiną będzie masa pracy bo na razie jest kompletnie pozbawiona detali i jest to raczej taki zarys.
MAN F2000
Iveco Powerstar

V1 
VIP

Wpisy: 2526
Wysłany: 2016-01-12, 02:26   

Ciekawie wygląda ta maszyneria do podnoszenia kontenerów.
Chciałbym tylko zauważyć, że przednia ściana kabiny jest prawie cała zaokrąglona, zderzak także i płaska ściana jedynie z zaokrąglonymi narożnikami nie oddaje oryginału wystarczająco dobrze.
Poczynając od bocznych krawędzi chłodnicy mógłbyś dać już zaokrąglenia (budując przednią ścianę studami do przodu).

legosamigos 
VIP

Wpisy: 3071
Wysłany: 2016-01-12, 11:22   

M_longer napisał/a:
...Koła nie są za duże w stosunku do kabiny?

Też nie ukrywam, że albo kabina za niska, albo koła za duże :)

Żbik 
Administrator
Radość tworzenia :)

Wpisy: 2758
Wysłany: 2016-01-12, 12:17   

Cieślu napisał/a:
koła od Unimoga sugerują skalę w okolicach 1:10. Ja jednak stwierdziłem, że to wszystko wtedy wyjdzie za wielkie, za drogie i pewnie jeszcze będzie nędznie działać więc nie chcę się bawić w aż tak wielki model. Dlatego zostawiłem te koła i przyjąłem nieco mniejszą skalę, chociaż do niej mam akurat podejście bardziej "na oko"
To po co pchać się w taką skalę? Przejdź na 1:17 - będzie taniej i bardziej kompaktowo. Jeśli chcesz sterować pneumatyką z modelu, to spokojnie wszystko upchniesz to w tej skali.

Tak na marginesie dodam, że te małe siłowniki w podporach nie utrzymają modelu we właściwej pozycji i będzie się gibał.

ABC prezentacji MOCy | Zamienniki wężyków pneumatycznych | Sklepik z gadżetami klubowymi

kiohin 

Wpisy: 23
Wysłany: 2016-01-12, 15:45   

A dlaczego koniecznie pneumatyka a nie duże siłowniki śrubowe?

I jeżeli w tej skali chcesz budować i iść w stronę MT to masz do odwzorowania masę szczegółów na samej tylko kabinie.
Ostatnio zmieniony przez Żbik 2016-01-12, 15:47, w całości zmieniany 1 raz  

Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wysłany: 2016-01-12, 16:36   

Na wstępie dziękuję za opinie, część rzeczy przemyślałem na nowo.

V1 napisał/a:
Chciałbym tylko zauważyć, że przednia ściana kabiny jest prawie cała zaokrąglona, zderzak także i płaska ściana jedynie z zaokrąglonymi narożnikami nie oddaje oryginału wystarczająco dobrze.
Poczynając od bocznych krawędzi chłodnicy mógłbyś dać już zaokrąglenia (budując przednią ścianę studami do przodu).

Masz rację, problem w tym, że na razie nie do końca wiem jak ugryźć to zaokrąglenie. Myślę nad użyciem tego klocka:

Ale jeszcze zobaczymy. Nad zderzakiem zdążyłem trochę posiedzieć, być może wieczorem pokażę co wymodziłem.

legosamigos napisał/a:
Też nie ukrywam, że albo kabina za niska, albo koła za duże :)

Kabina będzie na pewno odrobinę wyższa, dojdzie jeszcze owiewka.

Żbik napisał/a:
To po co pchać się w taką skalę? Przejdź na 1:17 - będzie taniej i bardziej kompaktowo. Jeśli chcesz sterować pneumatyką z modelu, to spokojnie wszystko upchniesz to w tej skali.

Tak na marginesie dodam, że te małe siłowniki w podporach nie utrzymają modelu we właściwej pozycji i będzie się gibał.

Po prostu lubię te skalę, nie mogę się przekonać do mniejszej. Nie musi być kompaktowo, ma mi się dobrze budować :) Co do siłowników, okaże się, testowałem z jednym i na tą chwilę pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić ale się nie upieram.

kiohin napisał/a:
A dlaczego koniecznie pneumatyka a nie duże siłowniki śrubowe?

Powody są co najmniej dwa:
1. Lubię pneumatykę.
2. Doprowadzenie napędu do siłowników było by mocno problematyczne, a nawet jeśli możliwe to psułoby estetykę, na której mi zależy. A tak podpinam sobie tylko przewody i wszystko gra i buczy. Poza tym jest jeszcze kwestia udźwigu.
MAN F2000
Iveco Powerstar
Ostatnio zmieniony przez Cieślu 2016-01-12, 16:37, w całości zmieniany 1 raz  

Żbik 
Administrator
Radość tworzenia :)

Wpisy: 2758
Wysłany: 2016-01-12, 16:49   

Cieślu napisał/a:
Myślę nad użyciem tego klocka:
Trzeba dać dłuższy curved slop - 1x4 lub 2x4 (jeśli jest).
Cieślu napisał/a:
Co do siłowników, okaże się, testowałem z jednym i na tą chwilę pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić ale się nie upieram.
No oby :) Jeśli ma być zawieszenie, to bujanie będzie bardziej dokuczliwe.

ABC prezentacji MOCy | Zamienniki wężyków pneumatycznych | Sklepik z gadżetami klubowymi

Kubrick 
VIP
Volkswageniarz

Wpisy: 2039
Wysłany: 2016-01-12, 17:12   

Cieślu napisał/a:
na razie nie do końca wiem jak ugryźć to zaokrąglenie.
Jakoś tak spróbuj: http://www.brickshelf.com...y.cgi?i=3910832
Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Cieślu 
VIP
Do odciny!

Wysłany: 2016-01-12, 17:34   

Żbik napisał/a:
No oby :) Jeśli ma być zawieszenie, to bujanie będzie bardziej dokuczliwe.

Zamysł jest taki, żeby przed rozpoczęciem ładowania kontenera spuszczać powietrze żeby auto opadło. Wtedy będzie znacznie stabilniejsze.
MAN F2000
Iveco Powerstar

V1 
VIP

Wpisy: 2526
Wysłany: 2016-01-12, 20:29   

Kubrick, chodzi o to, żeby właśnie nie tak, bo tak już jest i jest zbyt płasko :)

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu