42100 Liebherr R 9800

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42100 Liebherr R 9800

#1 Post autor: Sariel »

Na szybko tylko w formie filmowej, w wolnej chwili się rozpiszę:



Klikamy:
00:37 - box and unboxing
04:13 - new pieces
05:59 - pieces in new colors
06:28 - parts list
06:47 - speed build
23:33 - functions
32:21 - impressions
43:43 - final note

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: 42100 Liebherr R 9800

#2 Post autor: dmac »

Czekałem na tę recenzję i byłem zaledwie siedemset trzydziestym oglądającym ;) .
Jak zwykle świetna robota. A i zestaw bardzo mi się podoba (no, nie wizualnie, tylko funkcjonalnie), a zwłaszcza nowe siłowniki śrubowe i elektronika (z wyjątkiem aplikacji).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#3 Post autor: adamski »

Dzięki ogromne za tę recenzję, muszę przyznać że kopara mi opadła kiedy oglądałem jakie możliwości daje nowe sterowanie w przypadku tego konkretnego modelu ;)
Nie byłem przekonany do Control+ głównie ze względu na rozmiary elementów w porównaniu do PF. Ale jeśli mamy do czynienia akurat z takimi modelami, to 2 study w tą czy w tą nie mają żadnego znaczenia. Oby tylko apka dała wreszcie możliwość sterowania własnymi konstrukcjami (choć już teraz nie jest to problemem, aplikacje niezależnych twórców są rozwijane).

Recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu że zestaw jest wart zakupu. Może nie za cenę katalogową, zbliżają się święta więc na pewno będą promocje.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#4 Post autor: martinb »

A ja dwa tysiące pińćset trzecim. ;-)

Sariel, dzięki wielkie za dobrą robotę!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

adamski pisze:Ale jeśli mamy do czynienia akurat z takimi modelami, to 2 study w tą czy w tą nie mają żadnego znaczenia. Oby tylko apka dała wreszcie możliwość sterowania własnymi konstrukcjami (choć już teraz nie jest to problemem, aplikacje niezależnych twórców są rozwijane).
Eeee, jako osoba użerająca się z ładowarką w skali 1:17 na C+ ośmielę się nie zgodzić (będzie kilka wtrętów o 42099, bo tylko jego mam póki co pod ręką):
Jak już człowiek ochłonie po tym "łał, mam większy zasięg!", to nagle zauważa, że duet PF + Sbrick/Buwizz ma więcej plusów niż Control +.

Przede wszystkim silniki są większe. Mki brak, Lka i XL są większe od swoich poprzedników. Ich zaletą jest to, że mają dużo więcej punktów do mocowania, wadą natomiast to, że nie pojawi się odpowiednik "czystego" servo z PF.
Dlaczego wadą? Kształt. L i XL mają wejście tylko od przodu, przez co zrobienie skrętu więcej niż jednej osi będzie się wiązać z kombinowaniem z zębatkami. Servo PF pozwalało na taki myk:

Obrazek

Box PF vs C+ to też zmiana na minus, bo kosztem lepszego (aha, jaaasne, ale do tego dojdziemy) sterowania mamy dużo większy pojemnik na baterie, co przy robieniu średniej wielkości modeli jest znaczącym utrudnieniem.
No i przede wszystkim smartfon. SMARTFON. SMAAARTFOOOON. Jak mnie to denerwuje, że przy każdej próbie jakiegoś mechanizmu muszę brać do ręki telefon, żeby wprawić silnik w ruch. A w PF wystarczy podłączyć silnik do boxa i zrobić pstryk przełącznikiem...

Poza tym nowy standard wtyczek też mi nie leży. Dlaczego? Hub ma 4 wejścia. Niby dużo, ale przy ładowarce która jeździ, skręca, podnosi i wychyla już są 4 wyjścia zajęte. A gdzie mam podłączyć światła? Wtyczka PF pozwalała na łączenie dowolnych elementów PF ze sobą, więc mogłem mieć dwie wieże IR wpięte do boxa i do tego 2-3 pary świateł. Chyba zatrudnię jednego chomika Sariela i kupię dynamo :))
Chcąc odtworzyć model z 8 silnikami zdalnie sterowanymi, na C+, taki jak ten:

Obrazek

Musiałbym w tę bryłę:

Obrazek

Wcisnąć dwa huby, zajmujące dużo więcej miejsca niż 4 wieże + box:

Obrazek

I żeby było ciekawiej, muszę korzystać z apki Buwizza, bo ta od LEGO jest upośledzona i pozwala tylko i wyłącznie na sterowanie 42099 (na dniach 42100), ale to marna pociecha.
Poza tym mój telefon (Galaxy A5 2017) pozwala na zabawę z 42099 minutę po włączeniu apki i huba, apka Buwizza łączy się z hubem w sekundę, a i sama startuje w kilka sekund.

Ogólnie mam wrażenie że z C+ dostajemy masę zbędnych pierdół, ładnie opakowanych, ale tak naprawdę potrzebnych do bardzo zaawansowanych modeli, nie dostając w zamian nic do prostej zabawy. Tutaj albo steruje się telefonem, albo patrzy jak się ładnie dioda świeci na pudełku.
Jak dla mnie jest to bardzo zły start nowej elektroniki, bo PFy na starcie pozwalały na więcej własnej twórczości.
Wrażenie zabawy modelem z plastiku, a nie z klocków potęguje to, że apka nie pozwala na inne wpięcie silników, więc albo sterujemy tak jak projektant wymyślił, albo wcale.

Zastanawiam się co jeszcze wymyślono dla C+ i dlaczego nie ma tych rzeczy na starcie.

Strasznie dużo "muszę" wyszło, uściślijmy - nie muszę, bo mam PFy. Chciałem spróbować C+ i jestem daleki od zachwytów. PO czasie stwierdzam że dobrze zrobiłem przekładając reckę 42099 na październik, bo dzięki temu nabrałem trochę doświadczenia z C+ i jest mocno średnie.

Uff, chyba wyrzuciłem z siebie wszystko co mi nie grało.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Fuku »

No ja jestem zawiedziony tym C+. nigdy nie miałem okazji pobawić się jakimś zestawem z PF, dlatego uznałem, że 42099 będzie dobrym startem. Nie podoba mi się, że jest taki wolny, chciałem czegoś szybkiego, a nie jak się okazało auto do trialu. Próbowałem zrobić coś swojego i (nie mam doświadczenia, mogę się mylić) wydaje mi się, że zrobienie czegoś szybkiego z C+ jest niemożliwe. Silniki są ciężkie, pojemnik na baterie jest ciężki i zajmuje dużą objętość, dlatego nie mogłem zbudować niczego w dużo mniejszej skali, zbudowałem w trochę mniejszej i mimo, że przełożenie jest 1:1, czyli chyba szybsze niż w crawlerze, to i tak pojazd jest dość wolny ze względu na swą (nieco mniejszą niż crawler) masę. Przy szybszym przełożeniu ledwo rusza z miejsca, więc no... Podsumowując, strasznie mnie zawiódł mój pierwszy zdalnie sterowany zestaw
Ostatnio zmieniony 2019-09-26, 14:25 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#7 Post autor: adamski »

M_longer pisze:
adamski pisze:Ale jeśli mamy do czynienia akurat z takimi modelami, to 2 study w tą czy w tą nie mają żadnego znaczenia. Oby tylko apka dała wreszcie możliwość sterowania własnymi konstrukcjami (choć już teraz nie jest to problemem, aplikacje niezależnych twórców są rozwijane).
Eeee, jako osoba użerająca się z ładowarką w skali 1:17 na C+ ośmielę się nie zgodzić
Doskonale wiem co Cię boli :) Dlatego zaznaczyłem że w przypadku takich modeli jak ten, czyli wieeelka koparka to ten system gabarytowo jest ok.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Fuku pisze: Nie podoba mi się, że jest taki wolny, chciałem czegoś szybkiego, a nie jak się okazało auto do trialu.
Ale wiesz, że prędkość to kwestia przełożenia w układzie napędowym?
Fuku pisze:zbudowałem w trochę mniejszej i mimo, że przełożenie jest 1:1, czyli chyba szybsze niż w crawlerze, to i tak pojazd jest dość wolny ze względu na swą (nieco mniejszą niż crawler) masę.
XLe są wolniejsze od L.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#9 Post autor: CamelXP »

Fuku pisze:... zbudowałem w trochę mniejszej i mimo, że przełożenie jest 1:1...
1:1 silnik podłączony do kół, czy do tych piast ze zwolnicami?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Mnie 42100 ujął nagrywaniem akcji. Niesamowicie bawialne, można sprawić żeby koparka sama kopała i np. podjeżdżać pod nią w tym czasie wywrotką. A w pierwszym tygodniu października będzie na temat 42100 dużo więcej ale ciii ;)
Ostatnio zmieniony 2019-09-26, 20:38 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Fuku »

CamelXP pisze:
Fuku pisze:... zbudowałem w trochę mniejszej i mimo, że przełożenie jest 1:1...
1:1 silnik podłączony do kół, czy do tych piast ze zwolnicami?
1:1 dp kół, z piast zrezygnowałem
M_longer pisze:
Fuku pisze: Nie podoba mi się, że jest taki wolny, chciałem czegoś szybkiego, a nie jak się okazało auto do trialu.
Ale wiesz, że prędkość to kwestia przełożenia w układzie napędowym?
Wiem, ale przełożenie jakie jest w zestawie jest i tak dość wolne, a ludzie przerabiają na jeszcze wolniejsze. Ja chciałem szybsze i silniki nie wyrabiają
Ostatnio zmieniony 2019-09-27, 20:57 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#12 Post autor: martinb »

Sariel pisze:A w pierwszym tygodniu października będzie na temat 42100 dużo więcej ale ciii ;)
Tym razem opublikują film, jak zrzucają model z prawdziwego R9800? ;-)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#13 Post autor: Tranzystor »

M_longer pisze:Przede wszystkim silniki są większe. Mki brak, Lka i XL są większe od swoich poprzedników. Ich zaletą jest to, że mają dużo więcej punktów do mocowania, wadą natomiast to, że nie pojawi się odpowiednik "czystego" servo z PF.
Dlaczego wadą? Kształt. L i XL mają wejście tylko od przodu, przez co zrobienie skrętu więcej niż jednej osi będzie się wiązać z kombinowaniem z zębatkami. Servo PF pozwalało na taki myk:
Są jeszcze silniki ze Spike Prime i one mają wyjścia po obu stronach.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

Tranzystor pisze:Są jeszcze silniki ze Spike Prime i one mają wyjścia po obu stronach.
Oh wow, dzięki za radę, masz już jakieś?

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#15 Post autor: Tranzystor »

M_longer pisze:
Tranzystor pisze:Są jeszcze silniki ze Spike Prime i one mają wyjścia po obu stronach.
Oh wow, dzięki za radę, masz już jakieś?
A potrzebujesz je na dzisiaj? Kilka miesięcy na pewno dasz radę poczekać.

ODPOWIEDZ