[MOC] Mały czarny ciągnik z przyczepą RC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#16 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Ale po co łączysz skrętne koła z tym pługiem? Przecież pług jest zupełnie osobnym urządzeniem. Zostaw napęd i skręt, tak jak jest, a sam pług możesz zrobić opuszczany i obracany jakimiś dodatkowymi korbkami
Idea wciąż jest taka żeby mieć to spięte do RC z przyczepy a napęd i sterowanie to jedyne "sygnały" jakie mam z przyczepy.

Ja wiem że akurat w przypadku pługa akurat spięcie obrotu wyrzutnika ze sterowaniem nie ma kompletnie sensu, szczerze powiedziawszy chciałem zrobić cokolwiek żeby pokazać że da się coś podpiąć do obu rzeczy, ale szukałem po zdjęciach różnych akcesoriów do traktora i to była jedyna rzecz jaka mi przyszła do głowy ze mogłaby mieć funkcjonalność przestawiania tego obrotu.

Ja w ogóle się nie znam na tematyce farmy i traktorów to raz, a dwa ja nie mam miejsca na to żeby zrobić inne wyprowadzenie niż to od sterowania kołami, bo wyszłoby znacznie wyżej i pewnie zrujnowało wygląd przodu. Na bokach nie ma na to miejsca, to jest za mały model.

UPDATE:
legosamigos pisze:Zmienił bym troszkę maskę. Zamiast tych elementów, dałbym te dłuższe panele A i B.
Słuszna była ta sugestia. Jak zacząłem rozgrzebywać maskę żeby podmienić ten element to dzięki temu konstrukcja maski stała się bardziej znośna w kontekście instrukcji i świateł.

Obrazek

Nie wiem co zrobić z lusterkami. Nie chcę brać elementów zwykłego lego ale za składając do nich mocowania z techników to za każdym razem się to robi grube i naskładane i jeszcze jak tknę tylko lusterko to się całość przestawi. Chciałbym to jednak z techników w większości złożyć. Macie jakieś sugestie?

UPDATE2: Nowa wersja przyczepy:

Obrazek

Udało mi się zamaskować silniki i upchnąć technic hub w podstawie przyczepy - cała paka będzie wolna od elektryki. To dzięki zmianie sposobu sterowania przednią osią przyczepy.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-12-15, 01:50 przez SaperPL, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#17 Post autor: SaperPL »

Sfinalizowałem model i nie zamierzam już w nim dłubać. Zaktualizowałem pierwszy post i wstawiłem galerię finalnej wersji.

Nie jestem w 100% zadowolony z tego jak on jeździ przy RC, ale zrobię film dopiero jak przyjdzie mi nowa kamerka. Problem w tym że traktor jest po prostu zbyt lekki i łatwo się ślizgają koła przez to.

Zabrałem się też za instrukcję. Wstępny model już mam gotowy, ale jeszcze nie jest rozbity dokładnie na poszczególne kroki.

Obrazek

Będę jeszcze się zastanawiał nad kolorami finalnego designu, ale pewnie najlepszą opcją jest czerwony i ewentualnie białe akcenty.

Trochę jestem wkurzony na moderatorów i support platformy Ideas i zastanawiam się nad tym czy nie pójść tym razem z tą instrukcją w stronę sprawdzenia jak takie coś by się sprzedało, ale jednocześnie czuję że trochę nie fair byłoby sprzedawanie czegoś z czego w 100% nie jestem zadowolony.

Fuku
Posty: 977
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#18 Post autor: Fuku »

Jeśli chodzi o wygląd, to nie podobają mi się traktory z tymi dziwnymi szerokimi kołami, poza tym wygląda bardzo fajnie

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#19 Post autor: SaperPL »

Fuku pisze:Jeśli chodzi o wygląd, to nie podobają mi się traktory z tymi dziwnymi szerokimi kołami, poza tym wygląda bardzo fajnie
Rzecz w tym że podwójne koła w traktorze to nie jakieś fancy udziwnienie ludzi robiących modele tylko rzeczywista rzecz której ludzie używają.

Obrazek

U mnie to trochę dociąża tylną oś i daje chociaż trochę dodatkowej przyczepności.

Ja wiem że to wygląda dziwnie i ładniej wygląda model standardowy. Zrobię 360 bez tych kółek i z przeciwwagą to wrzucę jako pierwszy obrazek.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#20 Post autor: syzygy »

Super, że udało się schować huba, teraz napęd w pełni ukryty :) Traktor b. fajny.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#21 Post autor: legosamigos »

Teraz tymi podwójnymi kołami zupełnie popsułeś urok pierwszej wersji. Ponadto te przednie błotniki powinny skręcać się wraz z przednimi kołami :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#22 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Teraz tymi podwójnymi kołami zupełnie popsułeś urok pierwszej wersji.
No dobra, już, zaktualizowałem gifa do wersji bez podwójnych kół i z przeciwwagą, macie :P. Po prostu robiłem inne wideo na kanale w międzyczasie.
legosamigos pisze:Ponadto te przednie błotniki powinny skręcać się wraz z przednimi kołami :)
I tak i nie. Tzn zdaję sobie sprawę z tego że zdecydowana większość traktorów które mają błotniki to ma je w taki sposób zamocowane, bo dzięki temu błotniki są mniejsze, lżejsze, mniej przeszkadzają w dostępie do silnika i zaczepieniu akcesoriów typu łyżka koparki. Ale nie jest to technicznie must have, chodzi głównie o to żebyś sobie nie opryskał błotem przedniej szyby, przynajmniej tak mi się wydawało że do tego są te przednie błotniki w traktorze :)

U mnie to przednie sterowanie jest bardzo proste i nie ma zbytnio miejsca na takie luksusy jak to żeby błotniki miały jakieś zaczepienie do kół, bo wtedy miałbym dużą dziurę w miejscu silnika, żeby to się mogło obracać albo bardzo ograniczony kąt skrętu. Z wirtualnym pivotem może to byłoby możliwe, ale wtedy bym na pewno nie był w stanie wyprowadzić osi napędowej na przód ciągnika.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#23 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo zgrabny traktor, coraz bardziej mi się podobają Twoje projekty. Jedno co myślę to jak by ograniczyć ilość lampek kierunkowskazów itp byłby jeszcze ładniejszy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#24 Post autor: SaperPL »

SAMOLOT pisze:Bardzo zgrabny traktor, coraz bardziej mi się podobają Twoje projekty. Jedno co myślę to jak by ograniczyć ilość lampek kierunkowskazów itp byłby jeszcze ładniejszy.
Dzięki! Instrukcja jest prawie gotowa (zostały do zrobienia tylko akcesoria - pług/odśnieżarka i dodatkowe koła) oraz finalne szlify/teksty na stronach, oraz zastanowienie się czy iść w kolor czerwony w instrukcji czy nie. Bo trochę pinów będzie widocznych na bokach liftarmów i też ramka która jest częścią maski przedniej nie będzie w czerwonym kolorze.

Tym razem mam nadzieję zrobić jakoś sensowniej film, bo kupiłem w końcu osobną kamerę do tego i w końcu nie będzie smużyć i jednocześnie będę miał większą kontrolę nad kadrem.

Co do ilości lampek z tyłu to wzorowałem się na kilku zdjęciach traktorów które właśnie miały tak nawrzucane tych lampek, ale stawiam na to że to może nie pasować do przyczepy, tylko do jakiegoś narzędzia ciągniętego z tyłu gdzie trzeba widzieć co się z nim dzieje jak się robi ciemno. Te lampki tylne na dachu są trochę przymusowo bo nie mam akurat czarnych liftarmów L4x0.5.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#25 Post autor: SaperPL »

Rzutem na taśmę zrobiłem dzisiaj prosty film pokazujący całość wraz z tym jak to jeździ żeby zamknąć temat przed końcem roku:



Youtube jeszcze mieli 4K ale już jest 1080p dostępne.

Ujęcie pokazujące jazdę z góry jest przyspieszone 2x, przyznaje bez bicia, bo wyglądało to strasznie słabo a przełożenie jest jakie jest żeby traktor się nie ślizgał.

Są trochę przydługawe momenty gdzie jeżdżę w tą i z powrotem w namiocie do zdjęć, ale już nie miałem czasu dzisiaj przycinać tego do idealnego minimum. Trąciłem też w którymś momencie lewe lusterko jak wkładałem traktor do namiotu i jest obsunięte, ale będę musiał jakoś z tym żyć.

Tymczasem i Szczęśliwego Nowego Roku życzę :)

Update: Przysiadłem do instrukcji i zamknąłem sprawę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Model do instrukcji zrobiony z samymi czerwonymi akcentami, nie chciałem kombinować z kilkoma kolorami jak zobaczyłem że studio mi sypie błędami o braku poszczególnych klocków w przyczepie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Instrukcja dostępna na Rebrickable.
Ostatnio zmieniony 2021-01-01, 14:38 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#26 Post autor: eric trax »

Podchodzę 3 raz do pisania tego posta i mam nadzieję, że tym razem skuteczny :)

Zacznę od końca czyli instrukcji. Przejrzałem ją i nie zauważyłem żadnych błędów. Fajnie, że dodałeś zdjęcie kabli. Wszystkie kroki są czytelne i to jest najważniejsze. Kolejność dokładania klocków również wydaje się być bardzo naturalna. Z sugestii realne zdjęcia ciągnika dałbym zaraz po renderze. Nie widziałem żadnego calloutu w instrukcji, poprawiło by to czytelność pewnych kroków jednak przy takim małym modelu to nie problem :)

Sam ciągnik jest bardzo zgrabny i przede wszystkim proporcjonalny. Przy tej wielkości modelu wcale nie jest to takie oczywiste. Motoryzowana przyczepa to super pomysł. Nie wpadłbym na to, że huba można schować w niej w taki sposób zostawiając jeszcze miejsce na silniki :D

Zdecydowanie bardziej podoba mi się kolorystyka z czerwienią. Znacznie szybciej wpada w oko i sam ciągnik a zwłaszcza przyczepa wygląda lepiej. Prezentacja końcowa w tym kolorze podniosła by atrakcyjność modelu dla widza.

Prezentacja jest zdecydowanie zbyt długa. O ile początek jest bardzo dynamiczny to końcówka nudna :) Wiem, że model jest mały ale prezentacja funkcji w namiocie bezcieniowym nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że chyba masz softboxy jak widzę. Zwykłe kartonowe tło da dużo lepszy efekt i nic nie będzie odciągać uwagi od modelu.


Tyle narzekania ode mnie :)

SaperPL pisze:
Fuku pisze:Jeśli chodzi o wygląd, to nie podobają mi się traktory z tymi dziwnymi szerokimi kołami, poza tym wygląda bardzo fajnie
Rzecz w tym że podwójne koła w traktorze to nie jakieś fancy udziwnienie ludzi robiących modele tylko rzeczywista rzecz której ludzie używają. .
Rzecz w tym, że w rzeczywistości służy to rozkładowi masy. Dołożenie dodatkowych kół ma zastosowanie tylko w pracach uprawowych gdzie bardzo ważne jest minimalne ugniatanie gleby pod siew tak aby nasiona miały dostateczną ilość powietrza. Zakładanie kół i argumentowanie, że tak jest w rzeczywistości ma sens kiedy zaczepisz tam kultywator albo siewnik :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#27 Post autor: legosamigos »

Zgodzę z Ericiem, że w czerwonym kolorze lepiej wygląda. W końcu Eric jest ekspertem w budowaniu maszyn rolniczych. Być może skorzystam z Twojej instrukcji, ale jednak go troszkę przebuduję lub zmodyfikuję :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#28 Post autor: SaperPL »

eric trax pisze:Nie widziałem żadnego calloutu w instrukcji, poprawiło by to czytelność pewnych kroków jednak przy takim małym modelu to nie problem :)
Muszę w ogóle opanować tą funkcjonalność. Jak na razie to mam tak że bardzo trudno mi zaplanować w którym momencie rzeczywiście powinien się pojawić callout bo bardzo rzadko mam drobne elementy które są do złożenia w jednym czy dwóch krokach, albo przynajmniej nie myślę o nich w ten sposób, a jednocześnie jak robiłem instrukcję do Cyber Cruisera to zobaczyłem jak bardzo wycięcie/przesunięcie kroku ze środka instrukcji potrafi rozwalić resztę instrukcji w studio. Muszę się nauczyć robić to na bieżąco.
eric trax pisze:Zdecydowanie bardziej podoba mi się kolorystyka z czerwienią. Znacznie szybciej wpada w oko i sam ciągnik a zwłaszcza przyczepa wygląda lepiej. Prezentacja końcowa w tym kolorze podniosła by atrakcyjność modelu dla widza.
Pewnie następne większe zakupy elementów będą w czerwonym kolorze żeby kolejne modele robić tak żeby mieć z czego składać. jak na razie mam dużo elementów czarnych i szarych.
eric trax pisze:Sam ciągnik jest bardzo zgrabny i przede wszystkim proporcjonalny. Przy tej wielkości modelu wcale nie jest to takie oczywiste. Motoryzowana przyczepa to super pomysł. Nie wpadłbym na to, że huba można schować w niej w taki sposób zostawiając jeszcze miejsce na silniki :D
Ja już się właściwie specjalizuje w tych kombinacjach jak tu upchać RC w przyczepie czy rozłożyć na dwa elementy zestawu.
eric trax pisze:Prezentacja jest zdecydowanie zbyt długa. O ile początek jest bardzo dynamiczny to końcówka nudna :)
Dosłownie rzutem na taśmę robiłem to bo chciałem zamknąć sprawę formalnie przed końcem roku, więc wszystko w pośpiechu. Liczyłem że przed świętami przysiądę do nagrania tego, ale się okazało że nowa kamera mi nie przyjmuje karty SD i miałem obsuwę.

eric trax pisze:Wiem, że model jest mały ale prezentacja funkcji w namiocie bezcieniowym nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że chyba masz softboxy jak widzę. Zwykłe kartonowe tło da dużo lepszy efekt i nic nie będzie odciągać uwagi od modelu.
Właśnie próbuje dojść do miejsca gdzie będę mógł robić to z takim efektem jak w twoim filmie z hot rodem. Wiem że to się da zrobić, tylko muszę poświęcić trochę czasu żeby wiedzieć jak to poustawiać bo z tego co w sieci da się pooglądać to wszystko do czego jak na razie dotarłem to jest super powierzchowne pojęcie o tym jak to robić. A różnorakich suwaków do kręcenia jasnością i kolorem w postprocesie jest multum. Patent z pudłem jest fajny ale jak wstawię tam stół obrotowy to chyba i tak będę musiał kręcić jasnością żeby jego krawędź odciąć/schować.
eric trax pisze:Rzecz w tym, że w rzeczywistości służy to rozkładowi masy. Dołożenie dodatkowych kół ma zastosowanie tylko w pracach uprawowych gdzie bardzo ważne jest minimalne ugniatanie gleby pod siew tak aby nasiona miały dostateczną ilość powietrza. Zakładanie kół i argumentowanie, że tak jest w rzeczywistości ma sens kiedy zaczepisz tam kultywator albo siewnik :D
No widzisz. Ja jestem całkiem zielony w sprawie traktorów. Dlatego też kompletnie nie wiedziałem jakie akcesoria/przyrządy doczepiane do traktora zrobić żeby były napędzane. Ale widziałem po zdjęciach w googlu że jest tego trochę z bocznymi kołami i że wygląda fajnie i że jestem w stanie coś takiego zrobić :)
legosamigos pisze:Być może skorzystam z Twojej instrukcji, ale jednak go troszkę przebuduję lub zmodyfikuję :)
Ciekaw jestem co Ty byś zmienił i czy planujesz też składać go z przyczepą RC?

Z mojego punktu widzenia w samym traktorze do poprawki już byłaby tylna oś i połączenie z przyczepą też jest trochę przekombinowane. I może jakieś zmyślne sterowanie kołami z przodu tak żeby był wirtualny pivot i żeby dało się błotniki zaczepić jakoś do kół.


W międzyczasie wrzuciłem też projekt na ideas i wyjątkowo pierwszy raz mój model był pokazany w Weekly Digest. Ciekaw jestem jak tym razem to pójdzie bo ewidentnie widzę że tylko w ten sposób nowe projekty, które nie opierają się na jakimś popularnym ostatnio ip, są w stanie się wybić, tzn feature w newsletterze, szybkie zebranie 300-500 głosów dzięki temu i wtedy dostają Staff Pick i już jest z górki. Platforma ma duży problem z tym że jak przez pierwszy tydzień nie wbijesz dużej ilości punktów to projekt utonie.
Ostatnio zmieniony 2021-01-05, 09:30 przez SaperPL, łącznie zmieniany 4 razy.

wielkamucha
Posty: 807
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#29 Post autor: wielkamucha »

SaperPL pisze:
eric trax pisze:Rzecz w tym, że w rzeczywistości służy to rozkładowi masy. Dołożenie dodatkowych kół ma zastosowanie tylko w pracach uprawowych gdzie bardzo ważne jest minimalne ugniatanie gleby pod siew tak aby nasiona miały dostateczną ilość powietrza. Zakładanie kół i argumentowanie, że tak jest w rzeczywistości ma sens kiedy zaczepisz tam kultywator albo siewnik :D
No widzisz. Ja jestem całkiem zielony w sprawie traktorów. Dlatego też kompletnie nie wiedziałem jakie akcesoria/przyrządy doczepiane do traktora zrobić żeby były napędzane. Ale widziałem po zdjęciach w googlu że jest tego trochę z bocznymi kołami i że wygląda fajnie i że jestem w stanie coś takiego zrobić :)
Podwójne koła zawsze są przede wszystkim dla lepszego rozkładu masy - czy to w ciężarówkach, przyczepach czy samolotach (tak, tak - spójrz np. na samoloty transportowe czy rosyjskie ciężkie myśliwce, jak np. MiG-31).

Kiedyś widziałem takie rozwiązanie z podwójnymi tylnymi kołami w jednym z ciągników - tylko przystosowane do pola, na którym ciągnik operował - tylne koła były dosyć wąskie w porównaniu ze standardowymi, za to zewnętrzne zamontowane były na dużych tulejach dystansowych, aby między jednym i drugim kołem zmieściła się grządka uprawianej rośliny (odstęp między kołami wynosił dobre 30-40 cm). To maszyny robocze, mają przede wszystkim dobrze pracować, a nie wyglądać :)

Czerwony kolor zdecydowanie poprawia odbiór całości. Teraz to jest traktor :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#30 Post autor: legosamigos »

SaperPL pisze: Ciekaw jestem co Ty byś zmienił i czy planujesz też składać go z przyczepą RC?

Z mojego punktu widzenia w samym traktorze do poprawki już byłaby tylna oś i połączenie z przyczepą też jest trochę przekombinowane. I może jakieś zmyślne sterowanie kołami z przodu tak żeby był wirtualny pivot i żeby dało się błotniki zaczepić jakoś do kół...
RC to akurat mam w dużym traktorze, którego nie mogę jakoś skończyć :( Co do Twojego modelu, raczej będzie jak większość zestawów Lego, czyli za pomocą rączek i korbek :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ