[MOC] Makau

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

[MOC] Makau

#1 Post autor: Toltomeja »

Makau to miasto w południowo-wschodniej części Chin. Do 1999 roku należało do Portugalii. Podobnie jak leżący w pobliżu Hongkong, obecnie jest Specjalnym Regionem Administracyjnym Chin, dzięki czemu ma pewną autonomię. Makau jest znane przede wszystkim jako azjatyckie Las Vegas, największe centrum hazardu na świecie. W tym MOCu skupiam się jednak na starszej części miasta.

Ze względu na swoje portugalskie korzenie, Makau ma jedyny w swoim rodzaju charakter. Na każdym kroku widać jak kultury wschodu i zachodu się przeplatają. Nie wiem czy gdzieś indziej na świecie można zjeść pasteis de nata z durianem.

W tej pracy próbowałem odtworzyć swoje wrażenia z wycieczki do Makau w zeszłym roku. Domki były inspirowane przede wszystkim okolicami mojego hotelu:

Obrazek
Macau - inspiration by Toltomeja, sur Flickr

Obrazek

Poza tym znalazło się miejsce dla paru szczegółów:

Dwujęzyczne szyldy – napisy po portugalsku i kantońsku

Obrazek

Buddyjski ołtarzyk – w mieście jest ich sporo takich małych ołtarzyków, podobnie jak większych świątyń i katolickich kościołów. To dość ciekawa mieszanka, choć tradycja buddyjska zdaje się być mocniej kultywowana.

Obrazek

Przystanek autobusowy – rozkłady jazdy na przystankach są umieszczone na obrotowym walcu. Korzystanie z komunikacji miejskiej jest dość stresującym doświadczeniem. Wszystko dzieje się bardzo szybko, a połowa przystanków jest na żądanie. Autobusy rzadko kursują w obie strony po tej samej trasie. Na domiar złego obowiązuje tam ruch lewostronny, więc autobus przyjeżdża nie z tej strony, z której odruchowo się go spodziewa turysta z Europy.

Obrazek

Sklep z dziwnymi rzeczami – nie umiem tego inaczej nazwać. Było ich sporo, a asortyment przypominał suszone rybie płetwy, morskie ślimaki i diabli wiedzą co jeszcze.

Obrazek
Obrazek

Knajpka z wietnamskimi kanapkami Banh Mi – może nie jest to tradycyjna kuchnia Makau, ale bywałem tam i polecam: link :)

Obrazek

Drogowskazy na jezdni - Taipa i Cotai to rzeczywiste nazwy dzielnic Makau

Obrazek

To oczywiście nie wszystko - zapraszam do przeglądnięcia pozostałych zdjęć.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Ładne i klimatyczne. Dobrze oddaje ducha azjatyckich miast. Szkoda, że potem wkroczył modernizm i wszystko stało się zunifikowane. Te obok to już jak na Puławskiej.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Fuku »

Piękna i dopracowana praca. W budynkach czuć wyraźnie klimat powojennych Chin

ODPOWIEDZ