[MOC] Dressta 560E Extra

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Dressta 560E Extra

#1 Post autor: Bricksley »

Obrazek

Hmm... jakby tu zacząć ;) Jakoś tak 10 lat temu popełniłem już klockową wersję tej ładowarki, dziś raczej wstyd się do niej przyznać. Niemniej w tamtym wątku padły słowa:
Bricksley pisze:Prawdopodobnie nie jest to ostatnia wersja. W planach mam jej budowę całkowicie od zera, niewykluczone, że na większych kołach..
No i tym sposobem we wrześniu 2014 zacząłem budowę na PFach i kołach 94.3. Niestety z różnych względów (także i nieco lenistwa) model powstawał niemal 5 lat. W czasie powstawania zdążyły się pojawić długie siłowniki pneumatyczne, trochę drobnicy którą udało się wykorzystać, niemniej nie zdecydowałem się już zmieniać na pneumatykę - zarys powstał stricte na śrubowych siłownikach i tak jakoś zostało do końca. Obecnie maszyna ta można powiedzieć już nie jest rozwijana, oficjalnie w ofercie także już jej nie ma ;)

Przechodząc już do samego modelu. Ładowarka oparta jest o PFy (niestety tym razem bez screnów bo już nie pamiętam jak w niektórych miejscach mechanizmy są zabudowane by to odtworzyć w ldd ;)):
- napęd: PF L, pełne 4x4 z dyframi na każdej osi, tylna jest wahliwa, do tego jako dodatek napędzany wentylator chłodnicy,
- skręt: PF L, za zginanie przegubu odpowiadają 2 małe siłowniki śrubowe.
- podnoszenie ramienia: PF L,
- obrót łyżki: PF M, jedyny silnik umieszczony na przedniej ramie - tak jak zresztą kabina,
Całość zasilana z akku umieszczonego z tyłu - niestety jest w pełni zabudowany, ale zostawiłem łatwe dojście do włącznika i ładowania.

Do sterowania (napęd) używam pilota kolejkowego - ze względu na możliwość sterowania prędkością i łagodne wkręcenie na obroty - unikamy szarpnięcia przy starcie przy tej masie.

Podczas budowy dość duży nacisk położyłem sobie na wygląd: czyli wszelkiego typu barierki (w zależności od wersji maszyny ich ilość i rozmieszczenie może być nieco inne), schodki, błotniki, detale (np. z przodu udało się zmieścić uszy do podnoszenia maszyny, niestety z tyłu nie było na to miejsca), tylne światła podobnie jak w oryginale mogą zmienić położenie, kabina co prawda nieco z potłuczonego szkła, ale wnętrze jest ;) No i jeszcze parę innych detali, ale to pewnie sami przejrzycie. Malowanie maszyny praktycznie ostatnia wersja jakie wychodziły (w ostatniej klimatyzator na boku kabiny jest czarny, ale mnie żółty bardziej pasował).

Zakres pracy ramienia i łyżki bardzo zbliżony do oryginału - zdaję sobie sprawę że przy kabinie kształt powinien nieco inny być (ale na liftach tego nie zmienię - w końcu ma działać, a nie tylko wyglądać), podobnie z grubością - chciał człowiek mieć okaflowane to nieco się zwiększyła - niemniej myślę optycznie trochę to niknie.

Całość oczywiście działa - kto chciał mógł na Pszczynie sprawdzić ;)

Trochę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CcdZhdx ... e=youtu.be[/youtube]

Na koniec podziękowania dla Longera, że tyle czasu znosił spamowanie tym modelem ;)
Ostatnio zmieniony 2019-07-06, 23:50 przez Bricksley, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Bricksley pisze:Na koniec podziękowania dla Longera, że tyle czasu znosił spamowanie tym modelem ;)
Longera akurat lubi ładowarki i chętnie pomógł, wyszło super :)

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: Mestari »

Ten tył jest super :)
Pewnie powinienem zwracać uwagę na inne elementy itd, ale jakoś to dla mnie skradło całe show :P

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Bardzo ładna. I działa ładnie. I wiem, że to wyzwanie upchnąć te mechanizmy. Ale po Żbiku to nie wiem czy jest jeszcze sens budować ładowarki. Bo każda ma dokładnie takie same funkcje, a tu są zrealizowane tak jak w Volvo od LEGO. Nawet z wyglądu są do siebie z grubsza podobne. ;-P

Ale ten wentylator efektowny. Zawsze coś!
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#5 Post autor: SAMOLOT »

Kawał dobrej roboty . Zawsze warto budować nawet po Żbiku choćby z tego względu, że pojawiają się nowe klocki. A poza tym, co to za argument, chodzi o przyjemność i satysfakcję z budowania a nie o rywalizację.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#6 Post autor: martinb »

Żbik żbikiem. Śliczny i świetny model. No i skręca w miejscu. :-)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Szygalew »

Tak samo śliczna jak na wystawie. Gratuluję pięknego odwzorowania. No i te płetwy wiatraka... :)

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#8 Post autor: Ciamek »

Bardzo ładne : o)
I co, dobry snot to podstawa ; o)
Dzięki niemu można skraść serca nawet castle'owców ; o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

Ciamek pisze:Bardzo ładne : o)
I co, dobry snot to podstawa ; o)
Dzięki niemu można skraść serca nawet castle'owców ; o)
Ooo, kto tu zagościł :D No nie powiem SNOTu tu trochę jest zwłaszcza kabina i nie powiem, trochę człowiek musiał się nauczyć ale zapewne zaprocentuje w kolejnych konstrukcjach. Fajnie, że się podoba :)
Jellyeater pisze:Ale po Żbiku to nie wiem czy jest jeszcze sens budować ładowarki. Bo każda ma dokładnie takie same funkcje, a tu są zrealizowane tak jak w Volvo od LEGO. Nawet z wyglądu są do siebie z grubsza podobne. ;-P
Hmm... jakby Ci to powiedzieć ;) Większość ładowarek podstawowe funkcje ma takie same :) No niestety moja z Volvo oprócz kilku charakterystycznych klocków ma wspólne tylko siłowniki śrubowe, a że podobne wielkościowo... cóż w rzeczywistości to maszyny tej samej klasy wielkości ;)
Ale jak Kolega SAMOLOT wspomniał:
SAMOLOT pisze:Zawsze warto budować nawet po Żbiku choćby z tego względu, że pojawiają się nowe klocki. A poza tym, co to za argument, chodzi o przyjemność i satysfakcję z budowania a nie o rywalizację.
Tu nie chodzi o żadną rywalizację a przyjemność z budowy i realizacji własnej listy modeli do zbudowania. Stąd i w moim i w kolegów wykonaniu pojawi się tutaj jeszcze nie jedna taka czy owa ładowarka :)

Fajnie że wentylator przykuwa uwagę :) Niejako od początku chciałem go na siłę wcisnąć, choć mało brakowało a by go nie było ;) Jedyny jego minus to kupowanie płetw OldGray w 3 różnych sklepach (8 płetw) ;)
Pozdrawiam :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Fuku »

Bardzo ładny model. Do tego działa, ale to już nie mi oceniać. Wygląda też na koszerny, nie widzę żadnych nielegalnych technik, co jest dla mnie dodatkowym atutem

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

U Żbika nie było działającego wentylatora, więc to u Ciebie na plus i to duży :) Ale na litość boską zmień muzę, bo ta jest jak z horroru :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Bardzo piękny model. Dobrze, że sterowanie nie działa tak gwałtownie, jak w firmowym zestawie Volvo. Wentylator efektowny. Estetyka bez zarzutu.
Brawo!

P.S. A muzyka... jeśli pochodzi z jakiejś darmowej biblioteki utworów, to jestem w stanie zrozumieć ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#13 Post autor: Bricksley »

dmac pisze:P.S. A muzyka... jeśli pochodzi z jakiejś darmowej biblioteki utworów, to jestem w stanie zrozumieć ;) .
Dokładnie, biblioteka YouTuba, wbrew pozorom przydatna rzecz, a muzyka i tak jest tylko tłem więc można wyciszyć ;)

Fajnie, że się podoba. A teraz powoli do kolejnych modeli trzeba siadać a ten ląduje na półkę, a w między czasie może uda się ustrzelić foto z prawdziwą ;)
Ostatnio zmieniony 2019-07-09, 15:49 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

Ja się wypowiem bo 'somsiad' brawurowo jeździł obok na wystawie wieć mam pojęcie o czym piszę :D

Ładowarka porusza się bardzo sprawnie. Z pewnością to po części zasługa doświadczonego operatora jednak sama ładowarka nie wyglądała jakby trzeba jej było pomagać. Wszystko działa bardzo sprawnie mimo opakowania dużą ilością klocków systemowych.

Wentylator nawet na mnie obytego z takimi mechanizmami robił wrażenie :D

Nie zgadam się z opinią autora na temat potłuczonych szyb. Trans black robi super wrażenie i nadaje realizmu.

Jeśli nie planujesz modelu rozbierać widziałbym tutaj Sbricka bo sterowanie ładowarką za pomocą pada było by mistrzostwem!

Z marudzenia to tak jak mówiłeś na wystawie, szkoda że wygląd ramienia wpłynął na jego trwałość. Do tego twierdzę że mogła by podnosić trochę szybciej :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#15 Post autor: Żbik »

eric trax pisze:Z marudzenia to tak jak mówiłeś na wystawie, szkoda że wygląd ramienia wpłynął na jego trwałość. Do tego twierdzę że mogła by podnosić trochę szybciej :D
No i mogłaby podnosić trochę więcej ;) Test fasolowy nie jest zaliczony! :D

Dobrze, że udało się w końcu ten model skończyć. Wygląda bardzo ładnie.

Mówiłem już w Pszczynie, a teraz widzę to i na filmie, że tył kabiny podczas skrętu obciera o "maskę" (widać to dobrze od 0:20). No i nie widać jak radzi sobie przy jeździe po jakichś nierównościach. Przy kolejnym podejściu wypadałoby też zbudować własną łyżkę :)

ODPOWIEDZ