[MOC] SH-3 Sea King

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] SH-3 Sea King

#1 Post autor: Maks »

Witam, po długiej przerwie. W końcu udało mi się skończyć jakiś model, miałem poważne problemy z motywacją legową od dłuższego czasu.
Obrazek



Obrazek

SH-3H Sea King by [Maks], on Flickr


Obrazek

SH-3H Sea King (2) by [Maks], on Flickr


Prezentuję więc śmigłowiec Sikorsky SH-3H Sea King, znany też pod firmowym oznaczeniem S-61. Jest to maszyna opracowana na przełomie lat 50. i 60. Jeden z pierwszych, obok równie, a może nawet trochę bardziej znanego UH-1 Huey śmigłowców w amerykańskim wojsku napędzanych turbinami gazowymi, a nie jak to wcześniej było silnikami tłokowymi. Helikopter mógł lądować na wodzie, co umożliwiało specjalne ukształtowanie spodu kadłuba. Był używany przez amerykańską marynarkę wojenną aż do pierwszych lat XXI wieku, jako śmigłowiec ZOP, ratunkowy i po prostu transportowy. Wiele innych marynarek wojennych, np. Brytyjska, używa go do dziś. Ale w barwach, którę prezentuje już nie lata, stąd oddech historii jako odpowiedni dział. Ciekawostka- Sea King był najszczęściej używanym helikopterem do podejmowania amerykańskich astronautów z lądujących na wodzie statków Apollo.

Obrazek




ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Model powstawał około miesiąc, powolna rzeźba i jedno zamówienie na bricklinku. Zawsze chciałem zbudować helikopter z prawdziwego zdarzenia, bo uważam, że ilość subtelnych krzywizn i krągłości czyni te maszyny bardzo wymagającą tematyką w Lego. W końcu się udało. Tradycyjnie w skali 1:40, kadłub z rysunków technicznych wyszedł szeroki na idealne 7 studów. Pozdrawiam!


PS. Zdjęcia takie sobie, wycisnąlem co mogłem z mojego wiekowego już aparatu. Ciężko sfotografować coś białego na białym tle, a innego w odpowiednim rozmiarze nie mam. Jak chciałem zrobić je nieco jaśniejszymi, to znów czerń robiła się niewyraźna, zostało jak jest.
Ostatnio zmieniony 2016-08-27, 21:49 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Nie kojarzę wielu ładniejszych śmigłowców w tej skali. Dla mnie mistrzostwo.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#3 Post autor: bart_ilo »

Wygląda super!
Drugie zdjęcie jakby na lotniskowcu był :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#4 Post autor: Kruk »

Noo całkiem fajny śmigłowiec, przyznać trzeba. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: JK »

Pięknie to wymodelowałeś! Należą się słowa najwyższego uznania za ten projekt. Przyznam, że sam zmagam się ostatnio z tematyką lotniczą (okaże się, czy z powodzeniem...), więc doskonale zdaję sobie sprawę z czym się mierzyłeś w kwestii tych wszystkich krzywizn, które tak zgrabnie i naturalnie udało Ci się oddać.

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#6 Post autor: Maks »

bart_ilo pisze: Drugie zdjęcie jakby na lotniskowcu był :)
Fajnie, że efekt chwycił. Lotniskowce nie mają pokładów, w których się coś odbija, ale myślę, że wrażenie jest niezłe.
JK pisze:Pięknie to wymodelowałeś! Należą się słowa najwyższego uznania za ten projekt. Przyznam, że sam zmagam się ostatnio z tematyką lotniczą (okaże się, czy z powodzeniem...), więc doskonale zdaję sobie sprawę z czym się mierzyłeś w kwestii tych wszystkich krzywizn, które tak zgrabnie i naturalnie udało Ci się oddać.
Dziękuje, mało się widzi lotniczych MOCów, swego czasu Mrutek był w tym niezrównany, ale w trochę większej skali. Zdradzisz, co tam masz na warsztacie ? :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

bart_ilo pisze:Wygląda super!
Drugie zdjęcie jakby na lotniskowcu był :)
Maks pisze:...Lotniskowce nie mają pokładów, w których się coś odbija, ale myślę, że wrażenie jest niezłe...
Też o tym samym pomyślałem, ze to lotniskowiec, więc może dobuduj do niego właśnie lotniskowiec z pokładem, w którym nie będzie się nic odbijać. Wtedy śmigłowiec będzie taką wisienką na torcie :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Jellyeater »

Powiedziałem uch jak go zobaczyłem. Świetny jest. MOC miesiąca mocno się skomplikował.
Ostatnio zmieniony 2016-08-28, 05:28 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Jest na TLCB.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#10 Post autor: JAREMA. »

rewelacyjnie wymodelowany MOC, mocowanie łopat na wirniku wytrzymuje ich ciężar czy zdjęcia zrobione na wstrzymanym oddechu ? :)

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#11 Post autor: Maks »

JAREMA pisze:rewelacyjnie wymodelowany MOC, mocowanie łopat na wirniku wytrzymuje ich ciężar czy zdjęcia zrobione na wstrzymanym oddechu ? :)
Trzyma się dobrze, bo jest tam jeszcze jeden mały szwindelek oparty na tzw. sztucznych studach. Myślałem że będzie gorzej, ale po prostu łopaty sie nawzajem równoważą i nie było sytuacji jeszcze by jakaś odpadła.

Dzięki za pozytywny odbiór :)

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: JK »

Maks pisze:Zdradzisz, co tam masz na warsztacie ? :)
Nie chciałbym zapeszać, tym bardziej, że koncepcja nieco ewoluuje. Nie chciałbym też zaśmiecać Koledze wątku swoimi pracami:) A przede wszystkim, jak patrzę na to co już udało mi się zaprojektować, to jakoś blednie przy Twojej pracy. Więc raz jeszcze słowa uznania dla tego oto pięknego śmigłowca. Postawiłbym chętnie na półkę:)

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Taausz »

Piękna konstrukcja.Bardzo podoba mi się budowa głównych łopat silnika.
Buduję najczęściej oczami...

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Durzy »

Jest REWELACYJNY! A mówi Ci to ktoś, kto się "wychowywał" na J.A.G.u i wszelkich książkach o lotnictwie jakie udało mu się dostać od wujków na początku lat 90 ;) MOC miesiąca!

Planujesz rozwijać hangar swojego lotniskowca?

Maks pisze:eden z pierwszych, obok równie, a może nawet trochę bardziej znanego UH-1 Huey śmigłowców w amerykańskim wojsku napędzanych turbinami gazowymi
Może trochę bardziej?! UH-1 jest najbardziej znanym śmigłowcem na świecie, gdzie tam Sea Kingowi do niego? Jeśli dobrze pamiętam to armia amerykańska nie używała S-61, ale marynarka korzystała z UH-1.

Ciekawe, że prezydent USA korzysta z trzech przerobionych Sea Kingów (trzech, aby nie było wiadomo, w którym dokładnie siedzi, podczas lotów często zamieniają się miejscami w szyku).

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#15 Post autor: dmac »

Bardzo ładny model. Do niczego się nie przyczepię (nawet do skali ;) ) .
Gratuluję i dzieła, i uznania w tzw. "świecie"!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ