[MOC] Spągoładowarka w kopalni węgla

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

[MOC] Spągoładowarka w kopalni węgla

#1 Post autor: piotrek839 »

Witam wszystkich:) Przedstawiam kolejną maszynę górniczą używaną do pobierki spągu w kopalni węgla nazywaną "spągoładowarka". W skrócie to taki rodzaj małej koparki, której zadaniem jest zbieranie luźnego urobku zalegającego w chodniku i załadunek do wagonika kopalnianego lub na taśmociąg. Maszyna swoimi funkcjami przystosowana jest do pracy w ciasnych przestrzeniach i obsługiwana przez dwóch pracowników, z czego jeden pilnuje przewodu elektrycznego podłączonego z tyłu spągoładowarki by ta nie najechała go. Prawdziwa spągoładowarka zasilana jest prądem z kopalnianej sieci elektrycznej, a jej wszystkie funkcje siłownikami zasilanymi olejem. W MOCu wszystkie funkcje są mechaniczne.

Obrazek

Dane techniczne
5 silników M
3 silniki L
4 wieże IR

Jazda
Napęd na dwa silniki L przez przekładnię ślimakową. Prosty i nieskomplikowany na pojedyncze koła.

Obrazek

Obrót ramienia
Spągoładowarka ma kształt podłużny i pozostaje on przez cały czas pracy, a więc ramię nie obraca się wokół, lecz tylko w niewielkim zakresie. Zakres ten jest wystarczający dla maszyny, która porusza się tylko do przodu i do tyłu ( spągoładowarka nie może nawrócić w chodniku ). W MOCu obrót ramienia wykonują dwa średnie siłowniki. Ramię osadzone jest na obrotnicy w celu przejścia dwóch innych funkcji. MOC potrafi tak jak jego prawdziwy odpowiednik zmienić ustawienie za pomocą ramienia ale bez użycia gąsienic.

Obrazek

Podnoszenie ramienia
Do podnoszenia służą dwa średnie siłowniki zasilane silnikiem M. Zastosowałem tu niestandardowe rozwiązanie z silnikiem, który nie jest sztywno przymocowany do konstrukcji. Porusza się on na szynach w trakcie obrotu ramienia. Rozwiązanie takie pozwoliło na umieszczenie go poza wieżą obrotu i nie kolidowanie z innymi funkcjami, oraz to że porusza się w małej przestrzeni. Jego pracę można zobaczyć na filmie.

Obrazek Obrazek

Wysuw
Funkcja ta znacząco zwiększa możliwości maszyny. W MOCu jest to dość prosty układ ze sprzęgłem, który współpracuje z trzema funkcjami łyżki dzięki czerwonym zębatkom z8.

Obrazek

Ruch łyżki
Łyżka porusza się w dwóch płaszczyznach. Pierwsza to góra-dół i za ten ruch odpowiada mały siłownik. Druga na boki przy pomocy zębatek. Oba silniki M umieszczone są w podwoziu. Zakres pracy łyżki zbliżony jest do tej prawdziwej.

Obrazek Obrazek góra-dół

Obrazek Obrazek obrót na boki

Zsuwnia
Spągoładowarka pracując w ciasnych przestrzeniach często nie ma możliwości wysypywania urobku poprzez przechył łyżki. W tym celu ma do dyspozycji zsuwnię, która po prostu wypycha urobek w każdym położeniu łyżki. W MOCu odbywa się to za pomocą dwóch rzędów ślimaków po trzy elementy. Niestety ślimaki mają znaczny luz, a gdy są trzy to już jest ok. 1 mm. co sprawia, że pracują nie równo. Wadę tą poprawia dość szerokie prowadzenie. Całość jest zabezpieczona sprzęgłem.

Obrazek

Zapraszam do obejrzenia filmu i wyrażenia swojej opinii :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#2 Post autor: Żbik »

No trochę się napracowałeś :) Czysty Technic. Mi się podoba, zwłaszcza to, że łyżka jest funkcjonalna mimo swojego obrotu/pochyłu/wysypu i wydłużania ramienia.
Ostatnio zmieniony 2020-01-26, 02:38 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Duzo tych mechanizmów. I wszystkie ładnie działają. Ciekawy model.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Spągoładowarka, yeah!
Kawał dobrego MOCA Technic.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#5 Post autor: JAREMA. »

Gratulacje, kolejny Twój udany model. Oglądałem filmik z zaciekawieniem, mnóstwo funkcji w tym upchnąłeś i bardzo sprawnie to działa.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Masz talent do tych technicowych dziwadeł :D Plus za to, że maszyna jest dla przeciętej osoby absolutnie egzotyczna. Działa bardzo sprawnie a o to chodzi w konstrukcjach Technic. Trochę gryzie po oczach ale to mój osobisty problem :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ