[MOC] 42079+42094 Pojazd półgąsienicowy wzorowany Sd.Kfz.251

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] 42079+42094 Pojazd półgąsienicowy wzorowany Sd.Kfz.251

#1 Post autor: SaperPL »

Witam,

W przerwie świątecznej stworzyłem pojazd półgąsienicowy wzorowany na Sd.Kfz. 251/1 i/lub Sd.Kfz. 251/22 na bazie klocków z dwóch zestawów: 42079 i 42094 (prezenty od brata z tego i zeszłego roku ^_^)

Wzór/Inspiracje
Sd.Kfz. 251/1 - transporter opancerzony półgąsienicowy ciągnący działo PAK 40:
Obrazek

Sd.Kfz. 251/22 - "niszczyciel czołgów" na bazie Sd.Kfz. 251 i działa PAK 40:
Obrazek

Zestawy:
42079 - "Heavy Duty Forklift"
42094 - "Tracked Loader"

Założeniem było zrobić Sd.Kfz 251 tylko i wyłącznie z tych dwóch zestawów, starając się przy tym mieć sensownie zrobione jakieś mechanizmy.

Efekt:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Więcej zdjęć modelu z trochę WIP: [URL=http://]https://imgur.com/a/Vuw6a7y[/URL]

Model stud.io:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Linki:
https://www.bricklink.com/v3/studio/design.page?idModel=117367
https://www.bricklink.com/v3/studio/design.page?idModel=118286
https://www.bricklink.com/v3/studio/design.page?idModel=118307
Pliki zawierają kroki po kolei a nie cały model, więc można składać. Nie potrafię jak na razie składać złożenia modułów więc podzieliłem zestaw na poszczególne elementy.

Uwagi:
- Armata ma sterowanie obrotem i kątem nachylenia w dobudowanej sekcji z tyłu. Sterowanie nachyleniem jest poprowadzone przez środek obrotnicy i jej obrót ma niestety wpływ na nachylenie.
Jest to zbyt mały mechanizm żeby zabudować w nim jakąś korektę. Zabudowanie sterowania na obrotowej części powodowało problemy z używaniem korby do obrotów.
- Działo wchodzi na klik do gniazda w pojeździe lub w przyczepie poprzez dopasowaną podstawę
- Tarcza działa jest zrobiona z tego co zostało więc trudno mówić o realistycznym odwzorowaniu kształtu
- Gąsienice są zmontowane na bazie konstrukcji z oryginalnej instrukcji 42094 z wyjątkiem amortyzowanej części i trzeciej zębatki
- Przyczepa może być zaczepiona za zderzak pojazdu ale nie jest to w pełni funkcjonalne, trzyma oba elementy zestawu prosto i uniemożliwia skręcania
- Przyczepa automatycznie rozstawia nogi do pozycji strzału po odczepieniu od pojazdu przy użyciu amortyzatorów
- Przedni zderzak pojazdu jest jednocześnie ruchomym elementem sterowania kołami
- Przednie koła są minimalnie za wysoko, o 0.5 grubości klocka a podwozie gąsienicowe jest minimalnie pod kątem względem nadbudówki i całość jest przez złożona trochę na sprężystości klocków. Co ciekawe widać to w modelu 3d.
- Drążek sterowania przednimi kołami krzyżuje się z przekazaniem obrotu z gąsienic do silnika dzięki zębatce z okrągłym otworem/nie blokującej się na osi.
- Z obu zestawów zostało całkiem sporo klocków i można np próbować zrobić karabin maszynowy z tarczą zamiast kierownicy nad kabiną kierowcy oraz ewentualnie poprawić jakieś błędy w konstrukcji.
- W instrukcji do pojazdu jest drobny błąd i dwa piny z kroku #2 pojawiają się dopiero w kroku #10, ale z racji że zauważyłem to po fakcie gdy już kilka osób sobie dodało model do ulubionych, to nie chcę wycofywać i uploadować ponownie plików (nie wiem jak zaktualizować).

Mam nadzieję że się Wam spodoba. Chętnie zobaczyłbym też czy komuś uda się to złożyć. Jak coś zrobiłem źle w tym poście to dajcie znać, postaram się poprawić (mój pierwszy post w sumie)

Nie mam więcej zdjęć i nie będę miał jak na razie bo model jest już rozebrany i aktualnie jestem w trakcie składania Shermana Firefly, ale już dodatkowymi elementami.

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#2 Post autor: spacelord »

SaperPL pisze:Jak coś zrobiłem źle w tym poście to dajcie znać, postaram się poprawić (mój pierwszy post w sumie)
Witamy na forum :)
Technic to nie moja specjalność, więc na powitaniu poprzestanę ;P Ew mogłoby być więcej zdjęć samych mechanizmów, bo akurat dla mnie to najciekawsze w technicu.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#3 Post autor: CamelXP »

Bardzo fajnie wyszło. To jest kolejny MOC w stylu "model C", w tym przypadku dwóch połączonych zestawów. Moim zdaniem debiut jak najbardziej udany, powodzenia w realizacji kolejnych projektów.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Kolorki mocno budowlane, ale ogólnie wyszło fajnie :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Dzięki :)

Oczywiście jakby ktoś miał składać to nie z zestawów tylko zamawiać klocki to może dałoby radę zamienić żółty na jasny "tan" i brązowy.

Apropos mechanizmów - jak was interesuje jak to wygląda to polecam na bricklink odpalić instrukcję składania wieży i obejrzeć mechanizm sterowania kątem uniesienia działa. W sumie to jest chyba najfajniejszy element tego mechanizmu sterowania działem, reszta to wyprowadzenie obydwu osi na korby.

Ten sam mechanizm użyłem w Shermanie który już prawie jest skończony, prawie bo zawsze coś można jeszcze podłubać i poprawić ^_^
Ostatnio zmieniony 2020-02-02, 23:12 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ