Makieta Lego Trains 12V - zagibricks

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#16 Post autor: zagibricks »

Obrazek

Dziś przyszedł do mnie konkretny update do makiety i znów trafiły mi się zestawy, które wyglądają jak nowe - a mają przecież blisko 40 lat!
W sumie przyszło 10 zestawów, z których trzy już miałem wcześniej.

7824 - stacja z 9 figurkami, w zestawie jest kilka elementów, których nigdy nie miałem w rękach (m.in. czerwone włosy, tors pana w kapeluszu, slope z nadrukiem telefonu, bricki z nadrukami lodów). Zaskoczyła mnie spora ilość detali jak na tak stary zestaw - jest ekspres do kawy, skrzynka na listy, ławka, ciekawie zamocowany dach).

7817 - wagon z dźwigiem, miałem go już wcześniej, ale kupiłem go dla pudełka. Drugi pójdzie albo na sprzedaż albo na części.

7838 - bardzo fajny zestaw, pudełko nie ma klapki tylko wysuwa się (tak samo przy w/w stacji). Musiałem przesunąć tory i dźwig o 2 study żeby całość wpasowała się do makiety.

7835 przejazd oraz 7864 transformator (to już mój czwarty, a będę korzystał tylko z dwóch) będą na sprzedaż.

7860 - sygnalizacja świetlna. Nareszcie udało mi się dorwać, jeszcze nie sprawdziłem jak to działa, wydaje mi się, że jedna sztuka na tej makiecie mi wystarczy.

7867 - latarnie. Również ciężko dostępne, niestety bez pudła, ale kompletne i sprawne.

7821 - wagonik z robotnikami naprawiającymi latarnie, świetnie się wpasował do 7760. No i jest tu jedna latarnia, niestety fabrycznie bez klocka z żarówką i kabla, ale mam te elementy w zapasie.

No i na koniec dwa pociągi - 7735 oraz 7745, jeszcze nie zabrałem się za nie. 7745 ma już nieco nowocześniejszy design, bardziej podchodzi wg mnie pod klimat późniejszych 9v.

Do tego jeszcze kilka dodatków: zwrotnice, przyciski, dwa zielone bp.
Jak wszystko będzie zamontowane to wrzucę fotki z aktualnym stanem makiety.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: wielkamucha »

zagibricks pisze:trafiły mi się zestawy, które wyglądają jak nowe - a mają przecież blisko 40 lat!
Brawo Ty! Super. Najgorsza rzecz, to właśnie widoczne ślady zużycia/wieku na klockach. Moim zdaniem kondycja klocków potwierdza, co koledzy piszą na Forum - że jednak dawniej te klocki były zupełnie innej jakości... To też bardzo korzystne świadectwo o sprzedających - że sprzedawane przez nich przedmioty były naprawdę w dobrym stanie.
zagibricks pisze: Zaskoczyła mnie spora ilość detali jak na tak stary zestaw - jest ekspres do kawy, skrzynka na listy, ławka, ciekawie zamocowany dach
To właśnie piękno i czar tych zestawów z lat 80-tych i początku 90 - z kilku "normalnych" klocków było zbudowane całe multum ciekawych rzeczy. Na pierwszy rzut oka zestawy wydawały się puste, ale jak się przyjrzało, to miały dużo szczegółów, często bardzo fajnie oddanych. Oprócz tego, w tamtych czasach LEGO robiło fajne "gotowe" elementy i wielka szkoda, że one już nie wrócą...
zagibricks pisze:7860 - sygnalizacja świetlna. Nareszcie udało mi się dorwać, jeszcze nie sprawdziłem jak to działa, wydaje mi się, że jedna sztuka na tej makiecie mi wystarczy.

7867 - latarnie. Również ciężko dostępne, niestety bez pudła, ale kompletne i sprawne.
Oświetlenie makiety to super sprawa - nic tak nie "robi klimatu", jak miniaturowe latarnie, światła samochodów czy światła w domach, które oświetlają makietę "po zmroku", jak zgasisz światło w pokoju :)

Może głupio to zabrzmi, ale cieszę się Twoim szczęściem :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#18 Post autor: Szygalew »

Może głupio to zabrzmi, ale cieszę się Twoim szczęściem :)
Ładnie powiedziane. I faktycznie..., musisz mieć, @Zagibricks, niesamowitą frajdę, że to idzie do przodu. I fajnie, że idzie. Gratuluję pozytywnego kuźla! Może kiedyś uda się to gdzieś zobaczyć "na żywo"..

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#19 Post autor: zagibricks »

Frajda jest ogromna, zwłaszcza że to naprawdę ciężko dostępne zestawy i dochodzi tu ten aspekt kolekcjonerski. W sumie jest to realizacja takiego abstrakcyjnego marzenia z dzieciństwa, gdzie patrząc na te kolejowe makiety z katalogów chciało się mieć chociaż jeden pociąg, a wszystkie sety z serii to już totalny kosmos!
Wczoraj dosłownie cały dzień składałem, całość zaczyna wyglądać lepiej, ale jest jeszcze dużo pracy. Początkowo nie myślałem o tym, ale teraz wydaje mi się, że faktycznie warto byłoby to zabrać na jakąś wystawę.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#20 Post autor: stpman »

No to czekamy na kolejną porcję zdjęć :)

A można zapytać, gdzie szukasz tych zestawów?
Bricklink? eBay ?
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#21 Post autor: zagibricks »

stpman pisze:No to czekamy na kolejną porcję zdjęć :)

A można zapytać, gdzie szukasz tych zestawów?
Bricklink? eBay ?
Wszędzie gdzie się da tak naprawdę, ale bardzo mocno się zdziwiłem gdy wpadłem na pomysł tej makiety i przejrzałem wszystkie nasze polskie serwisy - okazało się, że z 48 zestawów na sprzedaż u nas nie ma ANI JEDNEGO! Wizja zebrania całości to była jakaś abstrakcja. Natomiast rynek niemiecki prezentuje się zdecydowanie lepiej i tam najlepiej szukać.
Aczkolwiek sporo moich kupiłem w Polsce od znajomych z kręgów Lego, ale też zdarzyło mi się zapytać kogoś kto sprzedaje inne oldschoolowe sety i dwa razy okazało się, że mieli też te Trainsy, tylko nie były wystawione. To jest też generalnie dobry sposób na trafienie fajnej okazji, która mogłaby zostać szybko sprzątnięta sprzed nosa.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#22 Post autor: zagibricks »

Wrzucam aktualne zdjęcie:

Obrazek

Aktualnie brakuje jeszcze 10 zestawów: stacja, suwnica, przejazd, 2 małe wagony Shell, 4 pociągi i rozdzielacz wagonów. Dodatkowo 4 sety wymagają dokompletowania.

Są 4 zwrotnice elektryczne. Pozostałe (póki co 2) manualne i tory wychodzące od nich będą kończyły się ślepo - będą na nich ustawione pociągi, które nie poruszają się.
W sumie na makiecie będzie aż 14 pociągów - to sporo jak na takie wymiary, ale poruszać będzie się tylko 6 z nich. Nie będę motoryzował tych, które nie są wyposażone w silniki i nie będę też odpalał tych na 4,5v oraz tych z czerwonymi silnikami, bo to droga i ciężko dostępna sprawa - tzn pewnie raz na jakiś czas zrobią rundkę jedynie.

Finalnie z jednej strony będzie jezioro i las, w środku ulice starego typu (jasnoszare, bez białej linii na poboczu), a co będzie po drugiej stronie jeszcze nie wiem - myślałem o takim cmentarzysku pociągów gdzie stałoby obok siebie kilka i rabusie rozbieraliby je na części - ale to wyjdzie w praniu.
Na pewno brakuje jeszcze sporo zielonych bp - jak uda się je dołączyć to całość zacznie już naprawdę fajnie wyglądać.
Ostatnio zmieniony 2020-10-01, 18:01 przez zagibricks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#23 Post autor: stpman »

Ładnie ta makieta Ci rośnie :)
Brakuje jeszcze baseplat'ów, ale nadal ma swój urok :)
Czekam na rozwój wydarzeń :)

P.S zazdroszczę miejsca do rozstawienia makiety na stałe, ja muszę zawsze wszystko chować...
Ostatnio zmieniony 2020-10-01, 18:50 przez stpman, łącznie zmieniany 1 raz.
Ride Your Way!

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#24 Post autor: wielkamucha »

stpman pisze: zazdroszczę miejsca do rozstawienia makiety na stałe, ja muszę zawsze wszystko chować...
Tego to mu chyba większość zazdrości... :) Jak rozkładam swoją stację, to już nawet po przekątnej dywanu się nie mieszczę, a tylko na nim mogę się "rozwalić"... Taki pusty kąt to super sprawa.

Fajnie to wygląda - ale nie myślałeś, żeby skołować jakieś zestawy z serii Town z tamtego czasu? Nabrałoby by to wszystko życia i kolorytu :)
Przypuszczam, że niebieskie i zielone płyty nie są takim problemem, jak drogowe. Idzie je jakoś zdobyć, czy to dosłownie poszukiwania "świętego Graala"?

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#25 Post autor: zagibricks »

wielkamucha pisze:Fajnie to wygląda - ale nie myślałeś, żeby skołować jakieś zestawy z serii Town z tamtego czasu? Nabrałoby by to wszystko życia i kolorytu :)
Przypuszczam, że niebieskie i zielone płyty nie są takim problemem, jak drogowe. Idzie je jakoś zdobyć, czy to dosłownie poszukiwania "świętego Graala"?
Z niebieskimi nie ma problemu, a z zielonymi gorzej, bo występowały w różnych odcieniach. Bardzo stare są takie mocno ciemne, różnią się widocznie od tej klasycznej zieleni - widać to u mnie na zdjęciu w miejscu gdzie są 3 płyty między przejazdami. Najrozsądniej byłoby zamówić bezpośrednio od Lego pod projekt, ale długo bym czekał, poza tym nie wiem jeszcze do końca jak je rozplanować więc wolę stopniowo no i nowe płyty mogą być po prostu zbyt nowe przy tych starociach, aczkolwiek większość tych zestawów jest w stanie perfekcyjnym.

Co do Town - myślałem o tym, ale i bez tego na makiecie będzie już tłoczno. Bardziej jakieś pojazdy bym wrzucił na ulice niż domki. Generalnie najlepiej byłoby rozbudować całość i faktycznie dorzucić sety z Town, ale to już zabawa na długi czas żeby to wszystko wyszukać, a przyznam szczerze, że wkręciłem się na maxa ostatnio we własne konstrukcje i wolałbym ten czas przeznaczyć na segregację elementów i pobudowanie czegoś swojego.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#26 Post autor: eric trax »

Mam nadzieję, że zabierzesz to wszystko na jakąś wystawę. To będzie perła, którą warto się chwalić!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#27 Post autor: zagibricks »

eric trax pisze:Mam nadzieję, że zabierzesz to wszystko na jakąś wystawę. To będzie perła, którą warto się chwalić!
Chętnie zabiorę całość na jakąś wystawę, to rzeczywiście może być coś ciekawego. Problematyczne jest niestety rozpinanie torów - podkłady bardzo lubią pękać i trzeba to robić z dużą ostrożnością! W sumie dobry tip: odpinając tor od podkładu trzeba nim delikatnie poruszać na boki - natomiast środkowych podkładów w ogóle nie polecam odpinać.

Przed chwilą odebrałem z paczkomatu kolejne starocie więc kolejny mały kroczek do przodu:

Obrazek
Obrazek

7710 - czyli budżetowy pociąg bez zmotoryzowania z 1980 roku. Dla wielu osób to był na pewno świetny set na start - lokomotywa, 2 wagony, koło z torów, mała stacja i aż 5 figurek - czego chcieć więcej? Można zmotoryzować go zarówno na 4.5, jak i na 12v. Lokomotywa taka trochę uboga, bez drzwi, ale za to wagoniki w bardzo fajnej kolorystyce.

Do tego dostałem jeszcze dwie zwrotnice 4.5, których chyba nikt nigdy nie użył oraz krzyżówkę 4.5 - tych dodatków nie użyję na makiecie, ale z kolekcjonerskiego pkt widzenia fajnie, że są.

Oprócz tego jeszcze sporo torów prostych i zakrętów.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#28 Post autor: zagibricks »

Obrazek
Obrazek

Zestaw jednak dużo fajniejszy niż myślałem, taki całkiem zgrabny, a mała stacja idealnie łączy się z tą z 7740 tworząc jedną, dużą platformę - nie pomyślałem o tym wcześniej.

No i dziś już oficjalnie mogę ogłosić, że 14 listopada o godz. 20:00 na TVN będziecie mogli zobaczyć moje (i mojej narzeczonej) poczynania w programie Lego Masters!

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#29 Post autor: wielkamucha »

Lokomotywka może bez drzwi, ale właśnie przez to chyba nawet fajniejsza - bardziej przypomina takie prawdziwe tendrzaki przemysłowe (np. TKh/Ferrum - popatrz np. na filmy z parowozjad w Wolsztynie). Mnie się bardziej podoba właśnie taka.
Kolorystyka wagonów jak w kolejce podmiejskiej, ale może być. W sumie, im bardziej im się przyglądam, tym bardziej widzę fragment "cyku-cyku" kolegi DawKub1922 - może przez te okna i kolory?

Sposób mocowania podkładów do szyn to duża wada tego systemu. Takie elementy uwielbiają się łamać, zwłaszcza po kilku latach - znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie zwykłych studów.
Jeśli byś zamierzał użyć tej krzyżówki (podobna była w systemie 9V), to może przydałoby się podeprzeć środek skrzyżowania jakimś dodatkowym podkładem lub płytką 8x8?

Ogólnie, fajnie jest!
Ostatnio zmieniony 2020-10-19, 07:52 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#30 Post autor: zagibricks »

@wielkamucha to jest krzyżówka 4.5, ona do 12v nie pasuje. Do 12 jest inna krzyżówka, którą też mam, ale na makiecie w obecnej formie niestety nie ma na nią miejsca więc nawet o tym nie myślałem.
Do lokomotywy bez drzwi jestem już w pełni przekonany!

ODPOWIEDZ