[MOC] Wywrotka Mercedes Arocs

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Wywrotka Mercedes Arocs

#1 Post autor: Fuku »

Co prawda to nie pierwszy Arocs na forum, jednak pierwszy w tej skali. Mój model powstał na konkurs miasteczkowy i jest w skali moim zdaniem bliskiej skali minifig. Jest wiele różnych wersji wywrotek Arocsa, niżej dam zdjęcia tych, na których się najbardziej wzorowałem. Sama wywrotka jest raczej inspirowana inną wersją niż ta, którą można zobaczyć u nas na ulicach. Jak zwykle starałem się jak najlepiej odwzorować pierwowzór, na tyle na ile pozwalają ograniczenia elementów w tej skali. Model w zasadzie powstał w 2 wieczory jakieś 2 tygodnie temu, jednak musiałem go przebudować, gdyż okazało się, że zabawkowy model na którym się wzorowałem był w niektórych miejscach przekłamany. Potem była najgorsza część, czyli zamawianie brakujacych części na bl. Nie będę tu opisywał perypetii z tym związanych, napiszę tylko że cieszę się, że je w ogóle dostałem. Całość jest dość trwała, choć nie tak jak zestaw city. Antenka z przodu tylko do zdjęć, bo serek się luzuje. W kabinie było miejsce na 2 minifigi, jednak po tym jak dodałem klamki z wrotek okazało się, że minifigi nieco rozpychają kabinę na boki, więc minifigi muszą być bez nóżek. Nie jestem do końca zadowolony ze zdjęć, wydają się nieco zniekształcone. To chyba tyle

Galeria: https://flic.kr/s/aHsmMer9B4

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wywrotka pasuje do mojej ładowarki kołowej:

Obrazek

Wnętrze kabiny:

Obrazek

Wiele modeli ma kratki na światłach, ale te z lego są za grube, dałem jako ciekawostkę raczej:

Obrazek

Kilka przykładów inspiracji:

https://www.truck1-pl.com/img/Ciezarowk ... 831083.jpg

https://aukcje.sgef.pl/images/oryginal_ ... 54c_17.png

https://photo.static-viamobilis.com/32/1/4694461.jpg

https://samochody-specjalne.pl/wp-conte ... ista-4.jpg
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 16:40 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Fuku pisze:Wywrotka pasuje do mojej koparki:
A byłeś tak blisko dostania mojego głosu...

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#3 Post autor: Falcrum »

M_longer pisze:
Fuku pisze:Wywrotka pasuje do mojej koparki:
A byłeś tak blisko dostania mojego głosu...
Sądzę, że pisząc to miał na myśli skalę.
Nie wiedziałem, że da się coś takiego w dwa wieczory zbudować. Bardzo dobry model i w końcu opis nie zawiera żadnych niejasności
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Fuku »

Falcrum pisze:
M_longer pisze:
Fuku pisze:Wywrotka pasuje do mojej koparki:
A byłeś tak blisko dostania mojego głosu...
Sądzę, że pisząc to miał na myśli skalę.
Nie wiedziałem, że da się coś takiego w dwa wieczory zbudować. Bardzo dobry model i w końcu opis nie zawiera żadnych niejasności
Dzięki! W 2 wieczory powstała inna wersja, była łatwiejsza do odwzorowania. Zmiana myślę, że zajęła kolejne dwa dni, przebudowywałem też później samą wywrotkę

ObrazekSome wips by Fuku Saku, on Flickr

ObrazekSome wips by Fuku Saku, on Flickr
M_longer pisze:
Fuku pisze:Wywrotka pasuje do mojej koparki:
A byłeś tak blisko dostania mojego głosu...


Ale o co chodzi?
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 17:21 przez Fuku, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Fuku pisze:Ale o co chodzi?
To nie jest koparka. Serio.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Fuku »

M_longer pisze:
Fuku pisze:Ale o co chodzi?
To nie jest koparka. Serio.
Wiem, że fachowa nazwa jest inna, ale powszechnie i w uproszczeniu jest to koparka, nawet chyba zestaw technic miał takie tłumaczenie. Mało kto wie, jak to się poprawnie nazywa. Sam przed studiami nie wiedziałem ;P
W oddzielnym temacie tego moca w nazwie jest ładowarka, tutaj użyłem powszechnej i błędnej nazwy też z nieuwagi.

Btw nazwa wywrotki też jest uproszczona. Ale okej, poprawiłem specjalnie dla Ciebie :)
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 16:42 przez Fuku, łącznie zmieniany 4 razy.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Szygalew »

Pierwsze, co mi przyszło do głowy: Powinieneś budować ciężarówki, a nie starwarsy! :)
Bardzo fajna ciężarówa. Duuużo świetnej gimnastyki klockowej przy kabinie. Wprawdzie różni się ona trochę od pierwowzorów, ale nie wiem, czy to ma jakieś większe znaczenie, bo i tak jest super. Też kończę właśnie ciężarówkę, i aż do dzisiaj mi się bardzo podobała... :) Gratuluję fajnej pracy!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Fuku pisze:Wiem, że fachowa nazwa jest inna, ale powszechnie i w uproszczeniu jest to koparka.
Powszechnie? eee, nie.

To że tłumacz katalogu LEGO jest debilem i nazwał 42030 koparką niestety ten błąd nieco rozpowszechniło.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Fuku »

No ja się jednak częściej spotykam na budowach z nazywaniem wszelkich maszyn tego typu koparą. Ale z 2 strony też nie powinno się rozpowszechniać błędnej nazwy, także pardon
Szygalew pisze:Pierwsze, co mi przyszło do głowy: Powinieneś budować ciężarówki, a nie starwarsy! :)
Bardzo fajna ciężarówa. Duuużo świetnej gimnastyki klockowej przy kabinie. Wprawdzie różni się ona trochę od pierwowzorów, ale nie wiem, czy to ma jakieś większe znaczenie, bo i tak jest super. Też kończę właśnie ciężarówkę, i aż do dzisiaj mi się bardzo podobała... :) Gratuluję fajnej pracy!
Dziękuję. Na pewno różni się od niektórych wersji, ale wydaje mi się, że sama wywrotka jest dobrym odwzorowaniem tej z pierwszego źródła. Nie ma tylko tych załamań, ale próbowałem serkami i nie wyglądało to najlepiej, za mała skala. Jedyna znacząca różnica to tylne błotniki, które akurat w tej wersji mają inny kształt, a ja zrobiłem jak te bardziej popularne zaokrąglone, bardziej mi się podobają. Jeśli chodzi o kabinę, było dużo gimnastyki, niestety ta skala wymagała nieco umowności, np wyraźniejsze zaznaczenie skosów. Samą kratkę próbowałem zrobić plejtami z clipami, ale jednak były nieco za duże. Sam dach fajnie jakby był zaokrąglony tymi klockami co przód, ale są za wysokie. Chociaż chyba najbardziej zmęczył mnie tył, który zostawiłem na koniec

Jest mnóstwo rzeczy, które bym chciał zbudować, modele aut w różnych skalach, domy, zamki, ale z braku możliwości pozostanę przy Star Warsach, nie można mieć wszystkiego. Samo to co chcę zbudować ze SW zajmie mi następne parę lat, ale czasem pewnie będę to przeplatał czym innym. Budowa ciężarówki w tej skali była na pewno ciekawym doświadczeniem
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 17:27 przez Fuku, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: SERVATOR »

W tej skali zrobiłeś iście modelarski model. Na 7(!)kropkach szerokości poupychałeś tyle detali, że nawet nie sądziłem, że tyle można. ;)
Jednym słowem - rewelacja! W konkursie zapewne pozamiatasz. Brawo!
BTW. Jest już na TLCB.
https://thelegocarblog.com/2020/03/28/dump-shovel/
Ostatnio zmieniony 2020-03-28, 23:18 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jellyeater »

To ładowarka.

A model piękny!
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#12 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo mi się podoba, bez względu na ładowarkę.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Ciekawe czy dałoby się wstawić mały technickowy siłownik śrubowy do paki w tym uroczym maleństwie? ;)
Ostatnio zmieniony 2020-03-29, 19:30 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#14 Post autor: Biedrus »

Super ci to autko wyszło. Multum świetnych detali, w tej skali to mistrzostwo.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Fuku »

Wielkie dzięki za komentarze, jak nie ma większych zastrzeżeń, to zgłaszam model do konkursu ;)
Myślałem o jeszcze dwóch ale nie starczy czasu ani przede wszystkim części

ODPOWIEDZ