[Idea] Wirtualny pivot w małej skali

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[Idea] Wirtualny pivot w małej skali

#1 Post autor: SaperPL »

Zbadałem właśnie temat wirtualnego pivotu skrętu kół w wersji mini.

Udało mi się zrobić coś co jest w miarę funkcjonalne i może będzie nadawało się do ładniejszych modeli niż mój w tej skali.



Pro tip który wywnioskowałem po różnych próbach i prototypach jest taki, że chcąc to zrobić w tej skali, to trzeba sterować jednocześnie w dwóch miejscach, bo inaczej na granicach zakresu mechanizm będzie stawiał opór.

U mnie jest Z36 na liftarmie który trzyma prawdziwe pivoty kół i on jest obracany przez Z12 na osi pokrętła oraz na osi pokrętła jest też Z8 który obraca Z24, który to wypływa na obrót w pivotach kół. Trudno to opisać słowami, dlatego druga połowa filmu pokazuje jak to pracuje od dołu. Zwróćcie uwagę na Z36 przymocowane do liftarma trzymającego pivoty kół niebieskimi pinami 3L.

Zrobiłem też mechanizm luzujący na liftarmach 1x2 od strony Z24, bo robienie go na osi(ach) powodowało opory przy nierównomiernym wsunięciu osi, szczególnie na końcach zakresu skrętu.

W tej skali niestety nie da się (chyba) zrobić tego idealnie, więc skręt kół wciąga pivot kół do wewnątrz, w kierunku osi symetrii pojazdu, więc jak pojazd stoi w miejscu i skręcamy kołami to widać że coś jest nie tak.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#2 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo fajny pomysł, jeszcze nie widziałem takiego rozwiązania.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

A czemu dałeś tam białe sprzęgło zamiast z24? Przecież nie masz tam żadnego silnika :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:A czemu dałeś tam białe sprzęgło zamiast z24? Przecież nie masz tam żadnego silnika :)
To jest model z resztek elementów. Mam dwie sztuki Cyber Cruisera złożone i czekam właśnie na czerwone elementy do złożenia karoserii w jednym z nich.

Akurat tutaj to że to jest sprzęgło nie ma żadnego głębszego znaczenia oprócz tego że zużyłem z24 które mam.

Rozebrałem ciężarówkę próbując czy nie dałoby się w niej upchnąć jakimś cudem RC czy to bezpośrednio z tyłu czy podając napęd przez siodło z naczepy, ale poległem, bo cała konstrukcja była na tyle słaba że nie dałoby się podawać sterowania sensownie.

Przy okazji zrobiłem 360 całego mechanizmu żeby była jasność jak to jest złożone:

Obrazek

Update:
Zrobiłem dzisiaj kolejne podejście - tym razem same zębatki i wyszło coś co pozwala na skręt do 90 stopni:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jlfhv6pTvZk&t=111[/youtube]
0:40 jest pokazane jak to wygląda z zewnątrz
1:50 jest pokazane od dołu jak wygląda mechanizm skrętu
Ostatnio zmieniony 2020-10-24, 21:35 przez SaperPL, łącznie zmieniany 4 razy.

ODPOWIEDZ