[MOC] MAN f90 - wywrotka 8x8

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

[MOC] MAN f90 - wywrotka 8x8

#1 Post autor: dirtzone »

MAN f90 8x8


galeria - flickr
film - youtube

Skala 1:17
Waga 2,6 kg

Model ciężarówki MAN f90 w konfiguracji podwozia 8x8x4. Zawieszenie to cztery pływające mosty działające niezależnie od siebie. Wszystkie osie napędzane są przez silnik XL umieszczony pośrodku modelu po lewej stronie. Naprzeciwko po prawej stronie ramy jest pojemnik na baterie obudowany na kształt zbiornika paliwa z włącznikiem imitującym korek. Za skręt dwóch przednich osi odpowiada servo umieszczone nad drugą osią. Kipa podnosi się za pomocą siłownika śrubowego napędzanego silnikiem L. Do tego dwie wieżyczki IR za kabiną. Jestem zadowolony z podniesionego prześwitu między kołami (przód tył), mimo, że cięgna są pod osiami a zawsze sprawiały mi problem w ich umiejscowieniu, żeby nie były przy samej ziemi. Oryginalnie MANy nie miały górnej części tylnego nadkola, ale ja sobie je zbudowałem, bo tak mi się podobało :P Dwie przednie osie powinny być bliżej siebie, ale nie byłem wstanie ich zbliżyć, żeby na raz pogodzić niezależne uginanie mostów, układ skrętu i napęd.. i żeby to wszystko jeszcze o błotniki nie zaczepiało. Jest trochę niedociągnięć, ale ogólnie jestem zadowolony z całości.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-02-16, 10:36 przez dirtzone, łącznie zmieniany 6 razy.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Szygalew »

Aż żal d**ę ściska, takie to piękne auto. :-) I takie sprawne... Kolejny pojazd technic w ostatnim czasie z najwyższej półki.
Rezygnuję z budowania.:( ... :-)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Bardzo to ładne i żwawe. Jak prawdziwa.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#4 Post autor: CamelXP »

Przechodzisz sam siebie. Już widzę kto zdominuje kalendarz na przyszły rok ;)
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Blaha
VIP
Posty: 873
Rejestracja: 2011-08-08, 23:09
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
brickshelf: blaha

 

#5 Post autor: Blaha »

Jest piękny. Oby pojawił się na makiecie, to będę podziwiał. Gratulacje!

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#6 Post autor: JAREMA. »

Wspaniały model, widać że sporo czasu nad nim spędziłeś ale warto było bo wygląda rewelacyjnie i żwawo się porusza. Zafascynowany działaniem obejrzałem filmik 2 razy, skitranie zasilania w zbiorniku to dla mnie wisienka na torcie, wielkie gratulacje :)

sebanm
VIP
Posty: 361
Rejestracja: 2009-08-13, 21:17
Lokalizacja: Opole

#7 Post autor: sebanm »

Super model, muszę spróbować się z MT

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Fuku »

Super model, dopracowany i funkcjonalny, chciałoby się takim pojeżdzić

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Piękna ciężarówka.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Kabina ma walnięte proporcje (szyba przednia), ale cała reszta pierwsza klasa, zwłaszcza bak z korkiem-włącznikiem :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

Marek pewnie jak zwykle ma rację z tymi proporcjami kabiny, ale model i tak jest śliczny :) .
Fajnie mu się dupka podnosi (modelowi, nie Markowi ;) ) gdy wywala fasolę z paki. Bardzo, bardzo schludna robota i funkcje też bez zarzutu.
Brawo!

P.S. Tak z ciekawości - jaka to skala? Fotele szerokie na 5, jeśli się nie mylę, więc...?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#12 Post autor: adamski »

Piękna ciężarówka, aż miło popatrzeć jak to wszystko śmiga. Podoba mi się zwarta i solidna paka, obudowa akumulatora to też majstersztyk. Szkoda jednak że sterowanie na IR, no i ta uszczelka przedniej szyby trochę żyje swoim życiem ale cóż, taki mamy materiał a zaokrąglenia rogów szyby w tym konkretnym przypadku są ważne i nie widzę tam nic innego (no chyba że zaokrąglone na ciepło flexy?).
To podwozie widziałbym też w roli hakowca, wiem że już taki zbudowałeś, z resztą też MANa, ale jednak w konfiguracji 6x2 a nie 8x4 jak tutaj ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

To widzę, że jeden z faworytów do wygrania konkursu już jest :) Widzę, ze wykorzystałeś kabinę ze swojego poprzedniego MANa. W sumie tamten model, gdyby nie był wcześniej prezentowany przed konkursem, też mógłby być :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#14 Post autor: dirtzone »

Szygalew pisze:Kolejny pojazd technic w ostatnim czasie z najwyższej półki.
Rezygnuję z budowania.:( ... :-)
Też mam czasem chwilę zwątpienia w to co robie, ale trzeba się nastawiać, że budujesz dla własnej przyjemności :P
M_longer pisze:Kabina ma walnięte proporcje (szyba przednia), ale cała reszta pierwsza klasa, zwłaszcza bak z korkiem-włącznikiem :)
Wiem, proporcje w całym przednim panelu razem z szybą się rozjeżdżają, ale nie mogłem tego opanować. Bo dodając tu jednego plate, gdzie indziej zabierając, cały czas wszystko się rozpływało. Starałem się dojść do najmniejszego zła i chyba jak ktoś ogląda sam model bez porównywania do zdjęcia oryginału obok, to nie rzuca się to w oczy?
dmac pisze:Fajnie mu się dupka podnosi (modelowi, nie Markowi ;) ) gdy wywala fasolę z paki.
dmac pisze:P.S. Tak z ciekawości - jaka to skala? Fotele szerokie na 5, jeśli się nie mylę, więc...?
Dupkę obciążyło dokładnie 1kg fasolki, którą co ciekawe sama żona mi kupiła, bo widziała na wystawie, że jest to materiał transportowy w lego :D
Nawet nie zastanawiałem się na skalą, po prostu starałem się zachować proporcje względem kół.
Ale teraz patrze i według tego źródła kipa ma szerokość 250cm, moja legowa ma 15cm (19s), czyli wychodzi 1:16,6 więc w zaokrągleniu możemy przyjąć skalę 1:17
adamski pisze:Szkoda jednak że sterowanie na IR, no i ta uszczelka przedniej szyby trochę żyje swoim życiem ale cóż, taki mamy materiał a zaokrąglenia rogów szyby w tym konkretnym przypadku są ważne i nie widzę tam nic innego (no chyba że zaokrąglone na ciepło flexy?).
To podwozie widziałbym też w roli hakowca, wiem że już taki zbudowałeś, z resztą też MANa, ale jednak w konfiguracji 6x2 a nie 8x4 jak tutaj ;)
Sterowanie IR? No cóż, buwizz byłby genialny, ale cena odstrasza.
Które to są flexy? To? Czy ogólnie każda elastyna rurka? :P
Obrazek

Tutaj mam 8x8 i napewno nie upchnąłbym już haka na siłownikach pneumatycznych, bo za głęboko w ramę wszystko się zanurza.
legosamigos pisze:Widzę, ze wykorzystałeś kabinę ze swojego poprzedniego MANa.
Już nie mogłem patrzeć na tego hakowca i denerwował mnie jak się męczył z podnoszeniem dużego kontenera, a potrzebowałem odzyskać elektrykę, żeby coś innego zbudować. Samej kabiny było mi szkoda rozbierać, więc przebudowałem ją na wersje pod wywrotkę :)

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#15 Post autor: adamski »

dirtzone pisze:Które to są flexy? To? Czy ogólnie każda elastyna rurka? :P
Miałem na myśli ten element: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 6#T=C&C=11 czyli cienka sztywna rurka od pneumatyki.

ODPOWIEDZ