Strona 1 z 1

UH-46D Sea Knight

: 2020-04-22, 18:58
autor: Maks
Cześć, witam po długiej przerwie.

Obrazek

W końcu po długiej przerwie od budowania udało mi się znaleźć motywację do dokończenia kilku modelików, które zacząłem dawno temu. Ten konkretny został w większości zbudowany wiosną 2017 roku, więc ma około 3 lata. Przez kwarantannę i ograniczoną możliwość kontaktu z bliskimi odezwał mi się zew powrotu do klocków, i okazało się być to strzałem w dziesiątkę by zapełnić nudę takich samych dni w izolacji.

Obrazek
UH-46D Sea Knight US Navy (2) by [Maks], on Flickr
CH-46 Sea Knight (tutaj w wersji UH-46, czyli bardziej 'utility' niż 'cargo' to jeden z najbardziej ikonicznych helikopterów okresu zimnej wojny. Ma dość powszechnie kojarzoną sylwetkę tandemowego helikoptera, którą jednak rozpoznawalnością przebija większy CH-47 Chinook powstały zresztą na bazie Sea Knighta. Mający swój oblot w 1958 H-46 był jednym z pierwszych helikopterów nowej generacji, wyposażonych w silniki turbinowe (obok takich modeli jak UH-1 Huey czy SH-3 Sea King). Od wczesnych lat 60. aż do 2015 roku służył w amerykańskim korpusie piechoty morskiej i marynarce wojennej. Najwięcej zdjęć w internecie znajdziecie jasnoszarego malowania USMC, ja jednak postanowiłem zrobić modelik w bardziej niszowym ciemnoszarym kolorze US Navy żeby trochę wybić się z tłumu. Oryginał wygląda tak:
Obrazek
Przy maksymalnie skrajnym ustawieniu łopat wirników model ma nieco ponad 60cm długości. Ciekawie było go dokończyć, to jak mieć wgląd w swoją głowę sprzed 3 lat. Dzisiaj pewnie zbudowałbym go zupełnie inaczej (jeśli chodzi o bebechy w środku), ale nie jestem jeszcze na tyle obeznany z nowymi elementami co się pojawiły przez ten czas, by stwierdzić czy jakoś można by poprawić poziom odwzorowania prawdziwego helikoptera.

Obrazek
UH-46D Sea Knight US Navy (1) by [Maks], on Flickr

Zapraszam do oglądania, naprawdę wielka radość opublikować coś po takiej przerwie. Pozdrawiam!


Linki do wszystkich zdjęć z Brickshelfa:
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Galeria Flickr
Galeria Brickshelf

: 2020-04-22, 19:48
autor: Ciamek
Gratuluję powrotu!

Sprytne okna. Zgrabny modelik. Chociaż dla mnie trochę zbyt szparzasty z przodu : o)

: 2020-04-23, 05:26
autor: Jellyeater
Może i sparzasty, ale i tak jest efekt WOW. Dobra prezentacja i dobry model.

W pierwszej chwili wydawał mi się za mały. Ale to kwestia opatrzenia z Chinook.

: 2020-04-23, 07:22
autor: Szygalew
Piękny, rasowy model. Z bliska przód mi się nie podoba jakoś szczególnie przez te wszystkie "potłuczone" szyby. Ale też nie wiem, jak by to zrobić inaczej, by miejsca tych szyb się zgadzały i żeby całość mordki wyszła kształtem tak bardzo podobnie jak w Twoim modelu. :)

Okna faktycznie super. Te główki ( bo główki?) w czym siedzą? EDIT: Już chyba kumam, ... w beczkach? (..ale to kryminał jest ;)).

Bardzo udany powrót!

: 2020-04-23, 16:33
autor: dmac
Jellyeater pisze: W pierwszej chwili wydawał mi się za mały.
To dlatego, że jest za mały :) . Maks się uparł, żeby skalować modele do wzrostu figurki, co jest planem szalonym z dwóch powodów: po pierwsze, nie wszystkie detale można wiarygodnie oddać w tak małej skali, a po drugie wszelki sprzęt dopasowany do wzrostu minifigurek wygląda na zbyt mały przy ich chorobliwie spasionych cielskach. O tym jednak dyskutować nie ma sensu, bo to jest kwestia prywatnych preferencji.

Co się zaś tyczy modelu... Z daleka wygląda przepięknie. Sylwetka nienaganna. Z bliska - nie do końca. Napracowałeś się nad oszkleniem kabiny, ale dziury zostały. To samo jest z krawędzią garba pod tylnym wirnikiem. Uczciwie powiem, że na dziś nie wiem, jak to zrobić lepiej, ale nie mogę pominąć faktu, że nie jest doskonale. Są jednak i takie rzeczy, na które patrzę wręcz zazdrośnie - przede wszystkim okrągłe okna. Wspaniała robota!

Krótko mówiąc: w teście zmrużeniowym jest świetnie i może tego się trzymajmy :)
Brawo!

: 2020-04-23, 16:48
autor: Maks
Dziękuję za miłe słowa i pochwałę patentu z beczkami. Co do tego chaotycznego przodu to potęgują to trochę zdjęcia (na żywo aż tak nie rzuca się w oczy) i fakt, że niestety szybki złożone z wielu elementów trans clear wyglądają jak potłuczone. To jednak projekt sprzed trzech lat, na przyszłość dobrze rozważyć faktycznie wygładzenie linii. No i akurat ten modelik ma jeden z najbardziej pokręconych przodów, przy innych helikopterach będzie trochę łatwiej.

dmac, mniejsze modele to też oszczędność klocków, w 1:35 ciężej byłoby mi je sfinansować ze studenckiego budżetu :))