[MOC] Asakusa

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#16 Post autor: BHs »

Dzięki za miłe opinie :).
Postaram się w weekend uzupełnić wątek o materiał źródłowy, aby było wiadomo co skąd się na makiecie wzięło.
W końcu praca historyczna, oparta na źródłach :).
A w sobotę trzymajcie kciuki - operacja "project support pakowanie" :).
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

#17 Post autor: Deckard Cain »

Kawał świetnego, dopracowanego, kipiącego klimatem i szczegółami Moca.
Gratuluje.
Ostatni z Horadrimów

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18 Post autor: Mestari »

Ale żeś dowalił... cudne! Chciałbym to sobie na spokojnie obejrzeć sącząc jakiś winko przy okazji ;)

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#19 Post autor: BHs »

Mestari pisze:Ale żeś dowalił... cudne! Chciałbym to sobie na spokojnie obejrzeć sącząc jakiś winko przy okazji ;)
Sake, tylko sake :).

A teraz obiecane materiały źródłowe.
Miałem je wczoraj zrobić, ale po całym tygodniu przesypywania klocków z project supportów moja rodzina skutecznie domagała się obecności męża i ojca w domu, a nie tylko na poddaszu :).

Obrazek
Uliczki – moją uwagę na starych zdjęciach, pocztówkach oraz współczesnych zdjęciach zwróciła mnogość różnych stylów wykończeń dachów, wysokości budynków, itp. Taki trochę architektoniczny misz-masz.

Obrazek
Japonia jest krajem stosunkowo mocno górzystym, a jednocześnie małym przy swej ludności, musiała maksymalnie wykorzystać warunki geograficzne do rozbudowy miast. Stąd wiele wsi i miasteczek leży na zboczach gór, co ma swoje odniesienie w architekturze budynków. Tego elementu, mimo że nie najłatwiejszy do realizacji na tak małej powierzchni, nie mogło u mnie zabraknąć.

Obrazek
Jak już jesteśmy przy wzgórzach... japońskie zamki były tak trudne do zdobycia m.in. dzięki bardzo spasowanym ścianom. Wedle legendy, budowa przebiegała wedle schematu – ekipa inżynierów budowała kawałek ściany, jeśli udało się ją pokonać, szli pod miecz. Jeśli z kolei to żołnierze zawiedli w próbnym szturmie – to oni dawali głowę. I tak do zakończenia budowy. Okrutne? Zapewne. Skuteczne – a jakże. To był także element, którego nie mogłem pominąć, aczkolwiek układanie tile'i pod różnymi kątami jest... żmudne.
Delikatnie napisane.

Obrazek
Trójpoziomowa pagoda.
To jedyny element, gdzie trochę „nagiąłem” prawdę historyczną. Hala z dzwonem Bonshō na dobrą sprawę powinna być osobnym budynkiem – u mnie stanowi parter pagody.

Obrazek
Słupy do trakcji elektrycznej. Jak już wspominałem, przewijały się na bardzo wielu materiałach graficznych z epoki. Jest to najlepszy i najbardiej symboliczny element życia codziennego Japonii na przełomie XIX i XXw., kiedy kraj przechodził bardzo szybką transformację stając się potęgą gospodarczą, polityczną i militarną w regionie.

Obrazek
Sklep z tekstyliami.

Obrazek
Manufaktura garncarska – a właściwie piec do wypieku gliny. Od tej strony może słabo widać, ale z drugiej jest on otwarty z paleniskiem. Pomarańczowa poświata na ściance pochodzi od żółtej i czerwonej żarówki 9V.

Obrazek
Riksza. Na pracy miały znaleźć się dwie, ale nie starczyło miejsca. Oprócz rikszy, na makiecie znalazły się dwa inne wózki transportowe.

Obrazek
Pożegnanie żołnierzy udających się na wojnę.
Statystycznie, prawie jedna czwarta z tych żołnierzy nie wróci do domu (dla porównania straty US Corps oscylowały w okolicy 3,66%).

Obrazek
Żołnierz z gałązką wiśni i „druciakiem”.

Obrazek
Na koniec samolot-latawiec – jak wspomniałem, skojarzenie ze sceną z filmu „Imperium słońca” jak najbardziej akuratne. Screeny z dwóch scen, w których takie modele były pokazane.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#20 Post autor: BHs »

Moi Drodzy, dziękuję Wam za głosy na moją pracę! To był porządny kop motywacyjny przed kolejnym projektem.
A teraz pozostaje już tylko jedna rzecz...
---- !!!SPOILER ALERT!!! ----
W pierwszym poście było zadanie - znalezienie czterech easter eggów, ukrytych na makiecie.
A zatem - rozwiązanie.
---- !!!SPOILER ALERT!!! ----
Nie chcesz wiedzieć, nie czytaj dalej.
---- !!!SPOILER ALERT!!! ----


---- !!!SPOILER ALERT!!! ----
Ostrzegałem :)
---- !!!SPOILER ALERT!!! ----
Odpowiedzi i gdzie ich najlepiej szukać:
1) już na głównym zdjęciu widać jednego intruza - w prawym dolnym rogu, otoczony dwoma psami, z kanału deszczowego wychodzi dziwny szczur... D-0 z Gwiezdnych Wojen;
2) na czwartym zdjęciu jest sprzedawca sushi, obok niego kosze z owocami morza. Jeden krab jest chyba nie z tej bajki. Tak, to krab Sebastian urwał się Arielce;
3) na piątym zdjęciu, na górnym piętrze pagody przysiadł Batman (w tej roli wspomniany na wstępie Christian Bale). Z nieodzownym sushi w ręku;
4) i najtrudniejszy, najbardziej ukryty niepasujący element - kaczuchy! Widać je na siódmym zdjęciu (ogród z lotu ptaka) na samym dole - trzy żółte "rubber ducky".
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21 Post autor: Mestari »

Jak już się wie gdzie to jest, to aż kole w oko, przedtem - nic...

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#22 Post autor: BHs »

Mestari pisze:Jak już się wie gdzie to jest, to aż kole w oko, przedtem - nic...
Znaczy - dobrze dobrane i ukryte :).
Pożyjemy, zobaczymy, może następnym razem też coś "schowam" ;).
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

ODPOWIEDZ