[MOC] Claas Scorpion 756

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Claas Scorpion 756

#1 Post autor: eric trax »

Ktoś musi ciągnąć ten dział więc czas zaprezentować kolejny model. Przed wami ładowarka teleskopowa Claas Scorpion 756

Obrazek

Nie będę się zbytnio rozpisywał bo i tak mało kto czyta całość. Pomysł na ładowarkę w skali 1:17 zrodził się już dość dawno jednak budowę odkładałem na dalszy plan. Ciągle żyłem w przekonaniu, że nie da się zrobić innej niż technicowa które będzie sensownie działać. Dla porównania oryginał wygląda tak:

Obrazek

Napęd i skręt:

Wydawać by się mogło, że podwozie takiej ładowarki to nic skomplikowanego. W zasadzie tak jest, jeśli pozbędziemy się kilku trybów sterowania sprawa staje się znacznie prostsza. Zostaje niestety napęd na wszystkie koła. Szukając inspiracji i punktu zaczepienia do budowy ładowarki przeglądałem zdjęcia innych modeli. Zdecydowałem, że za punkt wyjścia wezmę Manitou mojego kolegi Lorensa. Odwróciłem jego powozie o 180 stopni i usunąłem w zasadzie wszystko poza pozycjami silników i listwami sterującymi. Dzięki temu zyskałem znacznie więcej miejsca na pozostałe elementy. Zbudowałem swoją sztywniejszą ramę. Do napędu posłużył motor L dzięki któremu ładowarka wbija się w fasolę jak w masło :D Do sterowania posłużyło servo, które zapewnia możliwość dynamicznego skręcania i powrotu kół do wyjściowej pozycji. Podczas testów problematyczne okazały się CV Jointy. Jako, że mają głębokość 1,5 studa osie wpadały w nie głębiej niż założyłem przez co pod obciążeniem dyfry wypluwały uwolnione zębatki z12. Rozwiązałem ten problem wkładając z CV Jointy flexy obcięte na grubość 0,5 studa.

Ramię i jego funkcje:

W tym wypadku sprawa komplikowała się znacznie bardziej. Wszyscy korzystają ze sprawdzonych rozwiązań w postaci paneli technic, które zajmują mało miejsca i dają niebywałą sztywność. Biorąc pod uwagę swój styl budowana nie mogłem sobie na nie pozwolić. Skończyło się na ścianach z plate i tile oraz górną i dolną ścianą z liftarmów. Konstrukcja ta jest wystarczająco wytrzymała i wygląda znacznie lepiej niż rozwiązania technic. Całe ramię obsługują trzy silniki medium. Pierwszy z nich znajduje się pomiędzy tylną osią a mocowaniem ramienia i odpowiada za unoszenie. Drugi wbudowany jest w samo ramię i odpowiada za wysuwanie bomu. Trzeci umieściłem na jego końcu aby z pomocą przekładni ślimakowej sterować narzędziami. Umieszczenie dwóch silników w ramieniu było konieczne ze względu na ilość dostępnego miejsca. Niestety są też wady. Jak widać na filmie ramię nie wysuwa się zbyt mocno ze względu na jeden z silników w środku. Całość dzięki nowemu siłownikowi podnosi się na wysokość 36 cm i uważam to za dobry wynik.

Wygląd:

Ładowarki teleskopowe są raczej proste w odwzorowaniu. Pozwoliłem sobie uprościć obudowę silnika (w tym wypadku bboxa) aby uniknąć dziwnego łączenia klocków. Bok kabiny starałem się urozmaicić za pomocą klocków ograniczając ilość naklejek do dwóch. Od wersji pierwotnej najwięcej zmienił się kuper. Został skrócony o jednego studa wraz z odchudzeniem przeciwwag. Dzięki temu ładowarka ma znacznie lepsze proporcje, wygląda na lżejszą i mniejszą. Oryginał w przeciwieństwie do mojego modelu ma bardzo duży prześwit. Podnosząc kabinę jak i pomost po prawej stronie oraz używając poniżej czarnych klocków podniosłem optycznie prześwit.

Podsumowanie:

Ten rok upłynął mi pod znakiem budowania wielu mniejszych modeli. Bardzo wiele się nauczyłem. Jest to chyba najbardziej dopracowany z moich modeli. Swoją premierę mógł mieć miesiąc temu jednak czekałem na nowy siłownik z zestawu 42100. Dzięki temu ramie zyskało odpowiednią geometrię. W międzyczasie z nudów wieżyczki IR wymieniłem na Sbricki by sterować modelem za pomocą pada. Jeśli nabierze się wprawy zabawa daje bardzo wiele frajdy. Mam kolejny fajny model na wystawy :)

Jak zwykle chciałem podziękować wszystkim, którzy służyli mi swoją konstruktywną krytyką. Specjalne podziękowania dla MW, który odstąpił mi swoją figurkę od niedawna znaną jako Wieslav The Corn :D

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Video:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5JYeLDnquDw&t[/youtube]

Ciekawy komentarz:
Cari Kincannon pisze:Sariel would be proud.
:D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

Fajna ta koparka, taka nie za duża, nie za skromna... :)

Jak sam słusznie zauważyłeś - bardzo dopracowany i estetyczny model, co więcej taki efekt końcowy to podwójny sukces, biorąc pod uwagę, że model w zamyśle od początku budowany był "pod instrukcję".

Niewielki wysuw wysięgnika pozostawia delikatny niedosyt, ale z drugiej strony w tak niewielkim przekroju bardzo sprytnie ukryłeś przewód do silnika przechyłu, nigdzie nie wisi, nie ciągnie się podczas pracy teleskopu.

Dobrze, że poczekałeś na nowy siłownik śrubowy, to na pewno wartość dodana do całego modelu.
Ostateczna decyzja o sbrick podyktowana była bawialnością czy zabrakło Ci miejsca na 3 odbiorniki IR?
Oryginał w przeciwieństwie do mojego modelu ma bardzo duży prześwit. Podnosząc kabinę jak i pomost po prawej stronie oraz używając poniżej czarnych klocków podniosłem optycznie prześwit.
Świetny pomysł!
Podczas testów problematyczne okazały się CV Jointy. Jako, że mają głębokość 1,5 studa osie wpadały w nie głębiej niż założyłem przez co pod obciążeniem dyfry wypluwały uwolnione zębatki z12. Rozwiązałem ten problem wkładając z CV Jointy flexy obcięte na grubość 0,5 studa.
No to dobrze, że nie ciąłeś axla o 0,5 studa, bo bym nie głosował :)

Liczę, że dasz się pobawić na wystawie.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: mw »

eric trax pisze:Specjalne podziękowania dla MW, który odstąpił mi swoją figurkę od niedawna znaną jako Wieslav The Corn :D
nie ma sprawy - mam nadzieje że będzie tobie służyła wiele lat :) hehe a tak na poważnie to sprzęcik wyszedł rewelacyjnie i wiem co mówię bo jak pamiętasz prezentowałeś mi go oraz jego możliwości już w zeszłym tygodniu w Dani. Prezentuje się naprawdę zacnie a do tego jest bardzo sprawny. Jak zawsze nie będę się mądrzył co do spraw technicznych bo nie mam do tego odpowiednich kompetencji ale co do wyglądu i owszem mogę mieć swoje zdanie i nie inaczej niż zwykle powiem że powala z nóg na żywo :) BRAWO

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

noniusz pisze:Dobrze, że poczekałeś na nowy siłownik śrubowy, to na pewno wartość dodana do całego modelu.
Ostateczna decyzja o sbrick podyktowana była bawialnością czy zabrakło Ci miejsca na 3 odbiorniki IR?
Miejsca starczyło a nawet trochę zostało. Osobiście wole Sbricki więc sobie ją przerobiłem. IR steruje się ok ale wiadomo zasięg itd. Instrukcja będzie na podczerwień.
noniusz pisze:No to dobrze, że nie ciąłeś axla o 0,5 studa, bo bym nie głosował :)
O tym nie pomyślałem :D
noniusz pisze: Liczę, że dasz się pobawić na wystawie.
Oczywiście :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Jak zwykle bardzo fajny i udany model, ale zauważyłem, że oryginał ma błotniki, a u Ciebie nie ma :) Jakieś przeoczenie? :D Na Sbricku są 4 kanały, a masz 5 silników. Zrobiłeś jakąś rozdzielnię na ten 5-ty silnik?
Ostatnio zmieniony 2019-10-07, 09:22 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

To cięcie flexa na 0,5 studa to będzie zrozumiałe w instrukcji? Bo to strasznie krótko jest. ;-) Model faktycznie tak zachęcający, że będzie miał wielu nabywców.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: SERVATOR »

Bawialny jak wypasiony Technic, ładny jak Model Team/Creator Expert. Miodzio!
A do tego ten limonkowy kolor. :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Jellyeater pisze:Bo to strasznie krótko jest. ;-) Model faktycznie tak zachęcający, że będzie miał wielu nabywców.
No idea. Ogólnie to flex cięty na plasterki to najmniejszy problem. Tam jest pół kilometra kabli w środku.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#9 Post autor: dmac »

Obrazek

"I rzekł Pan: niechaj ożyje limonkowy plastik. I ożył, i było to dobre." :D


Bardzo piękny model, dopracowany aż miło. Claasowa kolorystyka jeszcze mi się nie znudziła. Sprawność modelu - wyborna. Cieszę się, że dłuższy siłownik jest dostępny i działa jak ta lala; coś czuję, że będą zakupy. Widok udanej karoserii bez paneli dodaje mi otuchy, bo sam jestem zmuszony budować w tym stylu. I w zasadzie, cholerka, nie mam się do czego przyczepić ;) .
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

dmac pisze:coś czuję, że będą zakupy
Był na Bricks and Pieces za 45zł, ale już out of stock :(

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

dmac pisze:Cieszę się, że dłuższy siłownik jest dostępny i działa jak ta lala; coś czuję, że będą zakupy. Widok udanej karoserii bez paneli dodaje mi otuchy, bo sam jestem zmuszony budować w tym stylu. I w zasadzie, cholerka, nie mam się do czego przyczepić ;) .
Brawo!
To jest super element. Mi przydał się w jednym modelu i ciążko mi wymyślić inne zastosowanie dla niego w obrębie tego co buduję ale zdaje sobie sprawę że wszelkiej maści koparkowcy czekali na niego jak na zbawienie :)

Czekam aż skończysz prace nad swoją koparką bo to będzie cudny widok. W końcu też powinno się coś ruszyć przy innym modelu, który czekał na wspomniany siłownik :)

dmac pisze:Claasowa kolorystyka jeszcze mi się nie znudziła.
W takim razie ciesz oko :D

Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#12 Post autor: bart_ilo »

Cały dzień jaram się tym zdjęciem! Moim zdaniem, o czym już rozmawialiśmy, brakuje Xeriona i sieczkarni Jaguar w Twoim wykonaniu :D

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-10-13, 20:08 przez bart_ilo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

bart_ilo pisze: i sieczkarni Jaguar w Twoim wykonaniu :D

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#14 Post autor: bart_ilo »

M_longer pisze:
bart_ilo pisze: i sieczkarni Jaguar w Twoim wykonaniu :D
Pamiętam ten model :) brakuje tego modelu do rodzinki ze zdjęcia.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

bart_ilo pisze: brakuje tego modelu do rodzinki ze zdjęcia.
Bo został dawcą części dla rodzinki.

ODPOWIEDZ