Turniej FIRST LEGO League w Warszawie - 13.01.2019

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

Turniej FIRST LEGO League w Warszawie - 13.01.2019

#1 Post autor: Atros »

Witajcie,
przez ostatnie kilka miesięcy w mojej pracy prowadziłem wolontaryjnie zajęcia z robotyki dla dzieci pracowników z mojej firmy. Zdecydowałem, że całość odbędzie się w ramach ogólnoświatowego turnieju FIRST LEGO League.

W najbliższą niedzielę, 13 stycznia w godzinach 9:00-15:45 w ChAT, ul. Broniewskiego 48, 01-771 Warszawa – Bielany odbędzie się regionalny konkurs (regionalny czyli na Polskę).

Moja drużyna nazywa się IBM Squad. Jeśli ktoś ma chęć zobaczyć z czym to się je, pooglądać roboty Mindstorms w akcji, pokibicować to zapraszam, także (a może szczególnie :) ) z dziećmi.
Sam również będę na tym turnieju pierwszy raz :)

Więcej o konkursie:
http://www.firstlegoleague.org/ (strona globalna)
https://www.first-lego-league.org/en/ (Europa centralna)
http://www.first-lego-league.org.pl/ (Polska)



Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#2 Post autor: Stelario »

Strona polska z tego co widzę to ma taki adres. ;)
Firstlegoleague.DE
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

Turniej FLL 2018/2019 INTO ORBIT

#3 Post autor: Atros »

Lepiej późno niż wcale tak więc zamieszczam opis tego fajnego wydarzenia w jakim miałem okazję uczestniczyć.
FIRST® LEGO® League – edycja polska pisze:Projekt FIRST LEGO League został stworzony w ramach partnerstwa między FIRST i LEGO Group. Podstawą programu FLL jest konkurs robotyki prowadzony w radosnej naukowej atmosferze. Jest to program przeznaczony dla dzieci, w wieku od 9 do 16 roku życia, stworzony by zaangażować i zafascynować dzieci nauką i nową technologią oraz wyposażyć je w cenne umiejętności przydatne w pracy i życiu. FLL jest małym mikrokosmosem realnego biznesu ze wszystkimi jego aspektami.

Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie autonomicznego robota, który musi wykonać określone zadania konkursowe, zgodne z tematem przewodnim. Uczestnicy szukają odpowiedzi na aktualne problemy naukowe, proponują innowacyjne rozwiązania oraz dzielą się nimi z lokalną społecznością. Temat Wyzwania zmienia się co roku, lecz zawsze odnosi się do bieżącego kierunku rozwoju technologii oraz biegu wydarzeń na świecie. W okresie przygotowań drużyny konstruują, programują i uczą się efektywnych sposobów poszukiwania oraz analizowania informacji w celu przygotowania prezentacji wyników swoich badań, które zaprezentują przed komisją sędziowską w dzień turnieju.
W mojej byłej firmie była prężna sekcja socjalna w którą mnie wkręcono. Wpadłem na pomysł żeby sklecić drużynę z dzieciaków pracowników i wystartować w zawodach robotyki First Lego League.
Dzięki życzliwym ludziom w marketingu i finansach udało się zabezpieczyć środki więc przystąpiłem do zareklamowania wydarzenia wśród pracowników i zamówienia klocków. Po spotkaniu zapoznawczym z zainteresowanymi dziećmi zarejestrowałem oficjalnie drużynę pod nazwą IBM Squad składającą się z 6 uczestników, dwóch dorosłych trenerów-pomocników Arka i Jacka oraz głównego trenera czyli mnie.

Do dyspozycji mieliśmy:
• 3x EV3 Education Core Set 45544
• 1x EV3 Expansion Set 45560
• 1x Bucket Wheel Excavator 42055

Staraliśmy się spotykać co środę o godz. 17 na 2 godziny przez 3 miesiące. W sumie mieliśmy więc ok 10 spotkań. Dzieci były totalnie zielone jeśli chodzi o Lego Mindstorms ale chętnie się uczyły, przynajmniej przez pierwsze pół godziny ;) Na początku budowaliśmy roboty z instrukcji i przeklikiwaliśmy programy. Poziom wiedzy jednak szybko rósł i mogliśmy się wziąć do budowy robota który miał wykonywać misje na planszy.
Aby móc lepiej ćwiczyć wykonywanie misji przez autonomicznego robota zbudowaliśmy drewniany "stół" na wzór stołu jaki jest na zawodach (stół nie miał nóg ale za to miał bandy).

Obrazek Obrazek Obrazek

Konstrukcyjne robot był całkiem prosty, miał jednak możliwość szybkiego przyczepiania, jak to mówiły dziaciaki, "przystawek". Przystawki służyły do manipulowania różnymi obiektami na planszy. Przystawki można zmieniać w trakcie trwanie przejazdu w wyznaczonym białym obszarze serwisowym jednak czas nie jest zatrzymywany podczas serwisowania robota.
Program musiał być napisany w graficznym języku programowania Lego Mindstorms. Znajomość i rozumienie działania programów przez dzieci były później sprawdzanie przez sędziów.

Obrazek Obrazek Obrazek

Oprócz budowy i programowania robota należało też wymyślić jakiś innowacyjny projekt nawiązujący do tematu zawodów. Drużyna później prezentowała swoje pomysły przed sędziami. Drużyna IBM Squad wymyśliła innowacyjny sposób dostarczania zapasów na stację kosmiczną za pomocą balona i małej rakiety uruchamianej wysoko nad ziemią.

Zawody regionalne w Polsce odbyły się 13 stycznia 2019 roku w ChAT w Warszawie. Debiutująca drużyna IBM Squad wygrała w najbardziej prestiżowej (a co!) kategorii Robot Game jednak straciła nieco punktów w innych kategoriach, jak prezentacja projektu, i finalnie zajęła i tak wysokie 3 miejsce na 10. Zawody w Warszawie wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Kuźnica RAPTOR Team i pojechała na dalsze, europejskie eliminacje na Węgry.

Obrazek Obrazek Obrazek

Oprócz mojej drużyny IBM Squad składającej się ze starszych dzieci (9-16 lat) utworzyliśmy także dwie młodsze drużyny IBM Kids (6-10 lat) które wzięły udział w wystawach First Lego League Junior. Juniorzy działali na kilku zestawach Lego WeDo 2.0 Core Set jednak tam nie brałem już czynnego udziału.

Więcej o edycji polskiej FLL INTO ORBIT: www.first-lego-league.org.pl/?page_id=1113
Oficjalna strona FLL Polska: www.fll.edu.pl
Oficjalna strona FLL: www.firstlegoleague.org


Film: https://www.youtube.com/watch?v=jze6VCyVA7Q
Zdjęcia: https://bricksafe.com/pages/Atros/fll-20182019

PS
a tutaj filmik z Robot Game z finałów FLL 2018/2019 w Detroit :) www.youtube.com/watch?v=PrX9aYNGe38

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

#4 Post autor: Jaskier »

Super rzecz!
Gratulacje i dzięki za tak obszerny raport z tego przedsięwzięcia.

ODPOWIEDZ