Strona 1 z 2

[MOC] Heimdall

: 2020-08-31, 15:28
autor: lechkulina
Cześć,

Dzisiaj Kenny (żółty kosmonauta) odebrał kluczki do swojego nowego statku - Heimdalla. W związku z tym chciałbym wam zaprezentować kilka szczegółów z nim związanych zanim wyruszą wraz z Bennym włóczyć się po galaktyce.

Historia
Heimdall jest statkiem rekonesansowym. Napędza go jeden, ale bardzo potężny silnik termo-nuklearny (ciągnie się pod całym kadłubem) wyprodukowany przez firmę BST (Benny Space Technologies). Jest on sprzężony z kolektorem cząsteczek wysoko-energetycznych zlokalizowanym pod kokpitem. Jest on używany do uzupełnianiu zapasu paliwa podczas długich misji. Aby rozproszyć ogromne ilości ciepła (głównie nadmiary) z rdzenia reaktora, pod kadłubem i skrzydłami została zamontowana seria paneli termo-zrzutu. Będąc statkiem rekonesansowym został on wyposażony w sieć dokładnych czujników pod kokpitem i dodatkowo serie dział jonowych, no wiecie, tak na wszelki wypadek....

Statystyka
Model zbudowany w fizycznych części.
Liczba części: 7441 pieces
Wymiary: 770mm x 280mm x 11mm

Projekt
Zajęło mi ponad 5 miesięcy aby go zaprojektować i zbudować. Ogromną inspiracją były dla mnie artworki Michal Kusa. Szczególnie blokowanie kolorów i wcięcia w projektach jego latających skrzydeł były miejscem, od którego rozpocząłęm budowę. Po drodze zacząłem przesuwać się w innym kierunku aby bardziej dostosować go do wizji i pomysłów jakie kłębiły się po mojej głowie lub po prostu aby dodać konkretne elementy - jak np. panele termo-zrzutu zaczerpnięte z serii książek Hamiltona.

Było wiele śmiesznych problemów po drodze nie tylko związanych z geometrią czy blokowaniem kolorów (jak np. wypełnić lukę o wysokości płytki i szerokości dwóch...), ale przede wszystkim bardzo dużo wytrzymałościowych, aby utrzymać tę latającą mozaikę w jednym kawałku. Wspomniane wcześniej panele pod skrzydłami tak naprawdę stanową ramiona pająka podtrzymującego skrzydła (bardzo niewygodnie, ale spokojnie można go też obróci o 180*), czy konstrukcja suwnic, które łączą te ramiona z rdzeniem statku, czy w końcu sam rdzeń zbudowany z przeplatanych clip-barów itd... ogólnie wymagało to wiele przerabiania i testowania, ale koniec końców miałem z tego super ubaw :)

Instrukcje
Jeżeli ktoś jest ciekaw jak Heimdall jest zbudowany lub chce po prostu podpatrzeć jakąś mam nadzieję przydatną technikę to stworzyłem model w studio bazując na faktycznym modelu. Powinien on być wygodniejszy niż klasyczne instrukcje krok-po-korku - Użycie równolegle starszych i nowszych mouldów istniejących części jest zamierzone i ważne. Możecie ją pobrać stąd https://github.com/lechkulina/Heimdall

Pełna galeria http://www.flickr.com/photos/147862201@ ... 5784794408
Galeria WIP http://www.flickr.com/photos/147862201@ ... 3634763282

Dość gadania, zdjęcia:

ObrazekHeimdall - Back by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Back starboard side by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Back port side by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Engine's nozzle and fuel injectors by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Front by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Front port side by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Cockpit by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Front closeup by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Top by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Bottom by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - Thermo-dump panels closeup by Lech Kulina, on Flickr

ObrazekHeimdall - I just love this shot :) by Lech Kulina, on Flickr


Pozdrawiam

lech

: 2020-08-31, 18:21
autor: eric trax
Za ten model powinieneś otrzymać dożywotni order mistrza snotu w życiu bym nie wpadł na niektóre połączenia. Widać, że masz do tego talent. Statek wygląda fenomenalnie

: 2020-08-31, 19:27
autor: Szygalew
Przychylam się do opinii Erica Traxa. Order się należy jak najbardziej. Szczególnie mi się podoba geometria "karoserii" w okolicach żółtego wylotu silnika. Fajnie tam pokombinowałeś (co, oczywiście, nie znaczy, że gdzie indziej nie :)). A z dziobu jesteś zadowolony?

: 2020-08-31, 21:51
autor: DonBolano
Ależ to jest piękne!

: 2020-08-31, 23:20
autor: wielkamucha
Podstawowe pytanie: to jest prawdziwe, czy wirtualne?
Bo zdjęcia wyglądają bardzo realnie...

Karoseria "obleci", choć "malunek" przy użyciu klocków wygląda zacnie. :D Jednak prawdziwy opad szczeny to dysza silnika - po prostu MEGA CZAD!!! Z czego są te żółte łopatki dyszy wylotowej? Możesz wrzucić zdjęcie samego silnika - najlepiej bez tego niebieskiego "żelastwa"? :D

Pleeeezeeee…

P.S. Poza orderem mistrza SNOTa Kolega powinien otrzymać tytuły Bohatera Złotego Studa i Zasłużonego Budowniczego. :)

: 2020-09-01, 02:20
autor: lechkulina
eric trax pisze:Za ten model powinieneś otrzymać dożywotni order mistrza snotu w życiu bym nie wpadł na niektóre połączenia. Widać, że masz do tego talent. Statek wygląda fenomenalnie
Wielkie dzięki eric trax bardzo się cieszę, że ci się podoba! Tym snot-orderem to mnie rozwaliłeś :)
Szygalew pisze:Przychylam się do opinii Erica Traxa. Order się należy jak najbardziej. Szczególnie mi się podoba geometria "karoserii" w okolicach żółtego wylotu silnika. Fajnie tam pokombinowałeś (co, oczywiście, nie znaczy, że gdzie indziej nie :)). A z dziobu jesteś zadowolony?
Szygalew dzięki wielkie, mi też podoba się jak wyszedł ten tyłek, szczególnie po ostatnich zmianach na przysłowiowe 5 minut przed końcem (ścięcie pod kątem i fazowanie wokół dyszy silnika).

Jeżeli chodzi o dziób to jeżeli bym był z niego niezadowolony to pewnie jeszcze bym nad nim pracował bo OCD by mnie dręczyło :) W zamyśle pod kokpitem miały zaczynać się greebles, które wchodziły by do środka statku i wychodziły na jego końcu, robiąc wrażenie, że ciągną się przez całą jego długość.
DonBolano pisze:Ależ to jest piękne!
Dzięki DonBolano :)
wielkamucha pisze:Podstawowe pytanie: to jest prawdziwe, czy wirtualne?
Bo zdjęcia wyglądają bardzo realnie...
Tak, statek jest prawdziwy - w załączniku jeden z WIPów. Model w studio zrobiłem na bazie fizycznego modelu, nie odwrotnie. Dzięki za zwrócenie na to uwagi, dodam info o tym w opisie na flickrze.
wielkamucha pisze: Karoseria "obleci", choć "malunek" przy użyciu klocków wygląda zacnie. :D
Ten malunek był jedna z przyczyn dlaczego konstrukcja poszczególnych sekcji, z których składają się skrzydła tak się skomplikowała. Od początku nie chciałem robić maskownic czy robić blokowania kolorów przez nakładanie klocków na siebie. To wymusiło "wyrzeźbienie" każdej małej sekcji z osobna i później zgranie jej ze sobą. Później wszystko się rozsypało i walczyłem długo aby zmusić te skrzydła do pozostania w poziomie. To jest jeden ze starych WIPów, który pokazuje środek skrzydeł. Ostatecznie ta konstrukcja trochę się zmieniła, kiedy z czasem udawało mi się znaleźć dodatkowe i bardziej solidniejsze połączenia, ale pokazuje ogólnie co siedzi w środku.

ObrazekHeimdall's port side wing - internal structure by Lech Kulina, on Flickr

wielkamucha pisze: Jednak prawdziwy opad szczeny to dysza silnika - po prostu MEGA CZAD!!! Z czego są te żółte łopatki dyszy wylotowej? Możesz wrzucić zdjęcie samego silnika - najlepiej bez tego niebieskiego "żelastwa"? :D
Dzięki, geometria silnika to było jedno z myślę fajniejszy odkryć podczas budowy. Te łopatki to 28220 Large Figure Armor Plate Small Ich górna część to trapez o fazowany brzegach, który umożliwia ściągniecie ich razem w kształt stożka.

Sam silnik:
ObrazekHeimdall's engine - nozzle and fuel injectors by Lech Kulina, on Flickr
ObrazekHeimdall's engine - fuel lines by Lech Kulina, on Flickr
wielkamucha pisze: P.S. Poza orderem mistrza SNOTa Kolega powinien otrzymać tytuły Bohatera Złotego Studa i Zasłużonego Budowniczego. :)
Jeszcze raz wielkie dzięki :)

Pozdrawiam

lech

: 2020-09-01, 03:42
autor: Jellyeater
Mam mieszane uczucia. Super SNOT. Ale sam statek to taki nie budzący żadnych emocji u mnie. :-(

: 2020-09-01, 11:05
autor: martinb
Ależ to jest świetne! Na Ideasy dawaj!

: 2020-09-01, 12:34
autor: lechkulina
Jellyeater pisze:Mam mieszane uczucia. Super SNOT. Ale sam statek to taki nie budzący żadnych emocji u mnie. :-(
Spoko Jellyeater, różne są gusta i o nich się nie dyskutuje. W przypadków statków kosmiczny jest taka różnorodność, że zawsze to co jednemu się podoba drugiemu już nie :)
martinb pisze:Ależ to jest świetne! Na Ideasy dawaj!
Dzięki martinb! Obawiam się, że limit części trochę przekroczyłem ;)

Pozdrawiam

lech

: 2020-09-01, 19:16
autor: eric trax
Jellyeater pisze:Mam mieszane uczucia. Super SNOT. Ale sam statek to taki nie budzący żadnych emocji u mnie. :-(
Takie sprawia pierwsze wrażenie. Jest bardzo sterylny jak na standardy statków kosmicznych :) To jeden z tych modeli które dopiero po przyjrzeniu się robią wow.

: 2020-09-01, 21:51
autor: wielkamucha
Oj, ten silnik będzie mi się śnił po nocach... dopóki sam czegoś podobnego nie zbuduję... :D
Te czerwone rury i ciemnoszare "trąbki" między nimi przywodzą mi na myśl dzbanowe komory spalania pierwszych silników odrzutowych. Czyżby jakieś inspiracje?

Na szczęście wskazane przez Ciebie 28220 są dostępne w PL w miarę "rozsądnych" cenach - więc można będzie coś zbudować... :)

Dziękuję za fotki!

: 2020-09-01, 22:05
autor: Taausz
Im dziwniejszy statek tym bardziej mi się podoba :) Bardzo zwariowana konstrukcja

: 2020-09-02, 13:23
autor: lechkulina
Jest bardzo sterylny jak na standardy statków kosmicznych :).
Gładka powierzchnia z tylko wydzielonymi sekcjami odsłoniętej mechaniki tam gdzie była by najbardziej sensowna była jednym z zamierzeń tego projektu. Ubzdurałem sobie takie rozwiązanie, pewnie dlatego, że oglądałem sporo zdjęć "latających skrzydeł", m. in. niemieckiego Hortena (jak go odwrócicie o 180* to zobaczycie pewne podobieństwo w kształcie skrzydeł).
Oj, ten silnik będzie mi się śnił po nocach... dopóki sam czegoś podobnego nie zbuduję... :D
Te czerwone rury i ciemnoszare "trąbki" między nimi przywodzą mi na myśl dzbanowe komory spalania pierwszych silników odrzutowych. Czyżby jakieś inspiracje?
Tutaj akurat najpierw przyszła estetyka - starałem się wypełnić przestrzenie pomiędzy "łopatkami". Jak trafiłem na megafony i rożki do lodów to narodził się pomysł na wtryskiwacze/pompy paliwowe i te czerwone rury, które wchodzą w głąb statku. Później dodałem małe fragmenty tych czerwonych rur tuż przy brzegach wycięcia kadłuba (widać do dobrze na zdjęciach od dołu), aby zrobić wrażenie, że linie paliwowe idą przez całą długość statku.
Na szczęście wskazane przez Ciebie 28220 są dostępne w PL w miarę "rozsądnych" cenach - więc można będzie coś zbudować... :)

Dziękuję za fotki!
Spoko, mam nadzieję, że te moje wypociny na coś się przydadzą.
Im dziwniejszy statek tym bardziej mi się podoba :) Bardzo zwariowana konstrukcja
Dzięki Taausz!

Pozdrawiam

lech

: 2020-09-02, 18:53
autor: Deckard Cain
Robi wrażenie. I to piękne molekularne poszycie statku.
Czy posiłkowałeś się jakimiś programami komputerowymi przy projektowaniu?

: 2020-09-03, 12:14
autor: lechkulina
Deckard Cain pisze:Robi wrażenie. I to piękne molekularne poszycie statku.
Czy posiłkowałeś się jakimiś programami komputerowymi przy projektowaniu?
Dzięki Deckard :) Nie, cały statek, wraz ze wszystkimi prototypami powstawał od początku realnie. Model w studio zrobiłem przez rozłożenie statku na części pierwsze i złożenie go ponownie tym razem robiąc jego wirtualnego odpowiednika. Jak daleko zmienił się od pierwszych prototypów, pokazuje poniższe zdjęcie. Jest to jeden z pierwszych nieudanych kawałków skrzydeł kiedy miały jeszcze grubość 3 studów. Dzisiaj go znalazłem, a myślałem, że już go dawno rozłożyłem :)

Pozdrawiam

lech