[MOC] Ciężarówka górnicza PAR 4XV3

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Ciężarówka górnicza PAR 4XV3

#1 Post autor: qumaty »

Przedstawiam ciężarówkę górniczą o nazwie PAR (pneumatic automatic reduction) 4XV3. Inspiracją były maszyny takie jak CAT 797F, BELAZ 75710 i inne podobne im.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dane techniczne:
Napęd: 2 Xl
Skręt: 1 m
Napęd kompresora: 1 m
Sterowanie zaworem pneumatycznym odpowiedzialnym za wysyp wywrotki oraz napełnianie akumulatora pneumatycznego: 9V old motor
Odbiornik podczerwieni: x2
Zasilanie: akumulator 8878
Waga: 4,2 kg
Długość: 47 cm
Szerokość: 33 cm
Wysokość: 23 cm
Światełka LED: x2


Ciężarówka wyposażona jest w napęd na 4 koła z centralnym dyferencjałem oraz w skrzynię biegów przełączaną automatycznie w momencie napotkania oporu. Do przełączania między dwoma biegami wykorzystałem moment obrotowy, który tworzą dwa silniki Xl podłączone szeregowo osadzone w kołysce. Dzięki temu podczas obciążenia mogę się obracać w pewnym zakresie. Są one połączone z przełącznikiem pneumatycznym.
Obrazek
Na zdjęciu powyżej widać, że w momencie braku obciążenia gumka recepturka utrzymuje zawór w pozycji wyjściowej, czyli biegu z mniejszym przełożeniem. W momencie jazdy do przodu i napotkaniu oporu kołyska obraca się w przeciwną stronę ruchu wskazówek zegara patrząc od frontu pojazdu i linka poprowadzona przez zblocze powoduje zmianę położenia zaworu oraz przekazanie ciśnienia do siłowników, które zmieniają bieg.
Obrazek


W przypadku redukcji na biegu wstecznym kołyska obraca się w przeciwną stronę, a za zmianę położenia zaworu odpowiada bezpośrednio łańcuszek.
Obrazek


Cały układ pneumatyczny zasilany jest kompresorem z automatycznym zaworem powodującym wyłączenie go przy odpowiednim ciśnieniu w układzie.
Obrazek
(Dodatkowym urozmaiceniem 2 z 4 wentylatorów są wprawiane w ruch. Jeden połączony jest z silnikiem od kompresora, natomiast drugi z mechanizmem skrętu przedniej osi.)

Układ może być również zasilany z wcześniej napełnionego akumulatora pneumatycznego, którego rolę pełni niebieski air tank zaślepiony z jednej strony.
Obrazek
Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest momentalne przełączenie biegu bez obawy na zblokowanie się kół zębatych. Jednak jest on efektywny do dwóch zmian, potem należy na chwilę przełączyć zawór na pozycję wysypu wywrotki, aby załączył się kompresor i ponownie przełączyć na pozycję napełniania akumulatora.

Zawieszenie pojazdu jest w pełni amortyzowane. Z przodu niezależny układ zawieszenia, natomiast z tyłu sztywny most przymocowany do obrotnic, które są amortyzowane.
Obrazek
Obrazek


Wysyp wywrotki:
Obrazek
Obrazek


Wnętrze kabiny:
Obrazek
Obrazek
W kabinie zainstalowane jest również światełko pulsujące w momencie przełączania przełącznika pneumatycznego z wykorzystaniem oświetlenia z zestawu 8480.




Z góry przepraszam jeżeli pojawiły się błędy edytorskie, ale jest to mój pierwszy post na forum.
Ostatnio zmieniony 2020-09-29, 11:15 przez qumaty, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Jak dla mnie, to ta ciężarówka jest za kolorowa i nie wiem czy to spowodowane brakiem budulca, czy zabieg celowy. Przez tą pstrokaciznę nie wiem czy patrzeć na funkcje czy na wygląd? Z jednej strony działają jakieś wentylatory, każdy z osobna, a 2 są jako atrapy. Wg mnie powinny działać wszystkie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: qumaty »

legosamigos, Masz rację z brakiem budulca, zwłaszcza w przypadku samej wywrotki, która mocno odbiega od reszty tą czerwienią, dlatego też zastosowałem szare panele po bokach, żeby trochę nadać akcentów, które będą wspólne dla całej konstrukcji. Jeżeli chodzi i resztę to pomijając też ograniczony zasób części w jednym kolorze to w sumie spodobało mi się to połączenie niebieskiego, żółtego i ciemno-szarego. Faktycznie może trochę przesada z ilością zastosowanych kolorów, ale myślę, że to też kwestia gustu. Co do wentylatorów to początkowo miały być czysto dekoracyjne bez napędu, jednak po instalacji głównych podzespołów zostało trochę miejsca ,,pod maską''. Próbowałem zrobić napęd dla wszystkich czterech, ale albo gumki recepturki były za luźne, albo za ciasne i żaden wentylator się nie kręcił i niepotrzebne obciążenie szło na silnik od kompresora.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

qumaty pisze:Faktycznie może trochę przesada z ilością zastosowanych kolorów, ale myślę, że to też kwestia gustu.
legosamigos pisze:Jak dla mnie, to ta ciężarówka jest za kolorowa i nie wiem czy to spowodowane brakiem budulca, czy zabieg celowy.
Wyszło trochę Pakistani Dump Truck :)

Obrazek

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: qumaty »

M_longer, Na hinduski rynek ;)
Trochę wyobraźni!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

A mi się podoba ta hinduska ciężarówka. Wreszcie jakiś polot a nie tylko idealne modele redukcyjne. Fajnie rozwiązałeś to przełączanie biegów. Ile gram jest w stanie wywrócić paka?
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: qumaty »

eric trax pisze: Ile gram jest w stanie wywrócić paka?
Na filmie załadowałem ją do 1400 gram. Dużym ograniczeniem jest nastawa autozaworu kompresora, nie chciałem za bardzo przeciążać silniczka medium, który go zasila. Oczywiście zawsze można go podregulować. Znaczenie ma też rozmieszczenie ładunku, im bliżej końca wywrotki tym siłowniki mają lżej.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

qumaty pisze:...Faktycznie może trochę przesada z ilością zastosowanych kolorów, ale myślę, że to też kwestia gustu...
No tak kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje :) W mój gust jednak nie przemawia ta hinduska wywrotka
Ostatnio zmieniony 2020-09-30, 08:59 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Mi się podoba. Zwłaszcza ta niejednolita kolorystyka. :)
A z detali najlepsze są te proporczyki z tyłu.
Ostatnio zmieniony 2020-09-30, 10:45 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#10 Post autor: Aleksander Spyra »

Szkoda że wszyscy skupiają się na kolorystyce, bo model jest ambitny i użyte przez Ciebie mechanizmy są bardzo ciekawe.
Nieźle to wszystko poupychałeś, model jest duży ale przeniesienie napędu też niemałe. Ciekawi mnie skrzynia, nie wiem czy widziałeś, ale Sariel i ZEROBRICKS ostatnio pokazali światu automatyczne skrzynie na nowych wybierakach do sprzęgieł. Obie mają jednak problem z płynną zmianą i skaczą przy zmianie, bo po wysprzęgleniu silnika znika obciążenie. U Ciebie pneumatyka opóźnia zmianę biegu, jak się to sprawuje? I jak to działa kiedy jedziesz do tyłu?
Widzę dużo detali, fajnie to wygląda. A co do wiatraków, to chyba lepiej by było gdyby wszystkie kręciły się razem ;)

Dobry debiut!

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: qumaty »

Zozoleon pisze:Ciekawi mnie skrzynia, nie wiem czy widziałeś, ale Sariel i ZEROBRICKS ostatnio pokazali światu automatyczne skrzynie na nowych wybierakach do sprzęgieł. Obie mają jednak problem z płynną zmianą i skaczą przy zmianie, bo po wysprzęgleniu silnika znika obciążenie. U Ciebie pneumatyka opóźnia zmianę biegu, jak się to sprawuje? I jak to działa kiedy jedziesz do tyłu?
Ogólnie bieg wsteczny jest rozwiązany poprzez bezpośrednią dźwignię za pośrednictwem łańcuszka, natomiast, żeby przełącznik pneumatyczny zmieniał położenie również przy zmianie kierunku jazdy jest linka przełożona na zbloczu. Czyli przy zmianie kierunku obrotu kołyski z silnikami kierunek zmiany położenia zaworu pozostaje ten sam co w przypadku biegu wstecznego.
Z minusów to czasem trzeba na chwilę zmienić kierunek jazdy, żeby przełącznik powrócił na pozycję wyjściową.
Co do płynności zmiany biegów, w przypadku zwykłego trybu pracy, czyli na bezpośrednim zasilaniu z kompresora czasem trzeba poczekać chwilę na zmianę biegu. Tarcie samego mechanizmu zmiany biegów jest na tyle wysokie, że potrzebne jest całkiem spore ciśnienie w układzie, jednak gdy zostanie ono uzyskane, przełożenie następuje bardzo szybko. Chociaż zdarzają się też sytuacje kiedy chwilowo występuje międzybieg i koła zębate czasem dadzą o sobie znać w postaci zgrzytów. W przypadku, gdy system zasilany jest z akumulatora pneumatycznego dzięki wysokiemu ciśnieniu na wstępie zmiana następuje błyskawicznie. Ciśnienie zebrane w akumulatorze starcza zwykle na dwie zmiany. Zwykle kompresor sam się nie włączy bo w układzie nadal jest wystarczające ciśnienie, aby autozawór pozostawiał kompresor wyłączony. Wtedy najlepiej na chwilę włączyć tryb podnoszenie paki, żeby opróżnić air tank i ponownie włączyć napełnianie.
W założeniu miała być to typowo pancerna skrzynia i tak jest. Prędzej połamie się koło zębate lub wał kardana niż pojawią się zgrzyty. Więc raczej do zastosowania w wolniejszych, ale mocniejszych maszynach dlatego myślę, że do takich celów szybkości przełożenia wystarcza.
Mam nadzieję, że wyczerpująca odpowiedź ;)

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#12 Post autor: Aleksander Spyra »

Wyczerpująca i wnikliwa :) Zaciekawiłeś mnie, może podłubię własną wersję...

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: qumaty »

Zozoleon pisze: może podłubię własną wersję...
A jak najbardziej proszę się częstować pomysłem ;) Fajnie byłoby zobaczyć nowe odsłony tego rozwiązania.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#14 Post autor: dmac »

Pakistańska kolorystyka zdecydowanie nie dla mnie, ale wielkie brawa za ambitne rozwiązania techniczne. Sugerowałbym tylko dodanie jakiegoś hamulca do mechanizmu podnoszenia (a raczej opuszczania) paki, żeby nie opadała jak kamień.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

qumaty
Posty: 13
Rejestracja: 2019-08-23, 09:31
Lokalizacja: Kutno
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: qumaty »

dmac pisze: Sugerowałbym tylko dodanie jakiegoś hamulca do mechanizmu podnoszenia (a raczej opuszczania) paki, żeby nie opadała jak kamień.
Już trochę nad tym myślałem i wpadłem na pomysł aby wszystkie wyjścia z siłowników spiąć do jednego wyjścia, a na końcu dać lekko zaciśnięty wężyk, który spowoduje opóźnienie wypychania powietrza z cylindrów.

ODPOWIEDZ