[MOC] UH-34D Seahorse

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] UH-34D Seahorse

#1 Post autor: Maks »

Dzień dobry,

Obrazek

Chciałbym dzisiaj zaprezentować kolejny helikopter w mojej kolekcji. Tym razem wybór padł na nieco starszą maszyną - jest to Sikorsky S-55, znany także jako H-34, pod nazwami Choctaw, Seabat i Seahorse. Od połowy lat 50 do końca lat 60. był to bardzo popularny helikopter, zarówno w użytku cywilnym, jak i wojskowym. Gdy jednak mu się przyjrzycie, zauważycie że mocno się on różni od dzisiejszych maszyn. Ogromny, bulajowaty nos, kabina pilotów wysoko nad ziemią, a tuż nad nią wirnik główny. Dzieje się tak dlatego, że to helikopter jeszcze starej konstrukcji, który w nosie ma zamontowany tłokowy silnik w układzie gwiazdowym, który wałem kardana przechodzącym przez kabinę pilotów napędza śmigło. Wraz z pojawieniem się mniejszych turbin gazowych, możliwe było ich umieszczenie na dachu, co jest dzisiaj standardową konstrukcją każdej maszyny. H-34 miał tak stosunkowo krótką służbę, dlatego, że od początku lat 60. zaczęły go zastępować mające więcej mocy i wygodniejszy układ maszyny turbinowe.

Obrazek

Sikorsky UH-34D Seahorse (1) by [Maks], on Flickr

Obrazek

Sikorsky UH-34D Seahorse (2) by [Maks], on Flickr

Mój model to egzemplarz używany przez amerykańską marynarkę wojenną na przełomie lat 60. i 70. Do budowy akurat takiej wersji przyciągnął mnie jak łatwo się domyśleć kolor, który służy lepszej widoczności podczas misji na kole podbiegunowym. Tutaj kilka zdjęć oryginału:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Galeria Brickshelf będzie tutaj, oczywiście po cenzurze.

http://www.brickshelf.com/gallery/MaksM ... orse/1.jpg tutaj w tym linku można sobie podmienić cyfrę przed .jpg 1 na 2 i tak dalej aż do 15, żeby zobaczyć po kolei wszystkie zdjęcia.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2020-07-16, 19:15 przez Maks, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Rysiek »

Bryła wyszła świetnie :)
Bardzo ciekawa konstrukcja no i ten kolor, udana praca, brawo!

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#3 Post autor: romkoo »

Bardzo podobny do modelu. Podoba mi siê.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#4 Post autor: dirtzone »

Masz umiejętność odwzorowywania nietypowych kształtów z lego, zdecydowanie powinieneś budować samochody :P

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Piękna pomarańczka. Ale ktoś mu przetrącił ogon!
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Fantastyczny! I ten kolor!

Mogę wrzucić na naszego fejsa?
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

Ciamek pisze:Ale ktoś mu przetrącił ogon!
Racja! Trochę szkoda, że nie udało się zachować prostej linii ogona.
Ale poza tym jest sama słodycz :) . Bardzo dobre odwzorowanie i efektowny kolor.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#8 Post autor: Maks »

eric trax pisze:
Mogę wrzucić na naszego fejsa?
Jasne! Dziękuję za wszystkie miłe słowa!

Co do krzywizny ogona, to teraz na zdjęciach zauważyłem, ze faktycznie się to rzuca w oczy, pewnie kiedyś do tego siądę by to zmodyfikować, choć będzie to trudne z uwagi na brak odpowiednich wedge'ów w ofercie lego.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: Mestari »

Nie zauważyłbym gdybyście nie napisali :)
Jest pięknie odwzorowany, choć teraz oczywiście widzę ten ogon...

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#10 Post autor: Jakeof »

Super, bardzo mi się podoba. Może to będzie naiwne pytanie, ale nie doszukałem się tej informacji w poście, więc zapytam - czy kolor to autentyczny pomarańczowy, czy podrasowany w fotoszopie czerwony? ;)

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#11 Post autor: Maks »

Jakeof pisze:Super, bardzo mi się podoba. Może to będzie naiwne pytanie, ale nie doszukałem się tej informacji w poście, więc zapytam - czy kolor to autentyczny pomarańczowy, czy podrasowany w fotoszopie czerwony? ;)
Oczywiście, że prawdziwy pomarańczowy! Nawet jakbym chciał oszukać, to bym nie umiał, bo grafik ze mnie żaden. Na wczesnym etapie zastanawiałem się, czy nie zrobić go jednak czerwonego, bo na niektórych zdjęciach prawdziwa maszyna mocno wpada w ten kolor właśnie no i wtedy mógłbym się cieszyć gotowym modelem zdecydowanie szybciej, bo właściwie nic nie musiałbym dokupować by zrobić go w czerwieni. Ale jak udało mi się kupić pomarańczowe fleksy i bary z clipem, to postanowiłem iść za ciosem. Trochę zamówień na to poszło, ale wszystkie części udało się kupić w polskich sklepach.
Ostatnio zmieniony 2020-07-23, 02:35 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ