Amerykański ciągnik zasilany z naczepy

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#31 Post autor: legosamigos »

SaperPL pisze:...Wydaje mi się że są też w kolorze czarnym a zależy mi na takim zakończeniu żeby koniec rampy był dokładnie na podłodze. w tej skali liftarm będzie dosyć dużym skokiem dla potencjalnego pojazdu z małymi kółkami i też jest to trochę bardziej estetyczne jak chodzi o kształt...
W czarnym kolorze są na pewno, ale jak chcesz by rampa dotykała podłoża, to możesz też zastosować cienki liftarm 1x3 albo ten technicowy łącznik
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#32 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:jak chcesz by rampa dotykała podłoża, to możesz też zastosować cienki liftarm 1x3 albo ten technicowy łącznik
Problem w tym, że nie mam miejsca żeby za ten płaski liftarm chwycić, bo on się musi do czegoś przecież zaczepić. a kąt jest na tyle ostry że na 3 study od końca rampy to tam nie mam miejsca żeby zmieścić 1.5 studa poniżej takiego klocka.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#33 Post autor: SaperPL »

Zrobiłem model ciągnika w stud.io, wrzuciłem na bricklinka tutaj. Bez instrukcji, ale można podejrzeć spojrzeć na większość istotnych detali.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

EDIT: poprawiłem nadkola wg nowego projektu w modelu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-04-24, 10:21 przez SaperPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#34 Post autor: Krall »

dużo ładniej!
jednolite kolory robią robotę, może jeszcze zasłoń dziury w schodkach do kabiny i będzie świetnie.
Co do naczepy może spróbuj ją jeszcze wydłużyć na razie jest zdecydowanie za krótka
sam mechanizm zaś zahipnotyzował mnie swoją płynnością ale może dałoby się to zrobić z mniejszymi przekładniami albo nawet bez, sprawdź jak rozwiązał to sariel w swoim modelu https://youtu.be/VHIrk4k7DfQ
czekam na wersję z prawdziwych klocków.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#35 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:dużo ładniej!
jednolite kolory robią robotę, może jeszcze zasłoń dziury w schodkach do kabiny i będzie świetnie.
Nie bardzo jestem w stanie wsadzić piny do schodów bo w środku liftarmy do których są przyczepione schody też muszą się jakoś trzymać. Chyba że masz jakąś konkretną technikę.

W trakcie jak składałem ten model na komputerze to doszedłem do wniosku że jednak dobrze by było zrobić koszernie ten przód bez naginania i naprężania elementów i trochę zmieniłem konstrukcję nadkola. Teraz jest to koszerne ale troszkę zmienia odczucia co do modelu. Zrobię jakieś zdjęcia jutro to wrzucę jak to wygląda, bo nadkola mają więcej luzu względem koła.
EDIT: Poprawiłem model na bricklinku zgodnie z aktualnym projektem nadkola.
Krall pisze:Co do naczepy może spróbuj ją jeszcze wydłużyć na razie jest zdecydowanie za krótka
sam mechanizm zaś zahipnotyzował mnie swoją płynnością ale może dałoby się to zrobić z mniejszymi przekładniami albo nawet bez, sprawdź jak rozwiązał to sariel w swoim modelu https://youtu.be/VHIrk4k7DfQ.
Mechanizm Sariela jest rzeczywiście dosyć sprytny, może uda mi się takie coś zrobić z linkami które mam. Co do długości rampy, to raczej wiele z tym nie zrobię, bo już teraz rampa ma wysokość ciągnika. Raczej mogę kombinować w stronę rozpoczęcia skosu na nieruchomej części naczepy.

Co do mniejszych zębatek - to nie wiem, da się dwie z8 bezpiecznie spiąć przy odstępie jednego studa?

PS - ja czekam na twoją przyczepę jak ją zrobisz zgrabniej :P
Ostatnio zmieniony 2020-04-24, 10:20 przez SaperPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#36 Post autor: Krall »

SaperPL pisze:Nie bardzo jestem w stanie wsadzić piny do schodów bo w środku liftarmy do których są przyczepione schody też muszą się jakoś trzymać. Chyba że masz jakąś konkretną technikę.
Możesz zrobić z tego elementu i zwykłego pina odpowiednik pina długości trzech studów z dodatkowym studem na końcu.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#37 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Możesz zrobić z tego elementu i zwykłego pina odpowiednik pina długości trzech studów z dodatkowym studem na końcu.
Hmm, nie mam tych elementów niestety. Rozumiem że proponujesz przyczepić od boku plate'y 1x3 zasłaniające boki stopni? Czy po prostu zrobić żeby jasno-szare study wystawały, po trzy w każdym stopniu?

Planuje trzymać się tego żeby konstrukcja była jak najbardziej stud-less, więc pierwsza opcja odpada i też są miejsca gdzie te otwory na study będzie widać niezależnie co zrobię. Taka natura techników.

Bardziej mi przeszkadza to że jeden z czterech stopni jest oparty na dwóch cienkich liftarmach przyczepianych do ośki, co sie rzuca w oczy, reszta raczej nie jest aż tak wizualnie zła i nie bardzo czuję co jest konkretnie problemem w tych schodach że sugerujesz żebym to zasłonił.

Spojrzyj na nową konstrukcję przedniego nadkola - ciekaw jestem co o tym sądzisz.
Ostatnio zmieniony 2020-04-24, 10:35 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#38 Post autor: SaperPL »

Gołąb dostarczył brakujące elementy i w końcu zrobiłem, myślę że porządnie, te nadkola z przodu i z tyłu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


W całym modelu pozostało jedno niekoszerne miejsce, z którym niestety nic nie jestem w stanie zrobić - dwa liftarmy L7 na masce są zamocowane w skosie i nie są całkiem nasunięte na piny pod słupkami szyby przez to że te małe łukowe panele na masce mają mocowanie na ośkę szersze niż 1 stud.

Przy okazji wykończyłem też wnętrze kabiny. Niestety drzwi nie da się otwierać bo są zespolone z siedzeniami i panel jest dużo większy niż sam obszar drzwi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie mam szarego pina z ośką i w kabinie niestety jest jeden pin w kolorze piaskowym.

W międzyczasie kombinowałem nad wariantem bez przyczepy, czyli ciężarówką z małym zbiornikiem w miejscu siodła, ale przez dłuższy czas nie miałem pomysłu w co to ubrać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aż do dzisiaj :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#39 Post autor: legosamigos »

Jako pług śnieżny też całkiem fajnie wygląda. Te rury wydechowe zakończyłbym tym samym elementem, co masz przy błotnikach, tylko w kolorze LBG
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#40 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Co do naczepy może spróbuj ją jeszcze wydłużyć na razie jest zdecydowanie za krótka
Dopiero teraz do mnie dotarło że mówiłeś o długości naczepy a nie rampy. Za krótka względem czego? Bo mi się zdaje że na długość jest identyczna lub minimalnie krótsza od twojej, tylko że ma skok nad siodłem bo jest niższa, więc przestrzeń ładunkowa na pojazd jest krótsza. O to Ci chodzi?
Krall pisze:sam mechanizm zaś zahipnotyzował mnie swoją płynnością ale może dałoby się to zrobić z mniejszymi przekładniami albo nawet bez, sprawdź jak rozwiązał to sariel w swoim modelu https://youtu.be/VHIrk4k7DfQ.
Przebudowałem rampę z użyciem linek. W sumie rozwiązało to większość problemów z nią związanych.


Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#41 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, że lepsze rozwiązanie przy użyciu linek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#42 Post autor: Krall »

Bardzo ładnie działa :D
Dodatkowy plus za użycie legowych sznurków.
Jeszcze pasowałoby ujednolicić kolorystykę i będzie super.
Co do pługa mam te same zarzuty.
Brak odpowiedniej oprawy kolorystycznej psuje cały efekt mimo iż bryła jest ładna.
SaperPL pisze:Spojrzyj na nową konstrukcję przedniego nadkola - ciekaw jestem co o tym sądzisz.
Spojrzałem i myślę że wygląda dużo lepiej niż poprzednia wersja.
Jest troszeczkę za duże, ale jak dla mnie jest to w zupełności zrozumiałe w tej skali jeśli chcemy by model skręcał.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#43 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Jeszcze pasowałoby ujednolicić kolorystykę i będzie super.
Posprzątam piny i ośki tak żeby były szare i czarne, ale raczej nie planuję specjalnie do tego zamawiać tych paru elementów które są aktualnie żółte, w czarnym lub szarym kolorze, więc zostaną takie żółte akcenty.
Krall pisze:Co do pługa mam te same zarzuty.
Pług/piaskarka, to w sumie taki proof of concept że da się zrobić wariant bez naczepy i jeszcze z jakąś funkcją. Trochę na zbiorniku z tyłu dodałem żółtego ale to tyle.

Nie mam pomysłu na to jak zgrabnie zrobić wciągarkę, bo to oznaczałoby przedłużenie naczepy i poprowadzenie do niej napędu, a jak zrobię wszystko na wierzchu na podwyższeniu to zepsuje cały efekt.

Zastanawiam się nad zakończeniem projektu w tym miejscu, bo już jakieś nowe pomysły krążą po głowie :) , tylko muszę jeszcze zorganizować sobie jakieś dobre miejsce do nagrania filmu, bo z shermanem nie wyszło najlepiej.

Zablokowany